Alvó számlák – Izraelben
A holocaust áldozatainak svájci bankokban a mai napig „őrzött” letétei, bankszámlái, ha nem is a jéghegy csúcsát, de annak csupán egy (jókora) részét jelentik. London, Párizs, Amszterdam bankjai is érdekes titkokat rejtegetnek – nemkülönben a jeruzsálemi Cionista Archívumban fellelhető dossziék.
1996 július 25-én jelentette be az izraeli Igazságügy-minisztérium alvó számlákkal foglalkozó hivatala, hogy Izraelben is több, mint 11 ezer gazdátlan tulajdont tartanak nyilván. Ezek közül mintegy 1000 lakás, 3200 földtulajdon és 8500 letét található. Utóbbiak értéke 500 millió sékel. Hogy e bejelentés a svájci bankbotrány kirobbanása után nem sokkal történt, az csupán véletlen egybeesés – jelentette ki Smuel Cur, az iroda vezetője, aki egyben azt is közölte, hogy – a svájciakhoz hasonlóan – ők is hamarosan közzéteszik az eredeti tulajdonosok neveit. Ahogy azonban a már megtalált svájci alvó számlák ellenére is tovább kutatnak a helvét bankokban, izraeli kutatók is úgy vélik, hogy az archívumokban mintegy tízezer gazdátlan földtulajdonról találhatók adatok. Ezek összterülete becslések szerint mintegy 50 ezer dunam lehet, melynek jórészét már kisajátította az állam építkezések céljából.
Miért vásároltak földtulajdont az emberek Palesztinában a háború előtt, ha nem éltek ott? Sokan a majdani alija reményében, némelyek befektetésképpen, mások pedig elkötelezettségből: ezáltal is támogatva a zsidó földvásárlásokat Palesztinában. A háború előtt számos ingatlanközvetítő társaság működött, melynek irodái voltak Krakkóban, Lódzban, Varsóban (a két háború között a lengyel zsidóság tömegei voltak a legfogékonyabbak a cionizmus iránt) és más európai nagyvárosokban. Az archívumokban egyaránt megtalálhatóak az ügynökök és a vásárlók nevei. A gazdátlan földtulajdonra az elmúlt egy-két évben fölépült egy új iparág: az Izraelben macher-nek nevezett „kutatók” megpróbálják kideríteni, kik az uratlan jószág örökösei, kapcsolatba lépnek velük és fölajánlják az értékes információkat – természetesen részesedés ellenében. Az alvó számlák napvilágra kerülésének tényén túl az is vonzza a machereket, hogy a háború előtt nem túl értékes földtulajdonok nem csekély részén mára lakóházak, villák, kereskedelmi központok épültek, áruk így csillagászati magasságokba szökött.
A gazdátlan bankbetétek számát is nagyobbra becsülik kutatók, mint amennyi az archívumokban fellelhető. Ennek alátámasztására mindenekelőtt egy 1946-ban írt monográfiára támaszkodnak, mely az árván maradt betétek értékét 3 millió akkori angol fontra becsüli. A pontos mértéket azért nehéz megállapítani, mert az izraeli bankoknak nincs ezzel kapcsolatos bejelentési kötelezettségük. A Bank Leumi illetékese szerint nem sok értelme van holocaust-áldozatok számlái után kutatni, mert ha vannak is ilyenek, ezeket már az 50-es években rendezték az örökösök. Hasonlóképpen nyilatkoztak a svájci bankok képviselői is egy-két évvel ezelőtt.
A holocaust-áldozatok izraeli tulajdona csak töredéke a svájcinak, továbbá mégiscsak zsidó „belügyről” van szó – ezért jóval kisebb a nyomás is, mint a svájciakon. Nem is születtek még olyan rendelkezések, amelyek a reménybeli örökösök dolgát megkönnyítenék: a földhivatalok aktái a nyilvánosság számára nem hozzáférhetők; ha egy-egy örökös bizonyítja jogosultságát egy ingatlanra, alkalmanként a tulajdont terhelő ötvenévnyi adó kifizettetésével ijesztgetik; máskor a helyi lakosok hajtják el haragosan, akik évtizedek óta élnek ott háborítatlanul, és nincs kedvük bért fizetni az újonnan felbukkant tulajdonosnak.
Smuel Cur most új intézkedéseket szorgalmaz a kínos ügyek rendezése érdekében. Először a cionista archívumokon kívüli forrásokból szeretné összegyűjteni az összes ingatlanvásárlás aktáit, hogy azokat összevesse saját forrásaival. A kormány hivatalnokaiban nem bízók azonban független bizottság felállítását sürgetik, amely nem csak az adatokat gyűjtené össze, hanem maga is aktívan bekapcsolódna az örökösök keresésébe.
Címkék:1997-11