Aforizmák a zsidók tartósságáról I.rész
Aforizmák a zsidók tartósságáról
I. rész
Zsidónak lenni több ezer éves kihívás. Világnép, szinte mindenütt ott van, és ami régóta van, az fennmarad.
Vannak zsidók, és már mióta! Ez a furcsaság tény, és ebből következik szinte minden. Van-e másik világnép? A kínai talán még öregebb, de ők kevésbé illeszkedtek bele a nyugati világ társadalmaiba, kevésbé formázták azokat, és az otthoniak sokkal többen vannak, mint a diaszpórában élők. Zsidók vannak mindenhol, jellemző rájuk a térbeli és időbeli határok, akadályok áthidalása.
A neheztelő rokonokat: a vallási, cionista-nemzetállami és a világi-univerzalista opciót összetartja a holocaust megrázkódtatása mint abszolút negatívum mind a három számára. Ez az egyetlen nép, amely a legkülönfélébb korokban és környezetekben megmaradt annak, ami. Áthaladt a többieken, az adaptáció legkülönbözőbb szerepein és álarcain. Asszimilációját határok között tartja az a titkos meggyőződés, hogy zsidónak lenni nem kevesebb, mint bármi másnak lenni.
*
A zsidó reflexió áthidal, összekapcsol, eltávolodva átlát, és a konkréttól könnyedén fölleng az absztrakthoz, majd vissza: oszcillál.
Zsidósnak látom ezt a transzcendáló, túlhaladó szenvedélyt, az egyén képességét arra, hogy leszakadjon a környezetéről, hogy distanciára tegyen szert vele szemben, és képes legyen arra, hogy a saját világát ironikusan nézze.
A zsidó realista módon transzcendens, nem fél túlmenni az adott világ adott határain, tudja, hogy van több is, hogy a hegyen túl is emberek laknak.
Alkalmazkodó, udvarias, törvénytisztelő különmaradás.
A spirituális alap: az egyének egyenrangú, isteni méltósága, integritása, sérthetetlensége, az emberiség egységének az eszméje, minden ember istene közös.
A zsidók számára nincsen az ember és az isten között valami közbülső metafizikai stáció, nincs istenember, nincs istenné vált ember.
Ami emberi, az maradjon csak emberi.
Mózes is ember, Dávid is ember, Jézus is ember, mind a felebarátunk, mind gyarló és mindegyiknek részleges az igazsága.
A messiás pedig csak várasson még magára, ne siessen.
A zsidónak nem muszáj vallásosnak lennie; ha nem hiszi, hát nem hiszi istent, aki nem emberi, hanem az örök jelenlét, az, aki az embert látja és hallja, sőt meg is hallgatja, isten az, akihez a vallásos ember beszél.
A zsidók adták a világ bibliai metaforáját.
*
A zsidók általában élénkséget hoznak, kezdeményeznek, az egymáshoz súrlódó identitások termékenyek. Kívülről is látnak, nemcsak belülről. A zsidók öntudata általában paradox, másoké is, de a zsidóké mindenesetre az, szabályszerűen az. Ellentétes hajlandóságaik vannak, és egyiket sem akarják elfojtani.
*
Transznacionális nép nemzetállamokban! Hova húzzon a szíve? A nemzetállamhoz inkább, vagy a világzsidósághoz inkább? Ez olyan kérdés, amelyet nem kell feltenni, mert nemkívánatos elköteleződés akár az egyik, akár a másik válasz. Az ember szabadsága abban áll, hogy konkrét alternatívákat mérlegelve dönt elvei, ízlése és hangulata szerint.
*
Van egy zsidó világnép, amely már nyugodtabban tartja magát zsidónak, mert kevésbé kell félni, de azért mégis, mindenütt a világon érez valami bizonytalanságot, mert nemcsak zsidó világnép van, hanem van világ-antiszemitizmus is. Az izraeliek sem érezhetik magukat teljes biztonságban, ott is van a szomszédban olyan, aki megölné őket, csak mert zsidók. Volt egy nevezetes, később istenként tisztelt zsidó, akit a szavaiért megöltek. Zsidó szokás ilyen helyzetbe kerülni. Zsidó szokás a szavaknak ilyen eltúlzott jelentőséget adni, akár meg is halni értük. Zsidó história, hogy az embert megölik azért, ami.
*
Az Úr, aki az ismert elbeszélés szerint Sínai hegyén szóba állt Mózessel, azt mondta magáról, hogy vagyok, aki vagyok. Az Úr ezt az isteni identitást várja el az ő választottaitól is. Ezt a rettenetesen fáradságos, tapogatózó azonosságot. Ki látta? Ki hallotta? Mózes, egy zsidó, aki talán nem is volt igazában zsidó. Fennáll a követelmény azóta, hogy legyünk azonosak önmagunkkal, és hogy vállaljuk a szövetséget, amelyet különféle atyák, meg ez a Mózes a láthatatlan hanggal kötöttek. A próféták szerint ez szövetség a lelkiismeretünkkel, a lelkünk hangjával. A fennmaradás titka – mondják a próféták – a hűség magunkhoz, egy vállalkozáshoz.
*
A legtöbb nép embereit be lehet olvasztani, a zsidókat aránylag nehéz. Az a valami, ami őket fenntartja – hosszú altatás és önkioltás után – a magukat terepszínűvé álcázó zsidókból is kibúvik. A cionisták után a diaszpóra-zsidók is kezdenek beletörődni abba, hogy azok, amik, és már nem is olyan szomorúak emiatt. Kibújnak a dobozból, itt is, ott is megjelennek az ő hordozható istenükkel egy különös stratégia megtestesítői. A bújócskázó zsidó már kevésbé jellemző a világi zsidóság köreire, miért is takarnák a zsidóságukat, néha inkább a hencegés ízetlenségeibe tévednek.
*
Aki a civilbátorságig menően, egyénileg az, aki, az ilyen ember ingerültséget kelthet maga ellen. A zsidók alighanem megelőzték a németeket a modernizációban, a nyugati értékválasztásban; a zsidóknak kézenfekvőbb volt az univerzalizmus. Erre volt bosszú a nemzetiszocializmus. Voltaképpen a németek is erre vágytak: kimenni a nagyvilágba. Az európai zsidók vesztettek, nem voltak elég éberek, és nem voltak elég jó stratégák, ha tisztábban látnak, akkor többen menekülnek meg. Nem védekeztek kellő elszántsággal. Ma Izrael és a világzsidóság virtuálisan ott áll bármely országon belül élő zsidók mögött. A zsidó öntudat Izraelben és Amerikában erősebb, és kevésbé paradox, mint Közép-Európában, Auschwitztól nem különösebben messze.
*
A világi zsidó megválasztja, hogy mit tart meg a parancsolatokból. Csökkenti a kötelezettségeit, a rituális előírásokat, és azt gondolja, hogy van fontosabb dolga is tavasszal, mint a homec elégetése. A könyvespolcán nem ad helyet vallási diszkriminációnak. Van több is, mint zsidónak, kereszténynek, muzulmánnak lenni. Embernek lenni minden csoportidentitásnál több. A zsidóknak az a dolguk, hogy gyakorolják az emberiességet, hogy megértsék és méltányolják a másik embert a maga különösségében.
*
Emberiesség? A különös tisztelete.
Az egyik így imádkozik, a másik úgy, mind tisztel valami magasabbat, ünnepélyesebbet, rendkívülibbet, emberfelettit, mind fölfelé ácsingózik, mind valami követelménynek hiszi az istenit, a tisztaság követelményének, amely azt akarja, hogy emelkedj felül a kis érdeken és a kis ügyeken.
Tudjál néha kibontakozni az itt és most testi valóságából, szabadulj ki a földi gravitációból, röptesd a lélekmadarat, tekints magadra hegycsúcsról, madártávlatból, nézz búcsúzóan, a vonatablakon kitekintve arra, ami ott marad helyhez kötve, elmozdíthatatlanul. A személy életrajzában a város epizód. A város életrajzában a személy epizód.
Halljuk a buzdítást, hogy nézzük az életünket némi nyugodt eltávolodásból, teaszertartás közben, sivatagi sátorban, európai kocsmában, vagy közel-keleti kávéházban. Az a szint, ahol olyankor vagyunk – vallásérzékeny. A detachment állapotaival mindenki meg van ajándékozva, amikor az álom elvisz, amikor egy szállodaszobában úgy érezzük, hogy minden, ami addig volt, messze van, másutt van.
*
Más vagy-e a szállodaszobában, amikor kilépsz az ágyból, és bemégy a fürdőszobába, majd felveszed a fehér inget, szürke öltönyt, fekete cipőt, majd lemégy a reggeliző helyiségbe, ahol mindenki nagyjából hasonlóképpen viselkedik. A világi zsidó olyan, mint a többi ember. Vannak élethelyzetek, amelyekben nagyjából ugyanazt teszi minden náció gyermeke.
*
A zsidó transzcendál, de hová? A családias paradicsom irányába. A folytatódás az ő életének az értelme, és általában a felesége a lelkiismerete. A zsidó utópia a barátságos vacsoraasztal. Ennél nem jobb a mennyország és az angyalok kórusa. Asszony, gyerekek, unokák, rokonok, barátok, vendégek, helybeliek és utasok a megterített ünnepi vacsoraasztal körül. Vonzóbbat nehéz kitalálni, a zsidók ezt az utópiát kívánják mindenki másnak is. Ez a másvilág, annyiban is más, hogy most éppen biztonságos, hogy most éppen nem törnek rájuk, hogy nem dobognak az ablak alatt a harcosok lovai. A gyerekek erre a kis kályhameleg, családi boldogságra emlékeznek, amikor mindenki szerette egymást, talán ez volt a másvilág, amit a zsidó itt keres a földi életében, mert nem gondolja, hogy ennek az élvezetéhez előbb meg kellene halnia.
*
A zsidók nem nagyon emlegetik-ígérik a lélek örök életét. Tudomásul veszik a halált. Nem gondolják, hogy minden szenvedésért megvigasztaltatunk, össze tudják kötni az istenhitet az emberi sors vállalásával, ezért etikai realistáknak nevezném őket. Nem halasztják el az üdvözülést a túlvilágra, a halál utáni feltételezett öröklétre. Nem gondolják, hogy a földi élet hibáira létezik mennyei korrekció, kárpótlás, engesztelő jóvátétel. Az történt, ami megtörtént, és ezt már nem lehet megmásítani. Hibázhatsz, de nincsen égi védőháló.
Az igazi történés nem odaát van, hanem itt van, ez az. Ez pedig bár néha siralomvölgy és botrány is, többnyire azonban a munka és a köznapi örömök-bánatok terepe. Hát igen, mondja a zsidó, dolgozni kell, ez már így van Káin óta, elvesztettük az ártatlanságunkat, beleharaptunk a tudásba, a bujaságba és a bűnbe, nincs tovább gondtalan gyermekkor.
A felnőttség etikája, ezt keresik a bölcsebb zsidók, ami abban is megnyilvánul, hogy többre tartják a tanulást, mint a verekedést. A zsidók elismerik, hogy a világ hatalmas, sőt túl hatalmas, és kiszámíthatatlan erők dúlnak benne, ezért igazodni kell hozzá, számolni kell vele, tudomásul kell venni, meg kell érteni, és alkudozások után egyezséget kell kötni vele, a lehetőségek közül a kevésbé rosszat kell megkeresni, illúziók nélkül a kisebbik rosszról, de ez mind nem elég, mert ehhez hozzá kell tenni valami többet.
Választottnak lenni annyit jelent, hogy mind feltételezzük ezt önmagunkról, mert netalán mind-mind ki vagyunk választva valamire, és megpróbáljuk kitalálni, hogy mire. A lelkiismeretünk hangja szerint feladatokat adunk önmagunknak. Segítő önuralom nélkül nincsen felnőtt ember. Aki ahelyett, hogy rendesen dolgozna, másokat szid, nem felnőtt. Vannak nem felnőtt közvélemények. A sértődöttség nem realista lelkiállapot, és nem kedvez a viruló túlélésnek.
A zsidóknak lenne okuk a sértődött beállítódásra, de az érettebb zsidók ettől eltanácsolnak; nem begubózni kell, hanem kezdeményezni, hogy ilyen szerencsétlenség még egyszer ne fordulhasson elő. A zsidóknak dolguk van, a világ összekapcsolódik, fűződik, ezt kell elősegíteni, mert ez akadályozza meg az újabb holocaustokat. Bárkinek a gyerekét ölik, az elviselhetetlen, és a zsidóknak különösképpen elviselhetetlen kell, hogy legyen. A zsidóknak az a feladatuk, hogy tanuljanak Auschwitzból, és mindent, ami olyan, ami hozzá hasonlít, ami igazolja és mentegeti – elutasítsanak, függetlenül attól, hogy éppen kit fenyeget a genocídium.
A galut, a diaszpóra a valóság terepe, a galut párhuzamos a globalizációval, szétszóratás a földkerekségen: ez annyit jelent, hogy a zsidóknak – hűen maradva önmagukhoz – meg kell tanulniuk, ismerniük kell ezt a bolygót és a lakóit, segíteniük kell abban a munkában, amely az emberiséget az ő összetartozására emlékezteti.
*
A transzcendencia a családi folytonosság, plusz önuralom, mondhatnám alázat, amely ezt lehetővé teszi. Önfegyelemnek és tisztasági szabályoknak alávetett élet, amelyben testi szokások kultikus jelentőséget nyernek, és megszenteltként emelkednek ki a profán tengerből, ahogy az ünnep is kivétel a köznapok sorában. A zsidó ezt a reálisan lehetséges, evilági túlvilágot akarja megvédeni, vagy a fenyegető hatalom árnyékában átmenteni, túléléshez segíteni. A külső legyen szerény, a belső legyen gazdag. Belecsempészni az ünnepet a világba, hogy legyen. A kötelező szombat a szellemi eltávolodás parancsa, hogy elgondolkodjunk az életünkön. A szombat erre van teremtve és megőrizve. Megtisztálkodunk, jól eszünk, és belenézünk a gyertya lángjába.
*
Sok világi zsidó, mint például e sorok szerzője, nem különbözteti meg a szombatot: megpróbál minden napból szombatot csinálni, nem különbözteti meg a szentet és a profánt, azt szereti, ha ezek egymásba játszanak. Nem megy zsinagógába, inkább olvas, és lehet, hogy gőgből, lustaságból, de ritkán szeret belebonyolódni a kollektív rítusokba. Az egész világirodalom az övé. Magasabb instanciája minden jó könyv, minden mű, amelyet megcsodál. A nem zsidók is tekintsék magukénak az összes judaikát, a Bibliától kezdődően napjainkig. Ez a textus is egy judaika, és nem kevésbé egy hungarika. Minden zsidó szerző minden műve – bármely nyelven íródott is – judaikának is tekinthető. A zsidó szerzők műveiben benne van az ő észjárásuk, érzékenységük, de ha valóban műalkotásról van szó, akkor ugyan nem irreleváns, de nem is elsőrendű jelentőségű, hogy a szerző milyen néphez tartozik. A jelentős mű átmegy a határokon, kultúrákon, századokon. A világi ember választ, és mindenféle szent könyv érdekli, de a világi zsidó „szent” könyvei az ő saját választottjai. Maga választja meg a szentségeit. Bár szépnek is tudja látni az ortodoxiát, nem szán annyi időt rituális kötelességeire, amennyit azok igényelnek. Inkább magánszertartásai vannak, azt tartja a magáénak, ami tetszik neki.
*
Zsidónak lenni rendkívüli tanulási kötelezettség. Ismernie kell azt a sok nemzeti civilizációt, amelyekkel a zsidóknak dolga, szoros érintkezése van. A diaszpóra-zsidóra ez különösképpen áll, mert a zsidók Izraelben épp annyira hajlamosak, mint bármely más nép, a túlzó nemzeti köldöknézésre. Úgy el vannak foglalva magukkal, hogy kevés figyelmük marad a nagyvilágra, annál is inkább, mert a hely ügyei gyakran élet-halál ügyek. A diaszpóra-zsidóknak is megvan a maguk szubkulturális egoizmusa, de kénytelenek megérteni a helyi másfajta érzékenységeket, és hogy az antiszemitizmus ne váljon fenyegetővé, a maguk módján igyekeznek ártalmatlanítani a lokális xenofób romantikát. Hogy mentsék a bőrüket, befolyásolniuk kell a közvéleményt, mert ha ezt a munkát nem végzik el, akkor előfordulhat, hogy megölik őket, és ez persze megesett akkor is, ha szorgalmasan igyekeztek elvégezni, csak éppen nem sikerült.
*
A világi zsidó baráti körében vannak zsidók, de vannak nem zsidók is. Mindenütt megeszi azt, amit a helybeliek esznek. Nem érezteti, hogy amit ők szeretnek, az tisztátalan és szentségtelen. Öltözetével, hajviseletével nem különbözteti meg magát, mert azt különcködésnek vélné. Legfeljebb szándéktalanul különbözteti meg magát. Miért csak szándéktalanul? Fél magát azonosítani? Nem akarja vállalni, hogy ő zsidó? – hallom a vádló kérdést. De hát én soha sehol nem viselek semmi folklorisztikust. Voltaképpen a szűkebb tárgyi környezetemet is esetlegesnek tartom. Az elmélyülésben a környezet nem zavar. Viszolygok a feltűnősködéstől, nem vagyok konkretista-animista. Nem viselem magamon emblémaként a vallásomat, világnézetemet, soha semmilyen jelvényt nem hordtam a gomblyukamban. Valószínű, hogy a szekularizáció folytatódik, az emberek rendelkezni akarnak a szabadidejükkel, és csak alkalmilag vesznek részt a szerintük túlságosan hosszú közös, templomi istentiszteleten.
Tartózkodóan méltányolják a vallási rítusokat, amelyeknek az az értelme, hogy engedelmeskedünk, hogy meghajtjuk a fejünket az Örökkévaló előtt, és sűrűn hajlongunk.
*
Zsidó lehet annyiféle, ahány ember van. Egy ember attól zsidó, hogy annak mondja magát. Ha annak mondja magát, akkor valószínűleg foglalkoztatja ez a tényállás, gondolkodik rajta, sőt valami közösséget is érez más zsidókkal, élőkkel és halottakkal. Nem gyakori, ha valaki, aki nem zsidó, mégis annak állítja magát. Minden más definíció bizonytalan, a zsidó identitásnak csak az a biztos kritériuma, ha valaki zsidónak mondja magát, és ez még akkor is így van, ha sem az anyja, sem az apja nem volt zsidó.
*
A nagyobb integráció jó a zsidónak: egy a többi között. Az EU-ban nem normális a tömeges antiszemitizmus, mert egyre normálisabb a különbözőek egymásmellettisége. A nagyvárosi világi polgár olyanfajta viszonyban van a vallásokkal, mint a nemzeti konyhaművészetekkel, hol ebbe, hol abba a nemzeti vendéglőbe tér be, és nem eszik minden szombaton sóletet.
*
A diaszpóra-zsidóknak nem áll érdekükben egy autonomista elkülönülés, nem előnyös lemenniük a nagy pályáról a kis pályára, és kisebbségi (esetleg pozitív diszkriminációra szoruló) intimkultúrát kifejleszteni. Szerencsésebb beleszövődve az egészbe érvényesíteni a saját színeket. A diaszpóra-zsidók érdekeltek a lokális integrációban, ezt már Jeremiás próféta is így látta és tanácsolta. A különböző helyeken élő zsidó polgárok részei akarnak lenni országuk-városuk társadalmának és kultúrájának.
Mit jelent az integráció? Azt, hogy törvénytisztelőek, adót Fizetnek, és részt vesznek a közéletben, hogy anyanyelvűkként vagy tanult nyelvként beszélik a hely nyelvét, megismerkednek a helyi többség kultúrájával, és gyarapítani próbálják azt. Másrészt a zsidó közösségek lazán kapcsolódó részei valami virtuális zsidó világközösségnek, kapcsolatban vannak egymással és az izraeli zsidókkal.
*
A világbanlét a különösség elviselésének kényszerével jár együtt. A különösségre és a vele járó megkülönböztetésre mint kihívásra többféle válasz lehetséges. Az egyik a menekülés, a mimikri, megszüntetni a különbséget, és vele együtt a – valószínűleg hátrányos – megkülönböztetést. Ezen belül lehetséges eljárás volt a zsidók felé nyomuló harag átirányítása egy másik célpontra, illetve csak a zsidók egyik csoportjára, az ortodoxokra, a nemrég bevándoroltakra, a még nem asszimiláltakra, a furcsákra és a feltűnőkre, a kapitalistákra, vagy a kommunistákra, majd kommunista rezsimekben a disszidensekre. Ezek az álcázási törekvések a valódi antiszemitát nem tévesztik meg, és nem tudják a vérbeli antiszemitizmust sikeresen eltéríteni, ráadásul erkölcsileg is kétesek.
A zsidók többnyire annak az országnak a nyelvét beszélik, ahol élnek, részt vesznek annak életében, dolgoznak érte, lojális állampolgárok, sót túlmennek a puszta állampolgári jelenléten a mélyebben megértő azonosulásig, behoznak azonban a helyi diskurzusba új elemeket is, mint például a kritikai önreflexió komoly és ironikus formáit, és passzívak a szomszéd gyűlöletének a társasjátékában.
Ha német zsidók voltak, lanyhábban gyűlölték a franciákat, ha francia zsidók voltak, lanyhábban gyűlölték a németeket, mint a helyi többség. Hűvösebben osztoztak a nacionalista közérzületben, habár ellenpéldák is adódnak nagy számban, de mindent összevéve némi semlegességet mutattak olyan konfliktusokban, amelyeket mesterségesen felfokozottaknak láttak, annál is inkább, mert a másik oldalon is voltak zsidók, talán éppen rokonok. Miért gyűlölje egymást egy német és egy francia zsidó?
Logikus, hogy a zsidók a többieknél nagyobb mértékben voltak érdekelve a békében. Roppant kényszeredetten alkalmazkodtak a nacionalista gyűlöletekhez, akár nagy, akár kis nemzet gyűlölködött, mert nemcsak a nagyhatalmak ápoltak nagy távlatú, imperialista gyűlöleteket, de a kisebb nemzetek is megtették a magukét a saját szomszédságukban.
Logikus, hogy aránylag sok zsidó vett részt mindenféle pacifista szerveződésben, és hogy ilyen irányba vitték a nemzetközi munkásmozgalmat, de hogy a bolsevik zsidók a demokratikus alkotmányossággal való szakítást választották, ez veszedelmes hiba volt, öngyilkos hiba, saját biztonságukat is aláásták azzal, hogy a formális szabadságjogokat valamilyen szubsztantívnak, lényeginek gondolt ideológiai sémával cserélték fel, amely az emberek egyik csoportját istenítette, a másikat demonizálta. A gettó elhagyását a felvilágosult liberalizmus tette lehetővé, ezzel szembefordulni árulás volt és önveszélyes butaság.
(Második, befejező része következő számunkban.)
Címkék:1998-04