Antiszemita közbeszéd Magyarországon II.
Az Antiszemita közbeszéd Magyarországon 2001-ben színes esszé gyűjtemény a B’nai B’rith gondozásában jelent meg. Ez a kötetük immár a második, mely magyar és angol nyelven rögzíti és elemzi a magyar médiában egy év alatt elhangzott antiszemita megnyilvánulásokat. Nagyon fontos vállalkozás ez, mert nem hagyja a szót elszállni. Szóról szóra követhetjük nyomon azokat az apró csatákat, vereségeket, melyek következtében az egykor fülsértő megjegyzésekre, szófordulatokra egyre kevesebben kapják föl a fejüket.
Manapság a legfontosabb társadalmi kérdések a definíciós küzdőtereken, tehát a közbeszédben és legfőképpen a médiában dőlnek el. Ha a Fradi eladásával kapcsolatban „nemzetmentést” és „társadalmi összefogást” emlegetve politikai kockázatok nélkül több párt is nyíltan folytathat definíciós vitát Várszegi úr zsidóságáról – és arról, hogy a zsidóság pontosan milyen „kockázatokkal jár hazánkra nézve” – a „kisemberek” is bátran átveszik ezt a nyelvezetet.
A B’nai B’rith régen felismerte a dokumentáció fontosságát, ezért 1999 óta üzemelteti a ZsiDok-ot, a Zsidó Dokumentációs Központot: itt számítógépes adatbázisba rögzítik a magyarországi zsidósággal, így az antiszemita közbeszéddel kapcsolatos publikációkat is. Az új kötet tizenegy ismert szerzője az adatbázisból maga válogatott és olvasmányosan feldolgozott egy- egy ügyet. A legnagyobb nyilvánosságot kapott Fradi-Fotex botrányt dr. Szeszlér Tibor ügyvéd írta meg. Mihancsik Zsófia a Magyar Fórum, a Vasárnapi Újság és a Demokrata cikkeit ismerteti, Schweitzer Gábor a közösség elleni izgatással vádolt ifj. Hegedűs Lóránt ügyét, Varga László történész pedig az amerikai nagykövet asszony esetét dolgozta fel, akinek zsidóságát – a Fradi-Fotex ügy kapcsán – szintén pertraktálta a jobboldal. Dési János újságíró azt elemezte, hogy a zámolyi romák kivándorlásának ügye hogyan duzzadt cionista világ-összeesküvéssé a nyilvánosságban.
Kétségtelenül fontos feladat egyes esetek, „csomópontok” antiszemita média-visszhangját rögzíteni a magyar és a nemzetközi szakemberek, valamint az utókor számára: a kötet szerkesztői többször is hangsúlyozták, hogy szándékosan nem akartak túllépni a dokumentáció feladatát, mert nem akarnak ítéletet alkotni, csupán tükröt tartani. Ez teljesen helyén való. Ám az ok-okozati összefüggések és a kontextus bővebb feltárása, a szociológiai kvantitatív adatok rendszeresebb bevonása még meggyőzőbbé tehette volna az olvasottakat. A kötet írásainak egy része az antiszemita idézetek fölsorolására szorítkozik. A kötet szerzői közül számosán a médiaszociológusok szakterületére merészkednek, ám úgy tűnik, csak Vásárhelyi Mária és Monori Áron tanulmányai íródtak valóban szociológiai igénnyel. E két szerző dolgozatát azért tartom kimagaslónak, mert a ZsiDok impozáns adatbázisában rejlő fontos információkat leginkább ezek, a diskurzus-analízissel foglalkozó szociológusok tudták kiaknázni, elősegítve a téma alaposabb megértését.
Mivel a szerzők maguk választhatták meg a témájukat, a kötet a teljesség igénye nélkül tekinti át a tavalyi év termését: így az internetes honlapok, vagy a baloldali sajtó igencsak alulreprezentált maradt. A következő kötetben érdemes lenne a baloldali, Durban-i alapokról kiinduló a cionizmust rasszizmusnak tituláló, végletesen palesztin-párti, Izrael-ellenes cikkeket is dokumentálni, és ártó jellegüket kielemezni. (Tatár György e témával foglalkozó írását a szerkesztők nem vették be a kötetbe. A szerk.) A kötetet azért ajánlom az olvasóknak, mert sokszínű, olvasmányos és lényeglátó. Külön szeretem benne, hogy nem hagy felejteni.
Margit Patrícia
Címkék:2003-02