Az első zsidó zenei konferencia
1996. március 18-a és 20-a között a Bálint Zsidó Közösségi Házban került sor a konferenciára.
Előadásai ha nem is adtak, nem is adhattak egyértelmű definíciót – sokféleségükkel, az általuk felölelt kérdéskörök nagyságával jól érzékeltették, hogy a jelenség igen összetett: az egyes zeneszerzők életművének zsidó vonatkozásaitól kezdve, a zsidó és keresztény liturgikus zene kölcsönhatásán át a zsidónak nevezhető zeneművek ismertetéséig sok mindenről volt szó a háromnapos rendezvényen, melyet a Budapesti Tavasz Fesztivál, a Budapesti Zsidó Hitközség, a Joint Magyarországi Irodája és az Alexander Lorber Alapítvány támogatott.
A zenetudomány és a hangversenyélet a zsidó zenét gyűjtőfogalomként kezeli
A konferencia nem titkolt célja, hogy zenei szakemberek, szertartásvezetők, művészek, amatőrök, érdeklődők mind pontosabb közelítésben foglalkozhassanak azzal, amit zsidó jelleggel megszólaló zenének nevezünk – ezzel kezdte bevezető előadását a szervező, Fekete László, majd feltette a kérdést: mi a zsidó zene definíciója. Hiszen megkülönböztetünk nemzeti zenéket, zenei stílusokat, de mit kezdhetünk egy olyan gyűjtőfogalommal, ami magába foglalja azokat a zenei alkotásokat, melyek ősi alapját a Tóraolvasás ritmusa, a liturgiái illetve zsinagógái zene képezi, ám amelyhez ugyanilyen súllyal járul hozzá a zsidóság más népekkel való érintkezése, társadalmi kölcsönhatások során kialakult többnyelvű népdalkincs és paraliturgikus énekvilág, illetve a hivatalos zenekultúrában jelenlévő egyes életművek (Ernest Bloch, Igor Stravinsky, Vojtek Kilar), melyekben nyomaiban és/vagy esszenciájában kimutathatók zsidó zenei hatások?
Magyarország igen különleges helyet foglal el a zsidó zenei világban. Európa e táján, melyet az előadó Hamvas Bélát idézve „öt szellemi irányzat metszéspontja”-ként jellemzett, különböző kultúrák találkoztak igen színvonalas zsidó zenei életet megteremtve főleg azon kántorok jóvoltából (pl. Lazarus Adolf, Abrahamson Manó, Linetzky Bernát), akik kelet-európai zenei neveltetésüket és a német hagyományú istentiszteleti formát eggyé olvasztották. Fekete főkántor miután áttekintette a magyarországi zsidó zene, illetve kántorművészet történetét, előadását Scheiber Sándorra és Ádám Emilre emlékezve fejezte be, akik kultúraszervező tevékenységük révén (is!) a legendás péntek esti kiddusok, illetve a Goldmark-kórus 1970-es megalakítása kapcsán igen sokat tettek a magyarországi zsidó zenekultúráért. Ők is hozzájárultak ahhoz, hogy Magyarország – ahogy a főkántor nevezte – „zsidó zenei nagyhatalommá” legyen. A konferencia – állapította meg az előadó – azokat a rendezvényeket próbálta követni, melyek eddig Európában bemutatták e zenei világot. Ilyen volt Németországban a hannoveri, Angliában a B’nai Brith által szervezett rendezvény, a prágai Musica Judaica Fesztivál stb.
A gyökerek
A konferencia további előadásait nem az elhangzások sorrendjében ismertetem, hanem egy-egy azonos kérdéskörbe csoportosítva tekintem át. A zsidó zene és a környező kultúrák zenei világának egymásra hatását vizsgálta Kármán György, aki a felvilágosodásnak a liturgiái zenére tett hatását ismertette. A Moses Mendelsohn által elindított zsidó felvilágosodás – a Haszkala mozgalma – miközben megpróbált kitömi a valódi és szellemi gettó falai közül is, a zenei életet sem hagyta érintetlenül az istentisztelet rendjének megváltoztatása során. Megszületett a rendezett felépítésű klasszikus templomi zene. E folyamat nemzetközi jelentőségű alakjainak (Salamon Sulczer, illetve Louis Levandovsky) ismertetése után a magyar zenei reformerekről is hallhatunk, különös tekintettel Friedmann Mórra. A különböző hagyományok egymásra hatásával foglalkozott Dobszay László előadása, aki ismertette, hogy a gregorián énekekben miféle formában maradtak fenn az ősi zsidó liturgia jellemző zenei formái. Mindkét előadást zenei illusztrációk tarkították Tóth Emil főkántor, illetve a Scola Hungarica Kamaraegyüttes jóvoltából.
A zenéhez kevésbé értők, az inkább a fülükre, mint elméleti tudásukra támaszkodók számára talán kissé nehezebben követhető két előadás foglalkozott a kelet-európai, illetve askenáz zsidóság zenéje elméleti alapjainak, formáinak ismertetésével: Alexander Knapp, a londoni City University muzikológus professzora, zeneszerző, zongorista és a Joe Loss Zsidó Zenekutató Társaság igazgatója, az askenáz hagyományú imádkozás úgynevezett modusainak, vagyis nuszachjainak fejlődéséről és gyakorlatáról beszélt. A zsidó liturgikus zene legérintetlenebbül a keleti közösségek illetve szefárdok zsinagógáiban maradhatott fenn, hiszen a zenei fejlődés ott lassú volt, és sok generáción keresztül ment végbe. A cházán itt nemcsak előadója, hanem egy kicsit zeneszerzője is az imák dallamának, hiszen a készen kapott imádkozási modusokat ők öltöztetik fel díszítőelemekkel, kiegészítik egyéb zenei formákkal, így teremtve meg a végleges változatot. A lebegő ritmusról szóló, korábban megjelent tanulmányt, Frigyesi Judit munkáját olvasták fel még e tárgykörben.
A konferencia lehetőséget adott arra, hogy térben is időben egymástól távol eső nagy zsidó zenei teljesítmények, életművek, ha áttételesen, ha szimbolikusan is, de párbeszédbe elegyedhessenek egymással. A hozzánk legközelebb eső két találkozás Katy-Horváth Lajos cigány-zsidó hegedűművésszel és Herman Maiorovici romániai zeneszerzővel eshetett meg, hiszen ők a konferencia vendégei voltak, meséltek életükről, vallottak önmagukról és természetesen zenéltek is. Műveik is bizonyságul szolgáltak, hogy a zsidó dallamvilág magán viseli a más népekkel való együttélés jegyeit, és egyes zeneszerzők műveiben multikulturális hatásnak lehetünk tanúi, például Herman Maiorovici esetében is, aki Erdélyben, Máramarosszigeten magát zsidónak valló zeneszerzőként élt és dolgozott. Legújabb munkái közé tartozik Méliusz József: Kaddis című versére készült filmfantázia zenéjének meg- komponálására.
Zenei judaizmus?
A konferencia előadói közül többen kifejtették azt a véleményüket, hogy a zsidó vallású vagy származású zeneszerzők munkásságát vizsgálva a zeneműveikben nyíltan vagy rejtetten zsidó zenei, motivikus vagy a tradícióhoz kapcsolódó jellemzőket fedezhetünk fel. A konferencián e tétel jegyében került sor Arnold Schönberg zenei judaizmusának ismertetésére Rónai Ádám István előadásában, és Ernest Bloch zenéjében is tükröződő zsidóságát elemezte Alexander Knapp. A fenti gondolat azt a veszélyt rejtheti magában, hogy ott is zsidó vonatkozásokat keresünk egy életműben, ahol ez nem jelenik meg. Ezt a tényt talán érdemes lett volna figyelembe venni David Kung egyébként elsöprő lendületű előadása esetén. Ő Japánban a Nyíregyházi Ervin Emlékalapítvány ügyvezető igazgatója, aki előadásában az említett, nemrégiben felfedezett zongoraművészt (1903-1987) ismertette meg a közönséggel, akinek életművében a zsidó vonatkozások hiányoznak, így csak származása indokolhatja azt, hogy e konferencia előadást szentelt alakjának.
További zeneszerzők egyes műveinek keletkezéstörténetét, motívumaikat vagy formai megoldásaikat, azok zsidó jellegzetességeit mutatta be Király László (Vojtek Kilar: Exodus), Lózsy Tamás (Igor Sztravinszkij: Ábrahám és Izsák) és Mayer Erika (Darius Milhaud: A hétágú gyertyatartó) előadása.
A zene körén kívül vagy annak határvidékén álló és részben a folklór-, művelődés-, művészet-illetve kultúrtörténet felé közelítő előadások is helyet kaptak a konferencián. Borgó András (Innsbruck) a Kaufmann-Haggada illusztrációinak zenei vonatkozásairól. Szabó Vera egy galíciai badhennel való 1994-es találkozását idézte fel, s illusztrálta néhány hangfelvétellel. A badhenek a kelet-európai zsidó folklór legendás figurái voltak, akik bohó, akár a Tórából vett idézetekkel vegyítve gúnyos rímeket faragtak, főleg lakodalmak alkalmával. Barry Weinberger – konferencia angol meghívottja, akinek kutatási szakterülete a zsidó és a klezmer zene – igen részletesen ismertette a zsidó zenészek, énekesek és zeneszerzők közreműködését és szerepét a brit zenei életben 1770 és 1820 között. E körbe sorolható a Székely András által írott és a konferencián felolvasott „L’estro poetico d’armonico: egy velencei patrícius találkozása a zsidó zenével” című előadása is.
Egy zenei konferencián a zenének legalább akkora szerepet kell kapnia, mint a szavaknak. Ez esetünkben is így történt. Az előadásokat kísérő és illusztráló zenei betétek és idézetek, és kisebb bemutatók – pl. a Lauder Javne Iskola Hay Band nevű igen tehetséges, szefárd dallamokat játszó zenekara – mellett a konferencia mindhárom estéjén nagyszabású hangversenyekre került sor. Első este a Budapester Klezmer Band koncertjét hallgathattuk. 19-én Izraeli zeneszerzők Magyarországon címmel pl. Paul Kirmann, Ami Maayami, Mordechai Seter stb. műveiből összeállított hangversenyt rendeztek, majd a Tavaszi Fesztivál rendezvénysorozatával együttműködve a konferencia utolsó napján nagyszabású záróakkordként került sor Naftali Herstik magyar származású jeruzsálemi főkántor estjére a Bethlen téri zsinagógában a Goldmark-kórus közreműködésével.
Címkék:1996-05