A svéd zsidóság: kisebbség
A svéd zsidóság: kisebbség
A svédországi zsidó kisebbség öntudatos nemzeti etnokulturális csoportnak tartja magát, amely 1999 decembere óta különleges státust élvez a skandináv királyságban. Az egykamarás svéd parlament, a Riksdag ebben az évben fogadta el az Európa Tanács „Nemzeti kisebbségek védelmének keretegyezményé”-t. Ennek értelmében öt úgynevezett „történelmi nemzeti kisebbséget” tartanak számon Svédországban: a zsidó, a roma, a lapp (számi), a tornedáli és a svédországi finnek a skandináv nemzet alapvető részét képezik. A történelmi nemzeti kisebbségeknek saját külön nyelvük is van: a mintegy 18 ezres svéd zsidóság hivatalos nyelve a jiddis. A stockholmi zsidó hitközség vezetője, Tommy Bab számos előnyét sorolta fel a kivételezett státusnak: „Elsősorban elismerés, hiszen immár törvénybe is foglalták, hogy a zsidóság az állam szerves része, s jelentős történelmi múlttal rendelkezünk. Külön tanórán foglalkoznak a zsidósággal az általános iskolákban, Lund nemzetközi hírű egyetemén pedig judaisztika tanszéket működtetnek. Nem utolsósorban körülbelül háromnégyszázezer korona éves állami támogatást is kapunk, a pénzt a stockholmi Judaica Ház fenntartására, valamint kulturális projektekre fordítjuk” – mondta a vezető.
A történelmi zsidó kisebbség hivatalos képviselője a legnagyobb zsidó érdekképviseleti szervezet, a Svédországi Zsidó Központi Bizottság (Central Committee) elnöke, Lena Posner Körösi. A vezetésről háromévente szavaznak a négy svédországi – a stokcholmi, malmöi, göteborgi és a borasi – hitközség regisztrált tagjai. A Zsidó Központi Bizottság vezetője ugyan nem tagja a svéd parlamentnek, de meghívást kap egyes törvény-előkészítésekre, ahol a zsidó kisebbség érdekeit érvényesíti. Noha a törvény szerint a jiddis a svéd zsidók nemzeti nyelve, szinte senki nem be- széli, ráadásul egyetlen állami intézményben sem tanulhatnak jiddisül az érdeklődők. Tommy Bab ugyanakkor arról győződött meg, hogy „divatba jött” a jiddis kultúra: Stockholmban megalakult a Jiddis Szövetség, számos klezmerestet rendeznek, továbbá egyes színdarabokat is bemutatnak jiddisül. A hitközség vezetője kifejtette, hogy kisebb vita előzte meg a zsidó társadalom keretein belül a Riksdag döntését, ugyanakkor szerinte a döntő többség egyetért azzal, hogy nem vallási, hanem nemzeti kisebbségként tartják őket számon. „A vallás csupán egy adott szegmense a zsidó létnek, ennyi erővel például a katolikusokat is kisebbségnek lehetne nevezni. Külön nemzet vagyunk, kollektív történelmi emlékezettel, sajátos öntudattal és kultúrával. Azért, mert valaki nem gyakorolja a vallást, vagy nem hisz Istenben, még zsidónak született, mindegy, hogy tag- ja-e a hitközségnek, vagy sem, a zsidó kisebbséghez tartozik.” Hasonló eredményre jutott dr. Lars Dencik, a dániai Roskilde Egyetem szociálpszichológiai tanszékének professzora is, aki 1999-ben közvélemény-kutatást végzett a hitközségek regisztrált tagjai között. A megkérdezettek mindössze 5 százaléka nevezte „vallási alapú közösségnek” a helyi zsidóságot, leginkább az idősebb generáció tagjai vélekedtek így. A válaszadók kétharmada úgy érezte, hogy „a zsidó nemzethez tartozik, sajátos kapcsolatot ápol Izraellel, különleges, zsidó szemszögből szemléli a világot, a svéd zsidóság pedig szimbolikus etnikum”.
A stockholmi gyülekezet elnöke ugyanakkor hangsúlyozta: kizárólag kollektívumokról, nem pedig individuumokról van szó. Svédország ugyanis 1951 óta sem a vallási, sem az etnikai hovatartozást nem regisztrálja, ennélfogva a svéd állampolgársággal rendelkező zsidó közösség nagyságáról is csupán becslések léteznek. Lars Dencik szerint a különleges státus az első lépés volt a svédországi zsidóság emancipációjában.
Beszterczey Judit
Stockholm
Címkék:2005-12