Az Eichmann-per és a magyar politikai vezetés
Ha nem ragaszkodunk a napi pontossághoz, akkor kimondhatjuk: negyven esztendeje annak, hogy Adolf Eichmann SS-Obersturmbannführert, több millió európai zsidó deportálásának és meggyilkolásának – köztük közel hatszázezer magyar zsidónak – egyik fő szervezőjét Argentínában elfogták, Izraelbe szállították, ott bíróság elé állították, amely halálra ítélte, és 1962. május 31-én kivégezték.
Az Eichmann-per világszerte nagy érdeklődést váltott ki és komoly visszhangja támadt Magyarországon is. Az akkori Népszabadság Eichmann Izraelbe szállításának tényét már annak nyilvánosságra hozatala – 1960. május 23. – után két nappal közölte, és ezt követően – mondhatni – rendszeresen tájékoztatta a magyar nyilvánosságot az ügy további fejleményeiről. Arról azonban a nyilvánosság előtt nem esett szó, hogy az Eichmann-ügy valójában milyen és mekkora hatást váltott ki a magyar kormánykörökből és az állampárt, az MSZMP vezető testületének számító Politikai Bizottságából (PB). Az Eichmann-üggyel az év folyamán kétszer is foglalkozó PB ülésről a nyilvánosságot nem tájékoztatták, és erre az azóta eltelt több mint negyven év alatt sem került sor.
Az MSZMP KB Politikai Bizottsága 1960. június 28-i ülésén tárgyalt először – részletes előterjesztés alapján – „…az Eichmann-üggyel kapcsolatban teendő intézkedésekről”. Az ülésen lefolytatott vitában öten szólaltak fel, közülük részletesebben Szirmai István és Kádár János. Meg kell jegyezni, hogy az ’56-os évi forradalmat követő periódusban a felső pártvezetésben jelentős „zsidótlanítási” folyamat ment végbe. Ismereteink szerint 1960-ban a PB-nek csak egy zsidó származású tagja volt Szirmai István személyében.
Szirmai István az 1940-es évek elején került át az erdélyi kommunista mozgalomból Magyarországra. Politikai pályafutását Erdélyben, az ottani cionista mozgalomban, a Hasomér Hacair ifjúsági szervezetben kezdte. Szirmai Istvánt az 1950-es évek első felében a Slansky-per, majd a Szovjetunióbeli ún. „orvosper” nyomán letartóztatták és börtönbe vetették. Ilyen előélet után külön figyelemre méltó a PB 1960. június 28-i ülésén elhangzott felszólalása. Szirmai István felszólalásában megismételte az akkori szovjet vezetés által hangoztatott legsötétebb vádakat. Elmondása szerint pl. Kasztner Rezsőt 1957-ben Izraelben az ottani kormány gyilkoltatta meg, Ben Gurion miniszterelnök „összeköttetésben” állt a Gestapóval stb.
Kádár János felszólalása azért is jelentős, mert ismereteink szerint itt beszélt összefoglaló módon az MSZMP „zsidó politikájáról”. Az Eichmann-ügy kapcsán leszögezte, hogy nem kell belőle „zsidókérdést” csinálni: „Ez nem zsidókérdés, ez a fasizmus és az antifasizmus kérdése.” Kádár János hozzászólása nyomán az elfogadott határozat többek között leszögezte: „… a fasiszta kísérletekkel szemben az antifasiszta front erősítésére kell használni (az Eichmann-pert), figyelembe véve a Német Szövetségi köztársaság életében mutatkozó neofasiszta tüneteket és az izraeli kormány bel- és külpolitikájában mutatkozó cionista jelleget.”
Az 1960. június 28-i PB ülést követően a megfelelő szervek nagy aktivitással fogtak hozzá az ülésen elfogadott határozat végrehajtásához. Csakhamar kellemetlen tapasztalatokat szereztek. Az ún. testvérországok – Lengyelország, Csehszlovákia és a Szovjetunió – korántsem tulajdonítottak az Eichmann-ügynek akkora jelentőséget, mint a magyar politikai vezetés. Nem zárkóztak el az ügyben való közreműködés elől, de azt mind alacsonyabb szintre kívánták szállítani. „Furcsa” eredménnyel járt a Magyarországon működött Eichmann- kommandó 1944. évi tevékenységére vonatkozó anyaggyűjtés. Egy 1960. szeptember 22-i, Puja Frigyes külügyi államtitkárnak küldött, a Belügyminisztériumból származó feljegyzés szerint: „… a rendelkezésünkre álló anyag kellő módon nem biztosítja célkitűzésünk elérését, mennyiségileg és minőségileg is egyaránt döntően az 1944. évi deportálási akcióra korlátozódik.” A feljegyzés az anyaggyűjtés tapasztalatai alapján azt javasolja, hogy vonják vissza az 1960. június 28-i PB ülésén született határozatot. A más területeken is szerzett tapasztalatok arra késztették a PB-t, hogy 1960. október 11-i ülésén vita nélkül hatályon kívül helyezze a korábbi határozatot. A továbbiakban az Eichmann-perrel a napi sajtó és az Új Élet foglalkozott a visszavont PB határozat szellemében.
Gáspár Ferenc
MSZMP Külügyi Osztálya
127/SE/l960.
SZIGORÚAN TITKOS!
Előterjesztés
Az MSZMP KB Politikai Bizottságához*
Kérem a MSZMP KB Politikai Bizottságát járuljon hozzá, hogy a Külügyminisztérium és a többi illetékes hatóság az Eichmann nevű ismert fasiszta háborús bűnössel és népgyilkossal kapcsolatban a következők szerint járjon el:
1.) Intézzünk jegyzéket az izraeli kormányhoz, amelyben kérjük Eichmann kiadatását abból a célból, hogy magyar bíróság elé állítsuk, a Magyarországon elkövetett bűncselekményei miatt. A kiadatást akkor kérjük, amikor már bizonyos) hogy a tárgyalást Izraelben folytatják le azzal, hogy az ottani tárgyalás után adják át nekünk…**
2.) Abban az esetben, ha az izraeli kormány ezt a kérésünket elutasítja – ami majdnem biztosra vehető – újabb jegyzékben javasoljuk, hogy Eichmannt állítsák azoknak az országoknak bírái- ból alakítandó közös bíróság elé, amelyekben tetteit elkövette.
3.) Amennyiben ez a lépésünk is eredménytelen maradna, forduljunk az izraeli kormányhoz azzal az igénnyel, hogy a tárgyaláson a Magyar Népköztársaság képviselője is részt vehessen és előterjeszthesse vádjainkat Eichmann ellen.
4.) Ha ezt a kérésünket sem teljesíti Izrael, adjunk ki dokumentumgyűjteményt, amelynek éle Eichmann és a jelenleg is funkcióban lévő német fasiszták ellen irányulna, s ezzel lelepleznénk a jelenlegi nyugat-német rezsimet…
5.) Helyes lenne, ha a Csehszlovák Köztársasághoz hasonlóan Argentínához intézett jegyzékünkben kérnénk néhány ott tartózkodó magyar háborús bűnös kiadását – leellenőrzött konkrét nevek felsorolásával.
6.) A Magyar Népköztársaság Legfőbb Ügyésze az Eichmann-üggyel kapcsolatos bűnügyi intézkedéseket (elfogató parancs, tényállás ismertetése, bizonyítékok) készítse elő.
7.) A Belügyminisztérium, a Külügyminisztérium és az Állami Egyházügyi Hivatal belföldön és külföldön sürgősen gyűjtse össze Eichmann magyarországi vonatkozású bűncselekményeire vonatkozó adatokat, fő figyelemmel a Német Szövetségi Köztársaságban tevékenykedő fasiszta elemek felelősségére.
8.) A sajtó Eichmannal a fenti tervekhez igazodva foglalkozzék
Az említett diplomáciai lépések megtételének szükségességét és célszerűségét a következők indokolják:
a) Az Eichmann-ügyet a lehető legnagyobb mértékben arra kell felhasználnunk, hogy leleplezzük azokat a fasisztákat, akik ma is fontos szerepet játszanak a Német Szövetségi Köztársaságban, politikája kialakításában, az állam- apparátusban, a különböző fasiszta jellegű társadalmi szervezetekben…
b) Célunk – a nyugatnémet militarista és neofasiszta vezető körök minél nagyobb méretű leleplezése – érdekében arra kell törekednünk, hogy az Eichmann-ügy minél szélesebb nyilvánosságot kapjon. Az izraeli kormány ugyanis Eichmann elfogásával olyan eszközök birtokába jutott, amelyek alkalmasak arra, hogy a nyugatnémet kormányt sakkban tartsa. Az izraeli kormánynak módjában áll a mai nyugatnémet vezetők súlyos kompromittálása Eichmann vallomásának segítségével, ugyanakkor az izraeli kormánytól függ, hogy ezt megteszi-e, vagy a nyugatnémet kormánnyal alkudozásba bocsátkozik, hogy cserébe a leleplezés megakadályozásáért különböző – főleg gazdasági – előnyöket csikarjon ki. Javasolt lépéseink nagymértékben zavarhatják és akadályozhatják az izraeli-nyugatnémet zsarolási és egyezkedési manővereket.
c) Eichmannt szeretné megszerezni a Német Szövetségi Köztársaság is – s ebben a törekvésében láthatóan nyugati körök támogatására számíthatnak – mert csak így érezheti magát teljes biztonságban Eichmann esetleges kompromittáló vallomásai ellen, másrészt ezzel is a nácizmus ellenségének színében tüntetheti fel magát. Hasonló érdekek közös nevezőre hozták ebben az ügyben az Argentin Köztársasággal, amely szintén igen kellemetlen helyzetbe kerülhet nagyszámú náci rejtegetése miatt. Ezért máris közösen „antiszemita hullámmal” fenyegetik Izraelt Eichmann „elrablása” miatt…
Budapest, 1960. június 24.
Péter János
a külügyminiszter első helyettese
Hollai Imre
az MSZMP KB Külügyi Osztályának
vezetője
RÉSZLETEK A JAVASLAT VITÁJÁBÓL
Szirmai István elvtárs:
Fel szeretném hívni az elvtársak figyelmét olyan körülményre, amely nem szerepel az előterjesztésben. Ennek az Eichmannak elfogatásában és elítélésében az izraeli kormány olyan szempontból is érdekelt véleményem szerint, hogy vannak bizonyos dolgok, amelyek az izraeli kormányt és a cionista mozgalmat súlyosan kompromittálják. Ezekről Eichmann is tud és azokat az izraeliek nem akarják napvilágra hozni. Ilyen tényező is van. Volt az a bizonyos Kaszner-ügy, akit az izraeli kormány lövetett agyon, hogy befogja a száját. Ez is egy zavaros dolog volt, de a lényeg az, hogy még maga az izraeli kormány feje is érdekelt ebben a dologban, mert neki is voltak összeköttetései a Gestapóval. Egy igen érdekes dolog van itt. Eichmannt elrabolták Argentínából, s mikor ez nyilvánosságra került, rá 3 napra leégett az a nagyterem, ahol az ilyen nyilvános tárgyalást le lehetne bonyolítani. Ez sem egy utolsó dolog.
A következőket javasolnám: A mi agitációnk ne csak olyan irányba hasson, az Eichmann-perből olyan hasznot húzzon, hogy a Német Szövetségi Köztársaság fasisztái lelepleződjenek, hanem arra kell törekedni, hogy az izraeli kormány is le legyen leplezve. Tehát kétfelé kell, hogy irányuljon az agitáció. Fő követelésünk, aminek hangot kell adni, az legyen, hogy nemzetközileg teljes nyilvánosságot biztosítsanak a pernek…
Kádár János elvtárs:
A következőket ajánlanám: Egyetértek az egész elképzeléssel, de vannak meggondolásaim, nem jó ezekkel a nyomorult, fasiszta ügyekből kizárólag zsidókérdést csinálni. Ha mi ebben a dologban fellépünk, a döntő az legyen, hogy ez az Eichmann a magyar állampolgárok százezreit gyilkolta meg. Ennek a vonalnak kell erősnek lennie, ne az a vonal legyen, hogy zsidókérdést csinálunk ebből az ügyből. Eichmann nemcsak zsidókat gyilkolt meg, mások is voltak ott. Ez nem zsidókérdés, ez a fasizmus és az antifasizmus kérdése.
Elismerjük az izraeli bíróság jogát ebben a dologban. A zsidókról csak ennyit. Erre vigyázni kell.
A következőket lehetne itt mondani: Eichmann háborús bűnös, fasiszta, tudomásunkra jutott, hogy az izraeli kormány fogságában van. Ezután jöhetne az, hogy mit akarunk csinálni.
Azt is helyes volna úgy felállítani, hogy először is az izraeli bíróság tartson nyilvános tárgyalást, s azon a tárgyaláson vehessen részt megfigyelőként – nem vádemelőként, szerintem az nem járható út jogilag, hogy egy állam bíróságánál egy másik állam képviselője vádemelőként lépjen fel – magyar megbízott. Tudomásunk van arról, hogy Eichmann háborús bűnös az izraeli hatóságok birtokában van. Követeljük, hogy a tárgyaláson az illetékes magyar szerv képviselője részt vegyen…
Második követelésünk: Követeljük, hogy az ott lefolytatott tárgyalás után Eichmannt a magyar hatóságoknak adják ki. S majd itt fogjuk mondani azt, hogy ez jogos, mert zsidó emberek … stb. Mi ott semmit ne mondjunk. Ez a két célunk van, amit mi követelünk. Ennek érdekében hogy mit csinálunk, az megint más kérdés.
Egyeztessük a megnevezett baráti országokkal – ez helyes. Másik feladat, megfelelő dokumentumok összeszedése. Bizonyos anyagok publikálása. Az nem lesz célszerű, hogy minden lap első négy oldala ezzel legyen tele. Ezt nem kell csinálni. Utána az van, hogy Argentínával mit csináljunk. Ez egy önálló kérdés, ez nem fér össze az Eichmann-üggyel. Ez mérlegelendő. Mérlegelendő, hogy célszerű-e, vagy nem célszerű. Ezt erősen mérlegelni kell, mert most ügy vagyunk velük, hogy nagy sokára elszánták magukat, hogy mozdonyokat vesznek tőlünk. S ha ezzel a dologgal túl sokat foglalkozunk, akkor háborús bűnöst sem kapunk tőlük, de mozdonyt se vesznek tőlünk…
Szerkesszék meg újra ezt a dolgot. Egyébként egyetértünk a kérdéssel.
SZIGORÚAN titkos!
Konzultációs kérdések az Eichmann-üggyel kapcsolatban a Szovjetunió, Lengyelország, Csehszlovákia, a Német Demokratikus Köztársaság, Románia külügyminisztériumához
1.)
A politikai irányelv kérdése
2.)
Eichmann és társai bűncselekményeire vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozásánál az antifasiszta front bázisáról kellene támadni:
a) a nyugatnémet neofasizmust,
b) a cionizmust,
c) a Vatikánt (Eichmann vatikáni segédlettel került Argentínába).
Ezért Eichmann és társai bűncselekményeinek feltárásánál figyelmet kellene fordítani – a zsidók ellen elkövetett bűncselekmények mellett – az egyéb különböző haladó személyek, mozgalmak, hazafiak ellen elkövetett cselekményeikre is.
Mivel Eichmann bűncselekményei legnagyobb részét Lengyelországban lengyel állampolgárok ellen követte el, ezért helyesnek látszanék, ha akcióink élvonalában a lengyel elvtársak lennének.
2.) Az izraeli bíróság illetékességének problémája
Ezzel kapcsolatban a következő kérdések tisztázása szükséges:
a) Ha az izraeli bíróság illetékességét Eichmann bűncselekményei egész körére vonatkozóan elismernénk, annak a következő káros következményei lennének:
aa.) Abba a látszatba kerülnénk, mintha elismernénk Izrael kormánya ama törekvésének jogosultságát, hogy magát általában a zsidók képviselőjének tekintse.
ab.) Ellentétbe kerülnénk a szövetséges és társult hatalmak 1943 októberében Moszkvában elfogadott nyilatkozatával, amely szerint a háborús bűnösök ott felelnek tetteikért, ahol azokat elkövették.
ac.) Magunkat olyan helyzetbe hoznánk, amelyben nem tagadhatnánk meg az Eichmannra vonatkozó adatszolgáltatást.
ad.) Ezzel viszont elősegítenénk, hogy Izrael kormánya a saját politikai céljaira használja ki az Eichmann- ügyet.
ae.) Végül: veszélyeztetnénk azt a jogunkat, hogy Eichmannt kikérjük.
b) Ha az izraeli bíróság illetékességét semmi vonatkozásban sem ismerjük el, ebből a következő hátrányos következmények eredhetnek:
meg kell tagadnunk az Eichmannra vonatkozó adatszolgáltatást, mind hivatalos, mind magánjellegű formáit.
Ezzel alkalmat adnánk egyfelől arra, hogy az izraeli bíróság a bűncselekmények körét leszűkítse, másfelől arra, hogy sorozatos propagandatámadásaikban azt állítsák, hogy a szocialista országok nem nyújtanak segítséget egy fasiszta háborús bűnös bűncselekményeinek feltárásához. Ebben az esetben az izraeli bíróság várható inkorrekt eljárásával szemben nehezen tudunk bírálatot gyakorolni.
c) Felmerül a kérdés: el lehetne-e ismerni az izraeli bíróság részleges illetékességét. A részleges elismerés alapja lehetne a következő:
A szövetséges és társult hatalmak 1943 évi moszkvai nyilatkozata kimondta, hogy ki-ki ott felel bűncselekményeiért, ahol azokat elkövette, de ezt azon az elvi alapon mondta ki, hogy az a nép ítélkezhessék, amelyik rovására a bűncselekményeket elkövették.
Most nagy számban élnek az azóta létrejött Izrael államban annak állampolgáraiként olyan személyek, akik korábban a Szovjetunió, Lengyelország, Csehszlovákia, Románia és Magyarország területén éltek. Ezek legtöbbje olyan, aki ellen Eichmann bűncselekményeket követett el részben közvetlenül személyük, részben hozzátartozóik ellen.
A részleges illetékesség az ilyen izraeli állampolgárok ellen elkövetett bűncselekmények körére vonatkoznék.
Ha az izraeli bíróság részleges illetékességét elfogadjuk, megmarad továbbra is jogalapunk Eichmann kikérésére, ugyanakkor megvan a lehetőségünk izraeli állampolgárok rovására elkövetett konkrét bűncselekményekkel kapcsolatos adatszolgáltatásra. Ebben az esetben nem érhet bennünket az a propaganda-vád, hogy megnehezítjük egy háborús bűnös ellen az eljárást.
3) Az esetleges kikérési eljárásnak valószínűleg csak propaganda jelentősége van. Nem valószínű ugyanis, hogy a kikérési igénynek az izraeli hatóságok helyt adnak. A kiadással ugyanis csökkentenék saját lehetőségeiket az Eichmann-ügy politikai és gazdasági kiaknázására Nyugat Németországgal és az arab országokkal szemben. Továbbá a kiadás azzal a következménnyel járna, hogy Eichmann mind a cionizmussal, mind az Argentínából való elszállításával kapcsolatban az izraeli kormány szempontjából nem kívánatos információkat adna elkerülhetetlenül a szocialista országok hatóságainak.
Ennek ellenére megvannak a politikai előnyei a kikérési eljárásnak. A kikérés elutasítása után ugyanis az izraeli kormány politikájának bírálatára is alkalmat adó lehetőségeink nyílnának az Eichmann bűncselekményeire vonatkozó dokumentációnk fokozatos publikálására, sőt esetleg – az Oberlander-per mintájára – a per távollétében való lefolytatására…
4) Adatszolgáltatás az izraeli hatóságok számára
Amennyiben izraeli hatóságok közvetlenül keresik meg a mi országaink egyes állampolgárait információ és adatszolgáltatás kérésével, ezek adják azt a választ, hogy ebben az ügyben csak saját államuk hatóságai rendelkezésére állhatnak.
Saját hatóságainkhoz érkező hivatalos izraeli megkeresésekre olyan jellegű és mértékű anyagot adunk át, amilyen és amennyi a mai izraeli állampolgárok jelentős része ellen elkövetett bűncselekmények dokumentálásával, perrendszerűen érvényesíthető bizonyítást szolgáltat a legsúlyosabb ítélet meghozatalához.
5) A válaszadás problémája az eddigi izraeli megkeresésekre
Lengyelországban, Csehszlovákiában, Magyarországon is jelentkezett az izraeli külképviselet azzal az érdeklődéssel, hogy bizonyító adatok gyűjtésében segítséget nyújthatnak-e az illetékes hatóságok az izraeli ügyészségnek. A fentiek figyelembevételével erre a megkeresésre, ami eddig még nem hivatalos jellegű a szó szoros értelmében, a következő nem hivatalos választ lehetne adni:
Eichmann esetére érvényes a szövetséges és társult hatalmak 1943 évi nyilatkozata, amely szerint a háborús bűnösök ott felelnek cselekményeikért, ahol azokat elkövették. Mivel azonban Izraelben számosán élnek olyanok, most mint izraeli állampolgárok, akik ellen Eichmann közvetve és közvetlenül főbenjáró bűncselekményeket követett el, ezért az izraeli igazságügyi szervek részleges illetékessége elismerhető Eichmann bűncselekményeinek arra a körére, amelyben mai izraeli állampolgárok ellen közvetve vagy közvetlenül elkövetett bűncselekményei taroznak. Ennek megfelelően az illetékesség körébe tartozó, e bűncselekményekre vonatkozó bizonyító anyag kiadására készek lesznek igazságügyi hatóságaink, ha ebben az ügyben hivatalos megkeresést kapnak…
A per lefolytatásával kapcsolatosan viszont kérjük a nyilvánosság biztosítását és azt, hogy ügyészségünk megfigyelője a tárgyalásokon jelen lehessen…
Budapest, 1960. július 19.
* MOL288T 5/189. öe.
** Terjedelmi okokból a dokumentumokat rövidítve közöljük. A kihagyott részekre három pont utal.
Címkék:2002-11