Antiszemita zavargások az 1848. évi forradalom és szabadságharc kezdetén
Az egykori feudális társadalmak polgári átalakulása világszerte, az olyan nemzeti társadalmakban is, ahol zsidó lakos viszonylag kevés volt, nagy társadalmi-politikai feszültségeket keltett. Sokkal inkább így volt ez a polgári átalakulás szempontjából megkésett Közép- és Kelet-Európa soknemzetiségű országaiban, ahol nagyszámú zsidó bevándorolt élt, és ahol a liberális eszméket – erős polgárság hiányában – a birtokos nemesség reformszárnya képviselte.
Ez volt a helyzet a reformkori Magyarországon is, ahol a nemesi reformerek nagy egyéniségei, mint báró Wesselényi Miklós, Kossuth Lajos, báró Eötvös József, kezdettől fogva sürgették a Magyarországra betelepült zsidóság nyelvi és szokásbeli magyarosodását, összekapcsolva azt az emancipáció ígéretével. Az elvi alapot báró Eötvös József dolgozta ki a Budapesti Szemlében megjelent nagy tanulmányában a „zsidók emancipációjáról”, amelyben a Talmud állítólagos keresztényellenes erkölcstanából a zsidóság ellen fordított érveket cáfolta meg a humanista gondolkodó nemes érvelésével, követelve a zsidóság teljes egyenjogúságát.
Eötvös ebben a művében összegezni törekedett azokat a társadalmi válságjelenségeket, amelyek hátráltatják a polgárosodás és a nemzetiség nagy ügyét. E nevezetes munkájában – egyebek között – azt hangoztatja, hogy a zsidóellenesség legfőbb indítéka nem a vallás, hanem az érdek, az anyagi önzés, s rámutat: a kereszténység az egyenlőség elvén alapul és azon az ideán, hogy „szeretni minden embert”. De 1840-ben csak annyi történt a XXIX. tc. alapján, hogy az országban született vagy az itthon lakásra „törvényes úton engedelmet nyert” zsidóknak bárhol engedélyezték a lakhatást, a gyáripart, a kereskedést, a különféle mesterségek űzését és a tudományok művelését. Még az 1843–1844. évi országgyűlés liberális ellenzékének sem sikerült az emancipációs törvényt létrehoznia. Ezt csak a szegedi parlament mondta ki 1849. július 28-án, elismerésül a magyarországi zsidóságnak a szabadságharcban kifejtett szerepléséért. Miként a szabadságharc végnapjaiban előterjesztett kormányjavaslat indokolta: „Alig van népfaj, mely a zsidókat hűségben és munkásságban nemzeti háborúnk körül felülhaladná”, és a képviselőház most már egyhangúlag törvénybe iktatta, hogy a magyarországi zsidók ezentúl „mind azon politikai s polgári jogokkal” élhetnek, melyekkel az ország „bármely hithű lakosai bírnak”. Ennyit elöljáróban.
Az út az emancipációig azonban meglehetősen rögös pályákon vezetett. A magyarországi zsidóság a hazai polgári átalakulás e sorsdöntő, forradalmi esztendejében sem volt mentes olyan szükségszerűen vallási, „faji” támadásoktól, amelyek szinte újraélesztették – a középkori antiszemitizmus és vallási fanatizmus rémképeit. Erről idézzünk fel itt néhány jellemző – a mának is szóló – tanulságos eseményt.
Boross Mihály, aki 1843-ban Tatáról Székesfehérvárra költözött és 1848-ban ott a főjegyzőt helyettesítette, Élményeim 1848–1861 című önéletírásának első kötetében – egyebek között – a következőkről számol be.
A forradalom kezdetén, a márciusi napokban, midőn a városok rendezéséről szóló törvényjavaslatban (XXIII. tc.) „kimondatott, hogy a választási jog – bizonyos cenzus alapján – vallási különbség nélkül”, s így a zsidóknak is megadatik, „lázas ingerültséggel megtagadtuk a törvény előtti egyenlőség hitágazatát”. E törvény ürügyén ugyanis „legelsőbben Pozsonyban tört ki” a zsidók elleni ingerültség, az antiszemita zavargás, ami azután átcsapott a fővárosba, ahol április 19-én szintén zsidóellenes megmozdulások voltak. Pozsonyban azt kiabálta „a csőcselék nép”: „Le velük!” Pozsony utcáin „neki eredeti a zsidók üldözése. A zsidókat verték, ablakaikat bezúzták, boltjaikat betörték, szóval egész ostrom fejlődött ki a zsidók ellen” – írja a szemtanú emlékirataiban.
Pesten a zsidó lakosok elleni uszításokra a nemzetőrségről hozott XXII. tc. szolgáltatta az ürügyet. Ez a törvénycikk igyekezett biztosítani, hogy a városban ne csak polgárjoggal rendelkező kiváltságosok élhessenek a fegyverforgatás jogával. A zsidó lakosokat azonban kitiltották a nemzetőrség soraiból.
A pozsonyi „zsidóhecc” hírére az antiszemita zavargás átterjedt Győr városára is, ahol „fel akarták gyújtani a zsidók házait”, de a tanulóifjúság fegyveres őrséget szervezett és szétverte a „zsidófaló német polgárokat”. Boross Mihály azt is mondja, hogy egy-két fejérvári polgárban is „megpezsdült a vér”, s elhatározták, hogy kiverik a zsidókat a város falai közül. Ezek nem is olyan régen – 1836-ban – kapták meg a városban a letelepedési jogot, s ott kereskedést űztek, boltot nyitottak. A legtöbb ilyen bolt az ő kezükben volt. Az események leírója ehhez hozzáfűzi: „Ezt nem annyira a zsidó-élelmességnek, mint a keresztény-élhetetlenségnek lehet tulajdonítani.” Magyarázatát természetesen helyesbítenünk kell! Anélkül, hogy most e problémát részletezném, annak inkább a lényegét hangsúlyozzuk. Egészen más, gazdasági-társadalmi és jogi problémákról volt itt szó, és ezek öltötték magukra a vallási ellentétek mezét. Vándorútjuk során a helyhez nem kötött, a kereskedés űzésére kényszerült s abban jártasságra szert tett birtok- és teljes értékű állam- polgári joggal nem rendelkező zsidó lakosság, amely – már helyzeténél fogva is – a polgári átalakulás természetes szövetségesévé szegődött mint egyenjogúsággal nem rendelkező kisebbség, szükségképpen ellenszenvet keltett az üzletszerű vállalkozásoktól még jobbára idegenkedő magyar és német lakosság körében. Ugyanakkor konkurenciát is jelentett számukra.
Kiűzték a zsidókat
Ami a székesfehérvári zsidóellenes zavargásokat illeti, Boross megemlít egy Kurcz nevű kalapost, aki feltüzelt néhány „dologtalan tönkrement kereskedőt s iparost”, és elkezdett a zsidók ellen izgatni. Ez a „csürhe” – írja – pár óra alatt „százakra szaporodott”. Az így felizgatott tömeg a városházára tódult, ahol Kurcz egy „hordó tetejéről” lázító beszédet tartott. Ennek hatására a felbújtatott tömeg azt követelte a városi tanácstól, hogy „határozatilag mondja ki a zsidók kiűzetését”. A tanács pedig rögtön kimondta, „hogy a zsidók kiűzendők a város területéről, sőt bezáratta boltjaikat, s a zsidók még aznap tömegesen elhagyták a várost, hogy tettleges bántalmaknak ne legyenek kitéve”. Így talált társadalmi talajra a gazdasági okokra visszavezethető fanatikus zsidóüldözés Székesfehérvárott 1848. április első napján.
A történtek híre eljutott az éppen megalakult, de a kinevezést az uralkodó által még nem szentesített forradalmi kormány tagjaihoz, sőt István nádorhoz is. Szemere Bertalan dezignált belügyminisztert,
Klauzál Gábor földművelés-, ipar- és kereskedelemügyi minisztert, valamint a fiatalabb nemzedéket képviselő Pulszky Ferencet, a reformellenzék egyik vezető személyiségét, aki már 1842-ben Deák Ferenc majdani igazságügy-miniszter mellett tevékenyen részt vett az első polgári büntetőtörvény-tervezet munkálataiban, teljhatalmú kormánybiztosokká nevezte ki az antiszemita izgatások megfékezése és a rend helyreállítása céljából. Hozzájuk fordult április 2-án a fehérvári zsidók küldöttsége jogos védelmet kérve.
Ennek eredményeként rendelet érkezett a városi tarácshoz, hogy adjon magyarázatot, miért engedte meg a zsidók kiűzését, és rögtön hozassa vissza őket lakhelyükre. A városi tanács tagjai „megszeppenve” a forradalmi kormányzat gyors ellenintézkedésétől, jellemző módon azt válaszolta, „hogy ő a nép akaratát hajtotta végre, s az ellen nem tehet”. Tudjuk: nem így volt!
„Önt vasra veretem”
Székesfehérvárra Pulszky érkezett le kivizsgálni a zsidók elleni izgatás ügyét. Mielőtt azonban elindult volna, számolva a helyzet elmérgesedésével, egy század katonaságot rendelt be Mórról, s csak azután tudatta a tanáccsal, hogy jön, „s huszár helyett bakó ül a kocsiján, s történjék bármi, de nem engedheti, hogy a közcsend megháboríttassék”. Április 4-én érkezett meg, „a polgármesterrel és a tanáccsal szóba sem állt”, csupán a tisztikar tagjaival tárgyalt. A szégyenteljes ügyet kivizsgálva, elfogatta a lázító Kurcz kalapost, és kiadta rendeletét a polgármesternek, Miskey Ferencnek, egy „erélytelen” és „együgyü” embernek, hogy hívasson össze népgyűlést a megyeháza terére. Arról is gondoskodott, hogy a nemzetőrség foglalja el a megyeháza felőli oldalt. Azután maga elé rendelte a város befolyásosabb polgárait és értésükre adta: hassanak oda, hogy az előbbi népgyűlés határozatát, amely a zsidók kiűzését elrendelte, semmisítsék meg, és a zsidók hívassanak vissza, mert „ellenkezőleg a legszigorúbb rendszabályokat fogja alkalmazni”.
Este maga elé állíttatta Kurczot és megkérdezte: „van-e családja? Feleségem és három gyermekem – válaszolta a felbujtó. „Sajnálom őket” – mondta Pulszky ridegen -, „önt nem, mert izgató… önt vasra veretem, Pestre kísértetem s átadom az igazságszolgáltatásnak mint hazaárulót, aki az ország törvényei ellen lázit.” E vészjósló szavak hallatára a „lázító” láthatóan „remegett”. Ezt látva Pulszky a következő szavakkal kívánta megkönnyíteni dolgát, s főként érvényt szerezni a forradalmi kormányzat akaratának. „Ha megsemmisíti az előbbi határozatot, ha visszahívja a zsidókat, s jövőre nyugodtan viseli magát, lehet, hogy a feledés fátylát borítom az egészre”, s ezzel máris elbocsátotta a félelemtől remegő embert.
Másnap, április 5-én már kora reggel hatalmas tömeg foglalta el a megyeháza terét. A lovasság is megérkezett Mórról és elhelyezkedett a tér napkeleti oldalán. Tíz órakor egy nagy asztalt helyeztek el a megyeháza elé, s arra ráhelyezték az elnöki széket. Pulszky fellépett rá és felolvasta megbízólevelének szövegét. „Mi, Szemere Bertalan, Klauzál Gábor s Pulszky Ferenc, a királyi teljhatalommal felruházott nádor, István főherceg ő Fensége által a közcsend és a rend fenntartására kinevezett országos biztosok” – ekkor valaki közbeszólt a tömegből: „Nem ismerjük el”. Mire Pulszky felkelve dörgő hangon megkérdezte: „Ki az a vakmerő, aki nem ismeri el az ország kormányát? Álljon elő, mondja szemembe, biztosítom, hogy a kormány elég erős széttiporni mindenkit, aki a közcsendet megzavarni igyekszik.” Az a „hős” – folytatja az események leírását a szemtanú -, aki a „kuckóból oly bátran puskázott, nem mert Pulszkyval farkasszemet nézni”. A szónok még tovább beszélt a szabadságról, és figyelmeztette az egybegyűlt tömeget, hogy „megbecstelenítené Fehérvár a múltat, ha vallási és nemzeti türelmetlenséggel mocskolná be”.
Ezt követően megkérdezte hallgatóságát: akarják-e visszahívni a zsidókat? Néhány hang a tömegből, talán nem is a legmeggyőzőbben, válaszolt: „akarjuk”. Így történt a népgyűlés határozata, melynek értelmében megsemmisítik a városi tanács korábbi végzését, hogy az „meg ne fertőzze a város jegyzőkönyvét”, és a zsidók hazaszállingóztak elhagyni kényszerült hajlékaikba. Így ért véget a fehérvári antiszemita zavargások eseménysorozata 1848. április 5-én.
Az első felelős kormány tehát már megalakulása kezdetén tevőlegesen is komolyan vette – kormánybiztosai révén -, ha ekkor még nem is az Eötvös által már korábban megfogalmazott, de csak később megvalósított emancipációt, és az annak előzményeként szolgáló türelmességet, intő példát mutatva az utókornak is.
Címkék:1991-01