A zsidó a közösségében, a földjén és a világ népei között
A zsidó a közösségében, a földjén és a világ népei között1
Ezt a szimpóziumot2 George Steiner indította el, a judaizmussal és a kortárs zsidóval foglalkozó gondolataival. Angloamerikai zsidó értelmiségiként Steiner magáénak érzi a felvilágosult Nyugat társadalmi és intellektuális világát, még annak problémáival és dilemmáival együtt is. Elismeri a zsidó közösséghez való tartozását is, amely „judaizmusa” miatt egy különálló identitást tartott meg e nyugati világban. Steiner a judaizmus lényegének azt a példamutató pozíciót tartja, melyet a zsidók a társas, morális és intellektuális haladásban foglalnak el. Steiner felismeri a zsidó nemzet létezését ebben az értelemben, és azonosul is vele.
George Steiner így e konferencia témájaként azt a zsidó szerepet képzeli el, amelyet ő maga személyesen betölt. A zsidó nemzetiséget univerzális emberi szerepként definiálja, ahhoz a kultúrához és azokhoz az értékekhez kapcsolva, amelyekre általában „humanizmusként” utalunk. Más szavakkal: Steiner a zsidó népet a nem zsidó világgal fenntartott kapcsolatával jellemzi, és ez a világ alkotja Steiner saját környezetét is. Ő maga ily módon nem ismeri el saját zsidóságát. Nem ismer fel semmifajta tartalmat, mely önmagában specifikus lenne a judaizmusra nézve, sőt talán szándékosan hagyja figyelmen kívül azokat. Mindazok az értékek, melyeket Steiner a judaizmus lényegeként tár elénk, azonosak a nem zsidó világ értékeivel, egészen pontosan: azon értékek ezek, melyek a saját maga által kultivált trendeket és mozgalmakat jellemzik.
A judaizmus és a zsidó nép történetéből számtalan és akár egymásnak ellentmondó gondolat, törekvés és tendencia kihámozható. Ám mindenfajta ilyen válogatás önkényes. Objektív utalás a „judaizmusra” vagy a „zsidó értékekre” azonban kizárólag a száz generáción túl tartó zsidó élet valósága alapján történhet. Az empiriko-historikus judaizmus nem specifikus ideák készletéből állt, nem is különböző koncepciók és értékek zagyvasága alkotta, hanem egy megkülönböztetett életforma, melyet a Tóra és a micvák határoztak meg, ahogyan az később a halákhában kikristályosodott. Olyan zsidóknak, mint George Steiner, akik nem fogadják el ennek az életformának a terhét, és talán nyíltan meg is tagadják azt, szembesülniük kell a kérdéssel: mivel igazolható az általuk demonstrált kötődés a zsidósághoz, ha e kötődésnek nincs jelentése? Úgy tűnhet, hogy Steiner, a humanista kozmopolita és a nacionalizmus szélsőséges ellenfele a zsidósághoz való tartozását tisztán formális nacionalista értelem alapján gondolja el. Micsoda ironikus paradoxon!
Milyen volt a judaizmus empiriko-historikus életének jellege? Ahogy azt már mondtuk, egy olyan életformából állt, mely a Tórát és előírásait testesítette meg. Ez nem jelenti azt, hogy a zsidók nem vettek részt olyan eseményekben, amelyek a Tóra világán kívül történtek. Ezek a tevékenységek azonban a külső világban nem tekinthetők specifikusan zsidónak. Olyan emberek voltak, akik a kultúra különböző területein munkálkodtak, és történetesen zsidónak születtek.
Ily módon a legmeglepőbb számomra az volt, amikor néhány előadó Einsteinre és Freudra utalt, mint a judaizmus nagy ajándékaira a világnak.
Einstein, egy német fizikus, születése folytán a zsidókhoz tartozik, és az is igaz, hogy önmagát zsidónak tartotta. A munkájában azonban semmi sincsen, ami valamely specifikusan zsidó forrásból származott volna. Sem a zsidó nép jellegére, sem pedig jövőjére nézve nincs semmifajta hatással. Inkább megállja a helyét az az állítás, hogy Einstein a nem zsidó világ ajándéka volt a zsidók számára. Helmholtztól és Machtól származnak a gondolatok, amelyekre Einstein az elméleteit építette; Poincaré volt a mentora a matematika terén; Fitzgerald és Lorentz voltak az elődei a fizikában – mégis, a zsidók büszkélkednek azzal, hogy az ő „termékük”. Ha Einsteinről zsidó kontextusban gondolkozunk, nagy hálával tartozunk a nem zsidó világnak az ő [mármint Einstein] teljesítményeiért. Ami Freudot illeti, aki a világnak egy sokszor megénekelt mitológiát adott, nos az ő munkája sem a judaizmusból származik, és nincs is semmi kapcsolata a judaizmussal.
A zsidó kreativitás kizárólag a Tórával és a micvákkal való kapcsolatban létezik: a praxis területén az élet hálákhikus útjának formájában; a kultúra területén pedig a vallásos gondolat különféle fajtáiban, úgyis mint az aggadában, a vallásos költészetben, filozófiában és a muszár mozgalomban. Amit zsidó filozófiának hívnak, az nem más, mint teológia, mely szándéka szerint a Tóra micváinak betartásához racionális alapokat biztosít. A Tórán kívüli vidéken (akár első osztályú értelmiségi) zsidók bármifajta teljesítménye nem tartozik a judaizmus filozófiájához. Az ilyen eredmények ugyanis nem a judaizmus talajából nőnek ki, hanem az európai filozófiából. Ez az a kontextus, ahol e gondolatok kifejlődtek. Különös hangsúllyal kell kiemelnünk ugyanezt az etika vonatkozásában azokkal szemben, akik szekularizálnák a judaizmust, és a „moralitásra” redukálnák. A judaizmus, amint a Tórában és előírásaiban megtestesül – vallás, nem pedig erkölcsi kód. Egy mély értelemben vallás és etika antagonisztikusak, és egy vallásos személyiség nem lehet azonos egy etikai személyiséggel. E kettő radikális elválasztása, amit többen bizonyára felháborítónak találnak, a következő megfontoláson alapul: a morális leírások nem pőre cselekvések leírásai, melyek önmagukban morálisan lényegesek. Vegyük a másik emberre fegyverrel tüzelő személy példáját. Ez a cselekvés különféleképpen nevezhető: „gyilkossági kísérletnek”, „önvédelemnek”, „heroizmusnak” vagy „a hon védelmének”. Nem a cselekvés az tehát, amely morális vagy immorális, hanem célja és szándéka. A morális ítélet a megfelelő akarattal és szándékkal foglalkozik, nem pedig motivációjuktól elszakított cselekedetekkel.
A nyugati gondolkodásban két nagy koncepció írja le a szabad morális cselekvőt: Szókratész elgondolása szerint az ember akkor cselekszik morálisan, amikor cselekvését az igazság és a valóság tudása határozza meg, Kant szerint pedig a moralitás kizárólag az ember kötelességéből származik. Kant ragaszkodott hozzá, hogy a puszta szolgálatkészség a morálisan kötelező irányába nem eredményez még moralitást. A judaizmus vallási gyakorlata ugyanakkor egy egészen más motivációt ír elő: Isten micváit teljesíteni és szentnek lenni Neki. Akik naponta imádkoznak, elmondják a Smából: „[eszetekbe jussanak az Örökkévaló összes rendeletéi, s aszerint cselekedjetek,] ahelyett hogy szívetek… [után járnátok]” – ez Kant tagadása. Ami pedig következik: „…és szemeitek után járnátok” – ez pedig Szókratész tagadása. Az okot is hamar megkapjuk: „Én vagyok Örök Istenetek.” Amennyire az ember tisztában van az Isten előtti helyzetével, annyira nem egy szabad morális létező. A judaizmus nem etika, és nem véletlen, hogy a világ nagy etikai gondolkodói ateisták voltak – Buddha a saját világában és Kant a miénkben.
Nem azt vitatom, hogy a zsidók ne viselkednének morális cselekvőként, vagy ne járulhatnának hozzá az etikai gondolkodáshoz. Azt állítom, hogy etikai ideáik nem specifikusan zsidó forrásokból származnak. Ahogy bizonyos dolgok etikailag érdektelenek vagy semlegesek, úgy más esetek vallásilag semlegesek, de etikai ítéletet igényelnek. Az etnikai címkék nem nyújtanak etikai értékelést és autentikus zsidó forrásokban semmifajta olyan gondolat nincs, mely szerint a zsidók egyediségét etikai értékeik vagy a reformra, az emberi haladásra és megváltásra való törekvésük adná – mintha mindezek az értékek nem léteznének a nem zsidó világban. A zsidó értékeket a sábát, a kasrut, a családi tisztaság és a Tóra tanulmányozása fejezik ki. Ezekben a dolgokban különböztek a zsidók embertársaiktól, ahogy azok is tőlük. Ez gátolta meg a zsidókat az asszimilációban, nem pedig etikai, társas, humanisztikus vagy épp filozófiai természetű, specifikusan zsidó gondolatok.
Az empirikus judaizmust tekintve semmifajta alapunk nincs, amely szerint olyan értékeket tételezhetnénk, melyek a micvák világán túl esnek. Ezek [ti. a micvák] jelentik a zsidó különlegességet. Ez a tény azonban nem szolgálhat egyetlen ember értékelésének meghatározásához sem. Van, aki talán azonosul ezzel, míg egy másik ember, ugyanezen okok miatt, hátat fordít a judaizmusnak. A történelmet azonban nem lehet átírni.
[…]
Vannak emberek ugyanakkor, akik nem fogadják el az empirikusan történeti judaizmus hagyományát, azonban mégis zsidók kívánnának maradni. Számukra a zsidó élmény tartalma jelentését vesztette, és ez az élmény az Izrael népéhez való tartozásban és túléléséért való vágyban él tovább. Az ő judaizmusuk kizárólag egy bizonyos nacionalizmusként értelmezhető. Ez két kérdést vet fel, amelyet röviden két szögből veszek figyelembe: először az axiológiai nézőpontból; majd pragmatikus aspektusból.
Értékekről szólván, két felfogást ismerek az ember lényegi természetét illetően. Mindkettő jogos, ugyanakkor nagyban különböznek egymástól. Az egyik a teocentrikus nézet, melyet a Tóra judaizmusa testesít meg, ahogyan azt a Sulchán Árukh kezdő bekezdése kifejezi: „Erődet mint oroszlán gyújtsd össze, hogy reggel Teremtőd szolgálatára kelj fel.” Nem ám hogy az embert szolgáljuk, hogy a társadalmat megreformáljuk, hogy megváltsuk az emberiséget, hanem hogy az Istent szolgáljuk. Ez a jelentése a Tóra és a micvák judaizmusának. Nem puszta véletlen, hogy a judaizmus hitének legfelső szimbóluma Izsák feláldozása: „Vedd fiadat, az egyetlenedet, akit szeretsz, Izsákot és menj el Mórija földjére és hozd őt ott égőáldozatul a hegyek egyikén, melyet majd mondok neked. Fölkelt Ábrahám kora reggel, fölnyergelte szamarát… És vette Ábrahám az égőáldozathoz való fát, rátette Izsákra, a fiára, ő pedig kezébe vette a tüzet meg a kést; és mentek ketten együtt.” E cselekedete miatt, és csakis emiatt, mondták, hogy Ábrahám Isten-félő volt, ami annyit tesz, hogy minden emberi értéket felfüggesztett Isten szolgálata érdekében.
A második axiologikus koncepció az antropocentrikus: az a nézet, amely szerint az ember a legfontosabb. E nézet az embert mint Istent, mint önmagában álló célt tekinti, és e nagy gondolatot Kantnak köszönhetjük. Ez az ateizmus végső logikai következménye. Mindként elgondolás legitim; egyfelől a teocentrikus nézet, melyet a Tóra judaizmusa mutat be, másfelől pedig az antropocentrikus, melyet a filozófiában legmagasabb formában Kant testesít meg, kevésbé autentikusan pedig a kereszténység.
Van azonban egy harmadik, ördögi és alávaló koncepció is. Ebben az ember egy istenített közösség alapján van megítélve, nem az Istennel szemben elfoglalt pozícióját vagy magánvaló értékét tekintve. Ez az etnocentrikus nézet, amely központinak egy partikuláris emberi közösséget ismer el – egy népet vagy egy rasszot nem pedig Istent vagy embert. Ez a gondolat temérdek ördögi dologért felelős, és hatalmas szerencsétlenségek táptalaja volt. Attól tartok, hogy mindazok, akik őszintén ragaszkodnak a zsidó nép történeti láncához való tartozásukhoz, és továbbra is folytatását remélik e láncnak, noha mára elidegenedtek a judaizmus teocentrikus magjától, nem tudatosan az etnocentrikus pozíciót feltételezik.
Meglehetősen különös, hogy ezen a konferencián az etnocentrikus attitűdnek hangot adtak a hivatalos nemzeti vallásos intézmények képviselői. Állításaikból úgy tetszik, hogy istenné tették [deified] a nemzetet, a patriotizmust vették fel hit gyanánt, és az államot tették meg vallásukként. Nem a zsidó néppel mint (lehetségesként vagy aktuálisan) a Tóra Népével törődnek, hanem azzal, hogy a Tóra a nemzet és az állam érdekeit szolgálja. […]
Az állam nem egy vallási entitás; nincs ember, aki megkérdőjelezné a tényt, hogy Yerobeám állama Izrael királysága lett volna. Illés próféta nem vitatta a tényt, hogy Ácháb és Jezábel királysága Izrael királysága, s hogy Ácháb Izrael királya lett volna; valójában éppen ez okból ítélte el őt. Amennyiben külföldi király lett volna, úgy semmi oka nem lett volna erre. Izrael állama Izrael állama marad, de nem azonos a judaizmussal. A judaizmust nem lehet újjászervezni Izrael állama alapjain anélkül, hogy ne szűnne meg vallás lenni.
Vitakezdő előadásunk címe A vallás funkciója volt. Már magának e címnek felháborodást kellene kiváltania. A vallás, melynek funkciója van, mely valamilyen más célhoz való eszközként szolgál, nem vallás többé. A zsidó hit álláspontjáról a vallás, vagyis Isten szolgálata, az önmagában álló végső célt képviseli, „és egy végső cél nem szolgálhat más célt” (Maimonidész). Ha Isten szolgálatát nem az emberi teloszként ismerjük fel, a vallás értelmetlenné válik. Nem alapoz meg szekuláris-humanisa értékeket, és egy zavaró akadály csupán a nemzeti politikai érdekeltségekben. Ha valaki a vallás politikai szférában betöltött funkciójáról beszél, az pontosan a politikai értékek befolyásának ellenőrzését, s a patriotisztikus és nacionalista gerjedelmek korlátozását jelenthetné. A vallás megtiltja az állam és a nemzet abszolút értékként való tiszteletét.
Ha van a vallásnak funkciója, úgy az a korlátolt emberi értékek valós perspektívába helyezése. Az államnak nincs értéke; csakis egy eszköz, amely az embert és céljait szolgálhatja. Tisztában vagyok vele, hogy az állam a szükséges keret bizonyos emberi célok beteljesítésére. De az ember semmivel sem tartozik ennek az eszköznek; egy szerszámnak, amivel ő maga dolgozik. Bármilyen más elgondolása az államnak megszegi a „Isten nevét szádra hiába ne vedd” parancsát, minthogy az állam nem szent.
[…]
A Sulchán Árukh szerzőjének jó oka volt nyitó bekezdésére: „Erődet mint oroszlán gyűjtsd össze, hogy reggel Teremtőd szolgálatára kelj fel.” Ez a cselekedet maximális erőfeszítést igényel, és a zsidók számára nem természetes a Tóra micváinak betartása. Valójában ennek épp az ellenkezője igaz. Nincs értelme annak az állításnak, hogy a zsidó nép különleges története a „zsidó nemzet lelkén belül lakozó vallásos faktornak” volna köszönhető. A zsidó történelem egy állandó küzdelem a judaizmus és a zsidó nép között, amely előbbinek ellenáll. Akiknek az isteni jelenlét (sekhina) kinyilváníttatott, akik a Szináj-hegy lábánál álltak – éppen ők készítették az aranyborjút! A hagyomány szerinti negyvennyolc próféta és hét prófétanő, akiken keresztül a sekhina szólt a néphez, egyetlenegy lelket sem reformáltak meg. Az emberiség történetében aligha akad a prófétákéhoz hasonlítható kudarc. Mégis, zsidó generációk sokaságai, nem egyes egyének, hanem tömegek, teljesen megmaradtak hitükben, és életüket a Tórának szentelték. Nemzedékek, akik sem az isteni jelenlét közvetlen megnyilatkozását, sem a prófétákat, sem a csodákat nem tapasztalták meg, mégis a Tórára és a micvákra nevelték magukat.
A zsidó történelem újra és újra bizonyítja a csodák vallásos nézőpontból való jelentéktelenségét. A zsidók nem maradtak hűek hitükhöz a megtapasztalt csodák miatt. Hitük volt az, ami arra vezette őket, hogy történeti élményeiket csodaként értelmezzék. A hatnapos háborúra csodaként utalni fölösleges zagyvaság. A csoda az, hogy egy modem hadsereget hoztunk létre, míg az arab államok még mindig képtelenek erre. Nem lehet pacifista álláspontot felismerni a judaizmus forrásaiban, melyek a háborút az emberi létezés elemeként fogják fel. Nem kevésbé lényeges azonban az sem, hogy ugyanezek a források a hadi dicsőség iránt sem mutatnak semmifajta csodálatot, és a győzelemnek, hódításnak nem tulajdonítanak vallási jelentőséget. Egy gonosz király háborúiban győztesként szerepelt, és egy igaz uralkodó életét csatában veszítette el, egész népét pedig vereségre vezette. Isten nincs kinyilatkozva a történelemben. Ő nem az emberiség csendőre. Nem tekinthetünk a történelemre „Isten ujjának” manifesztumaként. „A Föld Istené, teljességében”, és ez az egész történelemre vonatkozik; a „normális” lefolyására sem kevésbé, mint a különlegesnek tűnő eseményekre. Vallásos jelentőségét tekintve minden esemény jelentősége azonos. Más szavakkal: vallási terminusokban mind ugyanannyira lényegtelenek. Csakis azoknak a cselekedeteknek van vallásilag jelentésük, melyeket Isten szolgálatának kedvéért viszünk véghez. A világ halad, ahogy halad, és ebben a világban az emberre Isten szolgálatának járma nehezedik.
Mi köti össze azt a zsidót, aki továbbra is elfogadja a Tóra jármát és a micvákat azzal, aki elutasítja? Nem azokra utalok, akik elveszteni látszanak mindenfajta odatartozás érzését a zsidó néphez. Bár attól tartok, a zsidók többsége ide tartozik, őket itt nem szükséges tárgyalnom. Maradnak azonban zsidók milliói, ideológiai különbségeiket figyelmen kívül hagyva, akiket a zsidó néphez való tartozás érzése köt össze, valamint arra irányuló szándékuk, hogy e népként „folytatódjanak”, s hogy fenntartsák kapcsolatukat irányában. Ezen a csoporton belül egy egzisztenciális szakadék van, mely a Tóra szerint élőket elválasztja azoktól, akik elutasítják annak kötelékeit. A halákha szemszögéből a probléma nem létezik. A halákha a zsidót nem életvitele vagy hitei alapján határozza meg: zsidónak számít, akinek az anyja zsidó, vagy aki az előírt procedúrák szerint betért. Amennyiben halákhikus kötelességeit nem hajtja végre, akkor bűnös. Nem szűnik meg azonban ezáltal zsidónak lenni. A halákha felől tekintve tehát a zsidó nép egységes. De mi a realitás a közös élet lehetőségét tekintve? Izrael országában jobban tudatában vagyunk ennek a problémának, mint bármi másnak. Egy zsidó, aki a parancsokat betartja, nem ehet egy asztalnál olyannal, aki nem tartja be. A szombat betartása akadályozza a közös üzleti, kereskedelmi és, bizonyíthatom, tudományos érdekeltségeket. A családi tisztaság törvényei miatt még a házasság kérdése is problémás vallásos és nem vallásos zsidók között. Vagyis igen kicsi a kapcsolat a vallásos réteg és a parancsolatokat elutasítók között. Keserű helyzet, nem új azonban. Régi időktől fogva ezek a tényezők osztották meg a népet. […]
Ferencz Judit és Kaposi Dávid fordítása
1 The Jew in His Community, on His Land and in the World. In Yeshayahu Leibowitz (1992) Judaism, Human Values and the Jewish State. Harvard University Press: 205-213.
2 A fejezet, előadás formájában a hatodik Amerikai-Izraeli Dialógus „Judaizmus és zsidóság” szimpóziumán hangzott el, 1968-ban.
Címkék:2005-01