A tiltakozások és ami mögöttük van
A tiltakozások és ami mögöttük van
Egyesek egy ideje már élnek a gyanúperrel, hogy a telepeseknek az egyoldalú kivonulás elleni élénk tiltakozása mögött valójában sokkal több rejlik, mint a hatnapos háborúban megszerzett területekről való lemondás egyszerű visszautasítása. Ennek bizonyítéka nemcsak az az elképesztő energia, amivel a júdeai, szamáriai és gázai telepek Jesa Tanácsa belevetette magát az egyoldalú kivonulás elleni küzdelembe és a tömegek mozgósításába, hanem (és főként) az a tény, hogy a kampányhoz jól ismert rabbik is csatlakoztak. Otthagyták a bét midrást, ahol egész nap a Talmudot tanulmányozták, csak azért, hogy részt vegyenek egy politikai hadjáratban. A küzdelem minden frontján halachikus támogatást biztosítanak a tiltakozóknak, azt állítva, hogy a kormány és a Knesszet döntései nem „Tóra-konformak”. Ilyen módon elkerülhetetlenül konfrontációba sodorják a tiltakozókat az ország törvényeivel és biztonsági erőivel szemben. Ráadásul arra buzdítják a hadseregnél és a rendőrségnél szolgáló jesiva-hallgatókat, hogy ne engedelmeskedjenek a kiadott parancsoknak.
Az ország nem vallásos többsége – gyengeségből – évtizedek óta tűri, hogy a vallásos közösség egyszerűen „világinak” titulálja őket, mintha az izraeliek többségének semmi sem lenne szent. A vallásos cionizmus és a nem vallásos többség között kialakulni látszott egy modus vivendi, érzékeny egyensúly a modern demokratikus állam szükségletei és a Tóra-követő zsidók vallásos igényei között. Időről időre persze voltak viták, de ezek többségét konszenzus útján sikerült megoldani, kisebbik, megoldhatatlan részük esetében pedig az egyik oldal toleráns módon elfogadta a másik oldal véleményét, és az élet ment tovább.
De a vallásos cionizmus soha nem mondott le a Nagy Alomról: arról, hogy Izrael Állam egy halachikus állammá váljon, és így a hívő ne kerüljön olyan helyzetbe, mint ma, amikor látnia kell, amint a Tóra elvei és parancsolatai nap mint nap összeütközésbe kerülnek a világi valósággal, és az összeütközésből többnyire vesztesen kerülnek ki. A vallásos cionisták úgy vélik, hogy a cionizmus az a platform, amelyen idővel létrejöhet a halachikus állam, még a világi 1948-as Izrael Állam alapjain is – szöges ellentétben a haredikkel (a nem cionista ultra-ortodoxokkal), akik szerint a halachikus állam csakis a Messiás eljövetelével valósulhat meg.
A vallásos cionisták a hatnapos háborúban lehetőséget látták arra, hogy a Nagy Álom megvalósulását fel lehessen gyorsítani, és a Területek betelepítése megteremtette azt a hídfőállást és emberi-ideológiai alapot, amelyre egy napon az új, a hiten alapuló Izrael Állam követelését megcélzó kampányt fel lehet majd építeni.
Ez egy olyan történelmi küldetés, amelyhez rengeteg idő és türelem kell, de az egyoldalú kivonulás keresztülhúzta a vallásos cionisták számításait. A Tóra Államának víziója, amely már olyan közelinek látszott, hirtelen szertefoszlott: a gázai hídfőállást felszámolják, ami már maga is katasztrófa. De ami a legrosszabb, az egyoldalú kivonulás éppen csak elkezdődött; ha ez így megy tovább, akkor a nagy júdeai és szamáriai hídfőállások is veszélybe kerülhetnek. Nem elég, hogy a Nagy Izrael elnevezésű álomból nem lesz semmi, de az 1948-as Izrael alapjain felépítendő halachikus állam is a jövő ködébe vész.
Ez az első alkalom, hogy a telepes mozgalom valódi célja napvilágra kerül: nem a mozgalom fizikai megjelenése (föld, telepek, telepesek) a lényeg, hanem a mögötte húzódó ideológia, azaz a Tóra tanításain alapuló új zsidó állam létrehozásának gondolata, persze ide értve a Tórának azt a parancsolatát is, amely szerint az egész föld benépesítendő – természetesen zsidókkal. Amikor a nagy terv hirtelen veszélybe került, nem volt más kiút, fel kellett lebbenteni a fátylat a titokról: Kfar Maimonban Jehosua Sapira, Smuel Elijahu és más rabbik, akár közvetve, akár közvetlenül, de végre kimondták a lényeget. Az egyik rabbi a következőket mondta: „Ezt a csatát lehet, hogy elveszítjük. De az egész küzdelmet biztosan megnyerjük.” És a küzdelem az egész ország feletti hegemóniáról szól, arról a követelésről, hogy a világi cionista vezetést vallásos cionista vezetés váltsa fel.
Ha a telepek teljes kiürítése kerülne sorra, a vallásos cionizmus vezetői, például Jakov Meidan rabbi, készek „a demokratikus megelőzés” módszerét is alkalmazni. Más szavakkal: „Rákényszeríteni a Kneszetet és a kormányt arra, hogy még egyszer átgondolják a kérdést.” Hogyan? Telepesek és jesiva-hallgatók ezrei vonulnának a helyszínekre és az utcákra, megakadályozva a kiürítést, és arra kényszerítve a Kneszetet és a kormányt, hogy visszavonják döntéseiket.
És mi lesz a demokráciával és az állam törvényeivel? Meidan rabbi szerint ezek másodlagos kérdések: ő ugyanis soha nem ismerte el az állami törvények elsődleges voltát.
Ma a demokratikus és zsidó Izrael kettős fenyegetettségben él: a demokratikus Izraelt a Tóra államának pártolói fenyegetik, a zsidó Izraelt pedig azok, akik a demokrácia nevében „Izrael valamennyi állampolgárának államát” követelik. Nehéz eldönteni, melyik fenyegetés jelenti a nagyobb veszélyt.
A Ha’arec cikke nyomán (Avraham Tal)
Rajki András
Címkék:2005-10