A szervezet némi töprengésre ad okot
A szervezet némi töprengésre ad okot
Ha a Szombat hiteles módon jellemezte a nyáron alakult és konzervatívnak mondott Zsidó Közéleti Uniót, akkor ez a szervezet némi töprengésre ad okot. Márpedig az alapító nyilatkozatból közölt idézetek hiteleseknek tűnnek.
Ezzel az unióval tudomásom szerint első ízben lép porondra olyan, egyértelműen politikai jellegű zsidó szervezet, amely politikai jellegét és tevékenységét a magyar közéletben és annak problémáival kapcsolatban kívánja érvényesíteni. Legalábbis 1945 óta ez nóvum. A cionista szervezetek ugyan politikai jellegűek (azok is voltak), de ezt a mivoltukat a cionista világmozgalmon belül, a leendő zsidó államra vetítve, vagy a már létező zsidó államra és az izraeli társadalomra vonatkoztatva jelenítették, ill. jelenítik meg.
Természetesen az a körülmény, hogy eddig nem volt Magyarországon belpolitikai irányultságú zsidó politikai szervezet vagy párt, még egymagában nem zárja ki ilyennek a létjogosultságát. Habár legalábbis elgondolkoztató, hogy a magyar zsidóság a magyar belpolitikát illetően csak hitközségei és kulturális szervezetei révén, szűkre szabott tárgykörben szólalt meg, egyebekben pedig a magyar politikai pártok és közéleti fórumok adtak teret a magyar zsidóság egyedeinek a politikai tevékenységhez.
Ami az uniót a szememben gyanússá teszi, az „elfogulatlanságnak” az az igénye, amely ezt a szervezetet az alapító nyilatkozat szavai szerint majd az összes többi zsidó szervezettől megkülönbözteti. És gyanús előttem az a célzás is, miszerint a magát szocialistának vagy liberálisnak valló zsidó értelmiség „napi politikai célokra” használta fel az antiszemitizmustól való félelmet.
Jómagam a szocialisták és liberálisok erélyét a politikai antiszemitizmussal szemben inkább kevesellni, mint sokallani voltam kénytelen a rendszerváltás kezdete óta. És ez többé-kevésbé érvényes a szocialista vagy liberális zsidó értelmiségiekre is, sőt nemegyszer épp köreikből jelentkeztek a túlságos tolerancia és engedékenység hangjai, nagyon rossz ízűnek érzem, sőt inszinuációnak tartom azt a kijelentést, hogy zsidó értelmiségiek „napi politikai célokból” manipulálták volna a félelmet az antiszemitizmustól. Ez nem jár messze a jobboldali antiszemiták részéről hangoztatott gyakori rágalomtól, miszerint a zsidók (és a velük nagyjából azonosított „liberálbolsevisták”) élesztgetik az önmagában nem is létező antiszemitizmust…
Ha a ZSKU az antiszemitizmus elleni küzdelem terén önmagát kívánja egyedül hitelesnek felmutatni, miközben leszerelni igyekszik ezt a küzdelmet, akkor nagyon szomorú szerepre vállalkozik.
Mándrucz Sándor
Budapest
Címkék:1999-12