A Sichrovsky-jelenség
Nem kevés zsidó és nemzetközi kritika éri a bécsi Zsidó Hitközség befolyásos személyiségét, a vitatott „díszzsidónak” tartott Peter Sichrovsky író-újságírót, mert 1996 óta képviseli az FPÖt az Európai Parlamentben (öt másik FPÖ-képviselő mellett) és – emellett – ő szervezi Haider pr-kampányát az Egyesült Államokban. Ő volt az, aki Haider tavalyi karintiai győzelme után kínos módon négy izraeli rabbival aláíratott egy papírt, amellyel gyakorlatilag Haider „zsidó hitelesítését” akarta elérni.
A mainstream balliberális zsidó közeg Sichrovskyt árulónak, Haidert pedig antiszemitának nevezte, amiért utóbbinak egy zsidó barátra van szüksége ahhoz, hogy elkerülje az antiszemitizmus vádját. Maga Sichrovsky azonban – aki Haiderben „az osztrák demokrácia jövőjét” látja – éppen ezt a felvetést nevezte antiszemitának, hiszen elmondása szerint így nem politikusként, képviselőként, hanem zsidóként tekintenek rá. Érdekes ellentmondás, hogy míg Haider tagadta, hogy Sichrovskyt zsidó származása miatt helyezte az FPÖ-eurolista második helyére, Sichrovsky a The Jerusalem Report-nak elismerte, hogy Haider és ő használták egymást: „Én így jutottam gyors politikai karrierhez, ő meg határozottan zsidóként használt engem.”
Az 53 éves, osztrák identitású, Bécsben és Chicagóban élő Peter Sichrovsky, a kelet-németországi Ortodox Szövetség elnöke (amelyet a Bubis-féle „hivatalos” német hitközséggel szemben hoztak létre) számos barátját elvesztette, amióta az FPÖ színeiben politizál (a Dér Standard szerint főleg olyanokat, akik szerint „egy zsidónak automatikusan a baloldalon kell állnia”). Az író-politikus azonban ezt és a szerinte hamis fasizmus-antifasizmus logikát is élesen visszautasítja, tiltakozva a megbélyegző „Haider házizsidója” státus (Ariel Muzicant hitközségi elnök) ellen. Sichrovsky – aki a fél családját elvesztette Auschwitzban – úgy látja, hogy a háború utáni hivatalos antifasizmus nem más, mint egy, a volt NDK-ból irányított, sikertelennek bizonyult „mítosz”. Az önjelölt antifasiszták Sichrovsky szerint nem képesek tanulni, nem látják, hogy ma már nem a fasizmus, hanem a különböző fundamentalizmusok jelentenek veszélyt a polgári demokráciára.
A Die Welt Kérdésére, vajon nem tölt-e be mégis „zsidó alibifunkciót” Haider oldalán, Sichrovsky közölte: „nekünk zsidóknak, akik Ausztriában vagy Németországban nyilvános szerepet töltünk be, tudatában kell lennünk annak, hogy bizonyos értelemben mindannyiunknak alibifunkciója van. (…) A német és osztrák zsidóság képviselői nem az alapján fejtik ki befolyásukat, hogy hány embert képviselnek, hanem azáltal, hogy zsidókként alibifunkciójuk van.” Haider hírhedt nyilatkozatairól pedig nemes egyszerűséggel közölte: „Nem bocsátom meg ezeket, de elfogadom, hogy emberek néha hibáznak.”
Címkék:2000-03