A szegények festője: A. L. Kaplan
Tíz éve halt meg Anatol Lvovics Kaplan, a század szovjet festőművészetének kiemelkedő alakja. A világnak úgyszólván minden részében ismerik művészetét: kiállított Párizsban, Londonban, Torinóban, Milánóban, Jeruzsálemben, New Yorkban, Becsben, Lipcsében, ami a legnagyobbak között jelöli ki helyét. Mégis – az utókor mintha megfeledkezett volna munkásságáról. Ezt kéri számon Vladimir Abovics izraeli művészettörténész, amikor komoly szakszerűséggel és nagy szeretettel ismerteti életművét: méltatlannak érzi, hogy nem foglalkoznak vele jelentőségéhez mérten és mintha hazájában is hallgatni akarnának róla.
Kaplan 1902-ben született a kis belorusz falucskában, a ma várossá nőtt Regacsovban. A századforduló idején az itt élő 9000 lakosnak egyharmada zsidó volt. A különböző felekezetű hívek békességben éltek egymás mellett és látogatták a helység számtalan templomát. Alig eltávolodva a központtól, egymásra dőlő kalyibák sora úszik a porban. Néhány legelésző kecske, kapirgáló tyúk egy szegény falucska képét adja.
Kaplanék is szegények voltak. Az apa, akinek eredetileg mészárszéke volt, feladja a kis boltot és a vágóhídon helyezkedik el. A kisfiú születésekor a Tanham nevet kapja, s csak később nevezik el Anatolnak.
– Szegénységben éltünk, de nagy szeretet kötött össze bennünket és ez minden nélkülözésért és bajért kárpótolt – vallja életéről.
Apja, anyja, nagyszülei alakja sokszor visszatérnek műveiben. Tehetsége korán megmutatkozik, mint gyerek is állandóan rajzol. Mindent papírra vet, amit meglát, nagyon szeret képeslapokat másolni.
1922-ben a petrográdi képzőművészeti akadémia növendéke lesz. Szabadidejét a múzeumokban tölti és az Ermitázs, valamint a többi múzeumok műalkotásaival való találkozás saját művei számára is magas mércét jelöl meg.
Még mindig a rajzolás vonzza elsősorban. A litográfia technikája ragadja meg. Témája változatos: minden, ami eléje tárul. Városkájának szűk kis utcái, barátok, hozzátartozók képe, az egymást öklelő kecskék, pádon ülő szerelmespár.
A békés, idillikus világképbe belerobban a háború. 1941-ben családostól az északi Urálba evakuálják. Rajztanárként működik, de közben fáradhatatlanul járja a vidéket és rajzolja-festi a láthatót, a látványt és a valóságoshoz szövődő látomásait.
Leningrádba csak 1944-ben térhetnek vissza. Litográfiáinak tárgya most a város hősiessége, tengernyi szenvedése és múlhatatlan szépsége, amit romantikus líraisággal ad vissza. Az üveggyárban lesz művezető és ez az új anyag az alkotás végtelen lehetőségét kínálja számára: üvegablakokkal is kísérletezik. És mindig, minden anyagon keresztül az igazságot keresi. Kultúrája a zsidóság kultúrájából nő ki. A szegénység dalát énekli, az örökké nélkülözőkét, akik egy szép, jó, értelmes élet után vágyódnak, olyan élet után, amelyben nincs félelem és nincs gond, nincsenek könyörtelenül elválasztott kasztok.
Sólem Aléchem elbeszéléseihez kapcsolódik műalkotásainak jelentős része: mód nyílik gyerekkori emlékei felelevenítésére. Tevlje, a tejesember története – egy ember sorsa. Egy könyv a bölcsesség, jóság, öröm és szomorúság, remény és elkeseredettség nagyon emberi útja. Sólem Aléchem szellemében nagy litografikus képsora születik.
1963-67 között több mint 80 litográfia és akvarell kerül ki a keze alól. Színei égnek, vibrálnak. Mindig az emberi vonatkozás ragadja meg. A biblia nőalakjai is, akiket sejtelmesen, fátyolos, áttetsző színekkel old meg. Szeretettel nyúl vissza a jiddis irodalom néhány elfelejtett gyöngyszeméhez, a múlt századi Oroszország jellegzetes zsidó alakjaihoz, valamint a koldushoz, a nyomorékhoz, az országutakat járó vándorhoz, tolvajhoz. Képzeletét megragadja a zsidó mesék és népdalok, szólások, közmondások örök bölcsessége. Sokszor tér vissza ugyanahhoz a szimbólumhoz: a falitányérok kerámialapjain sokszor megjelenik a kis kecske ősi zsidó mesealakja.
Emelkedett egyszerűséggel ábrázolja a zsidó liturgia kultúrtárgyait, a zsidó ünnepeket, szokásokat. Egyik fő témája a szombati gyertya fénye, a láng, amivel a ház asszonya üdvözli a szombatot, és a hánukká fénye, a templom újra felszentelésének ünnepe, a kiszlév hó végén. A fény ünnepe, amit a gyertya jelképez. Gyertyatartókat formál zsidó motívumokkal, ősi mesealakokkal, oroszlánnal, madarakkal, a hagyományos ornamentikával.
Kaplan munkáival élénk visszhangot váltott ki az egész világon. Korunk művésze. Testvérszelleme Sólem Aléchemnek, Chagallnak. Népével együtt énekli a zsidóság énekeit. Szellemi rokona Lessing bölcs Nathanjának. Lángoló színeivel életre kel kezei között a merev anyag, a papír, az üveg, az agyag. Egyéni álomvilága a gyermekkor emlékeiben él tovább, amit melankolikus meleg együttérzéssel mesél el műveiben, és amelyek a súlyos zsidó sorsból kiemelkedve időtlenné válnak és költői fénnyel árasztják el egész életművét. Művészete a ma emberéhez szól – műveinek szépsége, mély humanizmusa mindenkit magával ragad.
Kertai Klára
Címkék:1991-01