A sokarcú Isten
(Reinhard Neudecker: Az egy Isten sok arca. Magyar Keresztény-Zsidó Tanács és a Mérleg kiadása, 1992. Fordította: Kerényi Gábor, 128. oldal, 195 Ft.)
Sokat ígérő könyvsorozat első kötetét veheti kezébe az olvasó. A sorozat a Keresztény-Zsidó Párbeszéd Könyvtára nevet viseli, kiadója a Magyar Keresztény-Zsidó Tanács Mérleg.
A könyv címe „Az egy Isten sok arca”; szerzőjéről, Reinhard Neudeckerről megtudhatjuk, hogy a jezsuita rend tagja, aki teológiai doktorátusa mellé, amit az innsbrucki egyetemen nyert, megszerezte a filozófiai doktorátust is, éspedig egy rabbiképző intézetben, az amerikai Cincinnatiban működő Hebrew Union College Jewish Institute of Religionben. Ilyen előzmények után nincs mit csodálkozni rajta, hogy Reinhard Neudecker a római Pápai Bibliai Intézetben a rabbinikus irodalom professzora, mint ahogyan azon sem, hogy „Frührabbinisches Ehescheidungsrecht, Der ToseftaTraktat Gittin” címmel a korai rabbinikus válási jogról írt könyvet. Azt viszont már csupán mellesleg jegyezzük meg, hogy egyik szerkesztője a „Dialog der Religionen” „A vallások párbeszéde” című folyóiratnak.
A könyv, amelynek címe egyszersmind az egyik, talán a legérdekesebb vagy legfontosabb fejezetének is címe, megnyerő olvasmány. Megnyerő, mert nem nagyképű, nem hangzatos, hanem bölcsen emberi vagy – játsszunk a szavakkal! – emberien bölcs.
A bevezető fejezet a II. Vatikáni Zsinattal foglalkozik, annak Nostra aetate kezdetű nyilatkozatát elemzi. Érdemes az elemzés egyik mondatát kiemelni: „Az antiszemitizmus elítélése. Az egyház, amely elítél minden üldözést, bárki ellen irányul is az, mélyen sajnálja mindazt a gyűlöletet, üldözést és az antiszemitizmusnak sokféle megnyilatkozását, amely bármikor és bárki részéről a zsidók ellen irányult.” (Említsük meg, hogy amikor ez év április 29-én a televízió beszélgetést kezdeményezett az „Ősi gyűlölet” című filmről, Nyíri Tamás professzor ugyanerre a passzusra hivatkozott.) A szerző vizsgálja a nyilatkozat fogadtatását és idézi Elchinger strasbourgi püspök kijelentését: „Miért nem tudunk az evangéliumból annyi nagyvonalúságot meríteni, hogy oly sok keresztény nevében bocsánatot kérjünk az elkövetett sok és nagy igazságtalanságért?” Ám – jegyzi meg szerzőnk – mind ez idáig furcsa módon csak egyes országok püspöki konferenciái kértek bocsánatot a zsidó néptől. „Ez annál is meglepőbb írja -, mivel legfelsőbb szinten történtek már hasonló bocsánatkérések: II. János Pál pápa 1985-ben Yaoundéban (Kamerun): ‘Bocsánatot kérünk afrikai barátainktól, akik oly sokat szenvedtek a rabszolga-kereskedelemtől.’”
Neudecker zsidó véleményt is idéz, mégpedig fölöttébb nagyra becsült tanítómesterének, Samuel Sandmelnek a szavait: „…A zsinagóga (…) Izrael kiválasztottságát’ úgy értelmezi, hogy Isten súlyos kötelességet bízott rá, és nem úgy, hogy alapjában véve jogtalanul előnyben részesíti. Mindenkit szívesen fogad köreiben, aki önként csatlakozik hozzá. Nem törekszik arra, hogy felbomlassza a keresztények belőle származó közösségét, és nem tekinti sem közeli, sem távoli céljának, hogy a keresztények eltávolodjanak a kereszténységtől. Inkább azt kívánja, hogy a keresztények a magas szellemi színvonalat, amelyről nemes módon sokszor tanúságot tettek, el is érjék és megtartsák.”
Így gondoljuk, hogy az eddig idézettek biztonságosan tükrözik Neudecker mélységesen emberi arculatát, s talán felkeltettük az érdeklődést a kötet egészének tanulmányozására, ama fejezetekére, amik például útmutatással kívánnak szolgálni a zsidók és a zsidóság helyes ábrázolásához a katolikus egyház igehirdetésében és hitoktatásában, vagy amik a keresztény-zsidó párbeszéd reményeiről szólnak.
Külön kiemelendőnek tartjuk „Az egy Isten sok arca” című részt már csak azért is, mert csodálatot kelt a szerző elképesztő mélységű rabbinikus tudása iránt.
Szerencsésen egészíti ki a kötetet a rövidítések magyarázata; ebben a szerkesztő Endreffy Zoltán fölöttébb dicséretes módon igazítja el az olvasót egyebek között a bibliai könyvek vallástól függő elnevezéseinek bonyolultságában.
J. L.
Címkék:1992-06