Áttekinthetőség? Elvetve! – Beszámoló a BZSH 2000. áptilis 6-i képviselő-testületi üléséről (Rózsa György)
2000. április 6-án tartotta rendes évi Képviselő-testületi ülését a Budapesti Zsidó Hitközség. A közgyűlés ötvennégy fő jelenlétében, Fröhlich Róbert főrabbi nyitóimája után Lancz Tibor elnökletével kezdte meg munkáját.
Elsőként Sessler György, a Számvizsgáló Bizottság elnöke jelentette be, hogy a zárszámadást és a költségvetést az általa vezetett testület rendben lévőnek találta.
Ezután a küldöttek Kövesi György beadványát szavazták meg egyhangúlag (pár tartózkodással), miszerint új templomkörzet alapíttatna Pesterzsébet-Csepel-Soroksár városrészeknek, imaházzal. Örvendetes tény, hogy a harmincnégy jelentkező hittestvér közt sok a fiatal, és eddig is több helyről kaptak komoly segítséget és támogatást, például az önkormányzatoktól. A hitközség szintén a támogatók sorába lépett, írószereket bocsátott az új körzet rendelkezésére.
Ezután Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató beszámolója következett a múlt évi gazdasági tevékenységről, majd Hajabács Júlia gazdasági főtanácsadó ismertette a múlt évi zárszámadást és a jövő évi költségvetést. Az 1999-es év 1 346 217 000 forint bevételi, illetve kiadási főösszeggel zárult. Ezen összeg 17%-a származott állami támogatásból, a Joint 4%-kal járult hozzá (sajnos ez a támogatás évről évre kevesebb), 26% pedig járadékokból (az államosított ingatlanok után fizetett kártérítésből) származott. A jövő évi költségvetés főösszege 1 453 590 000 forint Mindkét tételt egyhangúlag fogadta el a közgyűlés.
A beszámolók után Lancz Tibor BZSH-elnök három, hitközségi tulajdonban levő ingatlan elidegenítésére (eladására) tett javaslatot. Két XI. kerületi lakásról és egy XIII. kerületi telekről van szó, figyelmet érdemlő az Ulászló utcában lévő, ötödik emeleti, 83 négyzetméteres ingatlan, melynek ára 9-9 600 000 Ft (!). (Ingatlanszakértőktől származó információk szerint ezen a környéken csak abban az esetben esik 200 000 forint/négyzetméter alá az ingatlanár, ha az ingatlan a pinceszinten van, illetve ha nem is létezik. Az árat kevéssé befolyásolja az ingatlan állapota.) Lancz Tibor szerint az ingatlan igen lelakott állapotban van, ezért kiadása nem lehetséges, marad tehát az elidegenítés. Lancz Tibor javaslatait egyhangúlag elfogadták.
Az elnök ezután megemlítette, hogy a hitközség visszakapja a Bárczy Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskola épületét. Itt kóser éttermet, presszót, közösségi házat szándékoznak nyitni.
Utolsó napirendi pont gyanánt az „egyebek” kategóriája következett. Olti Ferenc oktatási alelnök emelkedett szólásra, aki javasolta, hogy a hitközség gazdálkodásának jobb áttekinthetősége végett egy nemzetközi reputációjú könyvvizsgáló céget bízzanak meg az ügyek áttekintésével. Hajabács Júlia válaszul indulatosan közölte, hogy erre semmi szükség, őket már így is sokan ellenőrzik. Több felszólaló személyes sértésnek vette a javaslatot, holott Olti Ferenc leszögezte: kizárólag szakmai megfontolások vezették. Azzal az indoklással, hogy egy könyvvizsgálói revízió többmilliós többletkiadást jelentene, a javaslatot elvetették.
A záró imával Fröhlich Róbert főrabbi búcsúzott az egybegyűltektől.
Rózsa György
Címkék:2000-05