A zsidóság – kelet-európai tankönyvek tükrében
A zsidóság – kelet-európai tankönyvek tükrében
Az American Jewish Committee (AJC) nevű szervezet, amely intenzíven foglalkozik a kelet-európai zsidóság gondjaival, az elmúlt években megpróbálta áttekintem: miképp ábrázolják egyes kelet-európai országok tankönyvírói a helyi zsidóság történetét. Az AJC által megjelentetett tanulmányokat az adott országban élő kutatók írták, akik gondos és alapos vizsgálat után publikálták eredményeiket. Az elemzések sajátja, hogy kerülik az általánosításokat, és csak indokolt esetben fogalmaznak meg bírálatot, észrevételt. Ez alkalommal a magyar és a lengyel tankönyvekkel foglalkozó kiadványokból közlünk részleteket, novemberi számunkban a csehországi és szlovákiai vizsgálódások eredményét mutatjuk be. A lengyel anyag szerzője Hanna Wegrzynek, a magyar elemzést Kovács Mónika írta.
Magyarország
Az 1989-es rendszerváltáskor kialakult új pártok némelyike természetes legitimáció és folytonosság híján a harmincas évek Magyarországának politikai és szellemi életében keresett lehorgonyzási pontot. Nem kerülhették ki azonban a holocausttal való szembesülést, és ez gyakran vezetett elhárító mechanizmusokhoz. A leggyakrabban alkalmazott stratégia a felelősség tagadása volt (a németekkel kötött szövetség geopolitikai kényszer volt, a zsidóüldözés a németek nyomására következett be). A másik népszerű stratégia a holocaust relativizálása: „a magyarok is szenvedtek” (le kellett menni a légó-pincébe, nem lehetett kapni valódi kávét stb.), vagy „nem is 600 000 zsidó áldozat volt”. Ezek a pártok és támogatóik érvrendszerükkel könnyen kerültek egy táborba azokkal, akik tudatosan vagy kevésbé tudatosan tényleg a harmincas évek klerikális-irredenta- antiszemita kurzusát tették magukévá – ez 1989 után már nyíltan vállalható volt.
A rendszerváltás óta a magyar iskolarendszer, az iskolák típusai – állami, magán, alternatív, felekezeti – és az oktatott tananyag állandóan változnak. Utóbbi meghatározásában igyekszik segíteni az 1995-ben kiadott Nemzeti Alaptanterv (NAT), amelyet ugyan csak fokozatosan követnek, de a tankönyvírók igyekeznek már most a NAT követelményeihez igazodni. Ezek között a 8. évfolyam végéig az alábbiak szerepelnek: zsidó vallás és Biblia, bibliai történetek, a zsidó történelem kezdetei. A 10. évfolyam végén elvárt tudás a következő témákat érinti: antiszemitizmus) a német nemzetiszocializmus alaptézisei, holocaust és népirtás. A további nevek és fogalmak kategóriájában említik: fajelmélet, koncentrációs tábor, Auschwitz, zsidótörvények, gettó, deportálás.
A zsidó történelem kezdeteiről szóló fejezetek általában tényszerűek, bár előfordulnak tendenciózus egyszerűsítések is, mint például Bardócz Attila szakmunkásképző iskoláknak készült tankönyvében (Történelem és közjogi ismeretek): „A zsidó háború… elbukott… kollektív büntetésül pedig a zsidóságot nagyrészt szétköltöztették szülőföldjéről a birodalom különböző pontjaira. Így szükségképpen a zsidó kereskedők kezébe került előbb a birodalom, majd egész Európa kereskedelme.” Bánhegyi Ferenc (Történelem) szerint Jézusnak „a köztudatban zsidó származása él, de vannak más elméletek is.” A más elméletekre a szerző nem tér ki…
Az emancipáció-asszimiláció ellentmondásos természetére jobb bizonyítékot aligha találhatnánk, mint ha összevetjük a különböző szerzők megfogalmazásait: amikor Magyarország népesedési viszonyairól írnak, akkor a zsidók teljesen beolvadó csoportként jelennek meg, akik gyarapították a magyarság lélekszámát, amikor azonban gazdaságról írnak, akkor a zsidó kereskedők, a zsidó tőkések mint külső csoport jelennek meg. Néhány szerző megemlíti a zsidók aktív részvételét az 1848-49-es szabadságharcban, például Bardócz, de a legtöbb helyen erről nem esik szó. A tankönyvek többségében azonban egyáltalán nem foglalkoznak a zsidósággal sem a középkorban, sem az újkorban. Némelyik tankönyv egy-egy mondat erejéig leírja a korlátozásokat, a zsidók kiűzetését, a pogromokat, de ezek okaira a szerzők vagy egyáltalán nem kísérelnek meg magyarázatot adni, vagy a magyarázat zsidóellenesre sikeredik, a zsidókat okolva, vagy úgy állítva be, mintha az atrocitások természetesek és elkerülhetetlenek lettek volna.
Mivel a NAT követelményei között szerepel a holocaust oktatása, ennek megfelelően minden tankönyvben hosszabb-rövidebb rész tárgyalja a zsidók üldöztetését. Azt azonban, hogy mi rejlett a náci ideológia mögött, vagy nem magyarázzák, vagy pusztán ismétlik az antiszemiták szokásos vádjait, mint Bardócz Attila: „Miután a tőkések között s a háborúban meggazdagodottak között jócskán akadtak zsidó származásúak, a kommunista mozgalomban pedig a társadalmon belüli aranyukat messze meghaladó módon vettek részt… kézenfekvőnek látszott a már a középkorban is bevált módszer: a zsidóság kollektív felelőssé tétele.”
Az egyik tankönyv (Helméczy) térképet is közöl a holocaustról, de itt magyarországi veszteségként 190 000-es szám szerepel. A könyv a munkaszolgálatról nem ejt szót, és hiányzik az alany a mondatokból (ami a felelősség nyelvtani elmosásának legjobb módszere): „…most megkezdődött a zsidók nyílt és szervezett üldözése… Amint betetőzött a vidéken élő zsidóságnak náci haláltáborokba hurcolása…”
Salamon Konrád könyvében (Történelem IV.) alig foglalkozik a zsidóüldözésekkel. Mindössze egy bekezdés szól a holocaustról, amelyet az antiszemitáktól megszokott módon relativizál, ráadásul a zsidóságot a németek ellenfeleként feltüntetve: „Nemcsak a németek bántak kegyetlenül ellenfeleikkel. Legendássá vált a japánok hadifoglyaikkal szembeni embertelensége. Sztálin pedig… egész népeket hurcoltatott Szibériába… Az Egyesült Államokban 110 ezer amerikai japánt zártak… táborokba…” Salamonnál is hiányzik az alany a mondatokból: „Áprilisban megkezdték a zsidónak minősítettek gettókba gyűjtését, május-júniusban pedig német koncentrációs haláltáborokba hurcolták a vidéki zsidóságot…”
Általában hiányzik a tankönyvekben annak az elemzése, hogy a jogi emancipáció ellenére miért tartották – és tartják – számon valakinek a vallását még akkor is, ha szocialista és kommunista és mint ilyen, ateista az illető.
Seifert Tibor tankönyvében (Magyarország története) azt állítja, hogy Bárdossy nem tudott arról, hogy a Galíciába visszatoloncolt zsidókat a németek megölik. A szerző szerint: „Több százezerre tehetjük azok számát, akiket a lakosság bújtatott”, majd később: „a magyar zsidóság vesztesége… 310 000 körül mozog. (Téves adat a 600 000.)” A mentés túlhangsúlyozása és az áldozatok számának alulbecslése azt a célt szolgálja, hogy a szerző a holocaustot belemossa a háborús veszteségek listájába.
Bardócz a munkaszolgálatról anélkül tesz említést, hogy nyilvánvalóvá tenné, hogy erre nagyrészt a zsidó férfiakat kötelezték, és mit is jelentett a valóságban az, ha valaki egy harcoló egységnél nem kapott fegyvert. A deportálásokért a szélsőjobboldalt teszi felelőssé, holott azok a Sztójay-kormány működése idején történtek. Még hozzáteszi azt a vitatható mondatot, hogy ebben az időszakban „sokan vizsgáztak eredményesen igaz keresztény hazafiasságból és emberségből”.
Horváth Csaba (Történelem mindenkinek III.) nagyon felszínesen érinti a zsidóság sorsát, csak annyit ír, hogy „400 ezer zsidót hurcoltak el, amíg Horthy le nem állította azt”. Így azonban talán szándékával ellentétben nem pozitív, hanem negatív színben tünteti fel a kormányzót, hiszen ő ezek szerint egyetlen intésével megakadályozhatta volna akár a deportálások megkezdését is.
Összefoglalva: az iskolák számára rendelkezésre álló választék széles, vannak kiváló tankönyvek (pl. Hosszú Gyula: A század fele) és a holocausttal kapcsolatban megjelent egy külön szöveggyűjtemény is (Szemtől szemben a történelemmel és önmagunkkal). Remélhetőleg ezek fokozatosan átveszik a gyengébb – és esetenként antiszemita megfogalmazásokat is tartalmazó – könyvek helyét. Sürgető szükség lenne a szakmunkásképző iskoláknak írott új tankönyvre, mert a jelenlegi tele van bántó és túlegyszerűsítő megfogalmazásokkal. Különösen aggasztó ez azért, mert a diákoknak ez az érettségiig nem jutó rétege a leginkább hajlamos az idegen- és zsidógyűlölő nézetek elfogadására.
Lengyelország
A negyedik osztályos történelemkönyvek a második világháború előtti zsidóságra nem vesztegetnek szót. Az ötödik-hatodik osztályban a holocaustot elég kimerítően tárgyalják, de némelyik tankönyv tévedéseket tartalmaz és a zsidókról negatív előjellel beszél. A gimnáziumokban a diákok már tanulnak az ókori Izraelről és a diaszpóra életéről is. Ebből azután olyan furcsa eredmény születik, hogy az érettségizők elvben már ismerik a zsidók ókori történetét és tanultak a 3 millió zsidó 1939 és 1945 közötti legyilkolásáról, de a két végpont közötti eseményekről semmit sem tudnak.
Általában véve elmondható, hogy a történelemkönyvek szerzői a politika történelmére összpontosítanak, elhanyagolva a korabeli gazdaság, a kultúra és a szokások leírását. Például a lublini lengyel-litván unióval kezdődő Első Köztársaság (1569-1795) leírása mindössze egyetlen társadalmi csoportra, a lengyel nemességre koncentrál, annak ellenére, hogy a lengyel nemesség az ország lakosságának mindössze 8-10 százalékát tette ki. Az országban éltek lengyel parasztok és polgárok, de rajtuk kívül litvánok, ruszinok, ukránok, németek, tatárok, örmények és sok más csoport és nemzetiség is. Az előjogokat élvező katolikusokon felül voltak Lengyel- országban komoly ortodox, protestáns, muzulmán és zsidó közösségek is. Utóbbiak autonómiát élveztek, és a XVII. században a köztársaság lakosságának 7-8 százalékát tették ki.
J. Topolski negyedik osztályos történelemkönyve (Uczmy sie historii = Tanuljunk történelmet) a nácikról az alábbiakat írja: „Pártjuk azt tanította, hogy a németek felsőbbrendűek a többi népnél (hogy jobb ’faj’), és hogy uralkodniuk kell a többi nép felett. A legrosszabb ’fajnak’ a zsidókat tartották, őket követték a szlávok, amelyekhez, mint tudjuk, a lengyelek is tartoznak… A németek végrehajtották a tervüket, amely abban állt, hogy kiirtják a zsidókat és megtizedelik a lengyeleket. A zsidókat elkülönített városrészekbe (gettókba) zárták, ahonnan a zsidók nem jöhettek ki. Az éhség és a betegségek tömeges halált okoztak; egy idő múlva mindenkit elszállítottak a haláltáborokba (mint Auschwitz), ahol az emberek többségét mérges gázzal legyilkolták… Lengyelország egészében körülbelül 6 millió állampolgárát veszítette el, beleértve a 3 millió zsidót is. Egyedül Auschwitzban több mint egymillió különböző nemzetiségű fogoly veszítette életét, főleg zsidók (akiket a közeli Birkenau megsemmisítő-táborban pusztítottak el).” Kérdés, hogy a fenti szöveg hogyan érint egy tízéves lengyel gyermeket, aki számára különösen a rettenetesen nagy számok tűnhetnek hihetetlennek.
Topolski professzor a holocaust tárgyalásánál mindvégig a „német” szót használja az elterjedtebb „náci” helyett. Ez nem helyes, hiszen a tömeggyilkosságot a náci ideológia nevében és a náci párt politikájának megfelelően hajtották végre, és a nácik véleménye és magatartása nem esett egybe az összes német véleményével és magatartásával. Az ilyen szóhasználat könnyen eredményezheti azt, hogy az akkori náci bűnökért a mai németeket teszik felelőssé.
Az ötödikes tankönyvben szerepel egy bizonyos Ibrahim ibn Jakub, akinek leírása az legkorábbi tudósítás az első lengyel királyról, I. Mieszkóról és földjéről. Persze Ibrahim nem arab kereskedő volt, ahogyan azt a tankönyv állítja, hanem zsidó, aki a muzulmán Spanyolországból érkezett a szlávok közé a X. században.
A hatodikos tankönyvben ugyan nincs szó a zsidókról, van viszont egy illusztráció, amely egy máglyára vetett asszonyt ábrázol. Az aláírás szerint a spanyol inkvizíció így büntette a zsidó hitre térőket. A valóságban a képen egy protestáns hitre áttért lengyel nőt látunk, akit ezért a bűnéért 1539-ben Krakkóban máglyahalálra ítéltek – de nem az inkvizíció.
Az egyik hetedikes tankönyv említi Dov Ber Meizels nevét, mint olyanét, aki a XIX. században részt vett a hazafias tüntetéseken. A könyv csak azt felejti el közölni, hogy az illető Varsó főrabbija volt. A másik történelemkönyvben szerepel Berek Joselewicz, aki részt vett a Kosciuszko-féle felkelésben (1794), és említés történik a zsidók részvételéről a novemberi felkelésben, részvételük a hazafias mozgalmakban a januári felkelés idején, a zsidóság emancipációjáról és a keleti határon élő különböző nemzetiségek közötti kapcsolatokról. Nincs megemlítve ugyanakkor a zsidók szerepe az ország gazdasági fellendülésében, a haszidizmus születése, vagy a jiddis kultúra kialakulása. Ugyanakkor az egyik térképről kiderül, hogy volt olyan lengyel város, ahol a zsidók számaránya 50, sőt 75 százalékos volt.
E. Centkowska nyolcadikos tankönyvében szó van a zsidók és a cigányok kiirtásáról, csak arról hiányzik a magyarázat, hogy a nácik miért pont ezt a két etnikai csoportot választották ki. Ugyanakkor találunk egy olyan mondatot, amely szerint „a nácik előkészítették a lengyel nép biológiai kiirtását”. Nem világos, hogy mire gondol a szerző: az élelmiszer adagolására, a tömeges kivégzésekre (különösen az értelmiségére), vagy a haláltáborok felállítására. Utóbbiakról a szerző is tudja, hogy azokat nem a lengyelek, hanem a zsidók számára építették. A szerző gimnáziumi tankönyvet is írt (Dawne i nowe czasy III = Múlt és jelen korok III), de véleményét ebben is fenntartja. Az a mondat, hogy „A Generalgouvernement területén megkezdődött a lengyel és a zsidó lakosság tömeges, brutális deportálása” nem sugall mást, mint hogy a nácik egyformán bántak a lengyelekkel és a zsidókkal. „A németek több mint 1000 koncentrációs és munkatábort létesítettek Lengyelországban: köztük volt Majdanek, Chelmno, Sobibor, Belzec és Treblinka is.” Mintha ezek a táborok nem haláltáborok lettek volna, amelyeket a zsidók számára építettek fel…
T. Glubinski tankönyvében szó esik Janusz Korczakról és a Zegota (Lengyel Tanács a Zsidók Megsegítésére) tevékenységéről, ugyanakkor itt is hiányzik a holocaust ideológiai és politikai okainak a feltárása. A harmadik tankönyv szerzője A. Szczesniak. A szerző megállapításai enyhén szólva vitathatóak. Például szerinte a Bund (a zsidó szocialisták pártja) bolsevik típusú párt volt, amely ellenezte a lengyel függetlenséget. Fájó szívvel olvassuk, hogy az ország zsidó lakossága „a XIX. században erőteljesen növekedett, miközben a lengyelek száma az elnémetesedés, eloroszosodás vagy a kivándorlás következtében egyre csökkent”. Amikor a szerző a kommunista párt – szerinte teljesen negatív – szerepét taglalja, a lap szélén a fontos kutatandó témák között találjuk az alábbit: „a Lengyel Kommunista Párt etnikai összetétele”. Szczesniak a háború utáni eseményeknél sem rejti véka alá kommunista- és zsidóellenes véleményét. Például felsorolja, hogy kik azok a külföldiek (sic), akik 1945-ben a Szovjetunióból érkeztek Varsóba és átvették az ország vezetését: „Jakub Berman, Stanislaw Radkiewicz, Anatol Fejgin, Roman Romkowski, Stanislaw Rozanski ismertek voltak arról, hogy gyűlölik a lengyel földalatti mozgalmat. Néhányuk személyesen is részt vett a foglyok kínzásában.” Feltűnő, hogy a nem zsidó kommunista vezetők nevei nem szerepelnek a felsorolásban. A márciusi események hasonló stílusban kerülnek bemutatásra. (1968 márciusában cenzúraellenes diáktüntetésekre került sor, s ez a párton belül hatalmi harcokat eredményezett. Az eredmény az lett, hogy a megmozdulásokat nyilvánosan zsidó egyetemisták nyakába varrták, akiket szüleikkel – volt nagyhatalmú sztálinistákkal – együtt emigrálásra kényszerítettek. Ekkor mintegy 20 000 zsidó hagyta el Lengyelországot.)
A gimnáziumi tankönyvek közül A. Pankowicz műve többek között megemlíti, hogy Oroszországban a XIX. század közepén bizonyos foglalkozásoktól eltiltották a zsidókat, és emiatt több ezer zsidót költöztettek át erőszakkal Lengyelország orosz uralom alatt álló részébe. M. Tomalska tankönyvéből megtudjuk, hogy a Második Köztársaság (1918-1939) idején a lengyel egyetemeken olyan antiszemita csoportok alakultak, mint az Endecja.
A már említett A. Szczesniak a gimnáziumok számára is írt tankönyvet, és ez a mű sem mentes a zsidóellenes kirohanásoktól. Például a cionizmus kezdeteiről a következőket írja: „A zsidó nacionalista ideológia azt állította, hogy a zsidók kiválasztott nép.” A leírás azt sugallja, hogy a cionista világ-összeesküvés nagyon is létező valami. Magában Lengyelországban „a XX. század elején közel 3 millió zsidó élt, saját szervezeteik és saját politikai céljaik voltak. Csak kis százalékuk volt asszimilálható.” A többség a szeparatizmus elvét vallotta. „Például a híres zsidó származású történészt, Wilhelm Feldmant lengyelpárti propagandája miatt majdnem megkövezték.” Hasonló véleményt nyilvánít tankönyvében A. Syta (Dawne i nowe czasy II = Múlt és jelen korok II) is. A polgárságról például az alábbiakat írja: „Ebben a csoportban jelentős százalékban voltak jelen az olyan idegen eredetű (főleg német és zsidó) elemek, akiket az ország problémái jórészt hidegen hagytak.” Ez az idézet azt sugallja, mintha a zsidók a XIX. században érkeztek volna lengyel földre, ebbe a számukra új és idegen országba. „A lódzi textilipar egyebek között az idegenek, főleg a németek beáramlása következtében indult fejlődésnek… A zsidók hasonló szerepet játszottak: mind az újonnan jöttek, mind pedig azok, akik már régen Lengyelországban telepedtek meg.” A szerző azt sugallja, hogy az országot olyan idegen elemek fenyegették, amelyek fontos szerepet játszottak a gazdasági életben.
A legújabb kori lengyel történelem egyik sötét fejezetének, az 1946-os kielcei pogromnak a leírására csak kevés mű vállalkozik. S. Sierpowski középiskolai tankönyve (historia najnowsza = Legújabb kori történelem) ezzel kapcsolatban egyenesen azt sugallja, hogy a pogromot maguk a zsidók provokálták ki.
Figyelembe véve azt a tényt, hogy a XVIII. századtól egészen a holocaust előestéjéig az ország lakosságának 10 százaléka zsidó volt, és ez az arány az olyan nagyvárosokban, mint Varsó, Lódz, Lvov és Vilna, meghaladta a 30 százalékot is, azt gondolhatnánk, hogy a tankönyvek nagy teret szentelnek a zsidóságnak. De nem így áll a helyzet. A cseh és a szlovák tankönyvekhez hasonlóan a lengyelek is nemzetcentrikusak, és azt a tényt, hogy az ország kultúrája több forrásból ered, a homályban hagyják. Különösen a zsidóságnak a lengyel kultúrához való hozzájárulása szorul a háttérbe, de ugyanez a helyzet a XIX. század gazdasági fellendülésével is.
A holocaustot sokszor egybemossák a németek azon állítólagos szándékával, hogy kiirtsák a lengyel népet. Ez komoly problémákat vet fel, hiszen relativizál, azaz megkérdőjelezi a holocaust egyediségét. Ráadásul több tankönyv is homályban hagyja az antiszemitizmus alapvető szerepét a náci ideológiában, és azt a tényt, hogy a németek az összes zsidót el akarták pusztítani. A lengyelek 1939 és 1945 közötti – a zsidók kiirtásával összefüggő – viselkedését a legtöbb tankönyv nem tárgyalja. Ugyanez tapasztalható a zsidók 1945 utáni lengyelországi helyzetével és Izrael Állam létrejöttével kapcsolatban is.
Címkék:2000-10