A zsidó anya a zsidó nép történelmében
AZ ÓKORI ZSIDÓSÁG törzsi és vallási élete e „föld” életével és az anya szerepével volt szorosan egybefűzve. A zsidó anya heroikus alakja számtalanszor kiemelt és kifejezésre juttatott ideál nagy nemzeti élmények és események kapcsán, ők, a zsidó anyák központi szerepet kaptak e nép közösségi életének megalapozásában és egységének megformálásában. Mert a zsidó anya látja el útravalóval szellemi és lelki táplálékkal a nemzedékek zászlóvivőjét. Már az ősanyák magatartásának döntő szerepe volt történelmünk alakulásában.
Sára ősanyánk az ő imádott fiát – Jichakot – Izsákot szánta az eljövendő nemzedékek ősének. Azt akarva, hogy az ő magzatából nőjön ki Ábrahám ivadéka. És úgy is lett. Mert amikor észrevette Hágárnak, Ábrahám ágyasa fiának, Izmaelnek azt a kedvtelését, hogy parittyájával játszadozva célba veszi Izsákot (Jichák), rávette urát és parancsolóját, Ábrahámot, hogy küldje el Hágárt fiával a távoli messze Párán síksága övezetébe, ahol azután megházasította őt a Moabita Ászjával.
Innen erednek az izmaeliták, és azóta szerepelnek a népek családjában. Belőlük nőttek ki az arab törzsek. Sára és Ábrahám ivadékai pedig a héberek lettek. Az „Akéda”, Izsák föláldozása világtörténelmi aktus volt. Az akkor ismert világ megejtő, hősi eposza. Mert Ábrahám nem fedte fel Sárának, hogy feláldozni viszi Izsákot. De anyai szíve megérezte és megszakadt, mielőtt Ábrahám visszatért (Jichakkal) Izsákkal az Akéda után. Tudjuk, hogy az Örökkévaló rászólt Ábrahámra: Ne nyúlj fiadhoz! De Sára ekkor már halott volt.
Rebeka ősanya egészen más típus volt. Sőt lehetséges az is, hogy elmarasztalandó szerepet képvisel anyai mivoltában. Mert Rebeka kivételt tett saját gyermekei között. Jákobot szerette és őt szánta a nemzedék továbbvivőjének. Félrevezette Jichakot, mert az elsőszülötti apai áldást Jákobnak akarta biztosítani. Ézsau és Jákob ikergyermekei voltak Rebekának és Izsáknak, és az elsőszülött Ézsau volt. Később Jákob is hasonlóan viszonyult fiaihoz, akik Lea ősanya gyermekei voltak a Ráchel szülte Józseffel szemben. Ismerjük a csíkos köntös legendáját. Szép és megható meséje az Írásnak. De elgondolkoztató. Jákob kivételt tett nagy szerelmének, Ráchelnek gyermekeivel. Ráchel fiatalon meghalt. Anyai szíve nem volt részese az apai részrehajlás megnyilvánulásainak.
De nézzük meg Leát: az ősanyát, aki tíz fiút és egy leányt szült Jákobnak. Mind a tízen kiváló férfiúkká lettek, de Jákob, az apa legjobban Józsefet szerette. A tíz férfiúból és Józsefből, s Benjáminból lett a tizenkét (12) törzs, a tizenkét törzsből pedig kihajtott a zsidó nép. Ők voltak a honfoglalók, Kánaán országának megszerzői és letelepedői. De vajon tudjuk-e, hol van Lea ősanya eltemetve? Mert Ráchel sírjához elzarándokolunk, amikor sok időnk van, vagy hangulatunk oda kívánkozik és jól kisírjuk magunkat.
Lea ősanya végigszenvedte életét és elnyomta fájdalmát Jákobnak Ráchel iránti szerelmét látván. Tűrt megadással, mert tudta, hogy az ő szülötteiből lesznek Jákob nemzetségei.
Az Írás ismerteti a Tóraadás szánt aktusának története keretében Mózes intézkedését, amelyben a család- és törzsfők kötelesek voltak tájékoztatni és megkérdezni asszonyaikat is: tudják-e cselekedni azt, amit majd hallanak.
A sokkal későbbi Hasmoneus korszak harcosainak gigászi szellemét – amire a chanuka lángok emlékeztetnek bennünket – Chana-Hama alakjának fenköltsége sugározza ránk. Mind e mai napig. Hanna anyai szivéről így szól a történet: „amikor a hetedik gyermekére került a sor, átölelte fiát, legzsengébbikét, így van megírva – s ezt mondta neki: Menj, fiam, Ábrahám atyánkhoz s azt mond neki: azt üzeni anyám: Te egy fiút áldoztál, én feláldoztam hetet. Te csak próbatétel voltál és én? Valóság, cselekedet!!”
Ma, kétezer év távlatában még mindig megszakad az ember szíve, ha fellapozza az írásban Hanna és hét fia történetét. Az anyáét, a zsidó anyáét, aki hét fiát vesztette el, de nem alázkodott meg a becstelenség és a tisztátalanság előtt, nem kért kegyelmet a római császártól, ehelyett a Gondviselés kegyelmét kérte, hogy fogadja be odafent gyermekeit. S aztán ő is utánuk ment, s akkor megszólalt az égi hang: „A fiúk anyja magdicsőült.” Hanna anyai mártíromsága után – amely az egyistenhitben való abszolút bizalom és önfeláldozás örök mintaképe, Bruria következik.
Klasszikus nemzeti eposzunkban, egy évszázaddal a szentély pusztulása után Bruria alakja világít történelmünk horizontján. Bruriát, az anyát, a feleséget műveltsége prizmáján átvilágítva kell felfognunk és megéreznünk. Magatartása, tudása és anyai szíve a legmagasabb piedesztálra emelték őt a zsidó anyák panteonjában.
Bruria Rabbi Chananja ben Tradjon leánya és Rabbi Méir Bal Hanesz felesége volt, két fiúgyermek anyja. R-Chananja ben Tradjonról megemlékezünk a jomkipuri imánkban, R. Méir Bal Hanesz nevét pedig azokon a perselyeken találtuk, amelyekbe édesanyáink gyertyagyújtás előtt bedobták fillérjeiket.
Bruria volt az egyetlen zsidó nő, akinek szava és véleménye mértékadónak számított a talmudi bölcsek szemében. Csodákat meséltek éles és bölcs elméjéről, segítőkészségéről és az írás felfogásának, nyílt, világos és érthető magyarázatáról.
Gyermeki, anyai és asszonyi szívét a gondviselés kegyetlen próbáknak tette ki. Apját a rómaiak kivégezték, úgy, hogy előbb köré csavartak egy széfer-tórát. Egyike volt a nemzet tíz mártírjainak. Anyját is halálra ítélték és kivégezték. Két kiváló fiúgyermeke pedig egy napon, egy szombati napon halt meg természetes halállal.
Bruriának, az anyánák lelkét a maga teljes mélységében megérthetjük a Talmud leírásában: „Ült R. Méir a tanházban szombat délután, s előtanult. Közben otthon meghalt a két fia. Az anya félt, ha fiai halála híre hirtelen éri apjukat, ott a templomban összeesik. Átvitte halott fiait a külső szobába és leterítette őket fehér gyolcscsal. Megjött R. Méir a templomból szombat kimenetelével. Kérdezte Bruriát: hol vannak a fiaim? Ő felelte: elmentek. Amikor befejezte a Havdalát, elválasztotta a szombatot a köznapoktól, evett és áldást mondott, Bruria mellé ült és kérdést tett fel neki: letétbe helyeztek nálam két nagy értéket, s most jötték, hogy adjam vissza a letétet, vajon visszaadjam-e neki, vagy ne? Én asszonyom – felelte R. Meir, akinél egy letét van, azt vissza kell, hogy adja. Bruria karonfogta férjét és a külső szobába vezette halott fiaihoz. R. Meir kitört nagy zokogó sírásba. Ezt mondta neki Bruria: Nem azt mondtad az előbb, hogy vissza kell adnom a letétet? És ebben találtak belenyugvást, mindketten.”
Bruria, az anya és feleség eposza egy bizonyos fokig már a zsidó társadalom történelmének egy fejezete is. Bruria egy olyan korszak szülötte, amelyben népünk fennmaradásának tartóoszlopait lerombolták, veszélyben volt maga a zsidó lét, a fennmaradás. A római birodalom végezni akart a Judea tartomány egyistenhitű lakosságával. Hitükhöz és parancsolataikhoz való makacs ragaszkodásuk zavarta Hadrianus panteonista világrendjét.
Ennek a zsidó anyának egyénisége, erényeivel, hűségével és kitűnő jártasságával az írásban, védőpajzsa volt az akkori fiatalság létfenntartó elszántságának. A talmud sokszor visszatér e kitételre: „Jól véli Bruria.”
Majd hosszú évszázadokon át, a zsidó nép számbeli megfogyatkozása után Erecban, vagy a nép galuti felfejlődésében, a zsidó anya szerepe a parancsolatok betartására és a tradíció továbbvitelének passzív szerepére szorítkozott. Szétszóratásról beszélek és nem szellemi megfogyatkozásról. Isten ments! Mert a babilóniai galut, a gaonok korszaka gazdag tanházaival, majd a Rambam és a Rasi korszaka, a spanyol és a Rajna menti nagy zsidó közösségek tudósai, majd a Vilnai Gaon egészen a Chatam Szoferig hatalmas szellemi tárházak bölcs alkotói voltak.
A talmudikus irodalom, e géniuszai a korszakok kapuiban útmutatóul világították be a múltjához és teremtőjéhez hűen kitartó zsidóság útját. De a zsidó anya szerepéről, alakjának motiválásáról nagyon keveset tudunk ezekből az évszázadokból. Amit tudunk, főleg képek, festmények tematikájából vesszük. Nem találtam a középkori költészet gyöngyei között a zsidó anya megéneklésére. Rembrandt, Oppenheimer, Libermann képei adják tudtunkra, hogy a zsidó családanya alakja a mindenkori zsidóság védőbástyája.
Népünk újjáéledésével a kép megváltozott. A zsidó anya képmása, alakja az ősanyák ideáljának és a „jidische mame” fogalmának aktív szintézisévé lett. Szerepét és feladatát önfeláldozó anyasága mellett a teremtő munka, a kezdeti alkotás determinálja.
A zsidó anyák Erecben és a Galutban egyaránt érző és cselekvő zsidó anyák, akik a történelem terheit magukon érzik, akiknek alapvető lelki aktusuk az ösztönzés. Intenzív és termékeny erők ösztönzése. És a cél: a zsidóság legdrágább örökségének, Cionnak újbóli feltámasztása és megvédése.
Az ősanyáknak tehát népformáló szerep jutott – hogy Ábrahám ivadékai Izsák leszármazottai legyenek, és hogy Jákob kapja meg az áldást, ne pedig Ézsau – Cion anyái pedig magukra vették az ígéret földjének, az Atyák örökségének újraépítésével járó intenciót. Más szóval: a cionista forradalom üzenete és Izrael létrejötte egy új típusú anyát teremtett.
A zsidó anya és Cion kapcsolatából kibontakozott egy fogékony lelkű és tudatos szellemű cselekvő egyéniség, „a jidische mame” és a „chaluca” szubstanciája, aki nem csak saját szülöttének, de szélesebb, kiterjedtebb közösségének is zsidó anyja.
Két anyáról szólok még az újkori zsidó történelemből, akik a chaluci szellem ötvözetének legmagasabb régiójába tartoznak. Ezeknek az anyáknak a frigye nemzeti újjászületésünkhöz kötődött, de életük még nem kapott megfelelő visszhangot, hogy történelmünkben tudatosítva legyenek. De a zsidó anyák panteonjának csarnokaiban már itt, ott, helyet kapnak portrék, jegyzetek.
Az első Sara Ita Pelman, az ereci narancstermelés meghonosítója, Dov Dávid Pelman hitvese, élettársa, majd özvegye, 32 éves korától, hűséges folytatója férje ideáljának.
1833-ban a Baal Sém Tov tanítványának megbízásából Dávid Pelman feleségével, hét gyermekével s egy melameddal megérkezett Mezeritsből Jaffába, vásárolt 40 du- nányi homokot, égő napsütést és maláriát, amibe azután bele is halt. Felesége, Sara Ita ittmaradt hét gyermekével, a homoksivataggal és az arab betörőkkel, szomszédaival.
Nagy és szent emberek próbálták rábírni a visszavonulásra. Hogy térjen vissza szülővárosába, Mezeritsbe. Fiatal, szép asszony volt, hét gyermek édesanyja. Gazdag szülők jólétben felnevelt leánya. De nem moccant. Felnevelte gyermekeit, mind az öt fiát, narancsosok művelésére taníttatta, saját maga a citrom termesztését tanulta meg. „A lelkemet adom a szent föld megműveléséért.” Virágzó narancsligetet varázsolt a forró homoktengerből.
Helytállása legendás hírű lett. Aki ismeri az ereci letelepedés kezdeti korszakában a múlt század végén, a telepeseik mindennapi életének küzdelmét, hozzászokott a majdnem leküzdhetetlen nehézségek áthidalásának hajmeresztő történeteihez.
Sara Pelman élete, anyai és asszonyi helytállása legendás hírű lett még annak idején. Egy nagy, gyönyörű márványtömböt, narancs formájút avattak nemrég emlékére.
A másik zsidó anya, akinek élete népünk újjáéledésével forrott egybe, Rivka Gruber, aki két fiút adott Izrael szabadságharcának kivívásához. És az anya folytatta életét töretlenül. Falut alapított, a „Fiúk faluját”. Gyermekei emlékére. Írt, tanított, segített és vigasztalt. Amíg csak bírta.
Csak egy dolgot kért tőlünk: ha elfogy az ereje és távozni kíván a földi élet kötelékeiből, önszántából, ne lássunk ebben menekülést. És mi a második nemzedék, ott Izraelben harcunk és küzdelmünk glóriával övezett megtestesítőjét látjuk Rivka Gruber alakjában.
E kor krónikásai, akik ötven, száz év múlva felidézik a zsidó anya lelkületét Auschwitzban és az Auschwitz utáni galutban; Izrael létfenntartó küzdelmében, e győztes háborúkat kísérő lelki tusában, a mi korunk zsidó anyája, a legmagasabb szférákba kerül.
(Miron Eszter az MTA Judaisztikai Kutatócsoportjának meghívására tartózkodik Budapesten. Az ismertetett előadás elhangzott 1990. június 12-én, a Gál György Sándor Kultúrközpont évadzáró ünnepélyén.)
Címkék:1990-06