Az ember a hegedűn nem játszik, hanem imádkozik
Budapesti beszélgetés a klezmer muzsikus-filmrendező Yale Strommal
Yale Strom filmjének, AZ UTOLSÓ KLEZMER-nek világpremierjét másfél évvel ezelőtt, a berlini filmfesztiválon tartották, nagy sikerrel. Pár hónappal később ezzel a filmmel nyitották meg Budapesten a TÖRÉSVONALAK című filmhetet, amely az ANNA FRANK A VILÁGBAN rendezvénysorozathoz kapcsolódott. A rendezővel magyarországi látogatása során beszélgetett Surányi Vera.
- Filmjének főszereplője a Lengyel- országban élt – azóta már sajnos elhunyt – Leopold Kozlowski. Hogyan talált rá?
– A történet előzménye 1981-ben kezdődött, abban az időben, amikor San Diegóban elkezdtem jogi tanulmányaimat. Elmentem egy klezmer együttes hangversenyére. Valamennyit már tudtam erről a zenéről, mert a haszid zene és dalok ismerete családi hagyományként öröklődött rám. Egyébként kisgyerekkorom óta játszom hegedűn. Az előadást nagyon élveztem. Utána töprengeni kezdtem, s arra a merész gondolatra jutottam, hogy magam is zenekart alapítok. Arra is gondosam, hogy olyan zenei anyagból kellene kiindulnunk, amelyet még nem ismernek Amerikában, amely még nincs felfedezve és lejegyezve. Felkutattam idős embere két, akik Kelet-Európából jöttek Amerikába és megkérdeztem őket, emlékeznek-e még arra, hogy milyen zenét játszottak régen az esküvőkön és más ünnepeken. El tudnák-e azokat dúdolni vagy énekelni, néha szerencsém volt és sikerült megmenteni egy-egy dalt vagy zenetöredéket. Jártam az archívumokat és levéltárakat. Aztán vettem egy one-way jegyet Varsóba. Ott hívták fel figyelmemet egy klezmer zenészre, a krakkói Jiddis Színház igazgatójára, Leopold Kozlowskira.
- Hogyan fogadta Kozlowski, hogy filmet szeretne csinálni az életéről?
- Először azt mondta: rendben, de mennyit fizetsz érte? Majd beleegyezett, de kikötötte, hogy nem megy vissza a szülővárosába, mert az ukránok utálják a zsidókat, másodszor pedig nem fog órákat várni a határon. Látszólag tudomásul vettem döntését és azt válaszoltam rendben, de én és az operatőr megyünk és indultunk kifelé a szálloda halijából, ahol beszélgettünk. Már majdnem kiléptünk az ajtón, amikor jiddisül utánunk szólt: jól van, én is megyek, de csak repülővel.
- Tehát Kozlowskit Ön mint a film rendezője vette rá arra, hogy visszalátogasson szülőhelyére?
- Igen. A film nélkül soha nem ment volna vissza. De amint odaértünk, átvette a kezdeményezést és mi csak követtük őt a kamerával.
- A film melyik országban tette a legmélyebb benyomást a nézőkre?
- Furcsa módon talán Németországban fogadták a legnagyobb lelkesedéssel, ahol a közönség túlnyomó része nem volt zsidó származású. Nagyon jól értették a filmet, érezhetően rokonszenveztek Kozlowskival, vele éreztek. Szentpéterváron is bemutatták a filmet, aztán Angliában, Írországban, Ausztráliában. De a legnagyobb közönsége New Yorkban volt. A tömegből odajött hozzám egy hölgy és a következőket mondta: nem vagyok zsidó, nem tudok semmit a klezmer zenéről, de film rengeteg szálon érintett meg. Nagyon köszönöm. Akkor éreztem, hogy mondjanak bármit a kritikusok, jó filmet csináltam, érdemes volt.
A klezmer zene egy olyan közösség örömét-bánatát fejezte ki. amely már nem létezik. Ennek ellenére napjainkban egyfajta újraéledésnek vagyunk tanúi, sorra alakulnak az együttesek szerte a világban. Mivel magyarázza ezt a folyamatot?
- Az eredetileg Kelet-Európában játszott zene Amerikában éledt újjá. Sok zsidó emigrált Kelet-Európából, akik, vagy akiknek a már Amerikában született gyermekei érzelmi és esztétikai okokból értékesnek és fontosnak tartották, hogy újra lehessen hallani klezmer zenét. 1976-1977-ben mutatták be Amerikában a GYÖKEREK című filmsorozatot, amely az afrikai fekete bőrűek gyökereit kutatja. A filmnek óriási hatása volt Amerikában, mert különböző kisebbségek és etnikumok kezdték kutatni saját eredetüket. A legkülönbözőbb zenéket kezdték játszani, countryt, ír dalokat, afrikai eredetű zenét. A kaliforniai Berkely-ben alakult meg a zsidó zenét is játszó Klezmorim együttes. A klezmer zenének ma már nagy tábora van, és néhány éve kezd visszaszivárogni Kelet-Európába. Úgy tudom, hogy Magyarországon is mind népszerűbb.
- Kelet-európai vándorlásai során különböző cigány közösségeket is felkeresett, hosszabb időre is letelepedett közéjük. Életmódjukról, gondolkozásukról fotókkal illusztrált könyvet adott ki. Mesélne életének erről a szakaszáról?
- A cigány közösségekkel nem könnyű kontaktusba kerülni. Nagyon barátságosan fogadják az idegent, de igazából nehezen nyílnak meg, bizalmatlanok. Olyanok, mintha maszkot tartanának az arcuk elé. Ami megtörte a jeget a közös nyelv, a zene volt, mert amúgy sem beszéltem magyarul, ukránul vagy románul. Megtanultam a zenéjüket, aztán én játszottam klezmert és ők megtanulták. Szóval befogadtak és közben sok szép cigányzenét is összegyűjtöttem, olyanokat, amelyeket annak idején cigányok játszottak zsidó esküvőkön.
- Bár végig erről beszélgettünk, mégis arra kérem, foglalja össze, mit jelent az Ön számára a klezmer muzsika?
Számomra az a világ, amelyet szavakkal nem tudok kifejezni. A zene az érzéseimet, a szomorúságomat, a vidámságomat, a magányomat közvetíti, ez a zsidó blues. Leopold ezt jobban megfogalmazta: az ember a hegedűn nem játszik, hanem imádkozik!
Címkék:1995-10