A szíriaiak zsarolnak, az egyetemi hallgatók tüntetnek
A bonni diplomatanegyed vasárnap délutáni sziesztáját szokatlan esemény zavarta meg. Több száz zsidó főiskolai hallgató „Izrael népe él” jelszóval érkezett ide, hogy tüntessen a szíriai követség épülete előtt. Hasonló felvonulásra került sor London, Párizs, Róma, sőt Moszkva szíriai követsége előtt. A tüntetők így kívánták felhívni a világ figyelmét a Szíriában élő mintegy négy és félezer zsidó tarthatatlan helyzetére, a velük szemben tanúsított, a hitleri időkre emlékeztető diszkriminációra.
A zsidó ügyekkel foglalkozó különbizottság (nem cseng ismerősen az intézmény neve?) mind újabb és újabb megkülönböztető intézkedéseket foganatosít a zsidók jogainak megnyirbálására. Személyazonossági igazolvány helyett egy olyan fecnit kapnak kézhez, amelyen nagy vörös betűkkel van feltüntetve: zsidó. Még a telefon felszerelését sem engedélyezik számukra otthonukban. Kashmiliben pedig megjelölik a zsidók házait. Az országot nem hagyhatják el, útlevelet nem adnak ki számukra. Mikor négy 18-22 éves lány megszegte a rendelkezést, és megpróbált átszökni a határon, elfogták, megerőszakolták, majd megölték őket, tetemüket pedig elküldték hozzátartozóiknak.
A gyilkosságokba torkolló diszkriminatív intézkedések ellen tüntető egyetemi hallgatók között bonniakon kívül hamburgiak, berliniek, aacheniek voltak. Szabad kiutazást követeltek a szíriai zsidók részére.
A szíriai hatóságok zsaroláshoz folyamodnak: kijelentették, csak azzal a feltétellel engedik ki az országból a zsidókat, ha Izrael visszaadja a Golan-fennsíkot.
Milyen legyen az emlékmű?
Egyre gyakrabban hallani, hogy Németország nem kíván Európa meggyilkolt zsidóinak élő emlékművévé válni. Valóban oly nehéz ezt a szörnyűséget mint a történelem egy részét tudomásul venni?
Lea Rosh és a hozzá tartozók köre immár évek óta kitartóan küzd egy olyan emlékhely felállításáért, mely kizárólag Európa 17 országából elhurcolt, meggyilkolt zsidóknak állít méltó emléket. Egyesek viszont, a többi között még a cigány- szervezetek is, úgy vélik, közös emlékhely örökítse meg 6 millió zsidó, 1/2 millió cigány, az összes üldözöttek mártíriumát. A mindenki emlékműve semmiképpen
sem fogja kifejezni a zsidók tragédiáját, épp ezért nem éri el célját. Abból kell kiindulnunk – így Lea Rosh, hogy minden népcsoportnak megvan a maga sajátos története, sorsa. Találóan fejezte ki a lényeget Raul Hilberg, mondván, Hitlerek antiszemitizmusa Európát a zsidók temetőjévé változtatta. S ott tartunk, hogy abban az országban, ahol a zsidók iparszerűen történő megsemmisítését eszelték ki, máig sincs e tragédiára emlékeztető monumentális emlékhely.
Akik e komplexum létrehozását kezdeményezik, annak helyét is kiszemelték: Hitler testőrgárdájának egykori bunkerét. Ehelyütt állna az emlékmű, a föld alatt pedig egyedülálló alkotás: egy nagy Dávid csillag világítaná meg a teljesen üres terem négy sarkát. Egyik az antiszemitizmusra, a másik az antijudaizmusra, a harmadik az üldözésre és végül a negyedik az emberek lemészárlására emlékeztetne.
Véssük emlékezetünkbe, mit művelhet az ember embertársával – ez lesz az emlékkomplexum alapgondolata.
A tények egyike sem jelentéktelen
Heinz Galinski 75. születésnapja alkalmából létesítették a róla elnevezett alapítványt. Azok részesülnek annak díjában, mondja ki az alapítvány – akik kiemelkedő tevékenységet fejtettek, illetve fejtenek ki a berlini zsidó közösség továbbélése, valamint a közte és környezete jobb megértése érdekében, a zsidó szellemi és vallási értékek gyarapítása terén, a nemzeti szocialista múlt elrettentő arculatának bemutatásában.
Az első díjazott Siegfried Lenz volt (1989), majd Ralph Giordano részesült ebben a megtisztelő kitüntetésben. Az elmúlt évben Lea Rosh ismert publicistára, szociológusra, valamint Irmgard von zur Mühlen-re, dokumentumfilmek tehetséges rendezőjére – mindketten berliniek – esett a választás.
Alighogy Lea Rosh elkezdte újságírói pályáját, bátor hangnemével, leleplező cikkeivel máris rangos nevet vívott ki magának. Sajátosan fogja fel feladatát. Mikor megbízták, hogy tudósítson a Heinrichsohn per tárgyalásáról, cselekvőén részt vett a vádlott – aki különben a francia zsidók deportálásáért és elpusztításáért felelős, és a háború után évekig háborítatlanul élt egy bajor kisváros polgármestereként – bűnösségének leleplezésében.
Irmgard von zur Mühlen tevékenysége kevésbé ismert, annál beszédesebbek a művei. Még a férjét is úgy választotta, hogy az munkájában segítőtársa legyen. Vagy fordítva volt? Irmgard erkölcsi kötelességének érezte, hogy a dokumentumok nyelvén szóljon a közvéleményhez, összegyűjtse a második világháborúban elkövetett, fel nem tárt náci bűntetteket. Még mindig akad belőlük bőven. Filmjei azt sugallják, lelkiismeretünk szavára hallgatva minden jelentéktelennek tűnő, az európai zsidóság genocídiumát tekintő tényt számba kell vennünk. „Ezen tények egyike sem jelentéktelen – mondotta Galinski – Irmgard révén a német cigányság sorsa is elénk tárul. A bolgár zsidók megmenekülése is fehér folt volt őelőtte. Köszönet érte, Irmgard.”
Rangos kultúresemény
Hovatovább országos eseménnyé nőtte ki magát a Münchenben évenként megrendezésre kerülő zsidó kulturális napok. Ezúttal jubileumot ültek: tizedszer került sor a mind rangosabbá váló, mind nagyobb érdeklődést kiváltó eseménysorozatra a sok vihart megélt városban. A zsidó kultúra és hagyomány keresetlen ünnepévé vált. Még az óceánon túlról is neves művészek, illetve együttesek neveztek be. A volt NDK-ban élő zsidóság életét is bemutatták.
A kultúrnapok kiemelkedő eseménye a klezmer-zene* újjáélesztése volt. Sok mindent élvezhetett a közönség: improvizációkat, a vándorszínészek produkcióit. Klasszikus zeneszámok éppúgy helyet kaptak a repertoárjukban, mint a modern muzsika. Freilach optimizmusa szinte betöltötte a termet, ugyanakkor a mindenkori zsidó sors is visszacsengett e művekben. A többi között emlékezetesek maradtak a vilnai gettó embertelen életét felidéző számok. Érdekes színfoltot jelentett a bostoniak szereplése. Osztatlan sikert arattak az olyan számok, mint az Ojf’n Weg és a Rumenia, Rumenia című dal. De képviselve volt a dzsessz műfaj, valamint a big band sound is.
Allgemeine füdische Wochenzeitung
Fordította Kroó László
*Klezmer – a kelet-európai jiddisül beszélő zsidó közösség hagyományos hangszeres zenéje.
Címkék:1992-02