Az életmű személyes hangú záradéka – Ember Mária (1931-2001)
Egyszer találkoztunk személyesen. A Gerlóczy utcai lakásában látogattam meg a Hajtűkanyar megjelenésekor. Amikor elárultam neki, hogy kisgyermekként én is megjártam az ausztriai Strasshofot, egy pillanatnyi megilletődött csend után rám mosolygott. Akkor kaphattam Tőle azt a pároldalas kéziratot, amelyben beszámolt nemrég tett strasshofi látogatásáról.
A magyar holocaustról megjelent irodalmi alkotások közül talán a Hajtűkanyar kapta a legnagyobb publicitást. Ahogyan a legtöbbet idézett mottók közé tartozik a könyv elején elhangzott pár mondat: „Ennek a könyvnek a tárgya nem a zsidó sors, amit ez a könyv elbeszél, az magyar történelem.” Bár igaz lenne! Idekívánkozik következő, már nem fizikai értelemben vett találkozásunk Ember Máriával. Ránk akarták kenni című könyvéből tudtam meg, hogy volt apósom is azok közé a hitközségi vezetők közé tartozott, akiket az ÁVH Wallenberg meggyilkolásának abszurd vádjával lecsukott és megkínzott.
Sokrétű életműve felölelt regényeket, novellákat, dokumentumkönyveket, viccgyűjteményt és interjúkötetet, útikönyveket és fordításokat. Sok évig újságíróskodott, utóbb a Barátság c. folyóiratot szerkesztette. Szövegeket írt a vészkorszakról készült megrázó 100 kép alá, jiddis közmondás-értelmezéseket Hermann Lipót rajzaihoz, a Jár-kel mint zsidóban a fájdalom c. könyvhöz. A Múlt és Jövő szép kiadásában, 2001-ben megjelent utolsó könyvének „2000-ben fogunk még élni?” a címe (kérdés, melyet kislány korában tett fel apjának) prófétikus, hiszen maga is alig élte túl az ezredfordulót.
„Sok, jelentéktelen apróságot is feljegyzek. De hát ez az egésznek az értelme. Az ember utólag megpróbálja birtokba venni életét.” Nehéz lenne ennél hívebben jellemezni ezeket a visszaemlékezéseket.
Deportálásának történetét a Hajtűkanyarban írta meg Ember Mária. A 2000-ben fogunk még élni? a gyermek és kamaszkor regénye, melynek apró, nem mindig összefüggő képei, mint filmkockák peregnek előttünk, elevenednek meg az írónő tudatában. Élményekben, benyomásokban gazdag évek ezek, melyekben azért kimondva – kimondatlanul, jelen van az elbeszélő mássága, úgy is mint úrilány, Elsner ügyvéd lánya és úgy is mint zsidó. A deportálás hosszú esztendejéről, eltekintve az őket odaszállító vagonoktól és a keserves, gyalog megtett hazavezető úttól, kevés szó esik. Mint a vidéki zsidó gyerekek többsége, Marika is elveszti apját, erre, mint írja, élete végéig nem tudott sírás nélkül gondolni. Amíg a Hajtűkanyar kontrapunkciós szerkezetű, amelyben levéltári dokumentumok és elbeszélések váltogatják egymást, itt a személyes átélés hitelét egészítik ki helyenként néprajzi adatok, háborús feljegyzések. Egy asszimilált vidéki zsidó család, s ezen belül egy érzékeny, koraérett gyerek, majd kamaszlány szemén keresztül az írónő, megjeleníti a 20-as, és 30-as évek levegőjét.
A könyv a szociográfia és a memoár sajátos elegye. A falukutatóktól eltérően, Ember Máriának nem kellett vidékre mennie ahhoz, hogy egy-egy régiót feltérképezzen, még ha személyes emlékeit helyenként össze is veti, és alá is támasztja dokumentumokkal. Szülőföldje, a Tisza-vidék iránti múlhatatlan szeretete az egész könyvön átérződik. Megtaláljuk itt Abádszalók flórájának, faunájának, gyermekjátékainak, nyelvi, ünnepi és népszokásainak, népdalainak egész tárházát, ugyanúgy, mint a kis falu (minden falu) lakóinak pár szóval felvázolt portréját, azoknak erényeivel és gyengéivel.
A nyolcéves Marika Petőfi verseit olvassa: „Boldog voltam, amíg csak nem értesítettek, hogy nekem azt nincs jogom átérezni. Az értesítést csendőrök hozták.” Mindnyájunk gyermekkorát írta meg Ember Mária. Mi is gyönyörködtünk a Grimm mesékben és lelkesedtünk Petőfiért, mi is játszottunk „Lánc, lánc, eszterláncot” és „Adj király katonát”, mi is emlékszünk a rádió akkori szünetjelére: „Vak Pali, Vak Pali mindent lát”. Sokunknak volt „félszeg” karácsonya és húsvétja, láttunk disznóölést, lelkendeztünk vándorcirkuszért és vidéki színtársulatért. A mi apáink is hallgatták titokban a BBC-t és követték izgalommal Európa térképének változásait. Ez a kis vékonyka könyv bepillantást enged a disszonáns hangoktól nem mindig mentes zsidó-keresztény együttélésbe is. Apró, jellemző történeteket olvashatunk az akkori falu jellegzetes polgárairól: a földbirtokos grófról, a zsidó Ehrlich pékről, a mindig uzsonnaidőben betoppanó Für Margit néniről, Kiss Kálmán bácsiról, a Takarék igazgatójáról, a török szőnyegkereskedőről, Tináról, a szép szemű cigánylányról, az intrikus és zsidófaló patikusnéról, a törökszentmiklósi („szemiklósi”) nagymamáról.
Mint fejlődéstörténet is figyelemreméltó ez a regény. Marika kezdetben „aafődi jány”, majd „háborús gyerek”, ismét később, 14 éves korára, a „racionális” leány már szinte családfenntartó. Az idill „Azok a gyerekkori kertek sokunk lelkében élnek még, pedig már rég odavesztek” észrevétlenül fenyegetővé válik. 1941-ben összeszedik, majd deportálják a „rendezetlen állampolgárságú” egyéneket. Az antiszemita patikusné feljelentése nyomán a család is gyanúba keveredik, de most még megússzák. Igaz, nem sokáig. Az apa Auschwitzban hal meg, míg a nagymamát vallatás közben verik agyon a csendőrök a szolnoki cukorgyárban.
Húgával és édesanyjával együtt Mária azon szerencsések közé tartozik, akik Ausztriába kerültek munkára és így túlélték a deportálást. Hazamehettek Abádszalókra, ahol „kidobolták” hogy vége a háborúnak. Semmijük sem maradt. Könyörögniük kellett, foggal-körömmel harcolniok azért, hogy visszakapják a szomszédokra bízott, számos esetben letagadott bútoraikat, ruhaneműjüket, nem lehet mondani, hogy tárt karokkal várták őket vissza. Ember Mária igyekszik megértő lenni: mindenkinek megvan a maga baja. Az egész falu, a zsidókat is beleértve, szenvedett a megszálló katonaság – románok, bolgárok, oroszok önkényeskedésétől, majd következett az osztályharc, a kuláklista, a kommunista uralom kezdetei.
Pár zsidó jött csak haza Abádszalókra. Jobbára munkaszolgálatosok, azok is családjuk nélkül. Hallgatva a lakosság jogos, bár sérelmeikhez képest talán aránytalan panaszait, a zsidók nemigen beszéltek arról, hogy mi is történt velük. Nem is igen lett volna kivel megosztani, legfeljebb csak egymásnak mondhatták el.
A 2000-ben fogunk még élni? Ember Mária utolsó és egyben leglíraibb, legszemélyesebb regénye. Méltó összefoglalása, befejezése színvonalas alkotói pályájának. Érezhette, hogy még meg kell írnia ezt a könyvet, melynek – most hogy elhagyott bennünket – „más távlatot ád a halál már.”
Jó érzés volt tudni, hogy közöttünk van. Dolgozik valami, számunkra is fontos munkán. Nélküle kevesebbet tudnánk a magyar történelem e gyászos korszakáról, melynek feldolgozásához egy élet sem elegendő.
Gazdag örökséget hagyott ránk Ember Mária.
Várnai Pál
Címkék:2002-02