„Az állam ne egy ponton tartsa a kapcsolatot a zsidósággal”
„Az állam ne egy ponton tartsa a kapcsolatot a zsidósággal”
Olti Ferenc, az Inter Európa Bank ügyvezető igazgatója, a Veszprémi egyetem informatikai rektorhelyettese, 2003-ig a Mazsihisz alelnöke, azóta jó kapcsolatokkal, befolyással rendelkező „független zsidó közéleti személyiség”.
Milyen családi háttér motiválta, hogy a zsidó közéleti ügyekben aktív részt vállaljon?
Balatonfüreden születtem a háború után. Szüleim mindketten holokauszt-túlélők voltak, akik egész családjukat elveszítették. Auschwitzból illetve Mauthausenből visszatérve házasodtak össze. Testvérem és én voltunk a két zsidó gyerek Füreden a háború után. A zsidóság determinálta az életünket, a hagyományokat szinte az anyatejjel szívtuk magunkba, de a Talmudból sokat nem tanultam a bár micvóra való felkészülésen kívül.
Egyedüli zsidó gyerekként milyen volt viszonya a kortársaival?
Rendkívül boldog gyerekkorom volt. Soha semmilyen negatív tapasztalat nem élt a zsidósággal kapcsolatban.
És arról hallott, hogy mi történt pár évvel korábban a füredi zsidósággal?
Egyetlen szót sem. A szüleim teljes némaságba burkolóztak. Sokszor hallottam azóta, hogy sokaknak ez volt a természetes reakciója.
És a kortársai sem szóltak semmit ezzel kapcsolatban?
Nem. Néhány foszlány azért eljutott hozzám: például apám előző házasságából származó lányának fényképe kinn volt a nappaliban, és alá volt írva, hogy „Auschwitz 1944”. Annyit tudtam, hogy meghalt, de semmi többet. Nem beszéltek róla soha, én nem kérdeztem, az iskolában nem tanultunk erről, a hátam mögött nem súgtak össze – én gyakorlatilag felnőttként szembesültem a holokauszttal.
Mondhatjuk tehát, hogy Füreden a háború után teljes amnézia volt 1944-gyel kapcsolatban?
– Teljes mértékben – felém legalábbis. Néha hallottam ugyan elejtett megjegyzéseket – ez és ez a család rendes volt, mert visszaadta a holmikat -, de nem értettem ki, mit adott vissza, nem törődtem vele, úgy éreztem, ez a felnőttek ügye. Engem a korcsolyázás érdekelt, meg az, hogy hányast kapok számtanból. Mai eszemmel nézve persze mindez döbbenetes.
Ugorjunk a mába. Három évvel ezelőtt – Mazsihisz-alelnökként – a közgyűlésen frontális támadást intézett az ügyvezető igazgató ellen, aminek következtében igen gyorsan ki- pörgött minden vezető beosztásából. Pár hónappal ezelőtt Heisler András elnöknek volt része hasonló élményekben: négy nappal azután, hogy lemondásra szólította fel az ügyvezető igazgatót, őt mondatták le egy sebtiben összehívott közgyűlésen.
– Heisler András és köztem egy technikai jellegű hasonlóság van csupán: amit meg akartunk valósítani, annak Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató az egyik akadálya. De ezen kívül az elképzeléseinkben semmi közös nincs: Heisler András koncepciója, ahogy én látom az, hogy a struktúra alapjában jó, csak a működését kell egy kicsit nyitottabbá, átláthatóbbá tenni. És még ehhez a csekély változtatáshoz sem tudott belső szövetségeseket találni. Az én koncepcióm ennél tovább ment: úgy gondoltam, ha a magyar zsidóságról beszélünk, akkor ne csak azzal a párszáz vagy egy-két ezer emberrel foglalkozzunk, aki a neológ zsinagógákba jár, ne csak ennek a közönségnek legyünk szolgáltató személyzete. A magyar zsidóságnak juttatott évi – becslésem szerint – ötmilliárd forint ne csak ennek a szűk rétegnek az érdekeit szolgálja, hanem sokkal szélesebb közönségét. Vegyük számba, mekkora és hogyan rétegezett a magyar zsidóság, rétegenként mit szeretnénk elérni tíz-tizenöt éven belül, ehhez képest fogalmazzuk meg a mai és a holnapi feladatokat konzekvensen és ehhez pénzt is rendeljünk. Az én konfliktusaim ebből adódtak.
Itt van a Heisler András által elindított zsidó fórum, ami épp ezt az együttgondolkodást szolgálná.
Igen tudom, engem is felkértek az egyik szekció moderátorának. Miután elmondtam a szekcióval kapcsolatos elképzeléseimet, azt mondták, akkor inkább a Holocaust oktatásáról tartsak szekciót. Ezen a fórumon tehát alapvető stratégiai kérdéseket nem fogunk tudni megbeszélni.
Heisler András lemondatása után nem kereste vele a kapcsolatot, hogy – mint hasonló gondokkal szembesülő reformerek – együtt beszéljék meg az ügyeket?
Ha összefutunk, néha szoktunk beszélgetni, ráadásul barátságosan, de nagyon mások az elképzeléseink.
Ön most semmilyen tisztséget nem tölt be a Mazsihisznél, viszont – ha jól tudom – az EMIH-nél* vállalt tanácsadói feladatot.
– Az én koncepcióm az, hogy virágozzék száz virág, és mindenkinek segítek, aki ebbe a felfogásba beleillik. Ugyanilyen jó viszonyt ápolok a reformzsidókkal, a Lauder iskolában működő kis közösséggel, a Haver alapítvánnyal és akármelyik civil szerveződéssel. Nekem az EMIH-hel nincs kitüntetett viszonyom – nem arról van szó, hogy segítek egy másik várat építeni. Az én magyar- országi zsidó jövőképem az, hogy minél szélesebb tömegeket vonjunk be a zsidó közéletbe. És természetesen mindenkit olyan módon kell megszólítani, ami hozzá közel áll. Ebből következik, hogy a zsidóság rendelkezésére álló erőforrásokat a különböző célok érdekében működők között el kell osztani, nem pedig monopolizálni. Mivel pedig ezeknek az erőforrásoknak jelentős része állami eredetű, nagyon sok tennivalónk van az állam felé is. Az állam úgy kezeli a zsidóságot, mint homogén egységet, mert neki ez kényelmes. Azt hiszi, hogy az egyetlen szervezet, amivel kapcsolatban van – a Mazsihisz – reprezentálja illetve harmonizálja a különböző zsidó érdekeket. Ez pedig nincs így. Például annak idején sok más mellett javasoltam, hogy egységes rabbikar helyett különböző irányzatoknak megfelelő, autonóm rabbikarok működjenek. Ez fontos lépés lett volna egy valódi ernyőszervezet létrehozása felé. Ugyancsak megvalósíthatatlannak bizonyult a Mazsihiszen belüli Közéleti Tagozat elképzelés. A Mazsihisz nem tudja, és nem akarja a különböző zsidó érdekeket belül ütköztetni és harmonizálni. Mivel erre nincs lehetőség, az államot kell befolyásolni, hogy ne egy ponton tartsa a kapcsolatot a zsidósággal. így tehát azt a nem kevés pénzt, amit a zsidóságnak juttat, (és aminél lényegesen több is jár a zsidóságnak), az államnak kellene másként elosztani, ha már mi nem tudjuk ezt ésszerűen, a mai megváltozott viszonyoknak megfelelően megtenni.
Tett is már lépéseket annak érdekében, hogy a Mazsihisz pénzfelvevő monopóliuma megszűnjék?
Természetesen teszek sokféle lépést Nem az EMIH, nem a reformzsidók, vagy egyes kitüntetett szervezetek, hanem az egész zsidóság érdekében.
És meddig sikerült eljutnia? A Mazsihisz ma is a zsidóság egyedüli politikai reprezentánsa.
Igen, ez azonban durva visszaélés a lehetőségekkel. Én úgy látom, ennek a monopóliumnak a lebontása állami feladat, méghozzá olyan méretű, mint amilyennek annak idején Eötvös nekirugaszkodott. Ami a zsidóság képviselőivel való tárgyalást illeti, a mai magyar állam e tekintetben akaratlanul is Eichmann és Rákosi utódja. Eichmann volt az első – a mindenképpen jó szándékú Eötvös sikertelen próbálkozása óta -, aki a zsidókra, a Zsidó Tanács formájában, ráerőltette az egypontos képviseletet. Ezt a hagyományt vitte tovább Rákosi, aki a felszabadulást követő különválás után a neológ status quo és ortodox irányzatokat erővel összekényszerítette. És ez ma is így él tovább, holott történt egy rendszerváltás. Liberális demokráciában élünk, miközben a zsidósággal kapcsolatos állami viselkedés semmit sem változott. Úgy tekintenek bennünket, mint a katolikus egyházat, ami történelmileg teljesen hierarchikus szervezet- ám a diaszpóra zsidósága nem ilyen.
Egyetlen emberként aligha tudhat e téren áttörést elérni. A járható út az alternatív zsidó szervezetek közti együttműködés, fórum kialakítása lenne. Ez ügyben próbál lépéseket tenni?
Ez tyúk-tojás probléma. Ahhoz, hogy az államnak legyen alternatív kommunikációs partnere a zsidó közösségben, létre kell valamit hozni, ehhez pénz kell és rengeteg energia. Én a saját életminőségemet nem vagyok hajlandó ismét lerontani azzal, hogy napi nyolctíz órát dolgozom ez ügyben. A másik lehetőség az. hogy az állam magára vállalja ezt a feladatot, ha a zsidóságnak jót akar tenni.
Demokratikus állam nem szólhat bele a zsidóság belügyeibe.
Már azzal durván beleszól, hogy egy ponton tartja a zsidósággal a kapcsolatot a nélkül, hogy feltételeket támasztana. Ez ellentétes a zsidóság és az állam érdekeivel, bár az államnak kétségkívül kényelmes. Egyébként nem kéne semmi mást tenni, mint minden törvényszövegben, ahol a zsidó képviseletet illetően a Mazsihisz szó szerepel, azt „zsidó egyházak és szervezetek”-re változtatni. Ilyen dedikált törvényi hely nagyon kevés van.
E viszony megváltoztatását csak a zsidóság kezdeményezheti.
Ugyan miért? Az állam kezdeményezte az összes korábban kialakult, elavult és indokolatlan monopólium egyoldalú és bizony sokszor fájdalmas megszüntetését – ezt nevezzük ma rendszerváltásnak. Mondjak példákat? Pártrendszer, Matáv stb. Ezekben az esetekben nem az aktuális monopólium tulajdonosát kérdezték meg, hanem a nagyobb közösség érdekét tartották szem előtt, és a változtatást keményen végrehajtották. Ebből a zsidó közösségi érdek valahogy kimaradt.
A gazdasági monopólium és a vallási képviselet monopóliuma nem ugyanaz.
Azt csak az állam hiszi, hogy ilyen monopóliumnak helye van. Én ezt a hiedelmet próbálom oszlatni rábeszéléssel, meggyőzéssel. Elég sokan értik már ezt az állami hierarchiában. Ön azt mondja, a miniszterelnöknek nem kell olyan dolgokkal foglalkozni, amire nem kötelezi törvény. Szerintem viszont épp ezekkel kell foglalkoznia, hogy aztán majd készüljön róluk törvény.
– Tehát ön az államtól várja, hogy demokratikus viszonyokat teremtsen a zsidó közösségben.
– Az államtól is. Mindaddig, amíg az állam ezt a monopóliumot fenntartja, a Mazsihisz, rendes monopóliumhoz illően a neki juttatott pénz töredékével minden önálló kezdeményezést megvásárol vagy ellenségnek nyilvánít, s így ezek létezése is kérdésessé válik.
Még Mazsihisz-alelnök koromban kiharcoltam például egy alapítványt, ami a hitközségen kívüli zsidó szervezeteket támogatná. Ám az alapítvány rendelkezésére bocsátott összeget évről évre csökkentették, majd belecsempészték a hitközségi intézményeket és személyeket is, holott az alapítvány valódi célja épp a hitközségen kívüli kezdeményezések támogatása volt. Zoltai Gusztáv persze minderre azt mondja, hogy nem igaz, hisz a hitközség sok mindent ad a Mazsikének, a Bálint háznak stb. Csakhogy mindez az ő személyes döntésétől függ. A zsidó szervezetek képviselői nem ülnek ott az asztalnál, amikor a pénzt osztják, és ha nem jól viselkednek, akkor megnézhetik a támogatásukat. Mindezt abból az örökségből, ami mindnyájunkat illet! Ez anakronisztikus: ilyen rendszer csak diktatórikus államok környezetében működik. Vegyünk egy példát. Szinte minden budapesti zsinagógában problémák vannak a napi minjennel – így néha még a Dohány utcában is. Megjelenik egy új szervezet, amely nem a Mazsihisz tagságát célozza meg, építeni akar egy közösséget. Működő zsinagógát akar létrehozni a Rumbach utcai régi zsinagógából, és hajlandó ezért anyagi áldozatot hozni. A Mazsihisz pedig minden erejével azon van, hogy ezt megakadályozza. A Mazsihisz megszerzi az épületet, csinál belőle valamit, zsinagógát biztosan nem – vagy ha igen, az csak látszat lesz, hiszen a Dohány utca közönségét lehetne csak kettéosztani, hogy ide is járjanak páran. Egy zsidó felekezet tehát – monopóliumának fenntartása érdekében – mindent megtesz azért, nehogy egy régi zsinagóga valóban zsinagógaként működjék. Ez mégiscsak szörnyű! És az állam ehhez asszisztál – akkor is, ha nem tud róla. Az állami döntéshozók azt hiszik, a zsidóság úgy működik, mint a pápaság. És ha ezeket a dolgokat elmagyarázom, elkerekedett szemekkel néznek.
Nem gondolt arra, hogy a hitközségen kívül kellene zsidó fundraising tevékenységet folytatni?
De igen. A hozzám fordulók számára igyekszem is valamennyi magánadományt szerezni, de ennél sokkal nagyobb volumenű kezdeményezésre lenne szükség. Évi 30-40 millió forintot kéne szánni arra, hogy ez a dolog elinduljon.
Ön van abban a helyzetben, hogy ezt elindítsa.
Igen, de amint mondtam, nekem van családom, három gyerekem, egy szakmám, néhány támogatott ügyem és napi huszonnégy órám. Ezzel a teljesítőképességem kimerült. És a képhez az is hozzátartozik, hogy – „hála” a hitközségnek – a magyar zsidó közélet morálja olyan, hogy – a sárdobáláson kívül – nem sok köszönetét várhatunk a munkánkért. Az utóbbi öt évben kipörgött innen a legtöbb jó szándékú, felkészült önkéntes.
Miért nem próbál ezekkel az emberekkel valamilyen együttműködést kialakítani?
Tudunk egymásról, ismerjük egymás telefonszámát.
És miért nem lépnek a nyilvánosság elé valamilyen kezdeményezéssel?
Azért, mert ehhez nem napi két-három, hanem nyolc-tíz órát kellene zsidó ügyekkel töltenem.
Gadó János
*Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség. 2004-ben bejegyzett felekezet, vallási vezetője Köves Slomó lubavicsi rabbi.
Címkék:2005-11