Ahasvérus varga cipőboltot nyit
A teremtés és az elkárhozás filozófiával terhes víziója, reb Jesus Golgotája, a reformáció kor- és körképe, a staszi éberkedése, bölcselkedése Istenről, az emberi értékekről, a hatalomról, horror és sci-fi – mind belefér Stefan Heym legújabb magyarul megjelent művébe. A nemzetközi rangú élő zsidó írók egyik legkiválóbbja és amióta a szocialista eszmékből kiábrándult, írásaiban bibliai tájakon jár. Az Ahasvérussal pedig eddigi legszórakoztatóbb könyvével ajándékozza meg az olvasót. Bár az örök bolyongásra, vagy – ahogy Heymtől is megtudjuk – örök vesztésre kárhoztatott zsidó ritkán jelenik meg a történetekben, mégis minden róla szól, az üldözöttről, a mindig számkivetettségben élőről, a mindenkori bűnbakról.
Ez a felsorolás talán ellentmond a szórakoztató minősítésnek, mégis így igaz, mert Heym keveri a valóságot a mesével, úgy nagyít és zsugorít, mintha domború és homorú tükrök közt járnánk, s lenyűgöző történelmi tablói ugyan naturálisak, mégsem fájnak, csak meghökkentenek. Ezért nem rémisztő, amikor kétszáz zsoldos vesszőzi ki Ahasvérusból az eretnekséget és ezzel együtt az életet, mert várjuk vele újra a találkozást. Ez valóban bekövetkezik, mert az 1970-es években megnyitja üzletét Jeruzsálemben, a Via Dolorosán, pontosan azon a helyen, ahol utoljára beszélt Josua-Jézussal.
Ahasvérusnál több időt töltünk a púpos és sánta Leuchtentrager, a fényhordozó Belzebub társaságában valamint a papi pálya kezdetén még félénk és tiszta szándékú, majd alkalmazkodásával mind feljebb jutó és ezzel ön teltté, ellentmondást nem tűrő, tehát inkvizítorrá váló, zsidógyűlölő Paul von Eitzennel, Schleswig protestáns szuperintendensével Heym ugyanis, mint több más író, közöttük Sütő András, az 1500-as évek Németországába helyezi története fő színterét. Teszik ezt azért, mert miközben a dogmák, a korrupció ellen felkelt új vallás átváltozását ábrázolják, nevezetesen azt, hogy miként lesznek a szabadság harcosaiból zsarnokok az igaz szavak elnyomói, az eltérő gondolatok üldözői, a hívőkből zsoldosok – az olvasók a maguk korát élik át.
A könyvben mégsem a gonosz győzedelmeskedik, s Ahasvérus bolyongása is véget ér. 1980 szilveszter éjszakáján megjelenik a jeruzsálemi egyetem professzorával, Leuchtentragerrel Berlinben, bár akik a falat – akkor még – szigorúan őrzik, nem találták nyomát az NDK-ba való belépésüknek, Dr. dr. h.c. Siegfried Beifussnál, a Tudományos Ateizmuskutató Intézet igazgatójánál – feltehetően Paul von Eitzen inkarnációjánál – s őt karon ragadva elszállnak vele a fal felett – az égbe. Ezt a jelenséget egy határőr észlelte és jelentette, s így részegeskedésért áristomba dugták. Ezzel fejeződik be a könyv. Csupán még egyet kajánkodik a szerző: miközben megköszöni a kutatásaihoz nyújtott valódi személyek segítségét, hálálkodik tanácsaikért és mélyen beleérző kritikájáért Jochansen de Leuchtentrager professzornak is.
A mű olvasásának élvezetéhez hozzájárul a fordító, Makai Tóth Mária, aki az eltérő korszakok felidézését, a bölcselkedések megértését nemcsak választékos, hanem változatos, a mondandóhoz illő stílusával is segíti.
(Stefan Heym: Ahasvérus. Európa Könyvkiadó.)
Címkék:1990-10