Áldás nélkül
A Mazsihisz képviselő-testületi ülése
Az írásba foglalt napirend szerinti nyitóima elmaradt. És majdnem elmaradt e tudósítás is, ugyanis Heisler András budapesti küldött a következőt javasolta: „Tekintettel arra, hogy éles viták is lesznek, ne széles körű nyilvánosság előtt tárgyaljunk, hanem zárt ülésen, ahol a sajtó nincs jelen…” A küldöttek azonban a Szombattal és az Új Élettel kivételt tettek, így csupán az AP amerikai hírügynökség munkatársa hagyta el a termet. A közgyűlést az első perctől kezdve áthatotta az Israel Singerre, a Zsidó Világ- kongresszus főtitkárára, a Zsidó Kárpótlási Világszervezet (WJRO) ügyvezető elnökére való várakozás, akinek érkezését délutánra jelezték.
Az első indulatos szavakat dr. Engländer Tibor Bethlen téri küldött, a Magyarországi Cionista Szövetség elnöke mondta: „Megdöbbenéssel és felháborodással vettem tudomásul, hogy sokszoros megegyezés ellenére sajtónyilatkozatok jelennek meg hitközségi vezetők, mindenekelőtt a Mazsihisz elnöke részéről a kormánnyal folytatott tárgyalásokról…” Majd cáfolta – és megismételte későbbi felszólalásban is -, hogy a cionisták a kormánytól kapott kártérítést „ki akarnák síbolni” az országból. Szavai egyetértő tapsot és rosszalló közbeszólásokat váltottak ki. Elhangzott az is, hogy a megállapodás ellenére Engländer is megszólalt a Magyar Narancsban a kártérítésről.
50 millió forint a vidéknek
Ugyancsak indulatosak voltak, ha egymással nem is azonos hőfokon, a szegedi és a kiskunhalasi hitközségek elnökei. Dr. Pollák László és Reinhold Sándor a Mazsihisz egy másik belső ellentétét, a budapesti és a vidéki hitközségek eltérő érdekét hozták felszínre. Megítélésük szerint az állami támogatás elosztásánál hátrányba kerülnek, és attól tartanak, hogy így lesz a kormánnyal most folyó tárgyalások során visszaigényelt ingatlanok esetében is. A felszólalásaikat követő dörgő taps a jelenlévők többségének egyetértését tükrözte. A háborgókkal szemben Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató azzal érvelt, hogy a tények mások, éppen a BZSH mondott le tavaly az őt megillető juttatásból 50 millió forintról a vidékiek segítése érdekében. A vidék-Budapest ellentét megjelent az elnökségben dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke és dr. Korn József, a BZSH elnöke között is. Ennek egyik oka leegyszerűsítve, hogy amíg Feldmájer az egyes működő hitközségeknek juttatná az államtól esetleg visszakapandó vagyont, addig a budapesti elnök azt egy közös alapba akarja bevinni.
A „Raj-ügy”
Napirenden nem szerepelt, ennek ellenére a közgyűlést élénken foglalkoztatta a „Rajügy”. Aki nem olvasta a népszabadság 1996. február 12-i számában, a közgyűlésen elhangzottakból is összerakhatta a tényeket Raj Tamás, a nagyfuvaros utcai zsinagóga főrabbija 56 évesként korkedvezményes nyugdíjazását kérte. A lap munkatársának elmondotta, hogy nem csupán egészségügyi okból kíván idő előtt nyugdíjba vonulni: „A zsidó hagyomány szerint – fejtette ki az interjúban Raj főrabbi – minden hitközség autonóm, rabbiját és kántorát maga választja, az egyházi felépítésben nincs hierarchia. A kivételt az 1950-90 közötti időszak jelentette, amikor az Állami Egyházügyi hivatal mesterséges struktúrát alakított ki és felügyelt.”A készülő rabbisági szabályzatról pedig azt mondta, hogy hasonló sem Magyarországon, sem másutt még nem volt Végül annak a véleményének adott hangot, hogy az egyházak erkölcsi hitelének megőrzése érdekében fontos lenne, ha a régi vezetők önmaguk kezdeményeznék saját átvilágításukat
Streit Sándor, a Nagyfuvaros utcai körzet elnöke megjegyezte, hogy Raj javaslatára az övével együtt jelent meg Schweitzer József országos főrabbi véleménye is a Népszabadságban. Ezt Schweitzer professzor is megerősítette, anekdotázó stílusban mesélte el a cikk keletkezésének körülményeit, és azt, hogy a Raj Tamás által hozzá irányított újságíró többszöri keresés után péntek délután találta meg őt. „Ejnye, Tamás, jobbat is csinálhattál volna Erev Sabbat- kor” – tette hozzá kedélyesen, megállapítva, hogy az újságíró korrektül járt el.
A közgyűlésen felolvasták a rabbikar ugyancsak február 12-én kelt és 7:2 arányban elfogadott deklarációját, amiben a többi között a következő áll: „Amennyiben munkáltatója (Zoltai ügyvezető igazgató – a tudósító megjegyzése) jóváhagyja nyugalomba vonulási igényét, sajnálattal tudomásul vesszük, hogy további szolgálataira nem tartunk igényt…”
A „Raj-ügy”-höz Markovics Zsolt rabbi felszólalásában a következőket fűzte: „Hogy lehet egy rabbinak olyan nézetét megjelentetni egy egymillió példányban megjelenő napilapban, ami teljesen ellentétes a zsidó hagyománnyal és a zsidó élet erkölcsével? Nyilvánosan megsértette a Tóra szellemét és a Sulchán Áruchot.” E felszólalásra részben taps tört ki, részben tiltakozó közbekiabálás. Egy hang: „Úgy igaz az egész, mint a példányszám! (A Népszabadság kb. 300 ezer példányban jelenik meg – a tudósító megjegyzése.) A Szombat kérdésére Markovics rabbi nem kívánta részletezni fent idézett utolsó állítását.
A délelőtti ülés befejezéseként a közgyűlés két ingatlan problémájával foglalkozott. Felhatalmazta az elnökséget, hogy egy budapesti öröklakást a legkedvezőbb ajánlatot tevőnek adjon el, a nagyvisnyói ingatlanról pedig kezdjen tárgyalásokat Az utóbbi, egy kertes ház, ifjúsági tábor magjaként szolgált volna, és a legsürgetőbb felújításokra megbízást is adtak. A Joint azonban megtagadta támogatását, mert Szarvast választotta. A beruházást a hitközség nem fizette ki, ezért a kivitelező követelése a kamatokkal ötmillió forintra emelkedett, ezzel szemben az ingatlan értéke csupán három és fél millió. Használhatóvá tenni ennek többszörösébe kerülne. Simonyi Péter, a Mazsike ügyvezető elnöke kérte a közgyűlést: várjon az elidegenítéssel, a Mazsike egy hónapon belül dönt egy esetleges átvételről.
Mondjon le a vezetőség!
A délutáni ülés első hozzászólója. Pollák Jenő, a Nagyfuvaros utcai körzet küldötte a két elnök között délelőtt lefolyt vitára utalva a következőket mondta: „A hitközség vezetése nevetséges, így külső személyekkel nem tud a megfelelő eredmény reményében tárgyalni… Én ezért megkérem Feldmájer és Korn urakat, hogy ajánlják fel lemondásukat és próbáljunk egy választáson egységesen szembenézni a kihívásokkal.” A két elnök nem reagált a javaslatra, további hozzászólások következtek, amelyek kárhoztatták a személyes rivalizálást, a belső ellentétek nyílt színen való tárgyalását, a strukturális ellentétek kiiktatására új alapszabály elkészítését is javasolták. Streit Sándor azt javasolta, hogy a kárpótlási ügyek elintézése után az egész vezetőség mondjon le. Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató némileg meglepő módon csatlakozott a javaslathoz.
Feldmájer Péter Mazsihisz-elnök a vidéki zsidóság fennmaradási esélyeire visszatérve emlékeztetett: ez nagymértékben attól függ, vajon megkapja-e a vidék az ehhez szükséges eszközöket. Amennyiben ezt elveszik tőlük, a megmaradás esélyei csökkennek. „Ki az, aki el akar venni?” – kérdezte Engländer Tibor. ,,Nem tudjuk” – válaszolta óvatosan Feldmájer Péter, akinek kijelentését a cionista vezető inszinuációnak minősítette.
Zoltai Gusztáv a korábban szólt Streit Sándor javaslatát támogatta. „Én is hibás vagyok”– mondta, „a konfrontációba való bele nem menésem következménye ez a vita… Érzem a felelősségemet és igenis örömmel tennék eleget annak, hogy még ebben a sorsdöntő órában is, amely a magyarországi zsidóság előtt áll, lehet, hogy az lenne a segítség, ha valóban, a vezetőség lemondana.” Arról nem szólt, hogy az így beálló „ex lex” állapotban hogyan hoznák meg a küszöbönálló nagy horderejű döntéseket.
Kardos Péter főrabbi hivatásához illően példabeszéddel kezdte mondandóját, az elbizakodott és elbizakodottságában megszégyenülő tanítványról. „Tisztelt Feldmájer Péter elnök úr! Nem titok: a példázatot ön miatt idéztem” – folytatta. Ezután határozati javaslatot terjesztett a közgyűlés elé: „E sorsdöntő órákban… a képviselő-testület vonja meg bizalmát az elnökségtől és hívja vissza … azokat, akikben akadályát látják e pillanatban, hogy a sorsdöntő tárgyalások eredményre vezessenek.” (Hogy pontosan kikre gondolt, azt külön kérdés után sem kívánta elárulni.) A visszahívási indítványt hallván az elnökség legott levonult a pódiumról, utat nyitván az indítvány megtárgyalásának. Ám a közgyűlés nem volt képes eldönteni, hogy kinek a visszahívásáról kell szavazni, milyen formák között, és hogy szerencsés dolog-e a valóban sorsdöntő tárgyalások előtt lefejezni a hitközséget. Több hozzászóló hangsúlyozta, hogy itt és most új vezetőséget választani lehetetlenség, a bizalmatlansági indítványt halasszák későbbre. Egymás után terjesztették be szavazásra a különböző indítványokat, de a következő hozzászóló azonnal mást javasolt. Zoltai Gusztáv végre húszpercnyi meddő vita után azt javasolta, hogy „ezt most hagyjuk abba”, az indítványokat napolják el és fogadják végre a Zsidó Világkongresszus egy órája várakozó főtitkárát.
Singer entrée-ja
A terembe belépő Israel Singert Feldmájer Péter üdvözölte, köszöntvén „a kiváló rabbit, a tudóst, a professzort, aki egyik legkiemelkedőbb alakja a jelenkori zsidó történelemnek… és különösen szívén viseli a kelet-európai zsidóság sorsár. Az üdvözlő beszédek ezután még húsz percig tartottak.
„Sorsdöntő hét a mostani a zsidóság történetében” – mondotta dinamikus beszédének elején Israel Singer, ismertetvén, milyen sikereket ért el a WJRO a második világháborús zsidó letéteket őrző svájci bankokkal folyó tárgyalásokon, amelyek a nyilvánosság előtt első ízben ismerték el tartozásukat a zsidósággal szemben. „De mi nem fogadjuk el az ő ajánlatukat! – tette hozzá harciasán, érzékeltetve a WJRO küzdőszellemét. – Amíg a zsidók egyénileg törekedtek kárpótlásra, semmit sem kaptak” – folytatta. Ezután erőteljes szavakkal ítélte el azokat a megalapozatlan szóbeszédeket, melyek szerint a WJRO ki akarja vinni az országból a kártérítés során visszajuttatandó javakat. Esetleges feszültségekre utalva mondta: „Szeretném önöknek, magyar zsidóknak elmondani: én akkor is önökért dolgozom, ha önök velem nem akarnak.” Eltökéltségének és magabiztosságának e deklarációja után összefoglalta a WJRO-ra váró teendőket. 1. Németországnak nyugdíjat kell fizetnie a magyar holocaust-túlélőknek, („Ha önök azt hiszik, hogy ezt nélkülünk is el tudják érni, hát tessék!”) 2. A Németország által még fizetendő kártérítés egy részének Kelet-Európába kell kerülnie. 3. A magyarországi kárpótlás kérdését is rendezni kell. E tekintetben dicsérő- leg szólt Horn Gyuláról, méltatva a zsidók iránt tett gesztusait. Ezután komoly feddésben részesítette a hallgatóságot. Most, hogy megállapodtunk a magyar kormánnyal, hogy visszaadják az épületeket, most, hogy pénzt szerzünk Németországból az épületek felújítására, most akarják önök kiönteni azt a kis tányér levest, amiért ötven éve küzdünk? – kiáltotta, „Ne legyenek ennyire zsidók, ne harcoljanak egymással állandóan!” Israel Singer szavai után a lehengerelt közgyűlés állva tapsolt.
Miről is szavazunk?
A sodró erejű beszéd után ismét hozzászólások következtek. „Tulajdonképpen mire kell nekünk megadni a felhatalmazást?”- kérdezte Pollák Jenő, utalván a küldöttek alulinformáltságára. Zoltai Gusztáv válaszolt: a közalapítványi formáról való megállapodásra kér felhatalmazást a vezetőség. Ezután (a közgyűlés ötödik órájában) szükségesnek látta röviden vázolni a két elnök közötti nézeteltérés velejét. Eszerint: a BZSH elöljáróságának az önmagukat eltartani nem képes vidéki szórványközösségek visszajuttatandó vagyonát az alapítvány kezelje, amely mindezek fejében gondoskodik közösségek igényeinek kielégítéséről. Ez természetesen a nagy hitközségeket nem érinti, ha azok az ingatlanokat önerőből fenn tudják tartani. A Mazsihisz ezzel szemben minden ingatlant vissza akar adni eredeti tulajdonosának.
Pollák László szegedi küldött azt javasolta, hogy az alapítvány kuratóriumában ne csak a BZSH és a Mazsihisz, hanem a nagyobb vidéki hitközségek is szerepeljenek. Zoltai Gusztáv erre azt felelte, hogy ez esetben nekik is be kell vinniük valamennyi visszakért ingatlant az alapítványba úgy, ahogy ezt a BZSH teszi. Korn József föltette a kérdést: vajon a hitközségen kívüli zsidó szervezetek ugyanannyi támogatásra jogosultak, mint a vagyonával az alapítványt gazdagító BZSH? Ezután szavazásra buzdított, mondván: ha elhisszük, hogy a WJRO nem akarja a vagyont kivinni az országból, akkor miről vitatkozunk? Feldmájer Péter megkérdezte Fixler Hermannt: be kívánja vinni az ortodoxia majdan visszakapott vagyonát az alapítványba? Fixler Hermann nem kívánt válaszolni. Korányi László, a magyarországi B’nai B’rith elnöke emlékeztetett: fontos, hogy az alapítvány kuratóriumának működése nyilvános, átlátható legyen, nehogy megismétlődjenek az elmúlt negyven év hibái és bűnei. Israel Singer ekkor a távozók növekvő számát látva ismét határozott hangon intette a közgyűlést: szavazzon mihamarabb. Utolsóként Simonyi Péter, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület elnöke azt kívánta, hogy az alapítvány majdan felállítandó kuratóriumában egyenlő szavazati aránnyal bírjon a Mazsihisz, a WJRO valamint a tárgyalásokon már eddig is részt vett összes többi zsidó szervezet. Ezek után Feldmájer Péter a szavazási procedúrához látott. „Nem tudom, ezen végig kell- e mennünk” – mutatott a számos pontból álló határozati javaslatra. „Itt két értékelhető javaslat hangzott el. Döntsük el, hogy fölhatalmazzák a Mazsihisz vezetését és a tárgyalódelegációt, hogy a közalapítvány létrehozása kérdésében a kormánnyal kössön egyezséget…” Ezt a közgyűlés egyhangúlag megszavazta. „Az alapítványba kerüljön be minden olyan ingatlan, amelyet nem valamelyik létező zsidó hitközség igényelt már vissza, és amelyet nem tud az adott hitközség használni. Az alapítványon kívül maradnak azok az ingatlanok, amelyek már visszaigénylésre kerültek és olyan helyen, ahol azokat az adott hitközség tudja majd használni… Számomra ez olyan kompromisszum, ami elfogadható.” A közgyűlés ezt is megszavazta. (Ezáltal a két elnök közti nézeteltérés elvi alapjai – ha csakugyan ezek voltak – megszűntek.) „Ebben az alapítványban vehessenek részt mindettől függetlenül azok a szervezetek, amelyek jelenleg szerződéses viszonyban állnak a Mazsihisszel. Ezek a szervezetek: a B’nai B’rith páholy, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület, a Magyar Cionista Szövetség a Nácizmus Üldözötteinek Bizottsága – ezek írtak alá szerződést. A Muszoe nem írt alá ilyen szerződést, de az a javaslatom, hogy a Muszoe is értelemszerűen kerüljön bele ebbe a körbe.” A közgyűlés ezt is elfogadta.
Ezután tovább akarták folytatni a szavazási procedúrát, de Israel Singer a mikrofonhoz lépett, megköszönte az együttműködést és gratulált a közgyűlésnek, hogy demokratikus jogait sikeresen gyakorolta. A közgyűlés erre szétesett, a résztvevők a kijárat felé indultak. Ezt látván Feldmájer Péter az ülést berekesztette. A bizalmatlansági indítványokkal többet nem foglalkoztak. A záró ima elmaradt.
Címkék:1996-03