„A trauma okozta seb gyógyítható” – Beszámoló a KÚT konferenciájáról
„A trauma okozta seb gyógyítható”Beszámoló a KÚT konferenciájáról
1990-ben Virág Teréz szervezte meg a magyar holokauszt-túlélők első beszélgetőcsoportját. A KÚT-nak elnevezett csoport, bár természetesen változó résztvevőkkel és vezetéssel, azóta is működik. Azonos maradt az összejövetelek célja is, melyet az alapításkor Virág Teréz a következőképpen fogalmazott meg: „A csoportnak, bár tagjai önmagukat egészségesnek tekintik, mégis van terápiás hatása. Ismeretes, hogy Magyarországon a holokauszt okozta trauma feldolgozását megnehezítette a háborút követő, 40 évig tartó diktatórikus rendszer, nagyon sok zsidó család eltitkolta származását, múltjáról, szenvedéseiről nem beszélt. A csoport azt a célt szolgálja, hogy megkönnyítsük a résztvevőknek azt, hogy beszéljenek múltjukról, és ezzel feloldjuk a generációk közötti kommunikációs zárlatot is. Több alkalommal hangzottak el olyan beszámolók az első generációs résztvevők részéről, amelyekről saját gyermekeikkel, házastársukkal soha nem tudtak beszélni. A fiatalabb résztvevők ezzel olyan titok ismerőivé váltak, amit viszont szüleiktől eddig soha nem tudhattak meg. Mindez – érthető módon – egyben mindhárom generációnál a zsidó identitás megerősödését, vállalását eredményezi.”1
Néhány évvel később a beszélgetőcsoportokon részt vevő pszichológusok, pszichiáterek és pedagógusok Virág Teréz vezetésével létrehozták a társadalmi traumatizációra, elsősorban a holokauszt-túlélők pszichoterápiájára specializálódott szakrendelést, amely megtartotta a KÚT nevet. A KÚT szellemi alapvetése szerint „a társadalmi traumatizáltság abban különbözik az egyéb traumáktól, hogy mindennél hatékonyabb rombolást végez, továbbá, hogy ez a rombolás nemcsak az érintett egyénben hoz létre tudattalanul is fájdalmas sérülést, hanem képes hatni a második, sőt a harmadik generációra is. (…) A trauma okozta seb azonban gyógyítható.“2
A KÚT tevékenysége a későbbiek során folyamatosan bővült: az egyéni szakrendelésen kívül munkatársai beszélgetéseket szerveztek középiskolások számára az előítéletekről és a holokausztról, valamint értelmileg sérült gyerekek számára kreatív csoportos foglalkozásokat vezettek, majd 1995-től a rendelőben kialakított módszerek széles körben való bemutatása érdekében a KÚT rendszeresen jelentetett meg tanulmányköteteket, 1996-tól pedig kétévente rendezett szakmai konferenciáin mutatta be munkáját és legújabb eredményeit.3
A KÚT életében fordulópontot jelentett megalapítója, karizmatikus szellemi és szakmai vezetője, Virág Teréz három évvel ezelőtti, váratlan halála. Bár az alapítvány munkája Bárdos Katalin, az alapító lányának vezetésével töretlenül folytatódott, a KÚT stábjának ettől kezdve már nem csupán a KÚT-hoz fordulók pszichés problémáival, de saját gyászával, valamint útkeresésének kérdéseivel is szembesülnie kellett. E gyászmunka sikerességét jelzi, hogy a KÚT szellemiségére jellemző újítások sora azóta is folytatódott: hasonló területeken tevékenykedő szervezetekkel (így a Ferenczi Egyesülettel és a Párbeszéd a toleranciáért munkacsoporttal) alakít ki együttműködést, megkezdte a holokauszt-túlélők otthoni ellátását, továbbá új, fiatal szakemberekkel bővíti csapatát.
A két évvel ezelőtt szervezett emlékkonferencia4 után a 2003 novemberében megrendezett KÚT-konferencia címe, a Múlt és jövő határán,5 az új társadalmi kihívásokon kívül a KÚT-on belüli megújulás nehéz folyamatára is utal. Virág Teréz az első KÚT-konferenciát6 a következő szavakkal nyitotta meg: „A konferencia célja, hogy egyrészt hírt adjunk saját munkánkról, másrészt fórumot teremtsünk mindazoknak, akik – hozzánk hasonlóan – a társadalom ütötte sebek gyógyításán munkálkodnak.”
Ez a konferencia mind szerkezetében, mind tematikájában még inkább e célkitűzést tartotta elsősorban szem előtt. A KÚT munkájának bemutatásán, valamint a társadalmi traumatizáció témájában tartott előadásokon és filmvetítéseken kívül sor került a témakör legkülönfélébb területeivel foglalkozó munkacsoportok bemutatkozására, illetve az eltérő nézőpontok megvitatásának teret adó kerekasztal-beszélgetésekre is. A program tartalma e formai újításnak megfelelően nem korlátozódott a holokauszttrauma kérdéskörére, hanem helyet kapott a mai társadalmi traumák és hatásaik, valamint ezek feldolgozási lehetőségeinek tárgyalása is.
A holokauszt többgenerációs hatásának szociálpszichológiai vizsgálati megközelítéseiről és eredményeiről Erős Ferenc előadása adott áttekintést, Bódog Gyula pedig e traumának az identitás alakulására tett hatásait elemezte. Gondolatmenete elsősorban arra hívta fel a figyelmet, hogy a holokauszttrauma pszichoterápiájának alapvető feladata (szemben az egyéb, poszttraumatikus tüneteket eredményező egyedi megrázkódtatások kezelésével) az évezredes antiszemitizmus következményeképpen kialakult, generációkon átöröklődő identitásproblematika feldolgozása.
A holokauszttraumával foglalkozó munkacsoportok közül Talyigás Katalin a holokauszt-túlélők és a megmentők közös élményfeldolgozását lehetővé tévő Párbeszéd a toleranciáért projekt munkáját ismertette. Az e program keretében működő, Kocsor Judit és László Klári vezette Ariadne csoport a csoporttagok részvételével mutatkozott be. A csoportban részt vevő holokauszt-túlélők és életmentők személyes történeteik fő momentumainak felvillantásával engedtek bepillantást munkájukba.
Szintén első generációs túlélők kezelésével foglalkozik elsősorban a Mazsihisz Szeretetkórházában működő hospice csoport. A Hegedűs Katalin vezette kezdeményezés a gyógyíthatatlan betegek számára nyújt – a hospice mozgalom szellemiségnek megfelelően – komplex (orvosi-fizikai, pszichés, valamint spirituális) ellátást.
A Pszichoterápia és hivatástudat kerekasztal-beszélgetés számos, a pszichoterápia berkein belül hagyományosnak tekinthető témán kívül a zsidóság kérdésének a pszichoterápiában való megjelenését taglalta – a terapeuta, a páciens, és kettőjük együttműködése szempontjából. A beszélgetés moderátora Mészáros Judit volt, beszélgetőtársai pedig Harmatit Péter, Hoyer Mária, Kapusi Gyula és Pfitzner Rudolf. Az izgalmas eszmecsere, majd az azt követő vita során a terapeuta és a páciens zsidóságával kapcsolatos, a közönséget is megmozgató kérdések merültek fel. Többek között szóba került, milyen értelmezést nyerhet a páciensnek a terapeuta zsidóságát firtató kérdése; vagy hogy milyen jelentést hordozhat, ha egy nyíltan antiszemita nézeteket valló páciens zsidó pszichoterapeutát választ; mennyiben nehezíti a terápiás munkát a zsidó terapeuta szempontjából a zsidó pácienssel érzett sorsközösség, illetve megfordítva: jelenthet-e hátrányt a terapeuta nem zsidó volta a zsidó páciens problémáinak átérzésében.
A konferencia a holokauszt tárgyalásakor – a korábbi konferenciákhoz hasonlóan – a cigányságot ért traumára is kitért. Varga Ágota Porrajmos című, több díjat nyert dokumentumfilmje nem csupán témája, de megközelítésmódja miatt is úttörő vállalkozás a cigány holokauszt bemutatására: a filmforgatáskor egykori csendőrök illetve azok hozzátartozói első alkalommal szembesülnek az áldozatokkal; az üldöztetés idején zajlottakat a túlélők az akkori helyszíneken mesélik – sőt, gyakran éneklik – el.
A konferencia tematikájában a holokauszt problematikáján kívül helyet kapott az aktuális traumák kérdésköre. Az ezzel kapcsolatos előadások elsősorban a terror pszichológiájával, illetve annak különböző megjelenési formáival foglalkoztak.
Békés Vera Anna a terrortámadások pszichológiai aspektusainak egyik legújabb elméletét ismertette, majd kitért az arab-izraeli konfliktusra adott egyéni, valamint kollektív izraeli reakciók lehetséges pszichológiai értelmezéseire.
Az átélt trauma hosszú távú negatív hatásainak új pszichoterápiás feldolgozási módszerét mutatta be az Ormozsban dolgozó Oravecz Róbert. Az ún. EMDR (Eye Movement Desensitisation and Reprocessing) kezelési módszer egy bizonyos szemmozgás előidézésén keresztül képes átstrukturálni a páciens traumatikus élményanyagát – a szakirodalom és a pszichiáter tapasztalatai alapján látványos eredményekkel.
Pfítzner Rudolf, a magyar származású, Münchenben élő pszichoanalitikus az ÁVH börtöneiben fogva tartottak pszichológiai reakcióit elemezte: személyes élményeire is kitérve megrázóan mutatta be a rabokban zajló lelki folyamatok, deformációk sorát, amelyek a letartóztatástól való rettegéssel, a „csengőfrásszal” kezdődnek, majd az éjszakai kihallgatások borzalmaival, és az ablaktalan magánzárkában töltött idő reménytelenségével folytatódnak.
Az aktuális traumák pszichológiai kezelésének kérdésköréhez nyújtott értékes adalékot a Cordélia Alapítvány bemutatkozása. Az alapítvány munkatársai, Hárdi Lilla vezetésével, a Magyarországon működő menekülttáborok nehéz, és pszichoterápiás szempontból mindenképpen rendhagyó körülményei között nyújtanak pszichés segítséget az ott élőknek.
A társadalmi megkülönböztetés következtében hátrányos helyzetben lévők segítését hivatott csoportok bemutatkozása során Godó Tivadarné Jamnik Judit a Kristály program a nők esélyegyenlőségéért tevékenységét ismertette. Bár más szempontból, de szintén a női megközelítésmód, illetve a nők sajátos társadalmi szerepének különféle vetületeivel foglalkozott Pécsi Katalin, aki az Esztertáska műhely tevékenységének bemutatásán kívül előadásában a holokauszttal kapcsolatos irodalomban fellelhető női narratívákról beszélt.
Hoyer Mária – Virág Teréz nyomdokain haladva – a „női retorika hatalmát” elemezte a művészi alkotás és a pszichoterápia folyamatában.
A konferencia tematikájában a holokausztoktatás kérdése kiemelt szerepet kapott: egyaránt témája volt előadásoknak, kerekasztal-beszélgetésnek, és az informális oktatással foglalkozó munkacsoportok bemutatkozásának.
Kovács Mónika, az ELTE oktatója ezúttal az amerikai és nyugat-európai holokausztoktatással kapcsolatos vitákban kikristályosodott alapvető megközelítésmódokról, illetve ezek lehetséges előnyeiről és hátrányairól beszélt.
A holokauszttal és az antiszemitizmussal kapcsolatos informális ismeretterjesztés gyakorlati tapasztalatairól számolt be Sziklai Klára, a Sziget Fesztiválon a holokauszt-emléksátorban tartott beszélgetések kapcsán.
A zsidó iskolában történő indirekt holokausztoktatás megvalósult formáját a Lauder Javne Iskola tanára, Gyárfás Katalin és Jávor István filmrendező mutatták be: programjuk keretében az iskola diákjai maguk készítenek – és vesznek filmre – interjúkat holokauszt- túlélőkkel és megmentőkkel.
A holokausztoktatással foglalkozó, Szunyogh Szabolcs moderálta kerek- asztal-beszélgetés elsősorban a holokauszt-emléknappal kapcsolatban felmerülő elméleti és gyakorlati kérdéseket tárgyalta. A beszélgetésen a fent említett előadókon kívül még Darányi András és Miklósi László vett részt.
A konferencián végül természetesen bemutatkozott a KÚT rendelő munka- csoportja7 is: a kezdetekről és a napi munkáról Bárdos Katalin beszélt, majd bemutatkoztak a KÚT volt és jelenlegi munkatársai is. Sipos András KÚT című filmje ezután a beszélgetőcsoport történetének kezdeti időszakát elevenítette fel. Virág Teréz munkásságát pedig Mátis Lilla filmje foglalta össze.
Békés Vera Anna
A KÚT Alapítvánnyal kapcsolatban további információk találhatók a www.kut-alapitvany.hu címen. A KÚT beszélgetőcsoportra és pszichoterápiára a 06/1/317-6805-ős telefonszámon lehet jelentkezni.
Jegyzetek
-
Virág Teréz: A holocaust szindróma megjelenése a pszichoterápiás gyakorlatban. In: László Klári (szerk.): Magyar emlékmécsesek. Tanulmányok a KÚT pszichoterápiás rendelő gyakorlatából: holocaust-túlélők és leszármazottaik terápiája. SOTE Magatartás-tudományi Intézet, Budapest, 1995; 107-124.
-
Részlet Lukács Dénes ajánlójából. In: i. m.
-
A KÚT Alapítvány eddig megjelent kiadványait Id. a www.kut-alapitvany.hu honlapon.
-
Az In memoriam Virág Teréz konferencia 2001. november 30-december 1-jén került megrendezésre.
-
A konferencia fővédnöke dr. Lévai Katalin volt.
-
Az 1996-os konferencia az Elhúzódó társadalmi traumák hatásának felismerése és gyógyítása címet viselte.
7 Tagjai: Bárdos Katalin, Becskeháziné Czenki Valéria, Békés Vera Anna, Borbándi János, Dénes Eszter, Dóczi Viktória, Gellért Csilla, Harmath Péter, Pálffy Judit és Tölgyesi Zsuzsa. A bemutatkozásban rajtuk kívül részt vett Krausz Éva és László Klári is.
Címkék:2004-01