A zsidó BBC még várat magára
2007. november 2. Számos, nem túl meggyőző kísérlet után most Vlagyimir Szucker, oroszországi zsidó politikus és vállalkozó próbálkozik egy, az egész világon elérhető zsidó tévécsatorna elindításával. Elképzelése szerint a tévécsatorna oroszországi vállalkozók és támogatók közreműködésével, de angol nyelven kezdene sugározni, és ellensúlyozná a közel-keleti konfliktust arab szemmel bemutató Al Dzsazíra tévécsatorna befolyását.
Hivatalosan még mindig a megvalósítás fázisában van egy másik projekt: a posztszovjet zsidó vallási szcénát domináló Chabad mozgalom tervezi egy műholdas kommunikációs rendszer segítségével összekötni a tizenöt utódállam zsidó közösségeit. Videokonferenciák, napi hírek és filmek szerepelnek a tervezetben, amelynek egymillió dollár lenne az induló költsége ha elindulna.
A másik papíron létező projekt, a Salom televízió Nyikolaj Amiridze (izraeli nevén Amir Alperstein) vállalkozó (korábban az orosz Első Csatorna producere) nevéhez fűződik. Alperstein/Amiridze már leszerződött stúdiókkal, műholdas közvetítőkkel, elkészítette a költségkalkulációt, de befektetőt eddig nem talált. Holott számításai szerint az első évben kétmillió dollárt igénylő projekt 350 ezer előfizetővel, s napi négyórás adással számolva évi négymilliós reklámbevételt eredményezne.
Oroszországon kívül elsősorban Amerikában működnek zsidó tévéállomások. A Global Jewish TV nevű állomást New York-ból működteti egy szintén ex-szovjet vállalkozó. A napi 24 órán át (Kaliforniából) sugárzó Jewish Life channel, valamint a JTV névre hallgató digitális kábelcsatorna egyelőre szintén igen távol vannak attól, hogy az Al Dzsazíra vetélytársai legyenek.
Ehhez nincs is meg a tőkeerejük. Egy hírcsatorna beindítása ugyanis 40-60 millió dolláros évi költséggel jár, s az első években ez nem is térül meg. Szuckernek aligha van ekkora mozgósítható tőkéje. Politikai tőkéje nagyobb: korábban az Oroszországi Zsidó Kongresszus elnöke volt, az Orosz Szövetségi Tanács tagja, valamint a felsőház képviselője. Jelenleg a Szövetségi Tanács Vallási és Kisebbségügyi Bizottságának elnöke.
Szucker szerint „ma Oroszországban, a szovjet időkkel ellentétben, nem gond zsidónak lenni, dacára a széles körben elterjedt grassroot antiszemitizmusnak. A gond inkább a zsidó közösségekkel van, amelyek megosztottak és égető szükségük volna egy közös információs hálózatra. Manapság a televízió a legerősebb média, erre van szükség, amely nem megosztja, hanem egyesíti népünket.
A Jewish Telegraphic Agency alapján