Az első érettségi a Mszoret Avot Amerikai Alapítványi Iskolában
Ötvenen érettségiznek. (Hárman csak sikeres osztályvizsga után próbálkozhatnak ősszel az érettségivel.) Két csoportban 29 lány tanult, a 24 fiút befogadó osztály sem zsúfolt, mindhárom ideális létszám a tanításra. A tudásuk? – „Csak ezen legyünk túl – esdekel egy tanár az égre nézve az alattuk járók már szorgalmasabbak…” Lehet, hogy ez az igazság, bár beszélgetés közben intelligensek, többen kitűnően tudnak angolul (igaz, nem itt sajátították el), nem szólva arról, hogy a lányok bájosak, a fiúk meghatnak kipaviselésükkel, reggelenkénti imádkozásukkal. A hiányosság oka, hogy az iskola szervezésekor szükség volt minden jelentkezőre, ám nem mindegyiküket a vallásosság, a zsidó szellem vonzotta, hanem a kényszer, mert gyenge bizonyítvánnyal máshová nem vették volna fel őket. Későbbi felkészítésüket az is nehezítette, hogy az oktatásnak, bár a magyar tantervekre épül, mégis sajátos a tematikája, az pedig kísérletezéssel járt, s a pedagógusok cserélődésével. S bár nagy értéket jelentenek az izraeli, USA-beli, kanadai tanárok órái, ők magukkal hozták hazájuk lazább iskolafegyelmét. A Wesselényi utcában nincs dolgozatírás vagy felelés előtti drukk, nem égnek lázban az egyetemi felvételi előtt. Számukra „csak” öt év boldogság jutott, mint azt a Szombat tesztlapjára írták.
Jó alap az élethez
Ötven egyénnel-egyéniséggel nem lehet egyszerre meghitten beszélgetni, az érettségi előtti hetekben pedig idejük, kedvük sincs hozzá. Maradt tehát a rideg papíron feltett 32 kérdés. Azt is nehezen juttattam el hozzájuk, s mindössze 22 lánytól és 13 fiútól kaptam választ. Ez a mennyiség azonban elég ahhoz, hogy az érettségiző közösség egészére vonatkozó megállapításokat szűrjünk le. A kérdések három témakört foglaltak magukba: az egyik kapcsán iskolájukról mondták el véleményüket, a másik a jövőjüket faggatta, a harmadik pedig a zsidósághoz való kapcsolódásukra volt kíváncsi.
Az iskoláról hat kérdést tettem fel, elsőként, „bemelegítésként” a félévi bizonyítványukról érdeklődtem. A nem túl szigorú osztályozás ellenére csupán 7 lány és 2 fiú átlaga haladta meg a négyest, a gyengébb nembeliek közül ugyancsak 7, és csak 1 srác kapott jót. Egy kislány a kérdésre, „Félévi bizonyítványod milyen volt?” mindössze egy szót írt Volt!, ugyanakkor 5 fiú „elfelejtett” erre reagálni.
E jegyeket olvasva meghökkentő az önbizalmuk, vagy talán nem ismerik a felsőfokú intézetek felvételi követelményeit. Szakmát mindössze hárman akarnak tanulni, egy állást vállal, hárman bekapcsolódnak szüleik vállalkozásába, huszonnyolcán pedig egyetemre, főiskolára jelentkeztek. Igaz, ebben segíti őket, hogy ősszel az alma mater épületében megnyílik a tatabányai Modem Üzleti Tudományok Főiskolájának budapesti tagozata, ahol speciális tárgyak, például zsidó jogtörténet, Izrael Állam jogrendszere is szerepelnek, és ahová jó eséllyel készülhetnek. Haraszti György igazgató szerint az 53 érettségizőből 15 ott fog tanulni, több olyan is, aki más intézménybe pályázott. Egyébként a sokféle fakultás között egy lány a Rabbiképző Pedagógiumába készül, ketten pedig Izraelbe.
Hogyan vélekednek az elmúlt évekről? Más, szigorúbb iskolában többet tanultál volna? – tudakoltam. Nyilván, hogy áthárítsák mulasztásaik felelősségét, 17 lány és 9 fiú szerint a keményebb számonkérés erőfeszítésre sarkallta volna, csupán hatan ismerték be, hogy ők máshol sem lettek volna szorgalmasak. Közel hasonló arányban vélik úgy, hogy más iskolából több esélyük lenne a továbbtanulásra. Mégsem mond ellent az előző két válasznak az a harmadik, amelyben a diákok többsége azt vallja, hogy ez mégis jobb útravalót adott nekik az élethez, mint egy szigorú, de más szellemű iskola.
E témakörhöz sorolom, mert a Wesselényi utcai hétköznapoknak és ünnepeknek is szerepük volt a következő válaszban, amelyet e kérdésre adtak: „Kamaszkorod boldog volt? Jó volt? Rossz volt?” Harmincan az elsőre voksoltak (egyikük ugyan hozzátette: „néha rossznak éreztem”), és 5 „csak” jónak mondta az elmúlt éveket. Biztosan ehhez más tényezők is hozzájárultak, mégsem kell ennél hangzatosabb dicséret egy tantestületnek, nagyobb öröm a szülőknek.
Milyen és hol lesz a holnap?
Az érettségi utáni terveiken kívül még két kérdés firtatta jövőjüket: Hol szeretnél felnőttként élni? Magyarországon, Izraelben vagy egy gazdag országban? Mindkét nemből egyaránt hatan akarnak szülőföldjükön maradni, Izraelbe ketten vágynak, nyolcan pedig Magyarországot és Izraelt egyaránt elképzelhetőnek tartják jövendő otthonuknak. (Egyikük meg is jegyezte: egy kicsit itt, egy kicsit ott…) Gazdag országban hárman akarnak élni, ugyancsak hárman egy nyugati államban vagy Magyarországon. Heten nem tudják, hova viszi őket sorsuk.
(Két évvel ezelőtt az Anna Frank Gimnázium IV. B osztályában érettségizőknek is részben hasonló kérdéseket tettem fel. A válaszolók kétharmada ragaszkodott Magyarországhoz. A mostani kisebb arányt bizonyára a romló életszínvonal okozza.)
„Egzisztenciát teremteni, lakáshoz jutni neked nehezebb vagy könnyebb lesz, mint szüleidnek?” A válaszolók lényeges eltérést mutatnak nemek szerint. A fiúk jóval nagyobb arányban pesszimisták. Ennek oka lehet politikai tájékozottságuk, a már most megérzett családfői felelősség, vagy egyszerűen az, hogy közöttük kevesebb a jómódú, nem számíthat szülőktől lakásra és más támogatásra.
Zsidónak lenni…
E témakörön belül először gyökereiket kutattam. Mielőtt ebbe az iskolába került, a lányok háromnegyede, a fiúk fele sohasem vett részt vallási szertartáson, még kevesebb az olyan, akinek családjából, környezetéből valaki zsidó szervezetben tevékenykedett. „Vallásos lettél?” Lehet, hogy sokaknak csalódást okoz, egyeseknek fáj, mégis igaz: az ateista világban születetteket, akik a vallás iránt közömbös környezetben eszméltek, az iskola alapvetően nem változtathatta meg – a kérdésre mindegyikük negatív választ adott! Hárman ezt ugyan egy részbennel enyhítették, egy kislány pedig szinte mentegetőzve a nemje mellé írta: De azért hiszek…
Hasonlóan nyilatkoztak a kasrut előírásainak betartásáról. Ezek ellenére mindenképpen az elmúlt öt év tanításának és nevelésének köszönhető, hogy mind a harmincötén úgy érzik, hogy nagy ünnepeken Isten házában a helyük. Kétharmaduk azt is ígéri, hogy részt vesz majd a zsidó közéletben. (Az Anna Frankosok közül erre csak egy mondott igent.)
A zsidó szervezetekben egyre feltűnőbb a vallásgyakorlásban és a hagyományok ismeretében jártas „káder” hiánya, a fiataloknak pedig nem is jut hely a két legnépesebb zsidó szervezet, a hitközség és a MAZSIKE vezetésében. Milyen jó lenne közülük néhányat megnyerni, akik élethivatásként választanák kezdetben a zsidó közösség dolgainak intézését, később talán irányítását. Ez megvalósítható, mert 12 lánynak és 5 fiúnak van ehhez kedve.
„Mi tesz zsidóvá? A vallásosság a zsidó néphez tartozás, a kettő együtt.” Pontosan azonos arányban, a lányoknak, a fiúknak is kétharmada kritériumnak a származást nevezte meg, míg a többiek a harmadik pontra voksoltak. „Házasodnál nem zsidóval?” Az Anna Frankosok válaszairól annak idején a következőket írtam: Határozottan csak egy diák hárította el ennek lehetőségét egy másik tanuló szerint „lehetséges, de nem valószínű”, míg a többiek igent mondtak. Ketten kommentálták is: „nem vallása szerint választom majd meg páromat”, „Szerelemben nem számít a másik vallása…”
A Wesselényi utcaiak másként vélekednek. Kétharmaduk ezt a lehetőséget elutasította. Tették ezt jóval nagyobb arányban a lányok. Ketten „engedményt” tettek: „nem szívesen, de talán”, „esetleg, de nem valószínű”. 3 lány és 7 fiú igent mondott.
És ne keressük, mert úgysem találjuk meg rá a biztos választ – bizonyára szerepe van benne a családnak, a felébredt zsidó öntudatnak, az iskolának -, hogy 94,3 százalékuk semmilyen okból nem hagyná el vallását.
A két év előtti riportomat e suta mondatokkal fejeztem be: Ifjú hölgyeim és úrfíak! Teljesüljön minden vágyatok, legyetek erősek a kudarcban is, legyetek elégedettek, maradjatok meg zsidónak! Ezeket kívánom most is az érettségizőknek.
***
A vészkorszak előtt Budapesten kétszázezer zsidó élt, és egyetlen zsidó gimnáziumban tanultak a fiatalok. 1995-ben három iskola működik. A Mszoret Avotban ősszel tizenheten kezdik az általános első osztályát. Tizenkét év múlva hányan lesznek?
Címkék:1995-06