Ahogy az Eszterek látták – Nő és férfi, férfi és nő
A Közgazdaságtudományi Egyetem Szociológia Tanszékének Társadalmi nem- és Kultúrakutató Központja által november 22-23.-án megrendezett nagy, reprezentatív és úttörő társadalmi gender/nem/nemtan konferencián majd minden Esztertáska tagunk részt vett; Pető Andrea és Pécsi Katalin szekciót is vezettek. Ez az élmény került most e havi számunk középpontjába, annál is inkább, mert egy amerikai zsidó konferenciáról szóló cikkben rokon témákra leltünk. Szeretettel ajánljuk figyelmükbe a konferencia egyik előadójának, a keresztény teológus Jutta Hausmann-nak a cikkét, amit kifejezetten a mi felkérésünkre, az ET számára írt meg. (Jutta egyébként a Szombat lelkes olvasója – írta a cikkéhez mellékelt levelében). Elindítottuk az Esztertáska Feminista Filmklubot. (A részleteket lásd keretes írásunkban). Továbbra is megtalálnak bennünket weboldalunkon (www.nextwa- ve.hu/esztertaska), és várjuk e-mail-jeiket is. ([email protected])
Pécsi Katalin
Ahogy az Eszterek látták
Pető Andrea:
A szekcióm a „Társadalmi nem: nemzet, emlékezet, történelem” címet viselte, és huszonhat előadás hangzott el benne március óta szerveztem.
Holló Szilvia Andrea előadása igen érdekes volt, a zsidó női életvezetési dilemmákról. Szilárd Leó édesanyjának – a Budapest főváros Levéltárában megtalált – naplóját elemezte, és remélhetőleg előbb-utóbb az Esztertáska olvasói is olvashatnak majd belőle részleteket.
A pécsi egyetem történelem tanszékéről négy hallgató is előadott, egyikük, Kalakán László elemezte az 1944-es év öngyilkossági adatait: rémületes volt látni, hogyan ugrott meg az idős, egyedülálló zsidó nők öngyilkossági száma, mikor zsidókat érintő törvényeket hoztak. Ők inkább öngyilkosok lettek, minthogy beköltözzenek a gettóba. Kürti László Lajosmizse lakosait látogatta meg egy helytörténeti kutatás során, és a tőlük kapott mintegy 5000 fényképet szkennelték be egy helyi adatbázisba. Előadásában pedig többek között bemutatta azokat a megmaradt fotókat is, amiket egy lajosmizsei zsidó fotósnő készített: a fotók megmaradtak, őt megölték Auschwitzban.
Azon gondolkodtam, miközben próbáltam az előadókat a rendelkezésükre álló idő betartására szorítani, hogy vajon miért mindig szomorú témákat választunk, hol marad az öröm-történetírás? Talán majd a következő konferencián.
Pécsi Katalin:
A bőség volt számomra a legfrusztrálóbb ezen a Konferencián: képtelen voltam meghallgatni a rokon témájú – irodalmi és a tömegkultúrával foglalkozó – előadásokat, hiszen nem rohanhattam át a saját szekciómból, hogy egy kicsit belehallgassak a Gender és kánon, Gender és női írásmódok, avagy a Nemi sztereotípiák témáiba. Így is sikerült azonban elcsípnem néhány érdekes előadást. Csóváltam a fejem Federmayer Éva előadásán, amikor kiderült, a nagy amerikai zsidó író valami efféle blődséget bírt a száján kiejteni: „Majd akkor olvasok zulu irodalmat, ha egy Háború és béke nagyságú regény születik azon a nyelven…” (Gender és multikulturalizmus). A nyelvészek ezúttal is bizonyították, hogy élen járnak a férfi-nő kutatásokban: Louise Vasvári (v.ö. decemberi számunk) a hegemón férfiasságról beszélt; Reményi Andrea Ágnes és Schleicher Nóra elő adásaikban a munkahelyi tegeződést, illetve nyelvhasználatot vizsgálták Tömeges érdeklődést vonzottak a férfiak elő adásai a férfiasság és erőszakkontroll témájáról: Hadas Miklós pl. azt vizsgálta, hogy – a vadászattól a futballig – a férfierőszak hogyan civilizálódott a bál – és társas korcsolyázás elterjedése révén (is) a XIX. században.
A mi irodalmi körünkben az előadók gender-érzékeny szemlélete volt a közös alap – a kutatási terület egyébként a középkori spanyol költészettől Tormay Cécile antifeminista nőpolitikáján és a kortárs zsidó irodalom nőalakjain át Esterházy Péter és Weöres Sándor feminista olvasatáig terjedtek. Hogy milyen sikerrel, azt a szervezési izgalmaktól és a saját előadásom lámpalázától nem tudtam objektíven megítélni.
Juhász Bori:
A konferencia után fáradtan álltam neki régi tartozásomnak, hogy az alább olvasható, amerikai konferencia-beszámolót lefordítsam, s természetesen mint Mórickának, azaz Eszterkének, minden mondatról a mi nemtan konferenciánk jutott eszembe. Arról, hogy mi a női hang; miért burkolóznak hallgatásba a közéletben az amúgy pletykásnak tartott, fecsegő nők, eszembe jutottak a mi konferenciánk irodalmi és nyelvészeti szekciói. Arról, hogy mi az ortodox zsidóság vallási életében a nők szerepe, eszembe jutott a nagyszerű, feminista teológia szekció. Arról, hogy milyen önkínzó fogyókúrába kezdenek az eladósorba került, manhattani ortodox lányok, eszembe jutottak az anorexiáról, és az internetes társkereső oldalak elvárásaiban megfogalmazódó szerepekről szóló előadások (ez utóbbit Esztertársunk, Sándor Mónika tartotta). A nőt szexuális tárgyként értelmező, mindent átható populáris kultúráról eszembe jutott a konferencia alkalmából tartott kedvezményes könyvvásáron meglelt, régen vadászott amerikai alapmű magyar fordítása, Naomi Wolf, A szépség kultusza c. könyve (Csokonai Kiadó, Debrecen: 1999) és még sok minden más…
Fogadják érdeklődéssel The Jewish Week-ben megjelent írást, mely az amerikai ortodox feminista zsidók dilemmáiba enged bepillantást. Melyek világa csak első pillantásra tűnik úgy, mintha messze lenne a Fővám tértől.
* * *
Aki kíváncsi előadásaink rövid összefoglalóira is, megnézheti őket a konferencia honlapján – rövidesen maguk az előadásszövegek is felkerülnek.
– Sajtóvisszhang a konferenciáról: http://www.velvet.hu/v-onleany/v-esely/genderkonf
Címkék:2003-01