Aki nincs velünk, az ellenünk?
A CIONISTA SZÖVETSÉG lapjában, az Erecben nyilatkozik a szövetség elnöke, aki egyben az orgánum főszerkesztője is. A demokratikus sajtónyilvánosságban elképzelhetetlen hasonló konstrukció, hogy a „tárgyilagos riporter” főszerkesztőjét interjúvolja meg, „alákérdezve”, mintegy mikrofonállványként szolgálva a nyilatkozó politikai akaratát.
Engländer Tibor a következőket mondja:
„…A zsidó közösségben mindenkinek helye van, aki vállalja zsidóságát.
– Dehát a Cionista Szövetség korántsem ért egyet minden zsidó szervezettel. Ez köztudott…
– Nem értünk egyet velük, valóban. De újrafogalmazva a voltaire-i elvet: nem értünk egyet velük, ám körömszakadtáig harcolunk érte, hogy helyet kapjanak a zsidó közéletben.”
Áprilisi számunk egy glosszájában (Csak fantáziámra hagyatkozom, 7. old.) g. gy. utalt a szomorú tényre, hogy folyóiratunk tévesztését a fent nyilatkozó, az általa vezetett, Bethlen téri Oneg Sabbat Klubban betiltotta.
Két dolog következett ebből. 1) Engländer Tibor feledékeny. 2) Az interjúban valótlan tényt állít.
A beszélgetés során még egyszer érintik a Szombatot, jóllehet erre csak azok jönnek rá, akik figyelmes olvasóink immár hosszú ideje, s emlékezhetnek egy hasábjainkon három éve folyt vitára, melynek utóbb a hitközség közgyűlésén is visszhangja támadt.
Egyesek azzal vádolták a hitközséget, hogy a vezetése ’cionizálódik.’ Mi erről a véleménye?
– Nem értem, hogy ez miért vád? A zsidóság vezetőinek természetesen megvan és meg is kell, hogy legyen a véleményük a zsidóságot érintő legfontosabb kérdésekről. Ha ez a vélemény egybecseng a cionizmus eszméjével, az bűn lenne? Vagy a hitközségnek csak asszimiláns vezetői lehetnek?”
A vita akkor arról folyt, vajon e pszeudocionizmus nem helyettesíti-e a végiggondolt stratégiát, mely elvárható lenne a honi vallási élet s a közösség egészére is befolyással lévő szervezet vezetőitől, akiknek elsődleges a hitközség alapszabályában körülhatárolt feladata a magyarországi zsidó élet újjá- teremtése és megőrzése, valamint arról, nem mond-e ellent a hangoztatott nézőpont annak a küldetésnek, melyre mandátumuk szól.
Az interjúban történt utalás tehát kiragadott és torzított idézete az 1992-ben kezdődött vitának. Az a dichotómia pedig, amit az elnök-főszerkesztő utolsóként idézett két mondata sugall, egyszerűen komolytalan vagy rosszindulatú. Az asszimilációnak a cionizmus csupán az egyik ellenérdekű alternatívája, számos lehetséges út közül. Hogy e két markáns szín között ne lenne számtalan árnyalat, csak egy színvak állíthatja.
*
Két bekezdést olvashattak Engländer Tibor nyilatkozatából. Az első az „Aki nincs ellenünk, az velünk van” szellemiségét hordozza, az utóbbi a fordítottját.
Türelemmel várjuk, hogy döntsön. S hogy a Szombat terjeszthető legyen a Bethlen téren is.
Címkék:1995-05