A Vészkorszak szobrász krónikása
A Vészkorszak szobrász krónikása
2004 februárjának első napjaiban Marosvásárhelyen, kilencvenéves korában elhunyt Izsák Márton, Erdély kiemelkedően jelentős szobrászművésze, és a XX. század erdélyi, székelyföldi képzőművész nemzedékeinek tanítómestere. Magyarországon, Budapesten a neve úgyszólván ismeretlen. Noha itt, Budapesten, a Képzőművészeti Főiskolán tanult, a harmincas években. (Életrajzi adataiból tudjuk: főiskolai tanára, Simay Imre helyett és nevében ő készítette el a gellérthegyi kápolnában a Krisztus sírbatétele című monumentális kompozíciót.) Alkotó életét megosztotta a műterme illetve az általa irányított intézmény, a Marosvásárhelyi Művészeti Líceum tantermei között. Ez utóbbi a maga nemében egyedülálló teljesítménnyel vívta ki a kortársak osztatlan elismerését. (Kisebbségi viszonyok között, hosszú éveken keresztül a marosvásárhelyi művészjelöltek szerepeltek a legsikeresebben a romániai képzőművészeti főiskolák felvételi vizsgáin.) Élvonalbeli művészek százait bocsátották szárnyra. E sorok feljegyzője igen érzékeny a számszerű értékelések viszonylatában. Mégis megkockáztatom azt a feltevést, hogy napjainkban legkevesebb félszáz olyan szobrász, grafikus, festőművész él és alkot Magyarországon, akik a Maros menti város líceumában sajátították el mesterségük titkait. Illetve, ami ezzel legalábbis egyenértékű: a marosvásárhelyi művészneveidében magasrendű erkölcsi elvárásoknak megfelelő szellemben oktatták a növendékeket. A festészet, a szobrászat eszköztárában az aesopusi nyelvezettel sok mindent ki lehetett mondani, ami egyébként a diktatúra keretei között tilos volt. Az ott dolgozó tanárok, az onnét kikerülő növendékek éltek ezzel a lehetőséggel. Izgalmas kísérlet lenne egy kiállítás keretében bemutatni az ott született, a diktatórikus, antihumánus, kisebbségeket elnyomó rendszerrel szemben alkotott műveket. Hogy ezt tehették, és az elnyomó hatalom nem törte derékba művészi pályájukat, azt nagyobbrészt Izsák Márton rendkívül ügyes diplomáciájának, jól kiépített kapcsolatrendszerének köszönhették. De jutott a Marosvásárhelyről szárnyra bocsátott művésznemzedékekből a nagyvilág távolabbi országaiba is. Sokan dolgoznak Izraelben, Németországban, Franciaországban, Amerikában. Valóban, időszerű lenne közelebbről is vizsgálat tárgyává tenni, hogyan lehetséges az, hogy Erdélyből, a diktatúra sivár világából annyi művész, elsősorban képzőművész és muzsikus települt át hozzánk, vagy a nagyvilágba, és futott be szakmailag kiemelkedően sikeres pályát.
A pedagógust helyeztem előtérbe, holott a múló időt túlélő emléke szobraiban testesül meg. Elsősorban a köztéri szobrait kell megemlítenem. A szerencsések közé tartozott, akik a monumentális művészet sivárosodásának évtizedei alatt is néhány maradandó értékű alkotással gazdagították az erdélyi városok köztereit. Közülük hármat említenék meg: elsősorban a Deportált többfigurás emlékművét, amelyet a Dés nagy zsinagógája előtti téren, közvetlenül a háború után állítottak fel. (Minden bizonnyal az első a Kárpát-medence országaiban felállított hasonló tematikájú térszobrok között.) Noha megformálásában távol áll Rodin Calais-i polgáraitól, illetve a Prága Óvárosának terét uraló Husz János-emlékműtől, szellemiségében engem az említett alkotásokra emlékeztet. Izsák alkotása a szülőföldjükről elűzött, auschwitzi vonatszerelvények felé terelt zsidó család tragédiáját, és ezzel egyidejűleg erkölcsi nagyságát testesíti meg. Marosvásárhely nagyjainak állított emléket a közel fél évezredes kollégium előtti téren. A két Bolyai című szobra ma a város emblematikus alkotása. (Számtalan térszobra áll az erdélyi városok terein. Salamon Ernő, Eminescu, Szentgyörgyi István, Bartók, Simó Géza büsztjei, az Ismeretlen katona emlékműve… Már nem áll, de állt a bronz Sztálin szobra, amelyet egy szerencsés éjszakán tüntetett el talapzatáról a politikai széljárás szeszélye. Elkészítette a Ceausescu házaspár bronzba öntött portréit is. Zárójelben említem a szakmai szempontból elfogadható, ám a szobrász életművében nem kiemelkedő, és utóbb beolvasztott alkotásokat. A teljesség kedvéért jegyzem fel: nem kizárólag fotográfusként látogattam műtermét, barátja voltam. E minőségemben kérdeztem: miért készítette el a Sztálin-szobrot, a Ceausescu-büsztöket? „Mert megrendelték. A szobrász, akár egy cipész, rendelésre dolgozik, lehetőleg jól. Egy monumentális emlékművet nem lehet csak úgy, saját örömödre végleges anyagban kivitelezni. Azt a Sztálint különben meg lehetett nézni, az meg volt formálva. Ilyenek voltak azok az esztendők. Egyébként tudod, ki állt modellt, amikor mintáztam? Mikó Laci bácsi, a volt Maros-Torda vármegye főispánja. Itt élt, kényszerlakhelyen, jövedelem nélkül. Hát azt tudod-e, hogy a Holokauszt-emlékmű férfi figuráját édesapádról, Emil bácsiról mintáztam? A legidősebb túlélő volt. Látod, a Holokauszt-kompozíciót megmintáztam, persze gipszből. Harminc éve itt áll, a műtermemben. Mikor fog szétporlani?”)
A dési szoborkompozícióval nagyjából egy időben mintázta meg a méreteiben jóval nagyobb Holokauszt- emlékművet. A gipszben született mű végül is átvészelt közel fél évszázadot. A gipszszobor másodpéldánya a marosvásárhelyi zsidó temető ravatalozójában állt (áll ma is). Évtizedek óta próbálkoztak illetékesek-illetéktelenek, összehozni az emlékmű felállításához szükséges anyagi alapokat. Végre is ez sikerült, a távoli Glasgow városából érkező támogatás, amelyhez a bukaresti kormányzat is hozzájárult, lehetővé tette, hogy időtálló anyagban kivitelezzék az emlékművet. Most egy éve, alig néhány hónappal elhunyta előtt, a kilencvenéves Izsák Márton megérte fő művének, a bronzba öntött Holokauszt-kompozíciónak a felállítását.
A Kossuth Lajos utca kis kanyarulatában helyezték el, nem túl magas talapzaton. A tömbszerűen megoldott alkotás szintén gettóba terelt családot ábrázol. Abban a stiláris felfogásban, amelyet Izsák még a második világháború előtt alakított ki, minden bizonnyal Barlach, a XX. század nagy német szobrásza igézetében. A küzdelem, hogy az emlékmű köztérre kerüljön, évtizedekre tekint vissza. Pénzügyi akadályokra hivatkoztak – valójában mélyebb, társadalmi oka volt a mellőzésnek. A kelet-európai térség országaiban még nem érett meg az idő arra, hogy városainak főbb terein a polgárok naponta szembesüljenek a történelmük gyászos, szégyenteljes tragédiáját idéző emlékművel. Ez a megállapítás nyilván nem egyedül az erdélyi városokra érvényes. Félmillió polgárának tűzhalálára, gondolom, itt Budapesten is a város központjában kellene emlékeztetnie egy méltó emlékműnek. (Nem egy zsinagógának, egy fallal, kerítéssel körülvett, védett temető udvarán.) Igaz, ehhez szükségeltetik némi bátorság, naponta szembesülni közelmúltunk történelmével. (A marosvásárhelyi ünnepélyes szoboravatás napjait is beárnyékolta a rosszízű politikai küzdelem. A szobor talapzatán elhelyezett szöveg miatt lángolt fel a holokauszttal kapcsolatos felelősség kérdése. Már nem arról szólt a történet, hogy hatezer marosvásárhelyi lakost elhurcoltak, vallási-etnikai hovatartozásuk okán. A vita arra éleződött ki, vajon melyik fasizmus volt bűnösebb a másiknál? Az Antonescu-, avagy a Horthy-típusú? A fasizmust általában, vagy egyik-másik ország diktatúráját kell különösképp elítélni?)
Magam, amikor még csak óhaj volt a szobor köztéri felállítása, a város másik, távoli pontjára gondoltam. Most hatalmas tömbháznegyed forgalmas útkereszteződése áll ott, ahol hatvan esztendővel ezelőtt egy rosszul hengerelt utcán fordultunk be a koronkai téglagyár kapuja, az ideiglenesen kijelölt gettó felé. Úgy véltem (vélem ma is), hogy a holokausztra emlékeztető térszobor felállítása nem belterjes zsidó kérdés. Ez a román, magyar, vagy távolabb a szlovák, cseh nép, nemzet, állam, és az itt élő zsidó etnikum közös emlékműve. Bízunk abban, hogy a (közel)jövőben honfitársaink túlnyomó többsége is ekként fog viszonyulni hozzájuk.
Marosvásárhelyen egy régi, a Maros felé hosszasan kanyarodó utcát határoló terecskén állították fel Izsák Márton szobrát. Földszintes polgárházak ablakai néznek az emlékműre. Ez a Kossuth Lajos utcai helyszín bizonyos szempontból mégis jónak tűnik. Valamikor jellemzően zsidók lakta negyed volt itt. A szegényebb, az emancipáció, az asszimiláció útján éppen csak elinduló zsidóké. Az őszi nagyünnepek idején kaftánban, lakkcipőben, rőt rókafarokból készített srámlival a fejükön siettek a Knöpfler utcai vöröstéglás ortodox zsinagóga felé.
A kilencvenes években jártam utoljára Izsák Márton műtermében. A már említett köztéri, monumentális szobrain kívül ott állottak, rettenetes zsúfoltságban, a végleges formában (márvány, rozsdamentes acél, bronz), illetve vázlatban megoldott (fa, drót, agyag, gipsz), felvázolt alkotások. Néha Barlachra, máskor Giacomettire emlékeztető kompozíciók, de mindig igazi Izsák-munkák. Korszerű, modern szobrászati nyelvezet, soha nem öncélú. Izsáknak mondanivalója volt korunkról, a Vészkorszakról, amely máig sem ért véget. Úgy hiszem, a magyar képzőművészeti nyilvánosság, Budapest múzeumai, galériái adósai a marosvásárhelyi mesternek. Törlesztését egy megrendezendő gyűjteményes Izsák-kiállítás formájában vélem megoldhatónak. Nem kell vele megvárni születésének századik évfordulóját.
Erdélyi Lajos

Fotók: Erdélyi Lajos
Címkék:2004-11