A szeretetterápia útvesztői
Sigmund Freud 1907 januárjában, a Bécsi Pszichoanalitikus Egyesület ülésén azt mondta: „A kezelésünk nem más, mint szeretetterápia.”1 Ebben az időben kezdte felismerni, hogy pszichoterápiás helyzetben az érzelmi élménynek kitüntetett jelentősége van, amely, ha szeretetteljes és elfogadó légkörben élhető meg, gyógyító erővel bír. Az emberi természet szélsőségeit, a bennünk dúló viharokat a szeretet megszelídítheti, mintegy vonatkoztatási keretet, értékrendszert adva nyugtalanító titkainkhoz, Freud egy évvel később, 1908 februárjában találkozott először Ferenczi Sándorral, s ez élethosszig tartó kapcsolat kezdetét jelentette. Freud a Ferenczivel való kapcsolatát legpontosabban huszonöt évvel találkozásuk után fogalmazta meg: „Egy bensőséges élet-, érzelem- és érdekközösség.” Hozzá kell tenni: amely nem mentes az ellentmondásoktól, feszültségektől, töréspontoktól és eltávolodásoktól. Kapcsolatuk minden eddiginél mélyebb betekintést nyújt a pszichoanalízis magyarországi történetébe.
Levelezésük 1908 és 1933 között örökíti meg barátságukat, életüket, szakmai fejlődésüket, amely sokkal inkább önvallomásként és öndefiníciós kísérletként fogható fel, mint a történések puszta krónikájaként. Az összesen 1236 fennmaradt levél kiadásának története 1933-ban kezdődött, Ferenczi halálával, akinek hagyatékát Pálos Gizella őrizte 1939-ig. Ekkor átadta a Londonba emigráló Bálint Mihály budapesti pszichoanalitikusnak, Ferenczi leghűségesebb tanítványának. Hozzá került Anna Freudtól a Ferenczi-levelek tulajdonjoga is: ettől kezdve hosszú évek huzavonája kezdődött a kiadást illetően; abban egyetértettek, hogy publikálni kell, de nem tudtak megegyezni, milyen szempontok alapján. Különböző válogatásokat fontolgattak, hiszen a levelek szereplői az 1950-1960-as években még éltek, így a csonkítatlan közlés személyiségi jogokat sértett volna. A teljes, cenzúrázatlan kiadás előkészülete Bálint halálával, 1970-ben vette kezdetét.2 Még ehhez képest is igen hosszú idő tel el, mire először, 1992-ben megjelent Franciaországban. A francia kiadás a levelezést három kötetre tagolta: az 1. kötet az 1908-1914-ig, a 11. az 1914-1924 között, a 111. az 1924-1933 között váltott leveleket tartalmazza. Egy évvel később, 1993-ban jelent meg a német kiadás, amely további félkötetekre osztotta a levelezést, ami így összesen hat kötetet tesz ki. Mivel a levelek eredetileg is német nyelven íródtak – Ferenczi anyanyelvi szinten beszélt németül a német kiadás szolgált a magyar alapjául. A Freud-Ferenczi-levelezés 1/1-es kötete 2000-ben jelent meg hazánkban a Thalassa Alapítvány-Pólya Kiadó gondozásában. Azóta idén, 2003-ban már a negyedik félkötet is napvilágot látott. A harmadik, további két félkötet kiadásának előkészítése folyamatban van.
A levelezés első kötete visszavezet az Osztrák-Magyar Monarchia virágzó kulturális közegébe, a boldog békeidőkbe. Ferenczi a budapesti magyar zsidó értelmiség meghatározó alakjaként szoros barátságot tartott fenn az 1908-ban Ignotus által alapított nyugat nemzedékével, valamint az 1901-ben alapított Társadalomtudományi Társasággal és a Galilei Körrel. Barátja volt többek között Kosztolányi, Krúdy, Bródy, kapcsolatban állt Adyval és Máraival. A pszichoanalízis és a kulturális élet szerves összefonódása Bécsre ekkor kevéssé volt jellemző. Freud szakmai és politikai helyzetét nagyban meghatározták a Monarchiában jelen lévő erőviszonyok változásai: a liberálisok és konzervatívok mellett új erőre kapó szélsőjobboldali-nacionalista mozgalmak miatt a liberális bécsi zsidósághoz tartozó Freud nem érezhette biztonságban magát.3 Termékeny, alkotó intellektuális életet teremtett maga körül; az 1902-ben alapított Szerdai Társaságot sok neves személyiség látogatta. Barátja volt Breuer, Fliess, Adler, Stekel és Jung, azonban 1913-ra mindegyikükkel megromlott a kapcsolata.
A második kötet eseményeit beárnyékolta az első világháború és az azt követő időszak, azonban rendkívül gazdag tudományos tevékenységet folytattak a levelezőpartnerek. Freud alapvető metapszichológiai tanulmányaiban meghatározta a pszichoanalízis kereteit, Ferenczivel kidolgozták a pszichoanalízis traumafelfogását, amelyet a „háborús neurózisokra” alkalmaztak.
A levelezés egyszerre több szinten türközi kapcsolatuk sokféleségét, több jelentésréteget feltárva.4 A személyes kapcsolat szférájában betekintést nyújt abba a belső küzdelembe, amelyet integritásuk megőrzéséért, kapcsolatuk fenntartásáért vívtak. Hiteles példája annak, hogyan definiálódik újra és újra az identitás a konfliktusok, szerelmek, tévedések útvesztőiben, figyelmeztetve arra: mindig van lehetőség a választásra, a változásra. Ha a levelezés analitikus dimenzióját nézzük, felfogható egyetlen, különös formájú analízisnek, vagy levélformában szerkesztett esettanulmánynak. Ferenczi a valóságban is feküdt Freud díványán három alkalommal, 1915-16 táján, az analízis fő témája későbbi feleségével, Pálos Gizellával való kapcsolata volt. Itt Ferenczi magánéletének és Freuddal való kapcsolatának egyik legproblematikusabb pontjával találkozunk: Ferenczi beleszeretett Elmába, Gizella lányába, akit Freud is analizált, és azt tanácsolta Ferenczinek, Gizellát vegye feleségül. Ferenczi Freudhoz való viszonya mindvégig rendkívül ambivalens maradt.
A Freud-Ferenczi-levelezés számomra elsősorban kérdezni és tanulni tanít: kérdezni és tanulni önmagunktól, szeretteinktől és a világtól, még akkor is, ha e kérdések kapcsán szükségszerűen rádöbbenünk: néha útvesztőkbe bonyolódunk. Freud és Ferenczi sok közös vonása mellett még valamiben hasonlítottak: ezernyi szállal kötődtek az élethez, a tudományhoz, a munkájukhoz, és mindezt kellő bátorsággal élték meg. Azonban a mód, ahogyan ezt tették, nagyban különbözött egymástól. Ferenczi meggyőződése volt: a betegekkel jóval többet lehetne elérni, ha eleget adnának nekik abból a szeretetből, amelyért mint gyermekek sóvárogtak. Freud úgy érezte, Ferenczi ezzel átlépte a pszichoanalízis szigorú metodikáját és kereteit, így „lassanként kisiklott körünkből”.5 Mindketten szeretni akartak, csak mást, máshogyan és más eszközökkel.
Lubinszki Mária
Irodalom
Erős, F. (1996): Ferenczi, a derék katona. In: BUKSZ, 1996.
Erős, F. (1993): Díványkeveredések. In: BUKSZ, 1993.
Freud, S.: In memoriam Ferenczi Sándor. In: Lélekelemzési tanulmányok. T-Twins Kiadó. Freud/Ferenczi (2000): Levelezés 1/1. kötet, 1908-1911. Szerk.: E. Brabant, E. Falzender, P. Giampieri-Deutsch. Thalassa Alapítvány-Pólya Kiadó, Budapest.
Freud/Ferenczi (2002): Levelezés I/2. kötet, 1912-1914. Szerk.: E. Brabant, E. Falzender, P. Giampieri-Deutsch. Thalassa Alapítvány-Pólya Kiadó, Budapest.
Freud/Ferenczi (2002): Levelezés 11/1. kötet, 1914-1916. Szerk.: E. Brabant, E. Falzender, P. Giampieri-Deutsch. Thalassa Alapítvány-Pólya Kiadó, Budapest.
Freud/Ferenczi (2003): Levelezés II/2. kötet, 1917-1919. Szerk.: E. Brabant, E. Falzender, P. Giampieri-Deutsch. Thalassa Alapítvány-Pólya Kiadó, Budapest.
Schorske, C. E. (1998): Bécsi századvég. Helikon Kiadó.
Jegyzetek
1 Freud/Ferenczi (2000): Levelezés 1/1. kötet, 1908-1911. Szerk.: E. Brabant, E. Falzender, P. Giampieri-Deutsch. Thalassa Alapítvány-Pólya Kiadó, Budapest.
2 Erős, F. (1993): Díványkeveredések. In: BUKSZ, 1993. 22.
3 Schorske, C. E. (1998): Bécsi századvég. Helikon Kiadó.
4 Erős, F. (1996): Ferenczi, a derék katona. In: BUKSZ, 1996. 293.
5 Freud, S.: In memoriam Ferenczi Sándor. In: Lélekelemzési tanulmányok. T-Twins Kiadó.
Címkék:2003-12