A politikai elit önreprodukciója
Kiből lesz Izraelben kneszettag?
A régi időkben Izraelben a „szivarfüstös hátsó szobákon” keresztül vezetett a jelölt útja a Kneszetbe: ha fel akart kerülni a két nagy párt egyikének képviselőjelölt-listájára, a párt befolyásos személyiségeivel kellett kapcsolatba kerülnie. Ennek persze az lett a következménye, hogy a politikai elit meglehetősen zárt közeggé vált. A nyitás érdekében tértek át az amerikai stílusú előválasztási rendszerre, ahol a jelölőlistára való felkerülés feltétele a párttagoktól kapott támogatás (ezt egy aláírás szentesíti). Minél több támogatóra talál a jelölt pártján belül, annál előkelőbb helyre kerül a listán. A kampányhoz becslések szerint mintegy 50 ezer dollárnyi készpénz szükséges, aminek nem csekély részét a jelölt maga kénytelen állni, tekintettel a politikusok támogatásával kapcsolatos igen szigorú jogszabályokra.
Ez eleve nagyobb esélyt ad a gazdagabbaknak, akik – mint Amerikában is – bőven költhetnek önmaguk népszerűsítésére. Miután a mindössze százhúsz tagú Kneszetbe egyszerre kevés új jelölt juthat be, főként annak van esélye, akinek nevét már amúgy is ismeri a közvélemény. Jó eséllyel indulnak például nyugállományba vonult magas rangú katonatisztek, akiknek presztízse a sok háborút vívott Izraelben igen nagy; a közélet más színtereiről már ismert személyiségek; a gazdagok (a fent leírt oknál fogva); az ismert családnévvel rendelkezők, akiknek valamelyik felmenője vagy más rokona már gondoskodott a családnév jó csengéséről; végül pedig a választási rendszer adta lehetőségeket ügyesen kihasználók.
Az első csoportra példa Uri Szagui, a Munkapárt képviselőjelöltje, aki korábban a katonai felderítés főnökeként vívta ki az izraeli közvélemény elismerését vagy Jichak Mordecháj ex-tábornok a Likudtól, akinek még az az előnye is megvan, hogy kurd zsidó család gyermeke lévén alkalmas lehet a szefárd zsidóság rokonszenvének fölkeltésére. Ismert közéleti személyiség Slomo Ben-Ami, aki a madridi béketárgyalások idején Izrael spanyolországi nagykövete volt, mellesleg egyetemi tanár és egy elit politikai tévéműsor házigazdája. Ebbe a kategóriába tartozik Cáli Resef, a Békét most (ismert héber nevén Salom Áhsáv) mozgalom alapítója és hosszú ideig vezetője, aki egyébként multimilliomos, továbbá közismert televíziós személyiségeket és popénekeseket tudhat rokonságában.
Az ismert nevek birtokosai közül említhetjük Jáél Dajant, a Hatnapos Háború legendás hadügyminiszterének lányát, Benni Begint, az egykori miniszterelnök fiát, vagy Joszi Olmertet, akinek testvére, Ehud Olmert Jeruzsálem főpolgármestere.
A Munkapárt egyetlen ismeretlen nevű jelöltje Jakov Sefi volt, aki a választási rendszer egy gyenge pontját tapintotta ki jó érzékkel. Miután a jelölt az adott párt tagjainak aláírásával hitelesíti jelöltségét, Sefi, aki korábban repülőgépgyári alkalmazott volt, egykori kollégáinak ezreit léptette be a Munkapártba, akik aztán rá adták voksukat A módszer követőkre talált, és a két nagy párt taglétszáma hirtelen százezres nagyságrendűre duzzadt. Az ügy akkor vált végképp gyanússá, amikor az ultraortodox Bné Brák körzet lakói ezrével kezdtek föliratkozni a Munkapárt tagjai közé. (E politikai rokonszenv körülbelül annyira valószínű, mintha Magyarországon a rózsadombi villanegyedek lakói egységesen Thürmer Gyulát támogatnák.)
Miután a fantom-párttagok felhasználását föltehetően hamarosan kiszűrik majd a politika legitim eszközei közül, marad az egyértelmű fölállás: a Kneszet-tagság mindenfajta karrier csúcsa, ahová az utat egy ezt megelőző karrierrel kell előkészíteni.
Az „oroszok” pártja
Egyebek közt a politikai establishmentben való csalódottság vezette azokat az ex-szovjet bevándorlókat, akik Izraelben megalakították saját pártjukat „Jiszrael ba’alija” néven. (A kifejezésnek két jelentése van: a bevándorlók Izraelje vagy a felemelkedő Izrael.) Az új párt első embere, Nátán Scsaranszkij (az egyik leghíresebb „refuznyik”, akit a szovjet hatóságok több, mint egy évtizeden keresztül tartottak vissza a kivándorlástól és végül a nemzetközi szolidaritás segítségével alijázhatott) az 1992-es választások előestéjén még úgy nyilatkozott, hogy nincs szükség külön „orosz” pártra Izraelben. Ez a párt nyilván több kormánysegélyt csikarna ki az új bevándorlók számára, ami épp a kívánttal ellentétes hatást érne el. Nem állami gyámkodás kell, hanem erős piacgazdaság és demokrácia. A Likudban csalódott orosz ajkú bevándorlók akkor nagyrészt a Munkapártra szavaztak. A jobboldal számára ugyanis mindenekelőtt ideológiai okokból, Nagy-Izrael vágyképére tekintve volt fontos a minél több bevándorló, a nagyobb lélekszám, a bevándorlók integrálásával már nem foglalkoztak olyan lelkesen.
Az elmúlt négy évben a piacgazdaságra való átállás jót tett az integrációnak, az új olék döntő többségének már van munkája és lakása. Eredeti szakmájukban azonban csak egyharmaduk tudott elhelyezkedni, márpedig a bevándorlók jelentős hányada magasan kvalifikált, akinek számára a szakmai előmenetel döntő fontosságú. Az új bevándorlóknak kijutott a mindenkori újoncok sorsa is: az „őslakosok” gyakran idegenkedve és lenézéssel tekintenek rájuk; a bevándorlással megnövekedett prostitúciót és bűnözést rajtuk kérik számon és gyakran velük azonosítják. Mindezen anomáliákért az „oroszok” most az elmúlt négy évben kormányzó Munkapártnak nyújtják be a számlát. Sokan visszafordulnak a Likudhoz (a biztonság kérdéseiben az ex-szovjet polgárok igen nagy gyanakvással tekintenek Szíriára és a PFSZ-re, a valamikori Szovjetunió szövetségeseire, amelyek politikai stílusát, módszereit egykori hazájukból ismerik). Nem kevésbé számosán azonban mindkét pártban csalódva most a maguk útját akarják járni.
Az új párt részletes és átfogó programja még várat magára: az „orosz” bevándorlók támogatásán és egymillió új alija előmozdításán túl politikájukban a vallási közöny szembeötlő: a szombati közlekedés és a polgári házasság pártolásával a baloldalnál is baloldalibbak.
400 ezer szavazójoggal rendelkező orosz ajkú bevándorló él Izraelben, akik persze nem fognak mind az etnikai alapon szerveződő pártra szavazni. A választási előrejelzések 54 képviselői helyet jósolnak Scsaranszkij új pártjának. A párt korifeusai persze többet várnak: a mérsékeltek csak 5-6, a vérmesebbek akár 12 helyet is remélnek a Kneszetben. De még ha csak a legszerényebb számítások válnak is valóra, ez már elég lehet ahhoz, hogy a koalíciós tárgyalások során az orosz-párt nélkülözhetetlenné, a mérleg nyelvévé váljon.
Címkék:1996-05