Amerika zsidósága a terrormerényletek után
A New York-i JBFCS (Zsidó Családsegítő Szolgálat) ügyvezető igazgatója, dr. Alan Siskind igencsak elfoglalt mostanában. Még a legegyszerűbb feladatai azok, amelyek a túlélők alvási vagy emésztési problémáival kapcsolatosak. A gyászolók sokszor annyira meg vannak rendülve, hogy képtelenek a napi teendőiket ellátni. Ilyenkor nélkülözhetetlen egy segítő rokon vagy barát, aki elintézi a bevásárlást és gondoskodik a háztartásról. Az első megrázkódtatásokat követően, amikor már bizonyossággá válik a szörnyű gyanú, el kell magyarázni a jelentkezőknek a halacha néhány idevágó szabályát. A Sulchan Aruch szerint ha az eltűnt után nem marad semmi, a gyászt csak akkor szabad elkezdeni, ha megtalálásának a reménye végleg szertefoszlott.
Szeptember 11-e után a segítségre szoruló jelentkezők száma nagyon megugrott. A Szolgálat hat mozgó klinikát állított fel szerte a városban, melynek forródrótja éjjel-nappal működik. Ezen felül dr. Siskind és csapata krízist oldó csoportos beszélgetéseket szervez a tragédiában érintett vállalatok és szervezetek számára. És ahogy az idő múlik, a lelki segélyért folyamodók száma nem csökken, sőt egyre nő. A túlterhelt szolgálat új pszichológusokat, segítőket, nővéreket keres. A gond csak az, hogy már a régi munkatársakat sem igen tudja megfizetni: a terrortámadás az amerikai gazdaságot recesszióba taszította, és szponzoraival együtt a JBFCS is pénzügyi válságba került.
Minden zsidó szervezet hasonló cipőben jár Amerikában. Szeptember 11-e olyan volt, mint egy pusztító földrengés, de az utórengések még pusztítóbbaknak bizonyulhatnak, fia a befektetők és a szponzorok félnek a jövőtől, a tőlük függő szervezetek lassan lehúzhatják a redőnyt. A JBFCS például évente 8 millió dollárt kapott az egyik New York-i zsidó alapítványtól, amelyik főleg részvényekben fialtatta a vagyonát. Most, hogy az amerikai tőzsde mélyrepülésben van, az alapítvány jövő évi támogatása elúszni látszik.
Az Egyesült Zsidó Hitközségek (United Jewish Communities) főtitkára, Stephen Hoffmann is erősen borúlátó. Úgy véli, hogy komolyan aggódhatnak azok a zsidó hitközségek is szerte a világon, amelyek eddig nagyrészt amerikai alapítványok adományaiból gazdálkodtak. Szinte biztos, hogy Izraelbe is kevesebb támogatás jut majd az eddigieknél.
Reva Price, aki a Zsidó Közügyi Tanács (Jewish Council for Public Affairs) megbízásából Washingtonban képviseli az amerikai zsidó szervezetek érdekeit, egészen mástól fél. Eddig a tevékenységének a fókuszában a szegénység elleni küzdelem állt: lobbizott a minimálbér emeléséért, az oktatási intézmények támogatásának a növeléséért. Most ezeket a célokat valószínűleg egy időre el kell felejteni, mivel Amerika prioritásai jelenleg mást diktálnak.
Új világrend van kialakulóban, de ennek körvonalai még igen bizonytalanok. Csak egyvalami biztos: az új világrend nagy vesztese Izrael lesz. Az amerikai zsidó szervezeteknek ennek megfelelően teljesen át kell alakítaniuk lobbytevékenységüket. Az amerikai népben belátható időn belül elpárolog a harag, amit a szeptember 11-i borzalom miatt éreznek, és úrrá lesz az elkeseredettség, amit természetszerűleg a bűnbak keresése követ majd. Fel fogják tenni a kérdést: vajon hol követte el Amerika a hibát? Sokan lesznek, akik a választ Izrael támogatásában lelik majd meg.
Jelenleg az amerikai kormány nem hivatalos álláspontja az, hogy a terroristák célpontja nem az Egyesült Államok és Izrael, hanem az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia – és más, Izraelen kívüli államok – szövetsége volt. Hogy ez a nem hivatalos vélemény a későbbiekben miként befolyásolja majd az átlag amerikai véleményét, az a JCPA és az amerikai zsidó szervezetek felvilágosító tevékenységén is múlik. A zsidó szervezeteknek természetesen folytatniuk kell Izrael támogatását, csak másképpen. A nagy, tömeges rokonszenv-tüntetések kora lejárt. Ehelyett szorosabban együtt kell működni a médiával, és tájékoztató kampányokat kell folytatni, mindig kihangsúlyozva, hogy az amerikai zsidóság egyszerre a társadalom különálló csoportja és ugyanakkor a társadalom szerves része.
Abraham Foxman, a Rágalmazás Ellenes Liga (Anti-Defamation League) országos igazgatója szerint a normálisan gondolkodó amerikaiak millió most majd jobban megértik, hogy milyen helyzetben él és küzd Izrael. Ugyanakkor a baloldali és liberális zsidók milliói kénytelenek lesznek átértékelni az emberi jogokról alkotott eszményeiket, nyilvánvaló, hogy a törvények védelme megköveteli, hogy egyre szélesebb hat áskört kapjanak a bűnüldöző szervek: a liberálisok is kénytelenek elfogadni, hogy azok a módszerek, amelyeket szeptember 11-e előtt még az emberi jogok kirívó megsértésének tartottak volna, szeptember 11-e után természetesen elfogadhatónak számítanak.
Ugyanez a helyzet a bevándorlással, illetve a bevándorlás korlátozásával és a gyanús egyének vagy csoportok megfigyelés alatt tartásával is. A valóság durvasága az emberi jogok legvehemensebb szószólóit is eddigi véleményük átértékelésére kényszeríti.
A detroiti zsidó közösségi tanács ügyvezető igazgatója, David Gad-Hart azonban figyelmeztet: nehogy átessünk a ló másik oldalára, és egy olyan Amerikára ébredjünk, amely már nem az a szabad és demokratikus Amerika, amely az elmúlt két évszázadban a világ minden tájáról érkezett zsidók számára olyan menedéknek és otthonnak bizonyult.
Címkék:2001-12