Álarc nélkül
Egy kézen megszámolható, hányan teremtettek hiteles munkáshősöket, hiteles realista regényeket a második világháború óta. Kertész Ákos Makra című regényével tűnt fel mintegy húsz éve a magyar irodalomban. Akkor emlékeztünk vissza Sikátor című, már korábban nagy sikert aratott regényére, amelyet inkább filmvászonról ismertünk. Ha nyáron írtam volna a Zakariásról, központi gondolatom az lett volna: az otthontalan, fizikai munkahelyeken rejtőzködő értelmiségiből előlépett maga a művész, ezúttal színész alakjában, hogy elfogadtassa, miért is kellett rejtőzködnie, alakoskodnia, miféle bűntudat kergeti önsorsrontásba. Most, hogy a Csoóri Sándorral folytatott vitában olvastuk nem is egy cikkét, amely szerint egész életműve a saját zsidóságával folytatott küzdelem, így fejezhetjük ki voltaképpen ugyanazt a gondolatot: a műhelyek, a fizikai munka és a fizikai munkások boldogító nyugtató szürkeségéből, az uniformizált kisemberélet szorongató, de egyben védő hétköznapjaiból előlépett a rejtőzködő zsidó.
Nincs okunk kételkedni az asszimiláció hitelében, sőt pátoszában sem: „Istenem, válassz ki valaki mást!” – fohászkodik Tóbiás, a tejesember. A kiválasztottság keresztjét bármelyik zsidó szívesen cseréli el a közösség, a szolidaritás melegével. A magányosság különösen nagy átok annak, akit közösségi felelősségtudattal, az elnyomottak iránti szolidaritással vert meg a sors. Ne szégyelljük kimondani: a zsidóság számára a kommunista eszme – annak, aki igazán megismerte és átélte – a messianizmus szekularizálása volt, az isteni igazságosság, a boldogság reménye mindenki számára. Érvényesülni a magam erejéből, szorgalmából, tehetségéből – van-e vonzóbb eszme egy zsidó számára, vagy bárki humanista számára, aki az egyéni értékeket többre tartja a születési előjogoknál? Sajnálatos, hogy Kelet-Európában ez nem vált központi értékké, és a baloldali gondolkodásúak számára megrázó csalódás, hogy ez a központi érték a szocializmusban nem valósult meg. Ki hitte volna, hogy az egyéni szabadság, a személyiség tisztelete polgári érték? Ezen az égtájon nem volt módunk megtapasztalni, és nem tudtuk, hogy a történelemben nem lehet évszázadokat átugrani egy remélt igazságosság Kánaánja felé.
Bognár Vince vidékről származó szakmunkás idegenül mozgott, nem ismerte ki magát a pestiek között, nem tudta idejében vállalni szerelmét, a történet vége egy általa is előidézett gyilkosság (Sikátor). Burián Károly főművezető saját ösztönös igazságérzete helyett egy doktriner áligazságnak próbált érvényt szerezni, hajszál híján kettős öngyilkossághoz vezetett az út, így is egy elszürkült házasság és két gyermek egész életére szóló sérülése volt az ár (Családi ház manzárddal). Makra Ferenc pestlőrinci szakmunkás nem vállalta nem is nagyon szunnyadó szobrásztehetségét, szerb nagyapját, világmegváltó úrilány szerelmét, negyvenéves kora táján öngyilkos lett. Zakariás Géza szakmunkásból lett vidéki színész a színészösztönét, a verbális képességeit szégyellte, mert ezek zsidó tulajdonságok, és ő nem akart zsidó lenni, hiszen katolikus hitben nevelkedett, és félt a kiközösítéstől. Folyton félreállt és menekült, így lett vidéki színész, így rontott el három házasságot, vesztette el, engedte át az anyjuknak gyermekeit. Így került a zsidó sors, az otthontalanság, a magány csapdájába. Az eredmény: alkoholizmus, állástalanság és szintén csaknem öngyilkosság.
Nekem már a Makrát olvasva gyanússá vált, hogy az a bizonyos csavargó vérű szerb nagypapa talán nem is szerb. Mint Émile Ajar Előttem az élet című regényének hősénél, aki tizennégy évesen így vall: „Sokáig nem tudtam, hogy arab vagyok, mert senki se bántott”, gyanakodtam, hogy talán nem is arab (legalábbis a regényíró nem az). Vidékinek lenni a fővárosban, művésznek lenni a műhelyben, arabnak lenni Párizsban – mind-mind a zsidó sors szinonimái. Hasonulunk? Lelepleződünk mint neofiták. Kiválunk? Kivet magából a közösség.
A Makrával feltehetőleg épp azért aratott olyan kiugró sikert Kertész Ákos, mert hőse közelebb állt a modellhez, mint például a Sikátor hőse. Makra egy sorsfordító pillanatban a cigányokkal vállal közösséget, hogy ha már úgyis idegen munkahelyén és otthonában, legalább a megvetettek közösségében találjon otthonra. De ez sem megoldás, hiszen nem cigány, és az „igazi”, a „hiteles” cigányok is kivetik maguk közül.
Az asszimiláns örök tragédiája: feláldozza az életét egy népért, amely nem fogadja be, vagy pedig megpróbálja vállalni azt a népet, amelyet nem érez sajátjának, nem csoda, ha az is kiveti magából. Az asszimiláció élethelyzet. Amiképpen senki sem tehet arról, hogy zsidónak született, arról sem tehet, ha már szülei kikeresztelve, magyarosított névvel őt keresztény vallásban vagy felvilágosultan magyarnak nevelték. A kirekesztők pedig hiába kergetnék vissza két évszázaddal, amikor még természetes hitelességgel, annak minden fenyegetettségével, de egy kis közösség óvó melegével lehetett zsidó; nem talál új hazára. Se itt, se ott.
Akkor hát? Igen, ezt az ellentmondásos helyzetet kell bevallani, vállalni. Nem mintha ez bántatlanságot vagy nyugalmat nyújtana. Csak mert legalább önmagunkkal így vagyunk azonosak, legalább nem kutatjuk a hátunk mögött a láthatatlan ismeretlent, ha valaki ránk kiált.
Mert ezt a katarzist sokkal megrázóbban írta le mindannyiunk helyett Kertész Ákos. Úgy érzem, tartozom az olvasónak és neki azzal, hogy regénye befejező mondatait idézem, talán hogy tisztábban és őszintébben, kevesebb bűntudattal éljünk itt tovább:
„Mi van, Zaki? Egy életen át azt játszottad, hogy nem vagy zsidó, most új szerepet találtál? Most egyszerre zsidó vagy?
Nem, Zakariás Géza, vén komédiás, mondta magának, a dolog nem ilyen egyszerű. Nem vagy zsidó. Magyar vagy. Hitetlen katolikus, hiteles balek, sikertelen színész, fészkeden varjú, gyerekeit vesztett apa … sok minden vagy, de zsidó nem. Sose voltál zsidó. Sosem érezted a zsidó közösség melegét, sosem éltél vissza vele, hogy az üldözöttekhez tartozol. És mégis. Rád is fölvarrták a sárga csillagot. Terád is kimondták az ítéletet. Téged is meg akartak ölni. A Dunába akartak lőni, koncentrációs lágerbe zárni, gázkamrába lökni, krematóriumban elégetni. Te is halálra voltál ítélve, nem a hóhérokon múlott, hogy túlélted. Ha semmi másért, ezért az egyért közülük való vagy. És igenis: Zsidó ne legyen öngyilkos. Ha már életben maradt. Ennyivel tartozik annak a hatmilliónak, akit lemészároltak.”
Én, aki két évvel a holocaust után születtem, még hozzáteszem: egy zsidó vallja hazájának a szülőföldjét. Ennyivel tartozik annak a hatmilliónak, aki kirekesztettek, deportáltak, lemészároltak, és annak a százezernek, akit emigrációba kergettek, százezer „külföldre szakadt hazánkfiának”.
(Kertész Ákos: Zakariás. Magvető Kiadó.)
Címkék:1991-01