Alternatív struktúra a hitközségen belül?
Alternatív struktúra a hitközségen belül?
Olti Ferenc, Mazsihisz-alelnök, aki a Hitközség képviselője az European Council of Jewish Communities (ECJC) nevű európai zsidó szervezetben és egyben annak vezetőségi tagja, néhány hónappal ezelőtt beszámolt arról, hogy az ECJC révén mintegy 70 millió forint támogatást sikerült szerezni a magyar holocaust-túlélők életkörülményeinek javítására egy hasonló célú holland kormány- alapítványtól.
A pénz elosztásáról öttagú kuratórium döntött. (A tagoktól Dr. Olti nem kért felhatalmazást nevük nyilvánosságra hozatalához, így ennek közzétételére itt nincs mód.) Az alapítványhoz heten pályáztak, a kuratórium négy pályázatot ítélt támogatásra méltónak. 35 millió forintot kapott a Mazsihisz egy értelmi fogyatékos otthon fölépítésére. (Érdekesség, hogy a Joint magyarországi irodája és a B’nai B’rith is ugyanerre a célra kért és kapott pénzt a fent említett holland alapítványtól.) Az ortodox hitközségnek 20 milliót szavazott meg a kuratórium az Alma utcai szeretetotthon felújítására. Ötmillió forintot kapott a debreceni hitközség egy mikrobusz vásárlására, mellyel idős hitközségi tagoknak szállítják ki az ebédet. Szintén ötmilliót kapott a Székely Gábor által létrehozott Székely-alapítvány, mely a Jad Vasém intézet által kitüntetett embermentők gyógyszerellátására kapta a támogatást.
Az új finanszírozási lehetőségről a Mazsihisz és a Bzsh közgyűléseinek tagjai kaptak tájékoztatást, így nekik állt módjukban pályázni. Gyakorlatilag tehát a hitközségen belül alternatív pénzelosztó forrás jelent meg, amely fölött nem a Zoltai Gusztáv vezette centralizált apparátus, hanem egy másik személy, jelen esetben Ölti Ferenc alelnök – és az általa felkért kuratórium – gyakorol befolyást. Erre úgy nyílott lehetőség, hogy a holland alapítványhoz az ECJC pályázott. Emiatt Sessler György számvizsgáló bizottsági elnök, a képviselő testület tagjaihoz írt levelében élesen bírálta őt, noha a pénz oroszlánrésze hitközségi intézményekhez került.
(jég)
Címkék:2001-06