„A Parlament döntésére van szükség”
Interjú a Zsidó Helyreállítási Alapról Isépy Tamás államtitkárral
A kormány 1993. március 11-én bizottságot hozott létre, amelynek az a feladata, hogy javaslatot dolgozzon ki az Országos Zsidó Helyreállítási Alap működtetésére, továbbá kezdeményezzen egyeztető tárgyalásokat a zsidó érdekképviseleti szervezetekkel. A háromtagú kormánybizottság eddig végzett munkájáról dr. Isépy Tamást, az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkárát kérdeztük.
– Az Alkotmánybíróság határozata szerint alkotmányellenes helyzet állott elő azáltal, hogy Magyarország nem tett eleget a párizsi békeszerződés 27. cikkének 2. pontjában foglaltaknak – fejtegette beszélgetésünk elején az államtitkár. Ez a rendelkezés kimondja: ,,A magyar alkotmány mindazoknak a személyeknek, szervezeteknek vagy közösségeknek Magyarországon tévő javait, jogait és érdekeit, akik, illetőleg amelyek egyénenként vagy mint összességek tagjai faji, vallási vagy bármely okból fasiszta szellemű zaklató rendszabály tárgyai voltak, amennyiben azokra nézve a jelen szerződés életbelépésétől számított hat hónap alatt örökös nem jelentkezett vagy igénybejelentés nem érkezett, át fogja ruházni az ilyen személyeket, szervezeteket vagy közösségeket Magyarországon képviselő szervezetekre.” Az Alkotmánybíróság ezért felhívta az Országgyűlést, hogy 1993. december 31-ig tegye meg a szükséges intézkedést a békeszerződés hivatkozott rendelkezésének végrehajtására.
- A határidő már lejárt.
- Azért volt tarthatatlan az 1993. december 31-i határidő, mert a zsidó közösségek képviselőivel folytatott tárgyalásokon két kulcskérdést nem sikerült tisztázni. Az egyik: a képviselet ügye. Meg kell határozni ugyanis, kik tekintendők az érintett személyek, szervezetek vagy közösségek magyar-országi képviselőjének. A másik: a kárpótlás alapjául szolgáló vagyontömeg felmérése. Ez az értékfelmérés a kárpótlás egyik alapfeltétele. A kormány – hivatkozva az Alkotmánybíróság döntésére – azon az állásponton van, hogy a kárpótlás kizárólag a hatályos kárpótlási törvények szerint történhet.
- Mit lett a kormány, illetve a parlament az alkotmányellenes állapot megszüntetése érdekében?
Az adott esetben egy nemzetközi szerződésben vállalt és elmulasztott kötelezettséget kell teljesíteni. A kormány a feltételek kidolgozása érdekében hozta létre a szükséges tárgyalások lefolytatására felhatalmazott bizottságot. A bizottság működik, és a zsidó érdekképviseleti szervezetekkel több tárgyalást is tartott. Az Alkotmánybíróság határozata egyértelműen rögzítette az alkotmányellenes helyzet felszámolására irányuló intézkedésnek összhangban kell állnia az eddig megalkotott kárpótlási törvények elvi alapjaival. A kényszerletétbe helyezett – zár alá vett vagy elkobzott – vagyontárgyakkal kapcsolatos igények kárpótlással való rendezése sem az Alkotmányt, sem a nemzetközi szerződésben foglaltakat nem sérti. Kétségtelen tehát, hogy az 1946. évi XXV. törvénycikk 2. paragrafusának rendelkezéseit az idézett elvek figyelembevételével kell teljesíteni.
- Mikor lépett életbe ez a törvény?
- 1946. november 15-én, és ma is hatályban van. Eszerint az állam mindazokat a hagyatékokat, amelyeket örökös hiányában a jogszabályban felsorolt személyek hagyatékaként megszerzett vagy megszerez, az alapnak engedi át.
- Az alap tehát ma is létezik.
- Az eltelt majdnem fél évszázad és a történelmi körülmények megváltozása folytán a magyar állam az 1946-os törvényben meghatározott módon ma már nem tudja teljesíteni elmulasztott kötelezettségeit. A kormány által felállított bizottságnak az a feladata, hogy a megváltozott körülményekre tekintettel javaslatot dolgozzon ki az alap működtetésére, továbbá egyeztető tárgyalásokat kezdeményezzen a zsidó érdekképviseleti szervezetekkel az alap működtetési feltételeinek kidolgozásáról. A kormány megállapodásra törekszik, ehhez viszont elengedhetetlen mindazoknak a szervezeteknek a bevonása, amelyek a megállapodás megkötésére jogosultak.
- Ön január végén hivatalos úton Izraelben járt. Mit mondott a Zsidó Kártérítési Világszervezet (WJRO) képviselőinek?
- Biztosítottam a WJRO képviselőit arról, hogy a kormánybizottság szándéka a kérdés alkotmányos és méltányos megoldására irányul, s hasonló rugalmasságot vár el a tárgyalópartnereitől is. Elmondtam, hogy a további tárgyalások során számítunk a világszervezet hatékony közreműködésére is. Az izraeli fél elismerte, hogy az Alkotmánybíróság által megszabott 1993. december végi határidő nem tartható, s a kormány emiatt mulasztásos alkotmány- sértésért nem tehető felelőssé.
- A bizottság álláspontja szerint végrehajtható-e a párizsi békeszerződésben foglalt kötelezettség?
A kormánybizottság szerint nincs akadálya annak, hogy a párizsi békeszerződésben foglaltakat a magyar állam végre hajtsa. A párizsi békeszerződés zsidó szervezetekről beszél, ezzel szemben a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége és a kárpótlási világszervezet együttműködési megállapodása mintha azt sugallná, hogy a Zsidó Helyreállítási Alapban kizárólagos képviseletre tartanának igényt, holott az 1946. évi XXV. törvény is úgy szól, hogy az izraelita vallásuk vagy zsidó származásuk miatt üldözött, s örökös nélkül elhunyt személyek elvont vagyona szállhat a helyreállítási alapra. A MAZSIHISZ hajlik a megegyezésre, hiszen a 31-ből már csak 16 képviselő delegálására tart igényt.
- Hogyan tovább?
- Folytatjuk a megbeszéléseket, de mindenképpen a parlament döntésére van szükség.
(s)
Címkék:1994-03