A támogatás nem tart örökké
„A támogatás nem tart örökké”
Interjú Taly Shaullal, a Joint Magyarországi Irodája igazgató-helyettesével, a Mazs vezetőjével
Milyen feltételek tették lehetővé a Mazs megalakítását és fejlődését?
– A Joint 1989-től nyitotta meg másodízben a budapesti irodáját, de már a második világháború után megkezdte tevékenységét Magyarországon, rengeteg anyagi segítséget nyújtva a holokauszt túlélőinek. A szocializmus idején sajnos képtelenek voltunk fenntartani az irodát, ám néhány fedőszervezeten át eljutottunk a rászorulókhoz. Az új idők szeleként 1989-ben engedélyt kaptunk a magyar államtól, hogy újra kinyithassunk, az Amerikai Joint Magyarországi Irodája néven. 1991-ben hoztuk létre a szociális alapítványt, a Mazs-t, ez kiemelten közhasznúnak bejegyzett magyar szervezet. 2005-ben körülbelül 4500 személyen tudtunk segíteni, de az Aranyvonat-kárpótlás ügyintézését is az alapítvány végzi, így klienseink köre már legalább 5500-ra bővült. 2001-ben jutottunk először támogatáshoz a Claims Conference-be befutó kárpótlási pénzekből. Ezt is, mint minden Claims támogatást, több zsidó szervezet, így a holocaust túlélők szervezetei és a Mazsihisz közösen pályázták meg. Az áttörés azonban 2003-ban történt, hatalmas, kedvező változás a Mazs életében: rendszeres, jelentős támogatást kaptunk a Claims Conference-től a kárpótlási alapokból. Ezt a pénzt a Claims döntése szerint nem forintosítva, hanem szociális szolgáltatások formájában tudjuk eljuttatni a rászorulókhoz. A megszaporodott feladatokat teljesítendő, gyökeresen át kellett alakítanunk a szerkezetünket, hisz míg korábban csupán körülbelül 1000 emberen segíthettünk, most ez a szám sok ezerre nőtt. 2006-ban a hitközséggel és Holokauszt túlélő szervezetek kel együtt külön támogatást kaptunk a Claims Conference- től az arany vonat-ügy miatt, amelyet a Mazs adminisztrál. 2005 szeptemberében ugyanis létrejött a rendezési megállapodást az Egyesült Államok kormánya és a holokauszt magyarországi áldozatai, illetve azoknak az örökösei között. Az aranyvonat-ügy, annak ellenére, hogy rengeteg frusztrációt hozott a felszínre, arra késztette a zsidó szervezeteket, hogy sokkal erősebben működjünk együtt.
Milyen kapcsolat van a Joint, a Mazs és a Mazsi- hisz között?
– A 2006-os együttműködésig is voltak közös vállalásai a Hitközségnek és a Jointnak: ilyen például a kóser konyha üzemeltetése, és az étel házhoz szállítása, melyeket a Joint anyagilag támogatott. Mivel a Mazs a kezdetekben kizárólag a túlélők támogatásával foglalkozott, a Mazsihisz az idősklubok, a kórház, idősek otthona fenntartását, kóser étel szállítását, üdültetést, valamint a fiatalabb generációk támogatását végezte. Már a Claims támogatása, de főként az aranyvonat-ügy azt is eredményezte, hogy sokkal szorosabban működünk együtt a Mazsihiszszel és a túlélőkkel foglalkozó többi szervezettel, a NÜB-bel és a MUSZOE-vel. Örvendetes, hogy a Mazs és a Hitközség között mindig elismerésen alapuló, szoros kapcsolat állt fenn. Igaz, ami igaz, az aranyvonat-kárpótlásig néha párhuzamosan dolgozott egymás mellett a két szervezet, de hála a Mazs kiváló adminisztrációs rendszerének, szorosabbra fűzzük szálainkat. És rengeteget fáradozunk azon is, hogy új embereket vonjunk.be a közösség életébe. Sok természetbeni adományt: ruhát, cipőt, elektronikai cikket is kapunk, ezeket a Mazsihiszszel közösen osztjuk szét.
Említette, hogy rendkívüli támogatáshoz jutottak a Claims Conference-től.
Végül is nem titok, hogy 2004-ben 1 millió 973 ezer dollárt, 2005-ben 1 millió 972 dollárt, míg 2006-ban 2 millió 960 ezer dollárt kaptunk a Claimstől. Az összegből sok ezer klienst támogattunk az évek során. A zsák azonban nem feneketlen: kizárólag a rászorulókat tudjuk segíteni, ezért szigorú kritériumrendszert állítottunk fel. Mindig meg kell vizsgálnunk a kérvényező szociális helyzetét, a jövedelmét, az egészségügyi állapotát és az összes kiadását. A Claims Conference támogatása sajnos nem tart örökké, 2011-re már alig folyósítanak számunkra segítséget. El kellene gondolkoznunk azon, hogy a jelenlegi „Kánaán” után a magyar zsidó szervezetek hogyan oldják meg együttesen a rászorulók támogatását.
Milyen új tervei vannak a Mazs-nak?
Szokás szerint tele vagyunk tervekkel: jelenleg azon fáradozunk, hogy egy pszichiáterekből és pszichológusokból álló csoportot hozzunk létre, amelyhez nagy segítséget nyújt a KÚT nevű, független pszichoterápiás alapítvány, akik leginkább a holokauszt-túlélőkkel és a második generációval foglalkoznak. Örömmel emelem ki az önkéntesek szerepét, amely programot folyamatosan fejlesztjük, mivel az önkéntesek a segítségnyújtáson túl. hatalmas szerepet játszanak a zsidó közösség újraépítésében. Munkájuk szervezése és segítése egyre fontosabb számunkra, és az egész közösség számára is.
B.J.
Címkék:2006-04