A zsidóság a tankönyvek tükrében
A zsidóság a tankönyvek tükrében
Előző számunkban közölt cikkünk második, befejező részében azt tekintjük át, miként mutatják be a zsidóságot, annak történetét a Csehországban és Szlovákiában kiadott tankönyvek.
Csehország
A németek kiverésétől a kommunizmus bukásáig, 1989 őszéig az oktatás egyszerű alapokon folyt egész Csehszlovákiában. Az oktatási minisztérium kiadta a tankönyveket, és a tanítóknak és tanároknak a jóváhagyott tanterv szerint ezekből és ezek alapján kellett leadniuk óráikat.
A kommunista rezsim nyíltan ellenszenvezett Izraellel és a „cionistákkal”, a zsidó vallási és kulturális örökséget pedig figyelmen kívül hagyta. Diákok nemzedékei részben semmit sem tanultak a zsidókról, részben közvetlenül ki voltak téve a napi politika Izrael-ellenes kirohanásainak. 1993 óta az önállóvá vált Cseh Köztársaság oktatási rendszere ezt az örökséget cipeli a hátán, amikor változtatni kíván a helyzeten.
Mivel a cseh iskolák tanulói és diákjai nemigen találkoznak zsidókkal, az, amit az iskolában tanulnak, rendkívüli fontossággal bír. Sajnos a használt tankönyvek és más anyagok a zsidóság megfelelő bemutatására nemigen alkalmasak: a zsidó egyistenhit lényegét alig tárgyalják, az élő zsidó vallást pedig teljesen elhanyagolják.
A hatodikos tankönyvben például felsorolják a jelentős ókori civilizációkat, így: Mezopotámia, Kína, Egyiptom és a Földközi-tenger medencéje. Mezopotámia, Kína, Egyiptom külön kiemelésre kerülnek, mint a civilizáció bölcsői.
A tankönyvek egy része elmondja, hogy a középkorban a különböző uralkodók védelmet nyújtottak a zsidóknak, de azt már nem közli, hogy a zsidóktól bizony pénzt kértek azért a védelemért cserébe, amit bármikor vissza lehetett vonni. A tankönyvek más része azt érzékelteti, mintha a zsidóság különleges előjogokat élvező csoport lett volna. A középkori zsidóüldözések tárgyalása sem kielégítő. A tényt, hogy a zsidókat Krisztus gyilkosainak tekintették, szándékosan figyelmen kívül hagyják. A keresztes háborúk idején lezajlott és az 1389-es pogromokról szó esik, de a pestisjárvány alatti szörnyű mészárlásokról mély a hallgatás. A zsidók kiűzését és a megkülönböztető jelzések viseletének kötelezettségét ritkán említik. A Z. Benes által írt történelemkönyvben a keresztesek pogromjai kapcsán a következő erősen vitatható mondat áll: „A zsidók első komolyabb üldözése megerősítette a zsidó népben azt a véleményt, hogy fel kell áldozniuk magukat a hitükért. Ez később jelentős szerepet játszott a zsidók történelmében és nem kis mértékben befolyásolta magatartásukat a holocaust idején.”
Az újkor és a legújabb kor tárgyalásánál a zsidókkal kapcsolatos témák elszórtan kerülnek tárgyalásra, így lehetetlen megállapítani, hogy a zsidók milyen szerepet is játszottak Cseh-Morvaország, illetve a modem Csehszlovákia életében. A leggyakrabban forgatott tankönyv például csak az uzsorával és Simon Abeles történetével kapcsolatban említi a zsidókat: az 1541-es kiűzetésükről általában egy szó sem esik. Az egyik tankönyv szerint az eset „kivételes” volt, elfeledkezve arról, hogy a dolog 1557-ben és 1744-48-ban megismétlődött.
A rudolfi Prága tárgyalásánál az egyik tankönyv ilyen hangot enged meg magának: „Az uzsorakölcsön gyakorlata sok embert tett gazdaggá. A gazdag zsidó bankár, Maisl még a császárnak is hitelezett és ennek fejében képes volt biztosítani a zsidók védelmét és kereskedelmi kiváltságait.” Egy másik tankönyv szerint az a tény, hogy a prágai zsidók főleg a pénzügyek terén iparkodtak, magyarázza, hogy miért vált ez a kor a zsidók aranykorává. Löw rabbit és a gólem történetét csak néhány tankönyv említi, többnyire téves magyarázatokkal kísérve.
Ahhoz képest, hogy a tankönyvekben milyen kevés szó esik a zsidóságról, meglepő, hogy Simon Abeles történetét több is tárgyalja. A prágai fiatalember 1694-ben áttért a katolikus hitre, mire apja megölte. Simon Abeles azóta a kereszténység vértanújának számít. Azt már nem írják a tankönyvek, hogy a történet a jezsuitáktól származik, és sok történész kétségbe vonja igaz voltát. Azt az egyik tankönyv mindenesetre megírja, hogy az ifjú Simon „utálta a gettót, undorodott a túlzsúfolt sikátorban terjengő bűztől… és megvetette apját, aki az előírt imákat mormolta unos-untalan”.
II. József reformjait hét tankönyv is tárgyalja, de csak három említi, hogy a zsidók teljes egyenjogúságának kihirdetéséig 1867 decemberéig kellett várni. így az olvasó abba a hamis hitbe ringathatja magát, hogy II. József uralma idején a zsidók már a birodalom teljes jogú polgárai voltak. A tankönyvek elég részletesen beszélnek arról, hogy a zsidók nem a cseh, hanem a német nyelvet és kultúrát választották és neveiket is németesítették, és ezzel a későbbi cseh-német konfliktusban automatikusan a német oldalra kerültek.
A tankönyvek egy szót sem szólnak az 1844-es és az 1872-es (a cseh parlamenti választásokkal kapcsolatos) zsidóellenes megmozdulásokról. Ugyanakkor némelyik tankönyv említi a cseh nyelvet preferáló nyelvi rendelet 1897-es visszavonását követő pogromokat, amelyek során a feldühödött tömeg szétverte a németek és a zsidók üzleteit
Az 1899-es parlamenti választások előtt a cseh szocialisták zsidóellenes demagógiával próbáltak szavazókat szerezni maguknak. Ugyanebben az évben (1899) éleződött ki a Hilsner-ügy. Leopold Hilsnert azzal vádolták, hogy keresztény gyerekek vérét keveri a maceszbe. Több tankönyv szerint nem világos, hogy Hilsner gyilkos volt-e vagy sem. Csak a J. Harna-féle tankönyv minősíti az ügyet úgy, hogy „a modem cseh történelem egyik legszégyenletesebb morális és politikai ügye”, hozzátéve, hogy a bírót a tömeghisztéria és saját előítéletei is befolyásolták. Hat tankönyv említi, hogy Hilsner (egyébként sikertelen) védője nem volt más, Thomas Garrigue Masaryk, a későbbi Csehszlovákia első elnöke.
A zsidók szerepe a cseh-német konfliktusban csak egy tankönyvben kerül említésre. Ugyanez a tankönyv beszél a csehországi zsidók asszimilációs mozgalmáról és a csehországi cionizmusról. Az iparosításban játszott szerepüket elhallgatják. A cseh nemzeti kultúra fejlődéséhez való hozzájárulásukkal csak egy tankönyv foglalkozik. J. Harna történelemkönyve megemlíti, hogy Sigmund Freud, Franz Kafka, Gustav Mahler és Albert Einstein Cseh-Morvaország szülöttei és zsidók és német anyanyelvűek voltak. A tankönyv utal arra is, hogy a zsidók szerepe a cseh-német konfliktusban tápot adott a csehek zsidóellenességének.
Az általános iskolai állampolgári ismeretek tankönyv szerint Franz Kafka, Max Brod, Rainer Maria Rilke és Franz Werfel műveit jelentősen befolyásolta a cseh környezet, ahol születtek és felnőttek.
Az általános iskolai irodalomkönyvek említést tesznek Ivan Olbracht (1882-1952) műveiről, különösen az Átok völgye című regényéről, amely a Kárpátalján játszódik. A gimnáziumi tankönyvek ezen felül szólnak olyan zsidó szerzőkről, mint Egon Hostovsky, Egon Erwin Kisch, Ivan Klima, Frantisek Langer, Arnost Lustig, Jiri Orten, Oto Pavel, Karel Polacek, Jiri Weil vagy Richard Weiner. Kiemelik, hogy nem zsidó szerzők is gyakran nyúltak zsidó témákhoz (Ladislav Fuks, Jan Otcenasek).
Egy kutató (D. Canek) szerint a mai csehek ritkán gondolnak úgy a múlt század népes és kulturált zsidóságára, mint csehekre, annak ellenére, hogy ezek a zsidók mind itt születtek Cseh-Morvaországban. Ennek oka csak részben az antiszemitizmus, inkább az, hogy a zsidókat nyelvük és kultúrájuk miatt nem a csehekkel, hanem a németekkel azonosítják.
A tankönyvek egy szót sem szólnak az 1918-20-as zsidóellenes lázongásokról és arról a tényről, hogy a cionista világkongresszust háromszor is Csehszlovákiában tartották (1921, 1923 és 1933). Ugyanakkor kimerítően tárgyalják a cseh-német határvidék 1938-as német annexióját, Cseh-Morvaország 1939-es német megszállását és a holocaustot. Szó esik a zsidók tulajdonának elkobzásáról, a theresienstadti koncentrációs táborról és a holocaust statisztikájáról is. Az egyik tankönyv még egy térképet is közöl a haláltáborok elhelyezkedésével és egy másikat a kiirtott zsidók számával országonként, továbbá két illusztrációt a németek zsidóellenes propagandájával kapcsolatban.
Meglepő, hogy éppen a legnépszerűbb történelemkönyvek (amelyeket eddig több mint 175 000 példányban adtak ki) azok, amelyek szinte teljesen elfelejtik a holocaustot. A P. Cornej által jegyzett két tankönyv ennek kapcsán csak egy-egy mondatot vállal: „Az első koncentrációs táborok felszabadítása, ahová a zsidókat küldték a megszállt országokból (…) jelentős befolyást gyakorolt a háború utáni nürnbergi perekre”, illetve „A nácik csak akkor láthattak hozzá a teljes körű megsemmisítéshez, miután kitört a második világháború, hiszen ekkortól már egyáltalán nem kellett törődniük a világ közvéleményével.” A két tankönyv egy szót sem szól Theresienstadtról vagy a 272 ezer csehszlovákiai zsidóról, akik közül 80 ezer Cseh-Morvaországban élt. Ha az ember elolvassa az érintett fejezeteket, kénytelen azt feltételezni, hogy a szerző zsidóellenes érzelmei bizony felülkerekedtek történészi elhivatottságán. (Csehszlovákia teljes világháborús embervesztesége 360 000 körül volt.)
Ami a zsidók háború utáni sorsát illeti, itt csak Izrael Állam megalakítását említik, a kommunista rezsim zsidóellenességével és az 50-es évek politikai pereivel csak egy tankönyv foglalkozik. Izraelt hol negatívan, hol pozitívan ítélik meg.
Ki kell emelnünk, hogy a tankönyvek lapjain a cseh nemzeti mozgalom antiszemitizmusának tárgyalása nem kap elegendő teret. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a szerzők úgy érzik, hogy a fiatalság körében a cseh nemzeti érzést kell erősíteni és ezt a szándékot a negatív felhangok esetleg meghiúsíthatnák. Ezért a mozgalom kezdeti zsidóellenességéről inkább hallgatnak.
D. Canek szerint egy tankönyvnek nem kell nyíltan antiszemitának lennie. Maga az a tény, hogy nem beszél a zsidókról, és agyonhallgatja a zsidókkal kapcsolatos tényeket, elegendő ahhoz, hogy antiszemitának minősítsük. És ez így is marad mindaddig, amíg a tankönyvek megírását cseh (nacionalista) keresztény szerzőkre bízzák.
Szlovákia
1938 előtt a zsidóság a csehszlovák társadalom szerves részét képezte. A holocaust és az azt követő szovjetbarát rezsim gyökeresen megváltoztatta a helyzetet. A zsidók látszólag megszűntek létezni, mind fizikai, mind kulturális értelemben. A tankönyvek alig-alig említették a zsidókat, a Holocaustot, Izraelt és ha igen, akkor is negatív felhangokkal. A németek koncentrációs táborait például úgy tüntették fel, mintha ott kizárólag antifasiszta ellenállók, különösen kommunisták senyvedtek volna. Az 1939 és 1945 között fennállt Szlovák Köztársaság katolikus és antikommunista voltát hangsúlyozták, szándékosan megfeledkezve a Tiso-rezsim dühödt antiszemitizmusáról. 1989 novembere óta azonban a helyzet lassan, de biztosan változik.
Az általános iskolák ötödik osztályában a földrajzkönyv (Bratislava 1996) szerint földünk legfontosabb vallásai a kereszténység, az iszlám, a hinduizmus és a buddhizmus. A tankönyv két helyen is említi Izraelt. Leírást találunk benne a kibucokról és az izraeli-arab konfliktusról is. A mellékelt térkép külön jelzi az 1967-ben elfoglalt arab területeket.
Az ötödikes irodalomkönyv szól arról, hogy „az Ótestamentumot eredetileg héberül írták” és hogy Jézus zsidó volt, de „tanításaival felháborította a zsidó vallási vezetőket, akik feljelentették őt a római ügyésznél, Poncius Pilátusnál. Pilátus azonban ártatlannak találta és felmentette Jézust. De mivel a feldühödött tömeg a halálát követelte, végül keresztre feszítették.”
A hetedikes állampolgári ismeretek tankönyv objektív tájékoztatást ad a zsidó vallásról, Ábrahám és Isten szövetségéről, a tóráról, a 613 parancsolatról, a zsidó nép kiválasztottságáról, a messiásválásról. A zsinagógáról így ír: „A zsidó vallási élet központja. Itt zajlanak a házasságkötések és a fiúkat itt avatják férfivá. A zsidó ünnepek sokszor családi ünnepek is egyben.” A szöveg felsorolja a legnagyobb zsidó ünnepeket.
1993-ban létrejött az önálló Szlovákia. Nemzeti ünnepe augusztus 29: 1944-ben ezen a napon tört ki a felkelés a németek és helyi csatlósaik ellen. Az eseményt azonban sokan negatívan ítélik meg. Ilyen a Szlovák nemzeti Párt is, amely a felkelést árulásnak tartja. Az SzNP 1994 és 1998 között a koalíció tagja volt, és mint ilyen, az oktatási minisztériumot kapta meg. A miniszter megkísérelte megakadályozni a Szlovákia az új évszázadban című hetedikes történelemkönyv terjesztését és helyette az antiszemita orientáltságú volt padovai egyetemi tanár, Milan S. Durica Szlovákia és a szlovákok története című művét próbálta meg becsempészni a tantervbe. Ebben az 58 ezer akkor Szlovákiában élő zsidó 1942-es deportálását úgy állítja be, mintha az Tuka miniszterelnök és Mach belügyminiszter mesterkedéseinek eredménye volna csupán, így próbálván mentegetni az első számú bűnözőt, Tiso atyát. Durica cinikusan azt írja könyvében, hogy míg korábban csak huszonnégy zsidó iskola volt Szlovákiában, 1942-ben már hatvannégy. Elfelejti hozzátenni, hogy 1941 őszétől a zsidó gyerekek már ki voltak tiltva az ingyenes állami iskolákból és szüleik kénytelenek voltak a saját pénzükből magániskolákat alapítani…
A többi történelemkönyv viszonylag objektíven foglalkozik a holocausttal és az első Szlovák Köztársaság ebben játszott gyászos szerepével.
A gimnáziumi irodalomkönyvek (Bratislava, 1995 és 1997) bő terjedelemben foglalkoznak Franz Kafkával és életművével anélkül, hogy megemlítenék zsidó származását. Ugyanakkor említik a kevés zsidó író egyikét (Vámos Géza), aki Szlovákiában élt, és többek között Letört ág című művében zsidó témákról is írt.
A negyedikes tankönyvben említést nyer Jan Otcenásek híres műve (Rómeó, Júlia és a sötétség) és Ivan Klima neve, aki „Gyermekként három éven töltött a theresienstadti koncentrációs táborban és műveiben az ott átélt élményeit dolgozza fel”.
Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy az oktatás ebben a tekintetben 1989 óta nagyot lépett előre, de a legtöbb tanuló és diák ennek ellenére továbbra sem tud szinte semmit a zsidóságról, a zsidó történelemről és a zsidó vallásról. Ennek oka részben a 40 évi kommunista ködösítés, részben a szlovák nemzeti tudat erősödése, amely 1993 óta minden területen tapasztalható, és amely majdhogynem kizár minden más népet vagy nemzetet a kollektív tudatból. Ezért nem csoda, hogy a tankönyvek nagyrészt Szlovákiával, a szlovák történelemmel és kultúrával foglalkoznak, kevés helyet hagyva olyan „másodlagos kérdéseknek”, mint a zsidók múltbeli szerepe az ország életében (amely amúgy sem volt olyan jelentős, mint Magyarországon, Ausztriában vagy Németországban). 1998 szeptemberétől új vezető áll az oktatási minisztérium élén, Milan Ftacnik, a Demokratikus Baloldali Párt tagja. Ez a párt már korábban elítélte az első Szlovák Köztársaságot és annak a zsidók kiirtásában játszott szerepét.
Összeállította és fordította:
Rajki András
Címkék:2000-11