A Spirák története
avagy egy galíciai rabbidinasztia Magyarországon
Spira Cvi Elimelech, a világhírű tudós és rabbi, aki a családfáját Dávid királyig vezette vissza, Galíciából, a San folyó melletti Dynowból jött Magyarországra. 1825-ben foglalta el a munkácsi rabbiszéket, s új hitközségében is azt a szellemet próbálta meghonosítani, amit lengyelországi mestereitől, a hasid világban mindig tisztelt lizsenszki, rymanowi és lublini cádikoktól tanult. Három év múlva azonban visszatért Dynowba, ott is halt meg 1841-ben. Számos homoletikus és kabbalisztikus könyvet írt vagy fordított, a legismertebb, a „Bné Jiszoszchor”, a zsidó ünnepek történeti jelentőségével foglalkozik.
Három fia és egy veje Dynowban maradt, a negyedik fiú, az 1865-ben elhunyt Rabbi Eleázár, a szintén galíciai Láncút főrabbija lett. Keményen és eredményesen küzdött korának asszimilációs törekvései ellen, már őt is jellemezte az a harcos meg nem alkuvás, ami az utódokat.
Amikor meghalt, két fia Lancutban, egy harmadik Birczában élt; a negyedik, az 1852-ben született Salamon, először Strzyzowban kapott rabbiállást. Ottani éveiről a „Bész Slajmaj” című könyv ír. 1877-ben meghívást kapott a Zemplén megyei Szropkó hitközségétől, a rabbisági levélben ötszobás lakást és heti huszonöt forint fizetést kínáltak és felajánlották, hogy fiát dájenné, rabbihelyettessé választják, de a nagy tudós, pár heti sztropkói tartózkodás után Strazyzowban maradt. Három év múlva, amikor Chájim Szófért Munkácsról meghívták a fiatal pesti ortodox hitközség élére, Spira Salamont választották meg új főrabbinak. Ő vonakodott, mérlegelt, a strzyzowiak is marasztalták, sőt bizonyos Wolkowiczky gróf, a környék földesura személyesen kérte, hogy maradjon, s a főrabbi végül a munkácsiak ajánlatát is visszautasította. Ám nem sokkal ezután, amikor Strzyzow új kántort keresett, a választásuk egy volt zupás őrmesterre esett, akit a főrabbi nem tartott méltónak az állás betöltésére. Viszály keletkezett, aminek az lett a vége, hogy valaki betörte a rabbiház ablakát. Az esetről tudomást szerzett munkácsiak megismételték a meghívást, amit Spira Salamon 1882-ben immár el is fogadott. Tizenegy évig állt a hitközség élén, s neki sikerült az, ami a nagyapjának, jó ötven évvel korábban, nem: új haszid központ jött létre a Kárpátalján, s az akkoriban öt-hatezer lélekszámú munkácsi zsidóság neve, részben tudós főrabbijának köszönhetően, a hagyományhűség szinonimája lett.
Rabbi Salamon 1893-ban hunyt el. Szíván 21-én. Előző éjjel megírta a végrendeletét, amelyben azt kérte, egyszerűen, feltűnés és pompa nélkül temessék el. Koporsóját több ezren kísérték a temetőbe. Egyik fia, Rabbi Majse Lájb Strzyzowban élt; a rögtönözve összehívott közgyűlés a másik fiút. Rabbi Herselét még a halottas házban megválasztotta. Az új munkácsi főrabbi, apja és a szenei cádik tanítványa, a talmudi és a kabbalisztikus tudományokban egyaránt jártas volt. Ez a tudásszint a haszidoknak elég is lett volna, de a kisebbségben lévő haladókat, akik úgy vélték, hogy önmagában mindez még nem jelenti a műveltség legmagasabb fokát, már nem elégítette ki. Küldöttséget menesztettek a Bereg megyei főispánhoz, s kérték, hogy semmisítse meg a „fanatikus, jött-ment csőcselék által terrorizált” rabbiválasztás eredményét: legyen dájen, ha akar, intézze a rituális ügyeket, ahhoz nem kell magyarul tudnia és hazafinak lennie. A munkácsiak többsége azonban haszid rabbit akart látni a hitközség élén. A város zsidósága a további húsz évben még hithűbbé vált, létszámában megkétszereződött, imaházakat és új templomot emelt, nagyhírű rabbiját zarándokok keresték fel. Spira Hersele, az országos iroda elnökségének tagjaként aktívan részt vett az ortodox közügyekben, s ő alapította a Szentföldön működő munkácsi kőiéit is. írt responzumokat és Zóhár-magyarázatokat, leghíresebb műve a „Darké Tesivo” c. kommentár, amelyről annak idején utcát neveztek el a munkácsi nagy zsinagóga mögött.
1913-ban halt meg, a Sátoros Ünnep második napján. Utóda egyetlen fia, az addig ros-bészdin, Spira Lázár (Chájim Eliézer) lett, aki 1872-ben Strzyzowban született, és a szanci cádik nem kevésbé világhírű fiánál, Rabbi Jehézkel sinyevei rebbénél tanult. Harmincéves korában írta főművét, a „Minchosz Eliézer” c. döntvénytárat, „Saáré Tajre” c. könyve szintén forrásmunka a zsidó vallásos irodalomban. Jártas volt a világi tudományokban is, állítólag nyolc nyelven beszélt. Anyai ágon is jeles ősök ivadéka volt; anyja a ropsici cádik dédunokája, úgy is halt meg, mint ahogy százötven évvel korábban a Baal Sem tanítványairól írták: amikor úgy érezte, hogy „eljöttek érte”, elmondott néhány imát, lehunyta a szemét és csendben elaludt.
Apja halála után Spira Lázárhoz is tömegesen zarándokoltak a magyarországi és külföldi haszidok, hogy gyógyulást, tanácsot, útbaigazítást kapjanak tőle, de gyakran fölkeresték keresztények is. Házának, egy ódon, kastélyszerű épületnek az alagsorában hatalmas konyhát rendeztek be, ahol a nála megfordulók és a szegények számára főztek. A hatalmas udvarban templom állt, kétszáz fős menza a jesivabóhereknek, irodák, tanácstermek, és egy különálló lakrész, ahol a lánya és a veje élt.
Ennek a talmudtudós főrabbinak és körülrajongott rebbének, ennek a markáns arcú és vasakaratú zsidó vezérnek, konoksága és harcossága miatt, majdnem annyi ellenfele volt, mint amennyi barátja és csodálója. Talán élhetett volna békében is, de neki viharos idők jutottak: az első világháború, a forradalmak és Trianon, az elszakadás, a magyarországi haszid hívek elvesztése és a cseh demokráciában erősödő cionizmus; a modem idők. A palesztinai telepek építése ellen ugyanúgy harcolt, mint az ortodox világszervezet, az Agudász Jiszráél befolyása ellen. A magyar rabbik által nemigen támogatott Agudát kiátkozta; a vallástalan országépítőket szinte valamennyi beszédében és interjújában elmarasztalta, s a Munkácson szerkesztett, cionista Dosz Jidise Folkszblatte ellensúlyozására Jidise Cájtung címmel hetilapot adott ki – előfordult, hogy egy szombati napon pisztollyal lövöldöztek templomában a cikkeken fölháborodó, héber gimnáziumbeli fiatalok. Spira főrabbi nem ismerte el a pozsonyi irányítású és székhelyű szlovenszkói ortodox irodát sem, ami hiába küzdött az önálló ruszinszkói központ felállításáért, melynek vezetője ő lett volna, a tervét kevesen támogatták.
Anticionizmusától nem kevésbé ismert a cári hadsereg offenzívái elől menekülő és balszerencséjükre Munkácson letelepedő rabbik elleni harca sem. Haszidjai Jicchok Ejzik Weisszel, a szaploncai rebbével még viszonylag könnyen boldogultak: a világi ügyekben járatlan, szent életű embert, akit egy ízben „ismeretlen tettesek”, a mikve lámpáját leoltva, a medencébe is belökték, jesivájával együtt Nagyszőllősre száműzték.
A világháború kitörésekor Újfehértón, majd 1918-tól további három évig Munkácson élő belzi rebbe híveivel való, verekedésekké és kölcsönös kiátkozássá fajuló viszály már jóval hosszabb ideig tartott – a tíz pontból álló békeszerződést, amely biztosította a belzvizsnici imaházhoz tartozók jogait, csak 1934 kora tavaszán kötötték meg.
Spira Lázár 1930-ban, a száztizenhét éves Eliézer Alfandri rabbi meghívására négyheti zarándokúira indult a Szentföldre – lehet, hogy csak száztizenöt éves volt, a korát maga Alfandri sem tudta pontosan, csak abban volt biztos, hogy a Hászám Szófér halálhírét már felnőtt férfiként hallotta.
A gyermekeit túlélt aggastyán és Spira rabbi kapcsolata valóságos legenda: már hosszú ideje leveleztek és kölcsönösen tisztelték egymást, de még soha nem találkoztak. A munkácsi főrabbi többször is jelezte, hogy szívesen meg látogatná Jeruzsálem szentjét. Ő mindannyiszor türelemre intette, várjon még, majd szól, ha eljött az ideje, mígnem egy péntek délután, pár perccel a szombat beállta előtt asztalához ült, s megírta nevezetes levelét: Jöjjön, jöjjön örömben!” Spira főrabbi, mint egy fejedelem, kíséretével bevonult Jeruzsálembe, előbb a Szentély falánál imádkozott, de utána rögtön Alfandrihoz ment, s attól kezdve, ha csak tehette, naponta fölkereste. A két Eliézer, a harcias haszid vezér és a már csak szellemileg friss agg, éjjelente, amikor a tisztelőktől, kíváncsiskodóktól és újságíróktól nyugtuk volt, órákat beszélgetett át. Amikor a visszautazás napján a munkácsi rabbi búcsúzni ment Alfandrihoz, a szentéletű ember megáldotta őt, ivott egy kis tejet és azt mondta: „Nekem hosszú élet adatott, amely most véget ér.” Reszkető kezeivel meg simogatta a munkácsi rabbi szakállát, és kilehelte a lelkét. Spira Lázár a hosszú hajóút után Szíván hó 2-án, hajnali fél háromkor érkezett meg Munkácsra – jegyezzük meg az időpontot! -, ahol az őt éljenző tömeget és a tiszteletére megjelent rezesbandát leintette, magára zárta szobája ajtaját, és hangosan sóhajtozott.
Az Alfandri rabbi emlékére megtartott gyászév alatt feltűnően sokat betegeskedett, s később is gyakran kényszerült gyógykúrára. 1937-ben Budapesten kezelték, majd állapotának rosszabbodásával hazaszállították Munkácsra. Éjszakánként a zsidók százai imádkoztak apja és nagyapja sírjánál, s a hitközség elrendelte, hogy régi szokás szerint a város tizenkétezer zsidója ajándékozzon egy-egy napot életéből a főrabbijának. Felépüléséért Budapesten, Prágában, Krakkóban, Dynowban, Lizsenszkben és Nagykállóban folyamatosan imádkoztak a cádikok sírjainál, és Jeruzsálemben is, a szent falnál. Állapota javult, de az agyrák ellen nincs mit tenni: Szíván 2-án, hajnali háromkor – a Szentföldről való, hét évvel korábbi visszatérésének órájában – elhunyt. Kora délutáni temetésén húszezer hívő és több száz rabbi jelent meg, akaratának megfelelően gyászbeszédet nem tartottak, a „cádik” és a „gaon” szót, és kerülték; csupán a szaploncai és a mezőkászonyi rebbe mondott pár szót, és Lebovits, csapi főrabbi olvasta fel a kilenc évvel korábban megírt, s azóta folyamatosan finomított végrendeletet, amit pár hét múlva plakátokra nyomtatva is megjelentettek. Egyszerű feliratú sírkövét a gyászhét után, kétezer ember és húsz, környékbeli rabbi jelenlétében állították fel.
Röviddel a halála előtt azt mondta: „Valahol a Tiszán áll egy régi híd. Kicsit megviselte már az idő, de lehet rajta járni, s ha nehezen is, elbírja még a megrakott szekeret. A mérnökök elhatározták, hogy új hidat építenek mellé. Szorgos munkások serege dolgozott a betonállványokon, tele hittel és ambícióval. Éjszaka, amikor pihentek, vörös lámpát tettek figyelmeztetésül a félig kész közepére, de jött egy ember, hogy kipróbálja az új hidat, ráhajtott a szekérrel, s mivel a híd még nem állt készen, a Tiszába veszett. A zsidók új hídja még nem készült el, talán erős lesz, de ne járjunk még rajta! Itt a régi, ha elnyűtt is, de járható. A zsidók útja: jónak lenni, lojálisnak a néphez, mely hazát adott nekik, a szombatot megtartani, s várni a Messiást, aki lehet, hogy holnap, lehet, hogy száz évek múlva, de egyszer el fog jönni biztosan.”
A főrabbi első feleségétől, mivel teherbe nem esett, elvált. Másodszor Safrin, komamói rebbe lányát vette el, a házasságából egy gyermeke született, Cháje Frime Rivke, akit a húszas évek végén eljegyzett a parczewi rabbi fia. Az esküvőt és az egyhetes lakodalmat 1933 márciusában tartották a rabbiház udvarán. A fiatal párt a bóherek biciklin kerekező raja, zsidó huszárok, rezesbandáik és klezmerek kísérték az udvarban felállított sátorhoz. A díszvendégek, rebbék és főrabbik mellett tízezer embert láttak vendégül a lakodalmi hét minden napján. A világra szóló lakodalomról az újságírók serege, valamint a német Ufa és az amerikai Fox filmgyár is tudósított.
A vőt, az 1914-es születésű Rabbi Báruch Rabnowitzot, 1937-ben egyhangúlag választották meg apósa utódjául, már a nagy temetés estéjén fölkeresték kvitlijeikkel a haszidok, új rebbének ismerve el. Rabinowits főrabbi, a tanult, huszonéves ifjú – akinek arca és alakja Roman Vishniac Vanished World című fotóalbumában többször is föltűnik – a béke megőrzését és a jesiva fejlesztését tekintette fő feladatának. Háza kertjében huszonöt méter hosszú sátrat építtetett, ahol a kétszázötven növendék tavasszal és nyáron a friss levegőn tanulhatott. Javította a bóherek élelmezését, és a tanintézet támogatására létrehozott egy misnajesz egyesületet. Azonban amikor a Felvidékkel együtt a Kárpátalja is visszatért Magyarországhoz, s az itteni haszidok végre vízum nélkül, szabadon mehettek volna ottani főrebbéjükhöz, a Lublini nagyhercegség területén született, és Munkácsra költözése óta csehszlovák papírokkal is rendelkező Rabinowits rabbi nem kapta meg a magyar állampolgárságot. 1941-ben kitelepítették, Jagolnicében élt, ahol a nagyapja valaha rabbi volt. Sorsa a megszállt Lengyelországban első látásra nem tűnt biztatónak, pedig csakis így menekülhetett meg attól, hogy a húszezer magyarországi „hontalan”-hoz hasonlóan őt is a kamenec-podolszki transzportba rakják. Később, nagy küzdelmek és még nagyobb lefizetések árán újra beengedték Magyarországra, de Munkácsra már nem mehetett vissza. Budapesten élt, különböző helyeken, például egy öregotthonban húzta meg magát. Bár saját hitközsége gyakorlatilag már nem volt, maradt annyi tekintélye, hogy beválasszák az Orthodox Iroda rabbi-bizottságába. Különösen a vallásos ifjúság nevelése terén és a jesivabóherek érdekében dolgozott sokat. Gyakran prédikált a Kazinczy utcai főtemplomban, de másutt is elmondta, mit látott letarolt szülőföldjén. Szinte könyörgött a zsidóknak, hogy meneküljenek, amíg lehet, vagy ha már nem akarják itt hagyni szeretett hazájukat, legalább fegyverezzék fel magukat. Majdhogynem kinevették.
1944. február 23-án, egy szerdai napon, amikor a belzi és a geri rebbét már rég kiszöktették Európából, feleségével és négy kisfiával ő is vonatra ült, és kivándorolt a Szentföldre. Vágya, hogy Munkácsra még visszatér, álom maradt. Hamar megözvegyült, és a gyászidő leteltével, sok haszid megdöbbenésére, korábbi házvezetőnőjüket vette el. Néhány évi palesztinai tartózkodás után megválasztották Sao Paulóba. 1962-ben visszament Izraelbe, a Tel-Aviv melletti Hokonban lett főrabbi, emellett a tanult, művelt férfi egyetemre járt, filozófiából doktorált, és idővel a cionizmussal is megbarátkozott. A főként Brooklynban letelepedett munkácsi hívek és tanítványok úgy érezték, eltávolodott Munkács szellemétől, s a haszid fogalmak szerint modem rabbi ugyancsak régóta nem nevezi már magát munkácsi rebbének. Eljött Holonból is, ma Petah Tikván él, a feleségével közösen tervezett lakásban.
Azt lehetne hinni, hogy a történetnek vége, de nem: legidősebb fia, a még Munkácson született, Boro Parkban élő Majse Lájb Rabilnowitz néhány éve fölvette az apja által levetett „munkacser rebbe” címet, s mégis megvalósult a nagyapa, Spira Lázár munkácsi főrabbi végrendeletének utolsó pontja: „Ne száradjon ki a forrás és ne fonnyadjon el a fa.”
*
Az íráshoz az erdélyi Népünk, illetve a budapesti Zsidó Híradó és Orth. Zsidó Újság több cikkét is fölhasználtam.
Címkék:1997-04