A Törvény női szemmel
„És állassa a pap az asszonyt az Úr elé és fejét (haját – szerk.) meztelenítse meg az asszonynak, és tegye annak kezére az emlékeztető ételáldozatot, féltékenységi ételáldozat az, és a papnak kezében legyen átokhozó keserű víz.”
(Mózes IV. könyve 5:18. – a hűtlenséggel vádolt asszonyról)
Erre a bibliai versre alapozza a Sulhán Árukh1 a fej befedésének törvényét. Sokan azonban vitatják a fonás jogosságát, mondván, hogy a szöveg csak egy Biblia korabeli szokást tükröz, nem pedig egy előzőleg lefektetett törvényt2. S ha ez így igaz, a vallás szerint, amint a szokás megszűnik szokássá lenni, már a zsidó nő sem kötelezhető annak követésére, vagyis ez esetben a férjes zsidó nő fedetlen feje, illetve hajkoronája sem mutatkozik többé szemérmetlenségnek. Természetesen, ha a kérdést pontosan el tudnánk is dönteni, a választás akkor sem lenne ilyen egyszerű, mert az ortodoxián belül – noha nem ugyanolyan szigorúsággal – a családi-származási szokás folytatása is kötelez. Ezért találhatunk különböző közösségeknél különböző típusú, hol teljesen, hol csak részben eltakaró fejfedőket, illetve egyre több olyan nőt, akik maguk döntik el, óhajtanak-e ezzel a szokással élni, és ha igen, milyen mértékben.
Mit gondolnak a nők a fejfedő viseletéről? Vannak, akik felháborítónak és megalázónak tartják, hogy a férfiak a saját szexualitásuktól félve, illetve önkontroll hiányában a nőkre hárítják a felelősséget, és tőlük követelik, fedjék be magukat tetőtől talpig3, s ráadásul ugyanez az elv, azaz a cniut a szemérmesség jelszavát hangoztatva, a rituálékból és a közéletből is kiszorítja őket (ti. a nő hangja is kihívó stb. stb.). Vigaszként az a sokszor megpendített, „felhomályosító” érv sem fogadható el számukra, hogy a férfiakra is vonatkoznak hasonló törvények. A férfiak kapedlije ugyanis Istennel való alázatos kapcsolatuk egyik állandó jele, gyerekkoruk óta, míg a nők fejtakarója a férjeikkel való kizárólagos viszonyuk – és egy patriarchális társadalomban ezáltal státusuk – szimbóluma. A különbség tehát láthatóan elég nagy.
A másik oldal megközelítése szerint viszont a cniut törvényei éppen hogy a nők autonómiáját, belső értékeik tiszteletben tartását biztosítják. így ugyanis a nők nincsenek kiszolgáltatva a szépségipar rohanó szeszélyeinek, nem kell divatból különböző testrészeiket sejtetniük vagy felfedniük, és a jel és szokásrendszer megkíméli őket a hétköznapi életet egyébként át meg átszövő, a különböző előnyökhöz ezen az úton törekvő, a nőt mindössze szexuális tárggyá alacsonyító, férfi-női intrikáktól, játszmáktól.
Az elcsúnyítás persze az utóbbinál sem cél. „Szép lehet, csak ne legyen kihívó.” A paróka használata valahol a két álláspont határmezsgyéjén burjánzó vadvirág volt, és sok telet húzott ki, míg legalitását a patriarchális rendszerben kiharcolta. Temérdek oka van (aminek feltárására ez a rövid ismertető nem vállalkozott), de mindenképpen érdekesség, hogy manapság már csak a legtradicionálisabb közösségekben maradt fenn a használata.
Kuti Andrea
-
Halachikus törvénygyűjtemény a XVI. sz.-ból; Sulhán Árukh, Oráh Hájim, 75.
-
Minden törvény sokkal többet nyom a latba, ha bibliai eredete kikövetkeztethető.
3 A fej befedése csak egy a megannyi törvény közül, amely a zsidó nő ruházkodását és viselkedését szabályozza.
Címkék:2001-02