A progresszió női műhelye – kollektív életrajz-kísérlet
Az 1870-es, 80-as években született zsidó nők egy csoportjáról kívánok szólni, akik aktív feminista politizálást folytattak. Akár egyesületben tevékenykedtek, akár írásaikkal vagy életszemléletükkel támogatták a női egyenjogúság ügyét: a nőemancipáció avagy nőmozgalom szószólói voltak. Glücklich Vilma (sz. 1872) és Bédy-Schwimmer Rózsika-Róza (sz. 1877) a polgári feminista mozgalom nemzetközileg is elismert magyarországi megteremtői voltak. Buchinger Szerén (sz. 1884) és Gárdos Mariska (sz. 1885) pedig szociáldemokrata elkötelezettségű újságíróként volt a szocialista nőmozgalom fontos alakja.
Életrajzukban a nőmozgalmárság mellett több közös elemet találhatunk még: tudásra szomjas fiatalokként az első női egyetemi hallgatók között vannak, mindannyian foglalkoznak újságírással, lapszerkesztéssel, a nők ügyét felkaroló különféle bizottságokban és egyesületekben tevékenykednek, baloldali, illetve radikális liberális beállítódásuk természetesen vezeti őket szerepvállalásra az Őszirózsás forradalomban illetve a Tanácsköztársaságban. Mindezért retorziók érik őket, Glücklich Vilma kivételével átmenetileg vagy örökre emigrációba kényszerülnek. Már az emigráció előtt is természetesen mozognak a nemzetköziségben: Bédy-Schwimmer Rózsika szervezi a feminizmus történetének egyik fontos nemzetközi konferenciáját Budapesten 1913-ban, majd a világháború alatt a pacifizmus szószólója lesz, s e téren kifejtett tevékenységéért 1937-ben világbékedíjat kap. (Igaz, az amerikai állampolgárságot pont pacifista elvei miatt nem kaphatja meg, mert nem hajlandó aláírni, hogy szükség esetén fegyverrel is védelmezi új hazáját.) Talán e nemzetközi hírnévnek köszönheti az életművével foglalkozó tudományos munkákat: külföldi szerzőnők írásait. Glücklich Vilma főtitkára a Nők Nemzetközi Ligája a Békéért és a Szabadságért nevű genfi székhelyű társaságnak. Ő szervezi annak 1924-es washingtoni konferenciáját, Buchinger Szerén pedig az első Magyarországon megünnepelt nemzetközi nőnap szónoka volt 1914. március 8-án.
Hősnőink egyértelműen a magyar progresszió hagyományait követik. Fiatalkoruk karakterformáló évei arra a két évtizedre esnek, mikor Magyarország csodával határos módon utolérte Európát, s tulajdonképpen kialakult az a szellemi, kulturális, építészeti örökség, ami a mai napig meghatározza otthonérzésünket. Az aranykornak ez a liberális, önvizsgáló, kritikus, szociális reformért küzdő, antifeudális, tudásközpontú, az új kérdésekre nyitott, s arra új válaszokat adó attitűdje, mint azt több érdemes szerző fejtegette, történeti okok miatt egyszerre része a magyar és a zsidó kultúrtörténetnek is. „Ez a „sehova se tartozás” a mindent megértés forrásává válik, mert a zárt közösségből kilépő zsidó intellektus hagyománytól, azonosulástól kevésbé kötött, jobban meglátja bármely szempont fonákját. A szociálpszichológiai elszigeteltségből, a zsidó „idegállapotból” is levezethető tehát a relativizálás és az absztrakció adottsága, az a különös képesség,
„Hogy eszméket reális életmozgató tényezőkké avassanak”, írta Hanák Péter Lesznai Annát idézve. A polgári fejlődés motorja szellemi értelemben is az egyenjogúsított zsidóság Magyarországon. Csoda-e, ha a Gründerzeit alatt szocializálódott nők számára ez az egyenjogúsítás, az elnyomás alól való felszabadítás összekapcsolódik egy másikkal: a női emancipációval. Vilma, Rózsika,
Szerén és Mariska minden szempontból egyenrangú társai voltak a kor férfijainak, fiatalkorukban mégsem volt szavazati joguk, s óriási szónak számított, hogy egyetemre járhattak – természetesen ott is csak bizonyos fakultásokra. Feminista meggyőződésük nem csupán igazságérzetük megnyilvánulása volt, hanem hit a nőkben rejlő reményt keltő tartalékokban. A kortárs Dienes Valéria mondta egy visszaemlékezésében: „Az én feminizmusom lényege az volt, hogy a nőknek nem azért kell megadni a szavazati jogot, mert ugyanolyanok, mint a férfiak, hanem mert éppen nem olyanok. Mert éppen azt fogják megcsinálni, amit a férfiak nem csinálnak meg. Ha ugyanazt csinálnák, akkor minek kellenének ők is?” Talán ezért is tűnik fel többük életében a pacifizmus, a békeszeretet, mint „tipikusan” női tulajdonság, bár ez az első világháború kezdetén a legtöbbek szemében a hazaárulással ért fel.
Különböző elképzeléseik voltak arról, miként lehet a nők jogaiért leghatásosabban küzdeni. A klasszikus szüfrazsett, azaz választójogi, megközelítés jellemezte a polgári feministákat, s politikai fegyvereik közé tartozott a szó és az egyesülés. Glücklich Vilma és Bédy- Schwimmer Rózsika is tagja volt a Nőtisztviselők Országos Egyesületének, melyből 1904-ben kivált a Feministák Egyesülete. Glücklich a Nők Nemzetközi Ligája a Békéért és a Szabadságért főtitkára, Bédy 1914-ben a nemzetközi nőmozgalom titkára Londonban, s ő szerkeszti A nő c. lapot is. A szociáldemokrata-kommunista nőmozgalmárok természetesen a munkásnevelés és a szociális kérdések felé fordultak, így a nőkérdést mindig összekapcsolták a gyermekvédelemmel. Az aktív pártmunkán kívül ők is írnak és szervezkednek. Buchinger Szerén és Gárdos Mariska szerkesztette a Nőmunkás c. lapot, s Gárdos szervezte a Nők Asztaltársaságát az MSZDP-n belül, s alapította meg a Magyarországi Munkásnők Egyesületét.
A feminizmushoz hasonlóan természetes számukra a népért való aggódás is, akár szocialistának vallják magukat, akár nem. (Hanák Péter hívta fel rá a figyelmet, hogy a magyar századelő radikálisainak szóhasználatában a nép nem a német völkisch, az orosz narodnyik vagy a harmincas évek magyar népi írói által használt értelemben jelenik meg, hanem egyszerűen és balosán „szegényt”, „munkást” jelent). „Szocialista vagyok… érzelmi alapon. Ahogy csináltam magamnak imádságot, úgy csináltam politikai hitvallást is, külön. A becsületes gazdag embereket nem kell bántani, a költőknek … palotákat kell építeni. A haza fogalma pedig gyönyörű, ne merje bántani senki.”, vallja hévvel Flóra, egy fiktív hősnő, Bródy Sándor a Tanítónő c. darabjában. Írásom tulajdonképpen esetlegesen válogatott azok közül a radikális nők közül, akik közel kerültek a nőmozgalomhoz. Van, akinek a nevét megőrizte az emlékezet, mert a szocializmusban is fontos szerepet töltöttek be, visszaemlékezésük jelent meg, mint például Gárdos Mariska, aki a Magyar Nők Demokratikus Szövetségének alapító tagja volt. Van, akinek a nevét sokáig, mint említettem, leginkább csak külföldön, vagy a szűk hazai feminista körben őrizték, ott is leginkább csak úgy: Ja persze, a Bédy-Schwimmer Róza! Valakinek már meg kellene írnia!”. Mások múzsaként, híres értelmiségi feleségeként, vagy szivárványszínűen sokoldalú művészként, alkotó emberként, esetleg mindhárom szerepben továbbélve lettek, maradtak ismertek. Lesznai Anna, Dénes Zsófia, Brüll Adél, Polányi Laura, Várnai Zseni, Fried Margit (írói álnevén Ego) Erdős Renée, a sort még sokáig lehetne folytatni.
Kollektív életrajzukból kitűnik, hogy az a fajta haladó, közéleti elkötelezettség, mely jellemezte őket, magától értetődően tette őket feministává, a női emancipáció elkötelezett hívévé.
Címkék:2002-09