Az asszimiláció halálos ölelése
Lapunkban helyet adtunk az asszimiláció-pártiak, az önkorlátozók véleményének is, mert reméljük, hogy a nyílt vita segít tisztázni, hol van hiba a kréta körül. A Szombat 1990 2. számában jelenít meg például Kőbányai János írása, amelyben az ellen tiltakozik, hogy az Egyesület politikai téren időnként hallatja a hangját. Meghirdette ezzel szemben a Németh László-i eszmékkel összecsengő, kizárólag kulturálisan tevékeny „mély-zsidó” ideálképet. Nem meglepő mindez, Kőbányai írói próbálkozásait magyar nyelven hajtja végre, tehát apolitikus „mély-zsidóként” a nem-zsidó magyar olvasók körében is sikerre akar számítani. S irodalmi babérjait látja veszélybe kerülni az Egyesületben erősödő zsidó nemzettudat hatásától és annak politikai következményeitől. Egyre inkább bebizonyosodik azonban, hogy e félelem alaptalan és csak a zsidóüldözés emlékének pánikreakciója váltja ki. Minden tisztességes amerikai tudja például, hogy az Egyesült Államokban élő különböző etnikumok sajátos kultúráinak megőrzése az egyetemes amerikai kultúráit is gazdagítja. E népcsoportok kultúrái azonban csak az intézményes politikai érdekvédelem által képesek tartósan fennmaradni. Ne féljünk tehát mi sem a politikától. Nem a pártállam elnyomó gyakorlata, vagy a dzsentrivilág úri huncutságai jelentik a politikát. A görög városállam, a polisz nevéből származik a szó és a szabad polgárok érdekeinek védelmét jelentette és jelenti mindmáig.
Nem vitatom, hogy decemberi közgyűlésünk első része, melyben más szervezetek üdvözöltek bennünket, szándékunktól függetlenül némiképp hosszúra sikeredett. A meghívott vendégbe azonban nem ildomos a szót beléfojtani. Ellenben Antall József szavait vagy Petrasovits Anna beszédét politikai handabandázásnak minősíteni, mint ahogyan ezt cikkében Kőbányai tette, komoly szellemi éretlenségre utal. Zárójelben jegyzem meg, Petrasovits Anna e beszédét időközben teljes terjedelmében leközölte egy izraeli lap, és Antall József meghívást kapott Jeruzsálembe, hogy zsidómentő édesapja emlékére fát ültessen a Jad Vasém kertjébe. Etikát sértő az is, hogy mind a közgyűlésünkön mondott beszédében, mind a Szombatban megjelent cikkében Kőbányai elhallgatta, hogy a decemberi közgyűlést előkészítő korábbi gyűlések egyikén az általa hangoztatott „politikamentes zsidó kultúra” teóriáját már előadta, de ezt követőleg a gyűlés elsöprő többsége közel egyhangúan Kőbányait leszavazta. Szintén az elemi etikát sérti, hogy egyesületünk vezetőségének egyes tagjait megpróbálja kijátszani a többiek ellen, azzal a hamis állítással, hogy ők a politikától őrizkednék. Raj Tamás a magyar politikai színpadnak lett markáns szereplője, ha ezt Kőbányainak nem is sikerült észrevennie, és B. Turán Róbert köztudottan már 20 év óta önmagát zsidó nemzetiségűnek vallja.
Egyesületünk vezetősége munkáját társadalmi munkában végzi, minden anyagi ellenszolgáltatás nélkül, saját idejét és pénzét nem kímélve. Ebben az ingyenes munkában Kőbányai részt nem vállalt, míg a Múlt és Jövő időszaki kiadványának szerkesztéséért jelentékeny anyagi díjazásban részesül. Vagyoni helyzetünk igen szerény, az állami költségvetés bennünket nem támogat és a tagdíjakból származó éves bevételünk jóformán egyetlen havi Szombat előállítását fedezi. Kádár Iván kimagasló pénzügyi tehetsége híján már régen be kellett volna szüntetnünk minden tevékenységünket.
Végezetül még egyetlen megjegyzés a történelmi Múlt és Jövő című folyóiratról. A keményen politizáló Patai József alapította 1911-ben, majd több mint három évtizeden át főszerkesztője és önfeláldozó animátora volt e szellemi műhelynek. Az a Patai József, aki fáradhatatlanul harcolt a cionizmusért, a zsidó nemzettudatért, és aki a kultúrába történő zsidó ön-élveeltemettetést mindvégig a legszigorúbban visszautasította.
Rózsa T. Endre
Címkék:1990-04