Antiszemita – filoszemita
Gondolatok a Szabó Dezső vitához
(Második, befejező rész)
AZ ÉRETT SZABÓ DEZSŐ mindig tisztán látta, nem becsülte sem le, sem félre a zsidóság történelmi szerepét. (…) Sokan fognak csodálkozni talán, de ezt az interjút is vele készítette Szombati Sándor: „Zsidótemplomban egyszer voltam, egy drága felejthetetlen zsidó tanárom kérésére. Hosszúnap volt. Mondhatom megdöbbentő hatással volt rám. Egy pillanatra mintha megéreztem volna ennek a jobbsorsra érdemes fajnak egész tragédiáját. Most persze azt kérdezi: hogyan? Én… és a zsidóság? De én mindjárt feleltem is: én mindig elismertem és nagyra becsültem a zsidóság erényeit és értékeit. Mindig csodáltam bennük a tudásszomjat, a családi élet szentségét és azt a tiszteletet, amellyel szellemi nagyjainkra felnéznek… Amikor tanár koromban nem egyszer kirándulni vittem az osztályomat, míg a keresztény fiúk mind a szabadban hancúroztak, veszekedtek és egymást csúfolták, addig a zsidó fiúk percről percre jöttek hozzám új kérdésekkel: ennek a növénynek mi a neve? És ennek? A zsidóság tudásszomja csodálatos…”
Külön kiemelném az interjú dátumát: 1934. december 21.
Nem lehet meglepő, hogy Szabó Dezső a zsidóság csodálatos kultúrszomjáról nyilatkozik, hiszen sohasem felejtette el azt sem, hogy egykor „… a NYUGAT okos zsidói felém jöttek és mondták: – Miért hagyod némán a tehetségedet? Vágysz nyaranta külföldre és nincsen pénzed, tele vagy mondanivalóval és hallgatsz. Mi teret adunk neked, ahol kibeszélheted magad és pénzt adunk, hogy utazhass. Feltételünk az, hogy nincs feltételünk, hogy írd őszintén azt, ami benned van. (Bűnös, botor magyar faj, mikor szólsz így legjobb erőidhez!)”
Sokat emlegették egy időben ama bizonyos híres-hírhedt „Fellner- ügy”-et is. Jelen írásomban már csak terjedelmi okokból sem áll módomban teljes kifejlettségében ismertetni ezt a Szabó Dezső-„tréfát”, de vázlatos összefoglalásával talán érzékeltethetem, hogy végső kicsengése – ha már nem vagyunk képesek elszakadni ezektől a kategóriáktól – erősen filoszemita.
Megértéséhez tudni kell, hogy 1923-ban Szabó Dezső azzal a szándékkal, hogy tükröt tart a közvélemény arca elé, május 19-én egy fiktív levelet írt Fellner Sándor állítólagos gabona-nagykereskedő, zsidó mecénás nevében a VILÁG-nak, amely a levelet leközölte. Ebben Fellner felajánlja, hogy kifizeti Szabó Dezső nyomasztó anyagi adósságait, amelyekkel nem utolsósorban a Királyi Kúriának is tartozott, s teszi mindezt csupán azért, mert az írót esetleges hibái ellenére is nagyon nagyra tartja és további jelentős alkotásokat vár tőle a jövőben is.
A valóságban nem létező, nagyvonalú felajánlásra Szabó Dezső válaszát szintén a VILÁG hozza: az író elfogadja a segítséget, nagy tisztelettel megköszöni azt és szégyenkezve közli Fellnerrel, hogy kínos és groteszk számára, hogy ő, aki évtizedek óta sok kritikával illette a zsidóságot, most csak a zsidóság segítségével menekülhet meg a végösszeomlástól, melybe a „keresztény kurzus” juttatta. De hát – teszi hozzá Szabó Dezső – így volt ez mindig a magyar kultúrtörténetben, hiszen sem Ady, sem Móricz művészete nem születhetett volna meg a zsidóság aktív segítsége nélkül.
Érthető módon óriási hatást váltott ki a két levél: a zsidó sajtó részéről büszkeség, az antiszemita hangoskodók és „fajvédők” részéről düh és tehetetlenség volt a következmény. Aztán, ahogy az már Szabó Dezsőnél lenni szokott, a bomba megint csak robbant: az általa főszerkesztett ÉLET ÉS IRODALOM júniusi számában leleplezi önmagát, és közzéteszi, hogy Fellner Sándor sohasem létezett, levelét ő találta ki. Erre újból fordulatot vett a közvélemény haragja: a zsidóság kellemetlenül megszégyenítve érezte magát előző büszkesége miatt, a „fajvédők” pedig rendkívül megharagudtak Szabó Dezsőre, amiért orruknál fogva vezette őket.
És hogy végül is miért nevezhető filoszemitának ez a Fellner-ügy? Azért, mert noha Fellner Sándor sohasem létezett, de a nevében írott levél állítása kétségbevonhatatlanul igaz: a korabeli zsidó mecénások pénze nélkül valószínűleg nem bontakozhatott volna ki teljes virágjában sem Ady, sem Móricz, sem sok más nagy magyar művész életműve. És ezt az igazságot Szabó Dezső nagyon brutális szókimondással rázúdította a „keresztény kurzus fajvédőinek” önérzetére. Ezzel nem kis csapást is mért rájuk. Mi ez, ha nem filoszemitizmus?
De bárcsak kizárólag kultúrtörténeti vonatkozásai lettek volna a magyar társadalomban a zsidóság jelenlétének. Egyre sötétebb fellegék jelentek meg a fasizálódó Európa egén. És egyre sötétebb erők kerestek megnyilvánulási formákat, önigazolást és ideológiát a maguk részére. A magyarországi nyilas mozgalom demagógjai is igyekeztek saját identitás-érzetüket minél jobban megalapozni. Igyekeztek önmagukat nem holmi efemer érdekszövetségnek tartani, hanem egy szerves ideológiai fejlődés végproduktumának. Kutattak a múltban és kinyilvánították, hogy ideológiai megalapozójuk – többek között – Szabó Dezső volt. A nyilasok mindent elkövettek, hogy elfogadtassák magukat Szabó Dezsővel, hogy az vállaljon velük valamiféle rokonságot, ha másképpen nem akar, csak hallgatólagosan. Hogy mekkorát kellett csalatkozniuk ezen reményükben a harcos magyar fajvédőknek, azt az alábbiakban megpróbáljuk felvázolni.
Előzetesen azonban engedtessék meg, hogy messzemenően egyetértve Király Istvánnal, én is megismételjem: Szabó Dezsőnél az az elvi vita, amit ő a zsidósággal folytatott, és amelynek, mint láttuk, egy vád volt a lényege, abban a pillanatban megszűnt létezni, mihelyt a történelmi-politikai helyzet alakulása folytán ez a vita a zsidóságra nézve már nem elvi, hanem egzisztenciális veszélyekkel járt volna. Ezt a vádat sok helyen és sokszor kifejtette az író: a zsidóság, amely élete kialakításában rendkívül tág teret és lehetőséget kapott Magyarországon – Szabó Dezső szerint -, ennek arányában nem teljesítette bizonyos kötelességeit az ország jövőjének biztosítása érdekében. Eddig a vád. Ez egy filozopter vádja. Tudatosan tekintsünk most el attól, hogy megítéljük ennek a vádnak a jogosságát vagy alaptalanságát. A lényeg az, hogy ezt a vádat a Szabó Dezsőtől teljesen eltérő platformon álló politikai és ideológiai erők, szélsőjobboldali szervezkedések „felkarolták” és mocskos zászlaikra tűzték.
A filozopter vádja, amely eddig legszélsőségesebb esetben néhány botrányszagú sajtóvitában érte el zenitjét, hirtelen halálos fenyegetéssé változott egyesek számára. Az író hihetetlen érzékenységgel reagált erre és nem győzte magát szóban és írásban teljes mértékben elhatárolni a zászlóbontó fasiszta eszméktől. Ennek az antifasiszta, mélységesen németellenes, Hitler-ellenes és humanista erőfeszítésnek az 1934-ben megindított Lúdas Mátyás Füzetek lett a legfőbb szószólója. A körülbelül havonta megjelenő Füzetek, amely 80 számot élt meg 1942-ig, megítélésünk szerint a magyar antifasiszta mozgalom egyik legerőteljesebb fóruma. Nagyon sajnálatos, hogy ez a köztudatban még nem él. Az itt megjelent írások, amelyek egy bámulatos szellemi fegyverzettel és rendkívül széles műveltséggel megáldott európai gondolkodó jobb sorsra érdemes gondolatait tartalmazzák, rangjuknak és jelentőségüknek megfelelően a legritkábban vannak felemlegetve.
Szabó Dezső, mint egy hatalmas gigászi szikla, egymaga akarta a lehetetlent: eltorlaszolni, megállítani az egyre vadabbá szélesedő embertelenség árját. Figyelmeztető dörgedelmei, amelyek a közeledő világháborúra és a mind esztelenebb antiszemitizmusra terelték olvasói figyelmét, oly nagy számban jelentek meg hónapról hónapra a Füzetekben. (…)
De hogy a Füzetekben megszólaló hang mennyire nem előzmények nélkül való és mennyire egyenes következménye, szükségszerű beérése az ő szellemi pályaívének, arra bizonyságul álljon itt egy nagyon tanulságos esszéje 1923-ból, a Rokamból-romantika, amely az ÉLET ÉS IRODALOM 5. számában jelent meg. Ebből idézünk:
„A kor másik nagy szenvedélye az antiszemitizmus. Az a gyűlölet, amelyet az utolsó évtizedek gazdasági fejlődése s a világháború és a két forradalom eseményei kiváltottak a tömegekből. Erről a kérdésről, melynek tudatossá tételében oly nagy egyéni felelősségem van, talán alkalmam lesz közelebbről külön tanulmányt írni. Itt csak a legszükségesebbet.
És ez a következőkben összegezhető: az az antiszemitizmus, melyet a kurzus inaugurált, melyet a kurzus főbb szereplői hirdetnek: minden vonatkozásban, minden téren teljes csődöt mondott mint a zsidóság ellenében folytatott harc. Csődöt mondott mint a magyarság mellett folytatott küzdelem. A szabad versenyben és üzletben ügyefogyott, gyenge akaratú, oldott fajiságú magyarság veszélyeit a szabad versenyre és üzletre született acél-akaratú csodás-egységű zsidósággal szemben ma már éppen úgy látom, mint bármikor. És azokért, amiket ezen a téren mondtam, mindig állom a felelősséget. De valamiben tévedtem. Tévedtem én is, mások is a jóhiszeműek közül. Mert csak a jóhiszeműek tévednek. És azokban a történelmi pillanatokban lehetetlen volt nem tévedni. A tévedés lényege a következő:
… A zsidókérdés csak egyik része a magyar demokrácia problémájának. A feudális, klerikális, commercial-indusztriális kapitalizmus viszonya a dolgozók tömegéhez, egymáshoz való viszonyuk, arányos részesedésük az államban, a munka kizsákmányolásának intézményes megszüntetése: ez az egyetemes probléma. Ha egyszer megvalósítjuk ezt a magyar demokráciát, ha egyszer lehetetlenné teszünk intézményeinkkel minden kizsákmányolást: akkor a zsidókérdés és minden
faji kérdés önmagától elesik. … Akinek tehát igazán a magyarság érdeke a hitvallása, aki igazán tájvédelmet akar: küzdjön a magyar demokrácia megvalósításáért, hívjon és szervezzen minden akaratot erre a küzdelemre.”
„Ide idézzem döbbenetes tanulságul a görény kurzus tényeit? Melyikkel kezdjem? Az adórendszerünkkel? A földreform kálváriájával? A szociális politikájukkal?
Ennek az antiszemitizmusnak a zajával sikerült a magyar faj minden igazi érdekét: a magyar demokrácia minden sürgető reformját zsidó destrukcióvá ijeszteni a lelkekben.”
Szabó Dezső sohasem volt marxista. Nem volna helyénvaló tehát, ha életművének elemzéséhez marxista paraméterek és kritériumok szerint akarnánk közeledni. Ám, ha az előző idézetet akár marxista szemmel nézzük is, akkor sem kell elvetnünk azt: az író tisztán felismeri, hogy a kor társadalmi problémáinak igazi rugói az átfogó és megoldásra váró gazdasági és politikai problémák, amelyek a magyar társadalom különböző osztályai között feszülnek, és igazi megoldást csakis ezek megnyugtató rendezése adhatna, nem pedig a mesterségesen felfuttatott és kialakított zsidókérdés, melynek igazi feladata, hogy a közvélemény figyelmét a látszatkérdések felé terelje.
Ez a kiegyensúlyozott, tisztán látó és cseppet sem fajgyűlölő hang munkássága végéig megőrződik írásaiban. És megőrződik a Füzetekben is, ahol hatalmas szellemi és stiláris erővel küzd a nyilasok és a magyar fasiszta ideológusok ellen. Ő, aki 1908-ban Székesfehérváron eléggé harsány és kétségtelenül zsidóellenes írásaival vált a figyelem középpontjává, 1938-ban, a Füzetekben, páratlan személyes bátorságról és példa nélkül álló szókimondásról téve tanúbizonyságot, mint valami lelkiismeret-ébresztgető vésztrombita harsogja bele a magyar köztudatba: vigyázzatok, ne legyetek őrültek, vegyétek észre a germán hódítás szörnyű közelségét, ne engedjétek magatokat vakon vezetni, lássátok meg, hogy őrültség minden németbarátság és antiszemitizmus és hungarizmus: vegyétek észre, vesztetekbe rohantok!
Szabó Dezső nemcsak mint politikai közíró, de mint szépíró is tiltakozott minden őrület ellen, amelyet a fasizmus hozott magával. 1943-ban a FILM, SZÍNHÁZ, IRODALOM folytatásokban megjelenteti A megfojtott kakas című kisregényét. Ez a szimbolikus, allegorikus történet, mint egy krisztusi példabeszéd, az ölés, a pusztítás, a gyűlölködés emberhez nem méltó aljasságát hirdeti és nagyon is kézenfekvő párhuzamai – 1943-ban olvasva a művet – szinte a napi politika szintjén adtak neki aktualitást. A hatás nem maradt el. Szabó Dezső kisregényét, amely a fokozódó elaljasodás elleni határozott sikoly volt, szinte egyként támadta a német befolyás és nyilas irányítás alatt álló magyar sajtó. Főleg a szélsőjobb VIRRADAT támadta őt fenyegetve és csalódással: ekkor már ők is kénytelenek voltak belátni, hogy Szabó Dezsőt nem tudják megnyerni gaztetteik ideológusának. Pedig nagyon nehezen mondtak le róla. Nem akarták tudomásul venni, hogy az író nem tárgyal velük. Ez idő tájt jelent meg egy interjú Szabó Dezsővel a FÜGGETLEN MAGYARORSZÁG c. lapban, ahol az író nagyon dühbe jött, amikor a nyilasok tolakodó közeledése került szóba. Szavait idézve, öles betűkkel jelent meg az interjú címe: „NEM HAGYOM MAGAM EGY KALÓZHAJÓ CÉGÉRÉÜL FELHASZNÁLNI!” Ezekben az időkben egy ilyen interjút adni a nyilasok ellen több volt, mint bátorság: kétségbeesett misszió. Pedig jaj, de szerették volna a nyilasok megnyerni őt: a szemtanú Berentés Antal visszaemlékezésének köszönhető egy rendkívül kifejező jelenet: 1942-ben Szálasi Ferenc nyilasvezér felkereste Szabó Dezsőt annak lakásán, hogy megnyerje az ügynek. Így szól a visszaemlékezés: „Ott voltam a József körúti lakásban, amikor Szálasi belépett. Mindjárt lelkendezéssel kezdte: – Mester, ismerem a tanításait… ! Mi csecsemők vagyunk önhöz képest… ! Szabó Dezső gyorsan válaszolt: – Csecsemőkre nem bíznám az országot… ! És pár mondat után formálisan kituszkolta, kidobta Szálasit. Nem csoda, hogy később a nyilasok belelőttek az ablakába.”
Ezenkívül életveszélyesen megfenyegették nyilas suhancok: nem kívánjuk Szabó Dezsőnek, hogy az utcán szembe jöjjön velünk.. Szomorú, bár jellemző adalék hogy az őt fenyegető szélsőjobbosok egyik hangadója az az Erdélyi József volt, aki régebben, mint Szabó Dezső „titkára” szerette hirdetni önmagát.
Hát igen, ez is Szabó Dezső élete volt, és minő fájdalom, hogy erről a Szabó Dezsőről szinte semmit nem beszélünk, nem tudunk. Meg az is ő volt, aki az elembertelenedés legvadabb időszakában tüntetőén és dacosan és csak azért is példát mutatva: sárga csillagot viselő ismerősét Székely Aladárnét – a híres fotóművész feleségét – átkarolva, csendes beszélgetésben végigkísérte a József körúton. Mint egy öreg tanár, aki példájával akarja meggyőzni éretlen tanítványait.
Sajnos az ország nem rá hallgatott.
Kiábrándultan, teljes apátiában, mindentől és mindenkitől visszavonult. Életrajzát írogatta és néhány lírai hangszerelésű, rövidebb írása ez időben született. 1944-ben jelent meg Az elsodort falu kritikai kiadása. Kiadója a zsidó Faust Imre volt. Ehhez rövid előszót írt az író, amelyben ezt olvashatjuk: „De ha felhangzik az ajtó előtt álló bíró vallató kérdése, ma is csak ezt felelhetem: tévedhettem, de jót akartam.”
A szerkesztőség megjegyzése: Mint az előző számunkban már jeleztük, Szőcs Zoltán Szabó Dezsőről szóló Írását vitacikknek tekintjük. A következő számunkban közöljük Antal Gábor hozzászólását, továbbá olvasóink erről szóló leveleit is. Várjuk a további véleményeket.
Címkék:1990-10