A terrorizmus óvodája
A Hamasz palesztin terrorszervezet számottevő támogatást élvez a lakosság körében – csakúgy, mint számos más terrorista csoport az iszlám világban. Mik az okai ennek a súlyos társadalmi jelenségnek – erről szól írásunk.
A gázai övezetben a Hamasz befolyása alatt álló Al-Szalah iszlám karitatív szervezet hat óvodát tart fenn, ahová ezerötszáz gyerek jár. Olcsó orvosi ellátást is nyújt a rászorulóknak: két poliklinikát üzemeltet, amelyek a PFSZ (Izraeltől örökölt) kórházainál jóval olcsóbban kezelik a betegeket, az özvegyeket és gyerekeket pedig ingyen látja el. A fundamentalista iszlám szervezethez közelálló alapítványok számos egyéb karitatív feladatot is ellátnak: így például több száz szegény gyereknek ruhát, iskolakezdéskor tanszereket adnak.
Gaza város egyik szegénynegyedében az Al-Rahma mecset foglalkozik a fiatalokkal: a 12-16 évesek számára sportolási lehetőséget, számítógépes tanulást biztosítanak, aki rászorul, azt az iskolai tárgyakból is korrepetálják. 17-25 év közötti ifjúsági vezetők segítségével (akik mind megjárták már az izraeli börtönöket) vallást is tanulnak kisebb csoportokban. Ezt követi az ismerkedés a Hamasz történetével és Jaszin sejk (a Hamasz jelenleg izraeli börtönben ülő alapítója) eszméivel.
Az övezet döntő többségében szegény, nyomorgó lakossága számára igen nagy jelentősége van e jótékony szervezeteknek, amelyek híján több ezer rászoruló teljesen kívül rekedne a szociális ellátáson. A szociális hálózatban (iskolák, orvosi ellátás) a Hamasznak egyelőre csekély (noha növekvő) a részesedése, viszont az óvodákra és a mecsetekre befolyása már meghatározó. Az óvodák döntő többségét – tőle névleg független – karitatív szervezetei tartják fönn. Ezekben a gyerekek a Hamaszt dicsőítő énekeket zengenek, és megtanulják, hogy a fegyveres harc az egyetlen útja Jeruzsálem zsidóktól való „felszabadításának”. A mecsetek a serdülő ifjúság „képzésének” központjai. Becslések szerint a gázai övezet 256 mecsetjének negyven százaléka áll a Hamasz befolyása alatt. Egy 450 fős vizsgálat szerint a 11-15 éves gázai gyerekek 57 százaléka támogatta a Hamasz-alapító Jaszin sejket és 43 százalék Arafatot. E számok azért is vészt jóslóak, mert a gázai övezet nyomorgó lakossága körében hatalmas a népszaporulat: a 800 ezres lakosság 60 százaléka 19 éven aluli.
Az iszlám fundamentalizmus ideológiája az iszlám világban mindenütt terjeszkedik: a szegény és kiábrándult, gyakran reménytelen helyzetben lévő embereknek egyszerre nyújt támaszt a napi megélhetéshez és a világban való eligazodáshoz – a szociális juttatásért hálás emberek a szellemi táplálékra is „vevők”. Így megtanulják, hogy nyomoruk okozói a nyugat, a zsidók, de saját országuk nyugattal paktáló vezetői is, akik ellen kíméletlen harcot kell folytatni.
A sejtekben szerveződő és az emberekkel napi kapcsolatban lévő fundamentalisták az iszlám világban mindenütt jóval hatékonyabban tudnak segíteni, mint a bürokratikus és korrupt kormányszervek. Házasságközvetítés, lakásvásárlási támogatás és fegyveres kiképzés egyaránt szerepel „szolgáltatásaik” között. Szakértők szerint ez a „békés” terjeszkedés sokkal veszélyesebb az államra nézve, mint a terrorizmus, mert jóval hatékonyabb.
A Hamaszt a Muzulmán Testvériség nevű, hatvan évre visszatekintő fundamentalista szervezet elégedetlen militáns Fiataljai alakították 1987-ben, de a dologban benne volt az izraeli titkosszolgálat keze is, amely azt remélte, hogy ily módon megoszthatja az akkor népszerűsége teljében lévő PFSZ-t, Arafat szervezetét. Kár lenne persze, ha az izraeliek most emiatt falba vernék a fejüket, mert társadalmi folyamatokat úgysem lehet irányítani. A szocializmus kísérletével gazdasági csődbe került iszlám országok a hetvenes évektől megengedték, hogy a mecsetek átvállaljanak olyan szociális feladatokat, amelyek ellátására az állam úgysem volt képes. Akkor kezdődött ez a folyamat Gázában is. A mecset az arab világban a társadalmi élet első számú színtere, a közvélemény alakításának sokszor egyetlen fóruma, évezredes gyökerű intézmény. Ahogy a mecsetekben befolyása nőtt, a Hamasz a társadalom sejtjeinek központjába hatolt be.
Az iszlám fundamentalizmus egész világra kiterjedő pénzügyi hálózatában, milliós tételek mozognak. A pénzügyi hálózat egyik szürke eminenciása egy bizonyos Oszama Ben Laden, egy szaúdi milliomos család elfajzott sarja, akit pár éve már megfosztottak szaúdi állampolgárságától. Mint ahogy a hatvanas években Latin-Amerikában jómódú középosztálybeli fiatalok a kietlen nyomort és korrupciót látva hátat fordítottak családjuknak és a marxista forradalmi harc elkötelezettjei lettek, úgy fordulnak most az iszlám világban gazdag családok fiai a fundamentalizmus forradalmi eszméje felé.
A hálózat még az ötvenes években született, amikor a diadalmas baloldali eszmék jegyében hatalomra lépő arab diktátorok (az egyiptomi Nasszer. a Szíriái Asszad) legyilkolták vagy elűzték az iszlám ideológiára felesküdt konkurens forradalmárokat. A Muzulmán Testvériség életben maradt vezetői ekkor nyugatra mentek és vállalkozásaik jövedelméből támogatták otthon maradt társaikat. A mozgalom egyik „kiszállt” vezetője mintegy negyven iszlám milliomost tud megnevezni, aki támogatják az arab világ fundamentalistáit.
Az iszlám fundamentalizmus természetesen nem képes orvosolni egy társadalom elmaradottságát – amint azt a nyugati világot mindenestül elutasító ideológiák e században már bebizonyították magukról. A totalitárius ideológiák e legújabb változata – elődeihez hasonlóan – a mozgósításban, az ellenségkeresésben, a harcban tűnik ki. A palesztinok jelentős része azonban belefáradt már az Izrael ellen folytatott meddő küzdelembe és nyugalmat szeretne. A Hamaszt – amely jelentős támogatottsága tudatában a választásokon való megmérettetést is fontolgatja – megkísértette már a pragmatizmus: állítólag a gyilkos merényletek kivitelezését átengedte az Iszlám Dzsihad nevű nála is radikálisabb szervezetnek.
Rabin miniszterelnök – „a náci, fajüldöző, elnyomó” – meggyilkolását azonban aktivistái kitörő örömmel üdvözölték.
Arafat Palesztin hatósága és a Hamasz a háttérben intenzíven tárgyalnak: a terrorista akciók megszüntetése fejében (amiért Arafat nagyon súlyos Izraeli nyomás alatt áll) az iszlám szervezet teljes szólás- és szervezkedési szabadságot követel (ami a demokráciában nem éppen élenjáró Arafat földjén nem mindennapos dolog). Ha a Hamasz nemcsak féllegálisan akar részt venni a palesztin autonómia közéletében, ha pártot alapít, embereit polgármesteri, képviselői székbe akarja juttatni, nem folytathatja a terrorizmust, mert Arafat azt nem tűrhetné el (jelenleg). A szervezet gázai reprezentánsai, köztük a Hamasz lapjának főszerkesztője azonban hangsúlyozzák: ha átmenetileg be is szüntetik a „fegyveres harcot” (értsd: a robbantásokat) a szervezet jellege és célja nem változik meg, fegyvereiket nem adják le és céljuk továbbra is „egész Palesztina fölszabadítása”.
Címkék:1996-02