“Arra születtem, hogy megpróbáljak otthont teremteni”
„Arra születtem, hogy megpróbáljak otthont teremteni”
Szeszler Anna, a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola igazgatója
– A megújuló pedagógia egyik meghatározó személyisége, és egy nemzetközi hírű zsidó iskola vezetője vagy. Többé- kevésbé még ma is furcsállják a férfiak, ha egy nő igazán sikeres. Másrészt, a hagyományos zsidó társadalom is jobbára más szerepkört ír elő egy nőnek: elsősorban nem a vezetőét. Hogyan lehet tehát valaki egyszerre zsidó is, nő is, még sikeres is – és a lelkében ugyanakkor harmonikus?
Nem tudom, hogy ez mind igaz-e rám… Zsidó családból származó pedagógusként életemnek egy sajátos pontja volt, amikor ezt a két dolgot össze lehetett hozni.
A Lauder iskola alapításakor itt több – azóta más iskolák és intézmények élén jeleskedő, zsidó pedagógus tömörült -, köztük „jelentős” nők is: Benedikt Vera az Amerikai Alapítványi Iskola jelenlegi vezetője, Gárdos Anna a Rogers iskola, Sajgál Judit a Novus Gimnázium, Vég Kata a Buratino egyik alapítója… Mi vonzott benneteket ide?
Valamennyiükkel a mai napig is valamilyen formában együtt dolgozunk. Kialakult egy olyan zsidó pedagógus kör – persze sokan mások is voltak még benne -, akikkel nagy affinitást éreztünk a másság legalizálására, a szabad gondolkodásra. Ez volt az az időszak, amikor hirtelen nyitottá váltak az iskolák a hittanoktatás előtt, és akkor rendszeressé vált az állami iskolákban, hogy: „na, ti hatan hazamehettek!” Olyan bántó volt, hogy a zsidó gyerekeket hazaküldték, „másnak” tartották, s néha másként is kezelték. Miért ne tudhatnának ők is többet a gyökereikről? Hát kell csinálnunk egy iskolát! Mégpedig azonnal.
S ez válasz is arra, miért választottam ezt az iskolát. Úgy éreztem, – s ma is ezt gondolom, – hogy lehet egy sajátos szintézisét adni a személyiségközpontú, a gyerekre odafigyelő pedagógiának, s közben teret adni a másságnak is az oktatásban. Lehessen valaki másmilyen! Nálunk az iskolában van mozgáskorlátozott, van vak gyerek is… Sokan átjönnek ide más iskolából, mert valamilyen „kockába” nem fértek bele… Legyen terük! Hadd fejlődjenek gondolkodó, nyitott emberré! Óriási kihívás ez!
Érezted valaha a saját másságodat is valamilyen téren?
A balettozást a „másságom” miatt kellett abbahagynom: nekem sokkal vastagabb volt a lábam, mint a többi lánynak… Komolyra fordítva, nekem a zsidóságommal kapcsolatban nincsenek személyes negatív élményeim, talán azért, mert hosszú, szőke hajam volt: azonnal nem tűnt szembe, hogy zsidó vagyok.
Hiányzott-e neked, hogy otthon nem a zsidó kultúrában nevelődtél?
Most érzem a hiányát, visszamenőleg! Amiről nem tud az ember, azt nem nagyon hiányolja. Amikor elkezdtem szép lassan mindenfélét elolvasni, akkor éreztem meg, mi minden hiányzik.
Érdekes látni az eggyel előbbi generációt: amikor kezdtem ebben az iskolában dolgozni, és a szüleim látták, hogy engem mennyire megérintett a dolog, és hogy számomra milyen fontos, nagyon féltettek, de később oldódott a feszültségük, aztán átcsapott egy olyan érzésbe, hogy: „Végre! De jó!” Persze hazudnék, ha elhallgatnám, hogy anyukám mai napig is szorong, és rendszeresen kérdi, hogy mennyire érzed otthon magad ebben a világban.
Mennyire érzed otthon magadat ebben a világban?
Azt szoktam mondani, hogy én mindig megtalálom azokat a pontokat, ahol otthon tudom magam érezni, avagy otthonosabbá tudom tenni a világot. Azt hiszem, én arra születtem, hogy megpróbáljak otthont teremteni.
Női tulajdonság ez az otthonteremtés?
Még nem gondoltam rá, de talán igen. Nem tudom, mennyire sikerül, de nagyon szeretnék az emberekre odafigyelni, kapcsolatba kerülni velük, biztonságot nyújtani… Szeretném, hogy akik a Lauderba járnak, azok tanuljanak, haladhassanak is a korral, de legyen nekik az iskola egyben biztonságos hely és meleg fészek is, melyben ők otthon vannak. Igen, talán van ebben valami Jiddishe Mame hozzáállás.
– Említetted egyszer, hogy a férfi kollégáid, akiket megpróbáltál a Lauderba csábítani, szakmai szempontból kiemelkedők, ám „a szívüket-lelküket nem viszik bele az iskolába”. Ez különös, hiszen a világon a nagy reform-pedagógusok többnyire férfiak.
– Nem mondom azt, hogy ez a mi iskolánkban százszázalékosan így alakult, hiszen nálunk még mindig sokkal több a férfi, mint más, hasonló életkorú gyerekekkel foglalkozó intézményben, és nemcsak olyan férfiak, akik nadrágot hordanak, hanem ezeknek eszük és szívük is van; ugyanakkor nagyon nehéz! A pedagógus szakma leginkább férfiszakma. Messzire vezető kérdés ez: összefügg az egzisztenciális helyzettel is, a pedagóguspálya megbecsültségével is. Ha férfi tanárokat szeretnék felvenni – mert hiszek benne, hogy a gyerekeknek az a jó, ha mindkét nemű pedagógussal találkoznak -, tudomásul kell vennünk a realitást, hogy azok a férfi tanárok, akiknek gyakorlatuk van, azok öt év után legtöbbször vezető beosztásba kerülnek, vagy pénzkereső, illetve politikusi pályára mennek. Ezért aztán az a stratégiánk, hogy inkább teljesen kezdő, még tapasztalatlan férfi tanárokat toborzunk, és osztályfőnök „párnak” egy gyakorlott nőtanárt adunk melléjük.
Nem borította ez fel a hagyományos férfi-női szerepeket? Hogy nemcsak implicit módon álcázottan, de nyilvánvalóan a nőé a vezetőfunkció?
Sokat tanultunk itt egymástól ezekben a konfliktusokban. Számos esetben felborultak a sztereotípiák: például a nő volt az erélyesebb, a „férfiasabb”, míg a fiú örökké ölbe vette a gyerekeket, és játszott velük. A tanárok – nők és férfiak – persze az évek során egymásra is sokat hatottak, meg a gyerekek is rájuk. Ezek nem lezárt sémák!
Hosszú hajad van, szépen öltözködsz, mindig mosolyogsz – külsőre tehát feltűnően „nőies nő” vagy. Mindeközben pedig erélyes munkáltató, vezető és „ideológus” kell, hogy legyél. És akkor a diplomáciai szerepedet még nem is említettem… Hogyan egyezteted össze mindezt?
– Azt hiszem, leginkább a hályogkovács módjára! Bár biztosan sokat segítenek a tanári tapasztalataim, meg a korábbi pszichológiai és egyéb tanulmányaim. Alapjában véve megférnek ezek a dolgok együtt, bár sokszor éreztem már, hogy meg kell erőszakolnom magamat, hogy kemény vezető legyek. Sokkal könnyebben vagyok a mosolygós – a tanító nénim nyolc éves koromban százszor leíratta velem, hogy „óra alatt nem mosolygok”. Az élet kellemes fintora, hogy az egyik érettségiző osztálytól kaptam egy kártyát: „a legmosolygósabb főigazgatónak” címezve. Lehet, hogy a vidámság hozzátartozik a gyerekek biztonságához is; és nem is tudok nem mosolyogni, ha rájuk nézek. Kölcsönösen jólesik egymásra nézni, egymásra mosolyogni, amikor összefutunk a folyosón, megállni egy-egy szóra: tehát ez egyfajta kommunikáció, jeladás.
Közben pedig tudok nagyon keményen döntéseket meghozni – ezekbe az elején majdnem belehaltam. Biztos vagyok ugyanakkor abban is, hogy egy intézménynek szüksége van a mosolyon kívül is biztos pontokra, ami a -tól -ig terjedő szabadsághatárokat jelöli ki. És ezeket a határokat következetesen számon is kell kérni. Ez nehéz mesterség. Nem is tudom, hogy női-e, hogy nekem való-e. Sok-sok kételkedés épül be a hétköznapjaimba…
Mesélted, hogy problémát okoz számodra, amikor külföldi partnerekkel kell találkoznod, akik meghökkennek, hogy női főigazgató fogadja őket…
Néha persze büszke is vagyok erre – bár lehet, hogy nem illik! Minél idősebb leszek, – sajnos – ez annál kevésbé lesz gond. Egy idősebbnek látszó nőt könnyebben elfogadnak – még talán egy zsidó iskolában is. néha azt gondolom, hogy talán nem is az életkorommal, hanem az öltözködési stílusommal okozok problémát. (Életem első kosztümjét – igaz, hosszú szoknyás – mostanában vettem meg, és amikor először bejöttem benne, mindenki elképedt: „Jé, hogy milyen igazgatós lettél!”) Persze én nem tudok kilépni a saját személyiségemből. Azt látom, hogy a külföldiek, akik látogatóba jönnek egy 50-60 közötti, köpcös férfiembert várnak. Egy ekkora, gyönyörű épületnek, mint amilyen a Lauder iskola, egy meglett férfiember kellene, hogy legyen az igazgatója. Azt hiszem, amikor már elkezdünk beszélgetni pedagógiai kérdésekről, zsidóságról, gyerekekről, már néhány perc után elfogadnak engem is. És amíg ez így van, addig én nem szeretnék ebből problémát csinálni.
Milyen a helyzeted a magyarországi zsidó szervezetekben?
Talán őket kéne megkérdezni, ők hogy érzékelik… A kapcsolatnak több szintje lehet. Azt remélem, hogy nemcsak a felszínen, hanem a mélyben sincsenek igazi problémák. Az, hogy a Lauder iskola a létszámánál fogva a legnagyobb zsidó iskola, és ugyanakkor nem tartozik a Hitközséghez – ez egyfajta kettősség a mi státusunkban. De mindenben együttműködünk.
Voltak-e más ambícióid is? Szerinted miért maradtak ki a zsidó nők a hatalmi játszmákból?
Én talán azért maradtam ki, mert nem igazán érdekeltek; megtaláltam a saját aktivitási területemet az iskolán belül. Limitált az ember közéletiségének a lehetősége, időben is. Én úgy gondoltam, hogy amikor a gyerekeknek tudok hasznot hajtani, akkor a közéletemet az ő szüleikkel és itt, az iskolában próbálom megélni, és nem keresek olyan világmegváltó szerepeket, olyan konfliktushelyzeteket, amiknek a megoldása másoknak amúgy is sokkal jobban megy. Van itt a házunk táján mit megoldani! Én ebben érzem magam otthonosabban!
Okoz-e otthon konfliktust a vezető szereped?
Igen, a családi oldalon ezt nehéz megemészteni. Elsősorban, mert az iskola egész embert kíván. Sokszor kellett versenyt futnom az idővel, nem mondhattam, hogy a munkaidőm nyolc óra Ezt az én családi életem is nagyon megsínylette… A gyerekeim biztosan jobban szeretnének egy ráérősebb anyukát. És – gondolom – feszültséget okoz az is, ha egy nő sikeres.
Elégedett vagy mindazzal, amit eddig elértél az életben?
Nem, nem vagyok elégedett, mert még mindig látok „hatszázezer” dolgot, amit sokkal jobban lehetne csinálni. Ha így nézem, a csillagos ég a határ… Abból a szempontból viszont elégedett vagyok, hogy amiért igazán erőfeszítéseket tettem, azt meg tudtam valósítani. Azt tapasztaltam az évek során, hogy ha az ember igazán el akar valamit érni, akkor nem várakoznia kell, hanem megkeresni a hozzá vezető utat. Számtalan dolgot én is megpróbáltam, és azt azért mondhatom, rengeteg dolog sikerült.
Paradox helyzet vezetőnek lenni. Ebben a hierarchikus világban már meg is csapott a vezető „magányossága”, az egyik szemem nevet, de a másik sir. Az ember azt akarja elérni, hogy minden jól menjen. Azért dolgozom, hogy nélkülözhetővé váljak. Talán egy férfi jobban elviseli ezt a kettős érzést. Mondhatom így: azért dolgozom, hogy ne legyen rám szükség!
Címkék:1999-03