Apropó nélkül…
RADNÓTI IRTA naplójában.:
… nem érzem zsidónak magam, a vallásra nem neveltek, nem szükségletem, nem gyakorlatom, a fajt, a vérrögöt, a talajgyökért és az idegekben remegő ősi bánatot baromságnak tartom és nem ‘szellemiségem’ és ‘lelkiségem’ és ‘költőségem’ meghatározójának.”
Radnóti nem látszott tudni, hogy a zsidóság mint állapot és státus nem azonos a zsidó vallással, még kevésbé a zsidó fajjal (van ilyen?). Nincs idegekben remegő ősi bánat, sem zsidó „szellemiség” vagy „lelkiség”.
Van azonban egy egyedülálló zsidó örökség; egy könyv, amelyet mi kaptunk vagy mi irtunk, s amely kétezer év óta a világ kultúrájának egyik tengelye. Ami a görögségnek volt Homérosz, az nekünk a Biblia. Kollektív emlékezetünk és önazonosításunk korokat összetartó alapja.
Van ezenfelül a Bibliából és az azt értelmező hagyományból desztillált etika, sajátos és világos erkölcsi értékrendszer, amely nem keresztény, nem mohamedán, nem kommunista, nem liberális, hanem egyszerűen és egyedítően zsidó. Van egy mesés zsidó folklór, meg egy kalendárium, világiasan is jól megtartható ünnepekkel, vagy ha úgy tetszik, ízekben-színekben gazdag emléknapokkal.
*
Van természetesen – ó, de mennyire van! – egy különös, rendkívüli módon egyedítő zsidó történelem. Van egy középkori és újkori zsidó költészet, egy középkori és újkori zsidó misztika (amely Spinoza és Hegel dialektikájának egyik forrása), van egy zsidó filozófia, amelyről Radnótinak a leghalványabb fogalma sem volt.
Van végül – és lehet-e ennél fontosabb és meghatározóbb valami – egy conditio humana judaica, amely alól önmagát kivonni akarni szánalmas, groteszk és – Radnóti a tanú rá, hogy mennyire – hiábavaló kísérlet.
*
Zsidónak lenni egyszerűen annyit jelent, mint egy bizonyos történelem és egy bizonyos kultúra örökösének lenni, egy bizonyos etika hordozójának, egy bizonyos misztika és filozofál ismerőjének, egy bizonyos folklór, kalendárium és hagyomány boldog birtokosának, egy bizonyos humor művelőjének, de főleg és mindenekelőtt a conditio humana judaica vállalójának lenni. Utóbbi elutasítása (kivált a Holocaust után – teheti hozzá a Szombat szerkesztője) az emberi méltóság iránti érzék sérültségéről, sajnálatra méltó lelki megnyomorodottságról tesz tanúságot, ami egy antiszemitizmustól átitatott társadalmi környezet és kultúra jellegzetes hatásának a bélyege.
Bujáki-Lichtner János
Címkék:1990-05