A zsidó filmek vonzzák a nézőket
San Francisco, Seattle, Boston
Az ügy 1982-ben kezdődött San Franciscóban, mikor egy retrospektív vetítésen bemutatták Paul Wegener 1920-ban készült klasszikus némafilmjét, a Gólemet. A némafilmhez aláfestésként rockzenét játszottak, ami a fiatal amerikaiaknak tetszett, az idősebb európai bevándorlók viszont ennek hallatán dührohamot kaptak. A zene miatt vad vita alakult ki.
Az azóta már hagyományossá vált fesztivál szervezője, Deborah Kaufman szívesen emlékszik vissza azokra a percekre. „Zsidó létünk mélyére ásott az a vita. A művészet újrainterpretálása volt a kérdés. Mi szerettük volna a Gólemet emészthetőbbé tenni. Erre kitört a vita, hogy vajon megszentségtelenítettük-e a filmet, és hogy általában mennyire szentek és sérthetetlenek a zsidó témák.”
Ami akkor még ismeretlen terület volt, az mára már egyáltalán nem az. A másfél évtizede zajlott zsidó ősfilmfesztivál iskolát teremtett. Először Amerika nyugati partján, aztán lassan világszerte. Utóbbi téren főként az utolsó öt év hozott áttörést. Boston, Koppenhága, Sidney, Brüsszel, Vancouver, Rio de Janeiro, Las Vegas, Stockholm, Washington, Montreal, Krakkó, Moszkva és Hongkong adott otthont ilyen rendezvényeknek – hogy csak az ismertebb városokat említsük. Összesen 27 városnév szerepel a listán (Az 1990-es 1. Budapesti Nemzetközi Zsidó Filmfesztivált vajon miért felejtették ki? – a szerk.), nagy zsidó központok éppúgy, mint kisebb városok, ahol ezek a fesztiválok segíthetnek a zsidó kultúra meggyökerezésében.
Az elmúlt év decemberében Seattle-ben, az USA-nak Kanadával határos nyugati parti városában tartottak egy kis fesztivált egy 93 főre méretezett moziteremben. (A fesztivált decemberre időzítették, hogy a város zsidó lakosainak legyen valami elfoglaltságuk karácsonykor.) Az érdeklődés várakozáson felüli volt – 1400-an jöttek el, rengeteg jelentkezőt kellett helyhiány miatt elküldeni. Öt film szerepelt a programon: két dokumentum- és három játékfilm. Az emberek odavoltak a zsidó filmekért – mondta a fesztivál rendezője, aki egyébként attól tartott, hogy a kezdeményezés érdektelenségbe fullad.
James Plotkin, az 1995-ös San Francisco-i fesztivál szervezője szerint „három összetevője van a mi népi tudatunknak: Izrael, a holocaust és a vallás.” Ma az átmenet korát éljük és a film ebbe a folyamatba mélyebb betekintést ad. A zsidó filmfesztivál vonzza az embereket. A San Franciscó-i fesztiválnak, amely a világ legnagyobb ilyen jellegű rendezvénye, az elmúlt évben 30 ezer nézője volt.
Az idei New York-i szemle januárban tíz napon át tartott. A Zsidó Múzeumnak és egy nagy filmintézetnek ez már az ötödik közös rendezvénye. Ebben az évben először hagyták el a szervezők a tematikus besorolásokat, hogy a nézők a filmek nagyobb választékát láthassák. Húsz film szerepelt műsoron. Volt, amelyik a kubai és a mexikói zsidóság életével foglalkozott; bemutattak néhány felújított klasszikusok alkotást; az egyik film főhajtás volt az izraeli klasszikus Jakov Ben Dov előtt, egy másik pedig a New York-i gyémántkereskedők életébe engedett bepillantást. A Hosszú az út a II. világháború után hontalanná váltakkal foglalkozott; az Altalena című dokumentumfilm pedig a Függetlenségi Nyilatkozat utáni napok eseményeit elevenítette föl, amikor Izrael kis híján polgárháborúba sodródott. Micha Peled „Isten bunkerében” című műve pedig Hebron militáns telepeseire vet kritikus pillantást – ez utóbbi a Rabin-gyilkosság fényében különösen borzongató volt.
A zsidó filmfesztiválok divatja az etnikai témájú fesztiválok nyomán virágzott fel. Azáltal, hogy segít kialakítani a zsidó film világát és közönségét, „közeget teremt”, megkönnyítve ezáltal a „belépést” a kívülállók számára is.
A rendezők közt meglepően sok a nő. A washingtoni fesztiválon bemutatott huszonegy alkotás közül minden második női rendező munkája volt.
A tematikában persze nagy súllyal szerepel a holocaust, főleg a túlélők dokumentumfilmben előadott visszaemlékezései. A téma kezelése azonban megváltozott. Ma már a túlélők gyermekei léptek érett alkotó korszakba. Mira Hamermesh „Szeressük a halottakat” című filmjében a túlélők gyereke tér vissza Lengyelországba, hogy megkeresse szülei sírját. Melissa Hacker: Térdeim remegnek: emlékezés a gyerektranszportokra című műve angol zsidók és kvékerek mentőakciójáról szól, amelynek során 10 ezer gyereket mentettek ki a náci Németországból. A film a rendezőnő anyjának elbeszélésén alapul.
„A zsidó filmfesztivál csodálatos dolog – mondja Hacker -, mert a közönség együtt él a filmekkel. De vajon jó dolog megmaradni ezen az apró zsidó szigetén? Ez visszahúz vagy éppen új inspirációt ad?” Ő mindenesetre kitört ebből a közegből: filmje indult egy nem zsidó fesztiválon is.
A szervezők a jövőben több filmet várnak Kelet-Európából. Az első filmek már bemutatkoztak, az orosz Alexandr Proskin: „Párizst látni és meghalni” című sodró erejű melodrámája és Leonyid Gorovec: „Hölgyszabó” című alkotásainak képében. Lassan megjelennek az izraeli filmgyártók is.
A fesztiválok örökös gondja a pénz. A források: saját pénzszerzés, zsidó jótékonykodók, egyéni és testületi adakozók, közalapítványok, zsidó közösségi központok és jegyeladások. A 34 filmet felvonultató 1995-ös bostoni fesztiválnak 110 ezer dollár volt a büdzséje. A San Franciscó-i fesztivál a maga negyven filmjével és videóbemutatójával 300 ezret kóstált. Itt a szervezők az utolsó pillanatban tudták meg, hogy az egy állami alapítvány által megígért 50 dolláros hozzájárulásra nem számíthatnak, mert az állami költségvetést váratlanul megnyirbálták. „A közpénzek elvesztése az egyik legnagyobb veszély” – mondta az egyik szervező.
A másik veszély a zsidó tematika szűkkeblű értelmezése. A XX. század története oly sok helyen esik egybe a zsidó tapasztalatokkal, hogy sokak szerint a témába „beférnek” olyan általános problémák is, mint a kisebbségi kultúra, a szekuláris erkölcsi értékek vagy a csoporttudat elvesztése. A zsidó filmfesztiváloknak nyitniuk kéne: be kellene vonni a zsidó rendezők nem kimondottan zsidó témájú filmjeit is.
Címkék:1996-05