A svájciból magyar titok lett?
Március óta jelennek meg Világ rovatunkban beszámolók a svájci bankok különös betétjeiről. Kezdetben azokról az elárvult kontókról írtunk, amelyeknek gazdái a holocaustban elpusztultak, örököseik nincsenek, vagy nem tudják tulajdonjogukat bizonyítani, majd közzétettük vezető nyugati lapok leleplezéseit az 1939-45 közötti, a nácik által leigázott országok zsidóságától elrabolt értékeken alapuló német-svájci gazdasági kapcsolatokról. A novemberi számunkban megjelent összeállítás fonása pedig – mint az egész világsajtóé – Peter Hug berni történész tanulmánya, amelyből kiderült, hogy 1949-től kezdve Svájc és több szocialista ország megegyezése alapján – a nemzetközi jogot megsértve – a mártírok bankbetétéiből kártalanították azokat a svájciakat, akiknek valamilyen tulajdonát a kommunisták államosították. E célra, a Magyarországon károsultak részére a mártírok betétjéből 1973-ban háromszázhúszezer frankot vettek le, azt megelőzően pedig ugyanabból az alapból négyszázhatvanezer-ötszáz frankot utaltak át a Magyar Nemzeti Bankba. Ezeknek a pénzeknek a sorsát kutattuk, de már itthon, ezért került a téma a Hazai dolgaink közé.
FEKETE JÁNOS: Ha bizalmas tárgyalások folytak, akkor azok iratai a Nemzeti Bankban elfekszenek…
Fekete János (78 éves) a II. világháború utáni magyar pénzügyi élet egyik legismertebb szakembere, évtizedeken át az MNB „külügyminisztere”, 1984-88 között első elnökhelyettese, jelenleg a Magyar Beruházási és Fejlesztési Bank igazgatótanácsának elnöke. Ezt megelőzően a budapesti Leumi Bankház alelnöke. Szülővárosában, Szarvason az ő kezdeményezésére létesítette az Izraeli-Magyar Társaság elnökségi tagja. Ronald S. Lauder a nyári tábort. Amikor megjelentek a hírek a svájci bankbetétekről történt évtizedek előtti átutalásokról, elsők között nyilatkozott a népszavának, kijelentve, hogy ha lett volna ilyen megállapodás, arról valószínűleg tudna. A vele készült interjúban az a téves közlés is szerepelt, hogy az 1944- es kényszerletéteket szállító úgynevezett „zsidó aranyvonat” rakományát Amerikában elárverezték, és a befolyt összeg bizonyos humanitárius szervezetek birtokába került. Bővebb információért és pontosításért kerestük fel.
Mikor és hogyan került kapcsolatba a svájci bankárokkal?
1950-ben, amikor Sulyok Béla pénzügyminisztériumi államtitkár vezetésével a minisztérium és az MNB küldöttsége tárgyalt az ugyancsak kormányférfiakból és bankárokból álló svájci delegációval a nálunk államosított gyáraik, kötvényeik kártalanításáról. Az ország érdeke ugyanis azt követelte, hogy ne zárjanak ki bennünket a nemzetközi kereskedelemből. A bankbetéteken kívül mindenben megegyeztünk. Ezek problémáját Sulyok vetette fel, és én is beszéltem róla, de partnereink, köztük a Svájci Bankárszövetség vezérigazgatója a banktitok sérthetetlenségére hivatkoztak, tehát megismételték, hogy a letétekről igazolás, nyugta kell. Valamiféle engedmény is elhangzott: ha valaki elmondja pontosan, hogy melyik bankba, mikor, mennyit tett be, akkor ezt támogatóan megvizsgálják. Mi pedig hiába hoztuk ellenérvként, hogy a legtöbb tulajdonos elpusztult, otthonát szétdúlták.
Hug tanulmánya is megállapítja az akkori tárgyalások jegyzőkönyvéből, hogy különösen a lengyel és a magyar delegáció kérte erőteljesen az „alvó” betéteket. amit a történész kommunista valutaszerzési próbálkozásnak minősít. Éveken át nem is történt semmi, míg a Svájci Izraelita Hitközség és zsidó nemzetközi szervezetek többszöri sürgetése után. 1962-ben elismernek 1117 nem jelentős összegű kontót, jó részük eredetét azonban továbbra is eltitkolják, s egy alapba helyezik azokat. Indok: a még élő tulajdonosok a vasfüggöny mögött vannak. a bankbetét csak bajt hozna rájuk. Évekkel később ebből az alapból a Svájci nemzeti Bank mégis átutalt a Magyar Nemzeti Bank számlájára négyszázhatvanezer frankot a volt deportáltak, üldözöttek számára. Hogy lehetne ezt a pénzt a Magyar Nemzeti Bankban megtalálni?
Az MNB napi forgalma százmillió dollár, három év után a könyvelést kidobják. Ha azonban bizalmas ügy volt, akkor pedig valahol elfekszik. Nekem azonban több a reményem a Svájci Bankszövetség és a Zsidó Jóvátételi Világszövetség közös bizottságának munkájában, amely az évtizedek óta fel nem keresett széfeket vizsgálja meg.
Az előző kérdésemben említett alapból kaptak azok a svájciak, akiknek ingatlanát államosították Magyarországon. Erről mit tud?
Semmit! Én csak arról beszélek, amit tudok, s mint említettem, az 1950-es tárgyalásokon vettem részt, az ingatlanok államosítása pedig később, 1952-ben történt. Ezek összértéke nem is volt sok, valószínűleg az említett összegből kitelt a kárpótlása.
Végezetül nem kérdezni akarok öntől, hanem reagálni a népszavában megjelent nyilatkozatára. A riporter feltett egy kérdést a háború alatt elhurcolt magyar értékekről. Erre az ön válasza: „A Magyar nemzeti Bank aranytartalékát. amit a nyilasok nyugatra hurcoltak. Az amerikaiak visszaadták. Más volt a helyzet az egyes személyektől elrabolt, illetve beszolgáltatás útján elvett értéktárgyakkal. Az MNB-aranyhoz hasonlóan ezeket is vasúton szállították ki az országból, ám ez az aranyvonat nem tért vissza. Olyanokat hallottam, hogy kivitték Amerikába, ott elárverezték, és így bizonyos humanista szervezetek birtokába került…” A valóság ezzel szemben: a szállítmányt a francia hadsereg lefoglalta és Párizsba szállította. 1948 tavaszán pedig visszaszolgáltatták. A megállapítást az Alkotmánybíróság 1993-as határozatából idézem, és azt is, hogy az arany érméket és rudakat az MNB vásárolta meg a Pénzügyminisztériumtól, az ékszereket pedig belföldön az Óra- és Ékszerkereskedelmi Vállalat, külföldön az Artex értékesítette. Tehát a magyar állam – hogy a csúnya, de divatos kifejezést használjam – lenyúlta a zsidók kincseit.
(Némi hallgatás után.) Én erről nem tudtam…
Örülök, hogy nemcsak informálódtam, hanem felvilágosítással is szolgálhattam.
EÖRSI MÁTYÁS: A Svájcból jött pénz csak egy darabka az elfekvőből
Eörsi Mátyás (42 éves) ügyvéd az SZDSZ parlamenti képviselője, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.
A külügyi bizottság zárt ülésen hallgatta meg a Külügyminisztérium egyik főosztályvezető-helyettesét az 1973-as magyar-svájci megállapodásról. A zárt ülés után képviselőtársa. Mustó István kijelentette, hogy „bizonyos bizalmas jegyzőkönyvekről volt szó, amelyek igen bonyolult kérdéseket vetnek fel az örökösök nélküli vagyonnal kapcsolatban”. Mi lehet ebben az ügyben ma bonyolult?
Már maga az évtizedekkel ezelőtti megállapodás ténye, továbbá: a svájciak készítettek egy összeállítást az elhagyott betétekről és betétesekről, de a magyarországiakat nem nevezték meg – kettő kivételével. Azokat azonban Magyarországon nem lehet megtalálni.
Ezért kellett zárt ülést elrendelni, hogy sem a képviselők, sem a közvélemény ne halljon semmi érdemlegeset?
Ez azért vált szükségessé, mert a svájci kormány azt kérte, hogy csak a vizsgálat befejezésével informáljuk a nyilvánosságot.
A bizottság ülésén merült fel más is. mint amit eddig elmondott?
Mivel a svájciak felismerték, hogy milyen cinikus dolog volt az átutalás, ezért most vállalják, hogy a négyszázhatvanezer frankot ismét átutalják, kifizetik a letéteseknek vagy örököseiknek. A külügyi bizottság ülése azt is megállapította, hogy jogsértés történt, amikor a fenti összegért az 1960-as években a magyar kormány lemondott a további letétekről. Ez elképesztő, mert ehhez nem volt joga. Ezt a svájciak ma elismerik, tehát készítik a végleges összeállítást, amelynek csak egy darabkája jutott el Magyarországra.
SZABÓ JÓZSEF JENŐ történész, a miniszterelnök sajtótitkára: Ha a magyar kormányra kötelezettség hárul, akkor azt teljesíti
Amikor az ügy kipattant, azonnal megvolt a kormány álláspontja: bár semmi köze a 23 év előttihez vagy a svájciakkal még régebben megállapodókhoz, mégis, ha Magyarországra kötelezettségek hárulnak, akkor azokat teljesíti! A szóba került összegek egy állam életében jelentéktelenek, csupán erkölcsi jelentőségük van, és az is elsősorban a svájciakra nézve terhelő. Hogy ennek egyik motívumát említsem: úgy utaltak át pénzt Magyarországra a „tulajdonosoknak”, hogy még csak névsort sem mellékeltek… A kormány október 31-i ülésén utasította a pénzügy, az igazságügy és a külügy miniszterét, hogy foglalkozzanak az üggyel, vegyék elő a régi szerződéseket, és ha a svájciak igénylik, segítsék vizsgálatukat.
A Népszabadság október 15-i számában megjelent egy összeállítás a svájci-magyar egyezményekről, és a lap a többi között azt írta: „Ami az ügy magyar vonatkozását illeti. Szabó József Jenő. a miniszterelnök sajtótitkára közölte, hogy a kormánynak nincs tudomása titkos szerződésről…” Ez olyan hatást kelt az olvasók százezreiben, mintha a magyar illetékesek szerint nem lett volna ilyen szerződés.
Akkor rosszul interpretálták. Én a BBC-nek azt mondtam, hogy ez a kártérítés elsősorban svájci ügy, de ha Magyarországnak abból kötelezettsége származik, akkor teljesíti… A Népszabadságnak pedig erről sohasem nyilatkoztam!
Címkék:1996-12