“Arculatunkat javítani kell” – Olti Ferenc, a hitközség oktatási alelnöke
„Arculatunkat javítani kell”Olti Ferenc, a hitközség oktatási alelnöke
-
Mi késztette arra. hogy az inkább ellenséges, mint támogató hangokat kiváltó auditálási javaslatát megtegye?
-
Az a véleményem, hogy a hitközség imázsát bel- és külföldön egyaránt javítani kellene. A pénzügyi átláthatóság ennek csupán egyik, de fontos része. Amióta az European Council of Jewish Communities közgyűlése vezetőségi taggá választott, gyakran találkozom a nemzetközi zsidó közélet meghatározó személyiségeivel. Számos ízben tapasztaltam, hogy reputációnk – ez mind szervezeteinkre, mind személyekre vonatkozóan igaz – külföldön nem a legjobb. Ha megkérdem, mi is a kifogásuk, ilyen válaszokat kapok: a magyar zsidók képviselete nem színvonalas, hiányzik az európai attitűd, a gazdálkodás nem átlátható. Ezzel a hangulattal néha belföldön is találkozom. Jól illusztrálja ezt a közgyűlésen is elmondott példa: az AP hírügynökség ismertette a német kényszermunka-kárpótlás ügyében született megállapodást. Számos ország zsidósága egy alapítványon keresztül közvetlenül és meghatározott összegben kapja meg a kényszermunkáért fizetendő kártérítést, melyet gyakorlatilag öntevékenyen oszthat el az alapítvány szabályai szerint. Az ötezer fős cseh zsidóság 400 millió márkát kapott. Ugyanezzel a technikával mi, magyarok becslésem szerint legalább 80 milliárd (nem tévedés, milliárd és nem millió) forintnyi pénzhez juthattunk volna. Nyilván a magyar zsidók is meg fogják kapni a kártérítést, ám ennek elosztását nem bízzák egy közvetlen alapítványra, tovább kell érte harcolnunk, az ügymenet nehézkesebb lesz. E rossz megítélésen a gazdasági átláthatóság javíthatna, a pejoratív megjegyzések jó részének így elejét lehetne venni.
-
Nem tántorította el, hogy nem sok támogatóra lelt a javaslata?
– Nem is számítottam arra, hogy elfogadják. Az volt a célom, hogy a gondolattal megbarátkozzanak a küldöttek. A hitközségi gazdálkodás ma már nagyüzem, miközben a szervezeti rendszer a régi, korszerűtlen. Óriási eredménynek érzem, hogy csütörtöki fellépésem után, ahol még a Számvizsgáló Bizottság semmi javítanivalót nem tárt fel, vasárnap ugyanennek a bizottságnak az elnöke már maga tett javaslatot a változtatásokra. Ilyesmi tíz éve, mióta én éves beszámolókat kapok, nem fordult elő. Azt viszont nem értem, miért okozott a javaslat sértődést – hiszen az átlátható gazdálkodás leginkább az apparátus érdeke. Fel sem tételeztem, és ma sem teszem, hogy bárkinek takargatnivalója volna.
-
A Számvizsgáló Bizottságot nem tartja alkalmasnak a gazdálkodás áttekintésére?
-
A közgyűlés alatt megkérdeztem az egyik tagot, aki a bizottságban az ortodoxiát képviseli: kiderült e számára az általuk felülvizsgált anyagból – amit a közgyűlésnek elfogadásra ajánlottak -, hogy ők az idén több mint 30 millióval kevesebbet kapnak a járadékokból, mint a múlt évben? A válasz nemleges volt Tartok tőle, és az említett eset számomra ezt mutatja, hogy a bizottság nem tud a dolgok mélyére ásni – nem azért, mert nem akar, vagy mert nem engedik, hanem azért, mert jó szándékú önkéntesek csoportja erre képtelen. Hogy innentől kezdve ki milyen szintig bízik a jelentésben az egyéni mérlegelés kérdése, de mindenképpen szükségünk lenne nagyobb biztonságra. Azt is fölöttébb furcsának tartom – és a pénzügyi világban ez jelzésértékű szokott lenni -, hogy a bizottság jóváhagyó nyilatkozatát nem az elnök, Sessler György írta alá, hanem helyettese, aki vidéki lévén nyilván jóval kevesebb lehetőséggel rendelkezik arra, hogy a napi ügymenetbe betekintsen. Ez az egyetlen olyan dokumentum, amit a Számvizsgáló Bizottság az év során hivatalosan ellenjegyez. Ha sem a BZSH, sem a Mazsihisz esetében nem találtak időpontot arra, hogy ezt a bizottság vezetője tegye meg ezt én – lehet, hogy rosszul, de – áttételesen javaslatom támogatásaként fogom fel.
(jég)
Címkék:2000-05