A Ronald S. Lauder Alapítvány tízéves jubileuma
Magyarországra eddig tizenegymillió dollár jutott
Estéé Lauder, a kozmetikai világcég (A Washingtonban megjelenő Moment néhány hónappal ezelőtt írta meg, hogy Lauderék vagyona 4,2 milliárd dollár.) megteremtője Sátoraljaújhelyről származik. Ma már kél fia, a 62 éves Leonard és az 53 éves Rónáid vezeti a birodalmat. Az ifjabb meséli magáról, hogy – bár a gyermekévek péntek estéit sohasem felejtette el – csak háromnapos zsidó volt, mert csupán Rojs Hsonot és Jom Kippurt ünnepelte együtt övéivel, így élt 1987-ig. Ma a magánadakozók közül ő adja a legtöbb anyagi segítséget Közép- és Kelet-Európában a zsidó szellemiség fennmaradására és megerősödésére. Az alapítvány elsődleges célja és filozófiájának magja a nevelés, hogy a fiatalokba plántált zsidó azonosságtudat mellé egyetemes műveltséget szerezzenek. Ezért támogat anyagilag iskolát Ausztriában, Csehországban, Belarussziában, Lengyelországban, Magyarországon, Ukrajnában, Romániában. 1997 szeptemberében, a Ronald S. Lauder Alapítvány megteremtésének tizedik évfordulóján Bécsben új iskola alapkövét helyezték el, Budapesten megnyílt a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola és Óvoda új épülete, Prágában a háború után először kezdődött tanítás zsidó iskolában, Bukarestben szeptember óta ismét van zsidó iskola. E régióban a Lauder névhez a köztudatban már jobban kötődik az alapítvány, mint a kozmetikum.
Ronald Steve Lauder felsőfokú tanulmányokat a pennsylvaniai egyetem mellett Németországban és Ausztriában folytatott, majd bekapcsolódott a család vállalatainak irányításába. 1973-ban a Jom Kippur-i háború zavarta meg „háromnapos” zsidóságát, s keltette föl érdeklődését az amerikai közügyek iránt. Bekapcsolódott a Republikánus Párt munkájába, rövidesen annak egyik gazdasági szakértője lett, és kinevezték a párt New York-i pénzügyi tanácsadó bizottságának élére, majd a NATO európai parancsnokságán kapott magas civil beosztást. Az ott szerzett gyakorlat és nyelvtudása segítette abban, hogy 350 pályázó közül nyerje el az USA bécsi nagykövetének tisztségét 1986-ban. Ez a hely lett további életének meghatározója, egyben diplomata karrierjének vége.
Állomáshelyén ismerkedett meg olyan ausztriai és vasfüggöny mögötti zsidókkal, akik megértették vele, hogy a régióban a nácizmus bukásával nem ért véget a zsidó közösségek elsorvadása, mert az elvándorlás, az elszegényedés, a materialista hivatalos világnézet gyorsítja a beolvadást. Megdöbbentő volt számára, hogy Kurt Waldheimről, az ENSZ volt főtitkáráról kiderült ugyan náci múltja (a háború alatt a megszállt Görögországban a Gestapónál magas tisztséget töltött be), ennek ellenére az Osztrák Köztársaság elnökévé választották. Lauder tiltakozását nem diplomatikusan fejezte ki: a beiktatásra – anyja párizsi születésnapi partijára hivatkozva – nem ment el! Az osztrák jobboldalnak és sajtójának egy ideig célpontja lett. Rövidesen visszatért New Yorkba, akkor hozta létre alapítványát, és első adományát Krakkóba vitte.
Címkék:1997-10