„A vallásosak összetartanak”
Jichak Lajos rabbi, a Bét Perec alapítvány (lásd a Szombat 1996. novemberi számát) szellemi vezetője gyakori vendég Magyarországon, és jól ismeri az Izraelbe tanulás vagy letelepedés céljából érkezett magyarországi zsidó fiatalok egy részét is. Tapasztalatairól beszélgettünk vele legutóbbi budapesti tartózkodása során.
Mennyire sikeres a magyarországi fiatalok beilleszkedése Izraelben?
1995 nyarán mintegy százegynéhány fiatal jelezte, hogy Izraelbe kíván jönni tanulni. Ebből nyolcvan érkezett meg. Pár hónap múlva létszámuk negyvenre csökkent, év végére pedig harmincegynéhányan maradtak. A következő tanévre ennek a fele érkezett vissza a magyarországi vakációból. Az egyik probléma az, hogy ma az Izraelben tanulni szándékozók közül csak azok kapnak ösztöndíjat és egyéb támogatást, akik felveszik az izraeli állampolgárságot. A fiatalok egy része ezért eleget tesz ennek a követelménynek a kedvezmények reményében, de nem gondolják komolyan, hogy öt évig valóban az országban fognak tanulni. A helyzet a volt Szovjetunió országaiból érkező nagy alija-hullám nyomán változott meg, Ekkor szabták feltételül a tanulási támogatásokhoz az állampolgárság felvételét. Emiatt persze csökkent a kiutazók száma: 1989 táján évente még mintegy háromszázan érkeztek Magyarországról Izraelbe tanulási szándékkal, most már csak százan. Moha a háromszázból is igen nagy volt lemorzsolódás.
Az ön által említett számokat véve alapul. 1989 óta Izraelben megfordulhatott vagy ezerötszáz olyan magyar fiatal, akik tanulási szándékkal mentek oda. Közülük hányán fejezték be valóban az egyetemet?
Nem hiszem, hogy összesen száz ilyen volt.
– Vajon ez az arány rosszabb, mint a nyugatról – például Amerikából vagy Franciaországból – érkező fiatalok esetében?
Nem hiszem. De feltétlenül rosszabb, mint a keletről – elsősorban a volt Szovjetunióból – érkezettek között. Én persze jobban ismerem a magyarországi diákok vallás iránt érdeklődő rétegét.
Olyan fiatalokra gondol, akik vallásosak akarnak lenni?
Nem, hanem olyanokra, akik ismerkedni akarnak a hittel. Magyarországon nemigen vannak vallásos fiatalok, ezért hozzám is inkább az érdeklődés vezeti a gyerekeket. Nem mondom, hogy a nem vallásosak nem tudnak beilleszkedni, de tény az, hogy jóval nagyobb számban maradtak az országban olyanok, akik kintlétük alatt a valláshoz közeledtek. Én mintegy harminc ilyen fiatalt ismerek. A közösség befogadta őket. A vallásosak össze is tartanak, például esküvők alkalmával sokat látni közülük.
Hányan lehetnek ők?
Mintegy ötvenen.
Mi az oka annak, hogy az Izraelbe kiutazó fiatalok közül ilyen kevesen találják meg a számításukat?
Ennek, úgy vélem, két oka van. Egyeseket – mint említettem – csak az olcsó utazási lehetőség vonz. Akik pedig komolyan gondolják, azok gyakran úgy érzik: nem azt kapták, amit itt Magyarországon ígértek nekik. Továbbá a kiérkezők mégiscsak egy idegen világba csöppennek, miközben javarészük még angolul sem tud, nemhogy héberül. Izraelben nagyon nehéz annak, aki nem talál befogadó közeget.
– Önnek elég jó rálátása van a pesti zsidó fiatalságra. Hogy látja, mennyire fogékonyak a vallás és Izrael iránt?
Amikor Magyarországon vagyok, a legtöbb időt fiatalokkal töltöm. Úgy érzem, igen nagy az igény körükben a zsidósággal kapcsolatos ismeretekre. Akikkel én találkoztam, azokról nagyon jó véleménnyel vagyok. Néhánnyal közülük sikerült igen szépen előrehaladni. Számomra persze az a „csúcs”, ha egy fiatal kijön Izraelbe, vallásos lesz és családot alapít.
Hány ilyen volt?
Öt-hat.
Alkalmasak lehetnek a magyarországi fiatalok arra. hogy a zsidó közösségi életbe bekapcsolódva megváltoztassák a hitközség szellemiségét?
Ezt még nem lehet látni. Egyelőre az a fontos, hogy a vallás iránti érdeklődésük kielégüljön.
– De a legjobbak elmennek innen.
Ma individualista szemmel nézem, azt mondom: igazuk van. Jobb a zsidóság központjában élni, mint a periférián. Én is ott élek és ott akarom fölnevelni a gyerekeimet is. De ezeket a legjobbakat mindig arra biztatom, hogy egy időre jöjjenek vissza Magyarországra tanítani, és adjanak magukból valamit az itteni zsidóságnak is.
Milyen céllal jött most Magyarországra?
Szeretnék az intézményes zsidó nevelésen kívülre került réteggel: a 25-45 közötti családos korosztállyal foglalkozni. Őket szeretném megismertetni a zsidó hagyományokkal, hiszen közülük kerül majd ki a zsidóság vezetőinek következő nemzedéke. És mivel az ő gyerekeik már zsidó iskolába járhatnak, fontosnak tartom, hogy megtudják, mit tanulnak a gyerekek, mert ezáltal csökken a majdani konfliktusok veszélye a két nemzedék között. A gyerekek ugyanis már egy új világban nőnek fel, de megvan annak a veszélye, hogy a szülők még a régi világban maradnak. Ezért szeretnénk egy olyan központot létesíteni, ahol az egész család, szülők és gyerekek együtt tanulhatnak és „élhetik” is a zsidóságot.
A Bét Perec központ már működik a Páva utcai zsinagóga helyiségeiben.
Címkék:1997-01