„A sakk nekem Magyarországhoz kötődik”
„A sakk nekem Magyarországhoz kötődik”
Az Izraelben élő Polgár Zsófiával beszélget Shiri Zsuzsa*
A sakkvilág különösen macsó?
Abszolút. Eleve külön versenyek vannak nőknek és férfiaknak. Én már ezt sem értem. Amikor az apu még régen föltette a kérdést, hogy ez tulajdonképpen miért is van így, még a kérdést sem értették.
Esetleg az is belejátszik, hogy sok pénzt lehet keresni a sakkal, a lányoknak meg minek a sok pénz?
A sakkban nincs sok pénz. A világ első húsz sakkozója normálisan meg tud élni, bár nekik sem lesz nyugdíjuk, hiszen ez a szakma szabadúszó. A századiknak már nagyon meg kell dolgoznia a pénzért, tanítania is kell. Maga a sakk több ezer éves játék, és valahogy úgy lehetett, hogy az asszony a konyhában, a férfiak pedig egymással sakkoztak a szobában.
Hogyan kezdődött, hogy ti mégis ebbe a fába vágtátok a fejszéteket?
– A Zsuzsival kezdődött a dolog. Amikor elkezdett férfiversenyeken sakkozni, akkor még szinte nem volt ilyen. Ma már lányok aránya 10-20 százalékot tesz ki, jobban előfordulnak a nagyobb versenyeken. A lányok, még ha gyerekkorukban nagyon is jók, tizenéves kortól, amikor elkezdődik a fiúzás, majd a férjhezmenetel, a gyerekek, háttérbe szorulnak. Nagyon nehéz tovább csinálni, még akkor is, ha valaki nagyon akarja. A Judit most ezt próbálja, egy éve megszületett Olivér nevű kisfia, és visszatért a sakkhoz. Ám ez iszonyú nagy erőfeszítést igényel, verseny előtt nyolc-tíz óra edzést. Most is egy hónapig tartott a nyolcfős világbajnokság Argentínában, nem könnyű részt venni rajta, folyamatosan koncentrálni anyukaként.
Hogy éreztétek magatokat ebben a férfivilágban?
Kuriózumnak számítottunk. Mindig tudtuk, hogy nem érünk kevesebbet, és ha valaki másképp gondolja, mutassa meg a táblán. Szemtől szembe nem nagyon voltak megjegyzések, de eleve zavaró volt a hitetlenkedés. Nem értették, miért akarjuk megmutatni a férfiaknak, azt mondták, hogy játsszunk csak a női versenyeken, és onnan hozzunk dicsőséget a hazának. Nagyon nehezen vette be a sakkszövetség, amikor a Zsuzsi elkezdte a férfiaknál a versenyzést. Egyébként a lányok kezébe inkább a babákat nyomják, a fiúk kezébe meg inkább sakkfigurákat.
Nálatok miért volt ez másképp?
– Egy véletlennel indult. A Zsuzsi háromévesen már szerette a számokat, egy fiókban sakkfigurákat talált, és megkérdezte anyukámat, hogy mi ez. Ő azt válaszolta, hogy nem nagyon ért hozzá, de majd apa hazajön és elmagyarázza. Így kezdett el sakkozni, mert megtetszettek neki a figurák. Nagyon mozgékony kislány volt, és az anyunak áldás volt, hogy végre leül a gyerek és nem kell rohangálni utána. Én és Judit már azt láttuk, hogy Zsuzsi állandóan sakkozik. Öt és fél év van köztünk, s tízévesen már női mester volt. Mi, kistesók, utánozni akartuk a nagyot, állandóan be akartunk menni, hogy megzavarjuk az edzéseket. Akkoriban 60 négyzetméteres lakásban laktunk, ő pedig a külön szobában, zárt ajtók mögött edzett, mi meg állandóan leskelődtünk utána.
A papáddal edzett?
Öt-hat éves korunkra azért az aput már elvertük. Ő jó amatőr szinten játszik, és nagyon büszke volt ránk. Aztán az MTK-ban kezdtünk el sakkozni. Sokáig minden versenyen mi voltunk a legfiatalabbak. A tizenegy éven alattiak országos bajnokságát Zsuzsi ötévesen nyerte meg, én pedig hétévesen. Fiatalabbak voltunk, mint a mezőny.
Melyik sakkeredményedre vagy a legbüszkébb?
Szakmailag az 1989-es római versenyre. Akkor tizennégy éves voltam, és megnyertem egy nemzetközi versenyt, 9-ből 8 és _ ponttal. Ez a teljesítmény akkoriban abszolút rekord volt, a világbajnokokat is beleértve nyílt versenyen ilyen eredményt még nem értek el. A legnagyobb hírnevet meg a szponzorokat viszont főleg az 1988-as olimpia hozta nekünk. Szalonikiben mi hárman, a „Polgária” – a Mádl Ildikóval kibővült tinicsapat – megnyertük Magyarországnak az olimpiát. Az átlagéletkorunk 16 év volt. Előttünk a szovjetek uralták a női sakkot, de mi megvertük őket. Akkoriban, a szöuli olimpia érmei mellett, 13. olimpiai aranyérmesekként ünnepeltek bennünket.
Miért indultatok el egy női versenyen?
Mert meg akartuk nyerni.
Miért éppen Judit lett a legnagyobb sakkozó közületek?
Egyrészt ő már beleszületett egy sakkozó családba, a Zsuzsi nekünk már szakmailag is sokat segített, hiszen amikor mi sakkozni kezdtünk, ő már mester volt. Másrészt, addigra az apu is rengeteget tanult az edzésekről, és akkor már számítógépek is voltak. Nagyon szegények voltunk, amikor az egész história elkezdődött. Zsíros kenyéren éltünk, hogy az edzőket kifizessük. Az apu a tanári fizetésével éjjel nappal dolgozott, és a saját zsebéből teremtett elő mindent. Az olimpia megnyerése után sokkal jobb anyagi feltételek közé kerültünk, híresek lettünk. Pesten, a 13. kerületben egy vizes falú lakásba születtünk, ám hatalmas kertünk meg cseresznyefánk is volt. Hatéves koromban, egészség- ügyi okokból elköltöztünk a Szigony utcába, amely elég rossz hírű környék volt.
Hogyan zajlott a gyerekkorotok?
Mi nem jártunk iskolába, először itt, Izraelben kerültem egy főiskolára. Ám minden évben mindenből levizsgáztunk, és mást is olvastunk, nem csak a sakkszakirodalmat. Hárman nagyon közel voltunk egymáshoz, és a sakkon keresztül lettek barátaink. Indiába, Ausztráliába vagy bárhová megyek, mindenütt van valaki, akit fel tudok hívni. Kicsit más volt a gyerekkorunk, mint egy „normális” gyereknek. Azt hiszem, nem lettünk koravének, bár sokszor ezzel a váddal illettek minket.
Hogyan tolerálta a magyar állam a „különcségeteket”?
Az aput majdnem bezárták az őrültek házába. Akkor még nem volt olyan, hogy valaki sport vagy akármilyen kiemelkedő teljesítményért cserébe másképp, vagy esetleg otthon tanuljon. Azt mondták, hogy ezek nem tudják rendesen felnevelni a gyerekeiket, hát berakjuk őket állami gondozásba, a szülőket pedig zárt osztályra. Nagy vizsgálatok zajlottak az ügyünkben, nagyon nem nézték jó szemmel a nevelésünket. A szocialista iskolarendszer az egyenlőséget tartotta szem előtt, ha valaki egy kicsit jobb vagy rosszabb volt az átlagnál, nem fogadták el.
Hogyan hatott rád a sakk feszített világa, az állandó teljesítménykényszer?
Én lazábban vettem. Judit nagyon- nagyon nyerni akar, rendkívül ambiciózus. Amennyire melegszívű a magánéletben, annyira kemény a sakkban és az üzleti életben. Bennem ez nem annyira volt meg, én inkább művészlélek vagyok. Az edzéseket sem csináltam mindig teljes erőbedobással. Egyáltalán nem bánom, jól megvagyok így is magammal.
A férjed is sakkozó, szoktatok itthon „meccsezni”?
Ő jobb sakkozó nálam, izraeli bajnok volt, és ő is részt vett az olimpián, amikor az izraeli csapat a negyedik lett. Egymással már nagyon ritkán játszunk, de éppen tegnap sakkozgattunk, mert nagyon szeretnénk, ha fiunk, Alon megtanulna játszani. Nem azért, hogy sakkbajnok legyen, csak mert egy jó játék, rengeteg mindent fejleszt a gyerekkorban. A sakk hozott össze a férjemmel, és tíz éve élek itt, Izraelben.
Izrael jó hely a sakk szempontjából?
– Átlagértékszámban Izrael nagyon magas helyet foglal el, és egyszer negyedikek is voltak az olimpián, de a megbecsülést illetően, a többi sporthoz hasonlóan, elég rossz a helyzet. Semmilyen anyagi támogatás nincsen, csak a focit meg a kosárlabdát támogatják valamennyire. Nagyon nehéz innen elmenni versenyekre, mert messze vagyunk.
Gondoltál arra, hogy izraeli színekben versenyezz?
Valójában nem, mert egyrészt más dolgokkal akartam foglalkozni, mást akartam tanulni, másrészt ha már játszom, akkor magyar színekben, mert a sakk nekem Magyarországhoz kötődik.
Ért-e kulturális sokk Izraelben?
Mi a peresztrojka előtt is hatágú csillaggal a nyakunkban játszottunk a versenyeken, és vállaltuk a zsidóságunkat. De itt sem ettől, sem attól, hogy a németek kiirtották a családot, nem voltam eléggé zsidó. Szörnyű hercehurcák voltak az ortodox rabbinátuson, az esküvőnk kapcsán. Felfoghatatlan volt számomra, hogy eddig a családomnak csak kára volt a zsidóságból, és most bizonygatnom kellett.
Itt Izraelben mivel foglalkozol?
Eleinte folytattam a sakkot, aztán, amikor az ország északi részén laktunk, elkezdtem képzőművészetet tanulni egy főiskolán, festészetet, szobrászatot és fényképészetet, ott tanultam meg héberül is. Amikor ideköltöztünk Tel-Aviv mellé, grafikát tanultam, mert arra gondoltam, nem árt, ha valamiből meg is tudok élni. 1999-től „igazi állásom” is volt, a Kasparovchess.com nevű honlap, mely akkoriban a legjobb sakkszájt volt. Ám sajnos csődbe jutott. Ezután belsőépítészetet tanultam egy főiskolán. Diplomát szereztem, de gyakorlatot még nem sikerült szereznem, jöttek a gyerekek, és még nem tudtam elhelyezkedni építészként. Most, amíg picik a gyerekek, karikatúrákkal, festészettel foglalkozom itthon, de hivatalos állásom nincsen, a férjem orvosi fizetéséből élünk.
Nem nehéz így, hogy hárman háromfelé szakadtatok a New York-Tel Aviv-Budapest tengelyen?
– Nemcsak nehéz, hanem szörnyű. Ha egyvalami hiányzik az életemből, akkor az a családom.
* A www.tusarok.org-on megjelent szöveg rövidített, szerkesztett változata.
Címkék:2005-12